Рішення від 18.10.2024 по справі 260/6143/24

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 жовтня 2024 рокум. Ужгород№ 260/6143/24

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Скраль Т.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

24 вересня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, якою просить: 1) визнати протиправною і незаконною дію головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області по зниженню з 01 лютого 2022 року відсоткового розміру основної пенсії ОСОБА_1 з 80% від суми грошового забезпечення до 70% від суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці про розмір грошового забезпечення за № 33/27-1022 від 27 липня 2021 року, виданій Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області"; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 01 лютого 2022 року перерахунок основної пенсії ОСОБА_1 , виходячи з відсоткового значення 80% від суми грошового забезпечення зазначеного у довідці про розмір грошового забезпечення за № 33/27-1022 від 27 липня 2021 року, виданій Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області" та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум; 3) визнати протиправною і незаконною дію головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області по зниженню з 01 липня 2021 року до 1 112,84 грн і повному припиненню з 01 лютого 2022 року нарахування і виплати щомісячної доплати у розмірі 2 000 грн, передбаченої Постановою КМУ № 713 від 14 липня 2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» ОСОБА_1 ; 4) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області відновити з 01 липня 2021 року нарахування і виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати у розмірі 2 000 грн, передбаченої Постановою КМУ № 713 від 14 липня 2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" у повному обсязі (2 000 грн) та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

30 вересня 2024 року ухвалою суду відкрито провадження по даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Зобов'язано Головне управління ПФУ в Закарпатській області надати суду до 11 жовтня 2024 року пенсійну справу ОСОБА_1 , належним чином завірені копії протоколів про перерахунок пенсії з 01.07.2021 року та на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду у справі № 260/5641/21, відомості про нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713.

10 жовтня 2024 року на виконання вимог суду, відповідачем надано оригінал пенсійної справи ОСОБА_1 № 0703003351, протоколи перерахунку пенсії від 04 жовтня 2024 року та від 25 січня 2022 року.

1. Позиції сторін.

Заявлені позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262 щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже, при перерахунку пенсії відповідним категоріям осіб має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Крім того, оскільки, перерахунок пенсії позивача, проведений відповідачем на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, - то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн відповідно до постанови № 713.

04 жовтня 2024 року відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому просять відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування зазначено, що після проведеного перерахунку, з 01.07.2021 року належна сума доплати була наявна в складових пенсійної виплати ОСОБА_1 в розмірі 1112,84 грн. Зазначають, що на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 26 листопада 2021 року у справі № 260/5641/21 здійснено перерахунок пенсії позивача з 01 грудня 2019 року на підставі довідки про грошове забезпечення № 33/27-1022 від 27 липня 2021 року, видана Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області" під час якого основний розмір пенсії збільшився більше ніж на 2000,00 грн.. о щомісячна доплата, встановлена пунктом 1 Постанови №713. після виконання рішення суду з 01.02.2022 року не виплачується. Крім того, зауважують, що доплата 2000,00 грн. встановлюється до пенсії визначеної станом на 01.03.2018 року, а відтак підстав встановити підвищення до пенсії, обчисленої з грошового забезпечення, визначеного станом на листопад 2019 року, немає.

Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

2. Обставини, встановлені судом.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі по тексту - Закон №2262-XII) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та отримує пенсію за вислугу років з 22 червня 2013 року у розмірі 80 % грошового забезпечення.

23 березня 2018 року на виконання вимогпостанови Кабінету Міністрів “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018року відповідачем було здійснено перерахунок з та виплату пенсії позивачу з 01 січня 2016 року виходячи з розміру 70% відповідних сум грошового забезпечення на підставі довідки Управління МВС України в Закарпатській області від 20 березня 2018 року № 703003351.

26 лютого 2020 року рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду по справі № 260/214/20, яке набрало законної сили 27 березня 2020 року, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із розрахунку 80 % відповідних сум грошового забезпечення з 01 січня 2016 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

06 квітня 2020 року на підставі рішення Закарпатського окружного адміністративного суду по справі № 260/214/20, здійснено перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2016 року із основного розміру пенсії 80 % грошового забезпечення.

