Рішення від 02.09.2024 по справі 160/16001/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 вересня 2024 рокуСправа №160/16001/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Врони О. В.

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якому просить визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення- рішення № 00/31952/2415 від 27 травня 2024 року, за яким збільшено суму грошового зобов'язання з Єдиного податку, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування на 39355,10 коп., в тому числі: за основним платежем суму 491245,32 грн., в тому числі: за основним платежем 446586,66 грн.; за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 44658, 66 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що здійснює підприємницьку діяльність на єдиному податку 3 групи зі ставкою 5% . Податковим органом здійснено камеральну перевірку, за результатами якої складено акт перевірки, в якому проведено перерахунок пропорційності отриманого доходу до періоду дії 2% та 5%, проте позивач