З 01 липня 2021 року відповідачем здійснено перерахунок пенсії з врахуванням щомісячної доплати 1 112,84 грн, відповідно до Постанови КМУ № 713 від 14.07.2021 року, (а.с. 31).

26 листопада 2021 року рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду по справі № 260/5641/21, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 27 серпня 2020 року перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки № 33/27-1022 від 27 липня 2021 року, виданої ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Закарпатській області», у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" і Порядку № 260, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Відповідачем обраховано основний розмір пенсії позивача 15 529,80 гривень, що складає 70% від суми грошового забезпечення. Крім того, у перерахунку відсутня щомісячна доплата 2 000 грн, відповідно до Постанови КМУ № 713 від 14.07.2021 року, (а.с. 32).

13 вересня 2024 року Головне управління ПФУ в Закарпатській області листом № 4483-4246/К-02/8-0700/24 на звернення позивача від 02 вересня 2024 року повідомило, що на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 26.11.2021 року по справі №260/5641/21, Головне управління здійснило з 27 серпня 2020 року перерахунок основного розміру пенсії на підставі довідки № 33/27-1022 від 27 липня 2021 року, виданої ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Закарпатській області», у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" і Порядку № 260, та здійснило виплату з урахуванням виплачених сум. Враховуючи вищевикладене, пенсію обчислено у максимальному розмірі, відповідно до статті 13 Закону. Крім того, вищезазначене рішення суду не містить зобов'язання для Головного управління здійснити перерахунок пенсії з розрахунку 80 % відповідних сум грошового забезпечення. Після проведеного перерахунку, з 01.07.2021 року належна сума доплати була наявна в складових пенсійної виплати в розмірі 1112,84 грн. В подальшому, після здійснення перерахунку пенсії на виконання рішення суду №260/5641/21 від 26.11.2021 року, під час якого основний розмір пенсії збільшився більше ніж на 2000,00 грн, то щомісячна доплата, встановлена пунктом 1 Постанови № №713, після виконання рішення суду з 01.02.2022 року не виплачується. Крім того, зауважують, що доплата 2000,00 грн встановлюється до пенсії визначеної станом на 01.03.2018 року, а відтак підвищення до пенсії, обчисленої з грошового забезпечення, визначеного станом на листопад 2019 року, не встановлюється, (а.с. 9-10).

Не погодившись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду.

3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.

Щодо позовної вимоги визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області по зниженню з 01 лютого 2022 року відсоткового розміру основної пенсії ОСОБА_1 з 80% від суми грошового забезпечення до 70% від суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці про розмір грошового забезпечення за № 33/27-1022 від 27 липня 2021 року, виданій Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області», судом встановлено наступне.

Зі змісту частини 3 статті 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 частини першої Європейської соціальної хартії випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Статтею 46 Конституції України також передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Отже, право особи на отримання пенсії як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов'язаннями України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, регулюються нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон).

Відповідно до преамбули Закону, держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Статтею 13 Закону регламентовано порядок визначення розміру пенсії за вислугу років.

Так, пенсії за вислугу років, відповідно до цієї статті (в редакції, чинній на момент набуття позивачем права на пенсію - 22.06.2013) призначаються в таких розмірах:

а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;

б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт "б" статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);

в) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" 1763-15 (пункт "в" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 3 проценти за кожний повний рік вислуги понад 20 років, але не більше ніж 65 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Пунктом 23 розділу II Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 № 1166-VII, внесено зміни у частину другу статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно яких цифри "80" замінено цифрами "70". Згідно з пунктом 2 розділу IV Прикінцевих положень Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" пункт 23 розділу II вказаного Закону набрав чинності з 1 травня 2014 року. Таким чином, обмеження максимального розміру пенсії на рівні 70 % застосовуються до пенсій, які призначаються з 1 травня 2014 року.

Важливо розуміти, що стаття 13 Закону № 2262 застосовується при призначенні пенсій. Натомість перерахунок пенсій врегульовано статтею 63 Закону № 2262-XII.

Згідно з частиною 3 статті 63 Закону № 2262-XII, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Відповідно до положень частини 4 статті 63 Закону № 2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з абзацом 2 пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11 листопада 2015 року № 988 (далі - Постанова №988) затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" встановлено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Відтак, приписами статті 63 Закону № 2262-XII, та постановами Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 та від 21.02.2018 № 103 не передбачено зміну розміру, з якого призначена пенсія, при її перерахунку.

Враховуючи вищевикладені норми чинного законодавства, суд приходить до висновку, що оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70 % грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а й отже, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі по тексту - Закон №2262-XII) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та отримує пенсію за вислугу років з 22 червня 2013 року у розмірі 80 % грошового забезпечення.

23 березня 2018 року на виконання вимогпостанови Кабінету Міністрів "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21.02.2018року відповідачем було здійснено перерахунок з та виплату пенсії позивачу з 01 січня 2016 року виходячи з розміру 70% відповідних сум грошового забезпечення на підставі довідки Управління МВС України в Закарпатській області від 20 березня 2018 року № 703003351.

26 лютого 2020 року рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду по справі № 260/214/20, яке набрало законної сили 27 березня 2020 року, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із розрахунку 80 % відповідних сум грошового забезпечення з 01 січня 2016 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

06 квітня 2020 року на підставі рішення Закарпатського окружного адміністративного суду по справі № 260/214/20, здійснено перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2016 року із основного розміру пенсії 80 % грошового забезпечення.

26 листопада 2021 року рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду по справі № 260/5641/21, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 27 серпня 2020 року перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки № 33/27-1022 від 27 липня 2021 року, виданої ДУ "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Закарпатській області", у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" і Порядку № 260, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Відповідачем обраховано основний розмір пенсії позивача 15 529,80 гривень, що складає 70% від суми грошового забезпечення, (а.с. 32).

Таким чином, відповідач при перерахунку пенсії позивача, відповідно до ст. 63 Закону № 2262-XII, неправильно застосував ст. 13 вказаного Закону, з огляду на що, його дії щодо перерахунку пенсії позивача із застосуванням максимального розміру пенсії 70 % є протиправними, оскільки перерахунок пенсії позивача має бути здійснений із застосуванням розміру пенсії 80 % відповідних сум грошового забезпечення.

Нормами статті 63 Закону врегульовано порядок здійснення перерахунку раніше призначених пенсій.

Так, відповідно до частини 4 статті 63 Закону, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Провівши правовий аналіз зазначених законодавчих норм, суд дійшов висновку, що положення статті 13 Закону, якими встановлено розмір пенсії, виходячи з 70 відсотків грошового забезпечення, можуть застосовуватись лише до правовідносин, що виникли після 01.05.2014, тобто дати набрання чинності відповідної редакції Закону, та стосуються саме питань призначення пенсії, а не її перерахунку, оскільки до останнього застосовуються спеціальні норми, що регулюють умови та підстави саме перерахунку пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років, є норми статті 63 Закону.

Відповідно до частин 2, 3 статті 51 Закону перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до частин 1, 3 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Таким правом користуються й особи, в інтересах яких подано позовну заяву, за винятком тих, які не мають адміністративної процесуальної дієздатності.

Із системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів зібраних у справі, суд дійшов висновку про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо зменшення відсоткового значення пенсії з 80% до 70% грошового забезпечення та з метою захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити з 01 лютого 2022 року перерахунок та виплату пенсії в розмірі 80% грошового забезпечення, від суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці № 33/27-1022 року від 27 липня 2021 року, виданій ДУ "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Закарпатській області" та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправними дій по зниженню з 01 липня 2021 року до 1 112,84 грн і повному припиненню з 01 лютого 2022 року нарахування і виплати щомісячної доплати у розмірі 2 000 грн, передбаченої Постановою КМУ № 713 від 14 липня 2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» ОСОБА_1 , судом встановлено наступне.

З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 713, пунктом 1 якої установив з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону № 2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000, 00 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000, 00 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000, 00 грн, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021 року.

Відповідно до пояснювальної записки до проекту постанови № 713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії.

Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01.07.2021 зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00-2700,00 грн.

Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта з 01.07.2021р. колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018 було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018 року.

Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсі, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах.

З 01 липня 2021 року відповідачем здійснено перерахунок пенсії з врахуванням щомісячної доплати 1 112,84 грн, відповідно до Постанови КМУ № 713 від 14.07.2021 року, (а.с. 31).

26 листопада 2021 року рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду по справі № 260/5641/21, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 27 серпня 2020 року перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки № 33/27-1022 від 27 липня 2021 року, виданої ДУ "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Закарпатській області", у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" і Порядку № 260, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Відповідачем обраховано основний розмір пенсії позивача 15 529,80 гривень, що складає 70% від суми грошового забезпечення. Крім того, у перерахунку відсутня щомісячна доплата 2 000 грн, відповідно до Постанови КМУ № 713 від 14.07.2021 року, (а.с. 32).

13 вересня 2024 року Головне управління ПФУ в Закарпатській області листом № 4483-4246/К-02/8-0700/24 на звернення позивача від 02 вересня 2024 року повідомило, що на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 26.11.2021 року по справі №260/5641/21, Головне управління здійснило з 27 серпня 2020 року перерахунок основного розміру пенсії на підставі довідки № 33/27-1022 від 27 липня 2021 року, виданої ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Закарпатській області», у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" і Порядку № 260, та здійснило виплату з урахуванням виплачених сум. Враховуючи вищевикладене, пенсію обчислено у максимальному розмірі, відповідно до статті 13 Закону. Крім того, вищезазначене рішення суду не містить зобов'язання для Головного управління здійснити перерахунок пенсії з розрахунку 80 % відповідних сум грошового забезпечення. Після проведеного перерахунку, з 01.07.2021 року належна сума доплати була наявна в складових Вашої пенсійної виплати в розмірі 1112,84 грн. В подальшому, після здійснення перерахунку пенсії на виконання рішення суду №260/5641/21 від 26.11.2021 року, під час якого основний розмір пенсії збільшився більше ніж на 2000,00 грн, то щомісячна доплата, встановлена пунктом 1 Постанови № №713, після виконання рішення суду з 01.02.2022 року не виплачується. Крім того, зауважують, що доплата 2000,00 грн встановлюється до пенсії визначеної станом на 01.03.2018 року, а відтак підвищення до пенсії, обчисленої з грошового забезпечення, визначеного станом на листопад 2019 року, не встановлюється, (а.с. 9-10).

Оскільки, перерахунок пенсії позивача проведений ГУ ПФУ на виконання судового рішення, з метою усунення порушеного права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн відповідно до Постанови №713.

Аналогічна позиція викладена у постановах Верховного Суду від 08.11.2022 року у справі №420/2473/22, від 02.03.2023 року по справі №600/870/22-а, від 04.04.2023 року по справі № 380/2598721, від 26.04.2023 року по справах №380/14122/22, № 380/4510/22, № 140/10795/21, № 160/14146/22.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає доведеним факт протиправності дій відповідача щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті з 01 липня 2021 року доплати до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб" та з метою захисту порушених прав позивача слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 01 липня 2021 року нарахування і виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб", з врахуванням проведених виплат.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.

Відповідно до частини першоїстатті 139 КАС Українипри задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач при поданні адміністративного позову сплатив судовий збір у розмірі 2 422,40 грн, що підтверджується квитанцією від 24 вересня 2024 року № ПН11819, (а.с. 8).

Таким чином, вказана сума судових витрат підлягає стягненню на користь позивача.

Керуючись статтями 9, 14, 139, 242-246, 255, 295 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 80 до 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні перерахунку з 01 лютого 2022 року на підставі довідки № 33/27-1022 від 27 липня 2021 року, виданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Закарпатській області".

3. Зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років у розмірі 80 відсотків грошового забезпечення з 01 лютого 2022 року на підставі довідки № 33/27-1022 від 27 липня 2021 року, виданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Закарпатській області", з урахуванням раніше виплачених сум.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті з 01 липня 2021 року доплати до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб".

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 01 липня 2021 року нарахування і виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб", з врахуванням проведених виплат.

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ 20453063) судові витрати у розмірі 2 422,40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні 40 коп.) сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 18 жовтня 2024 року.

СуддяТ.В.Скраль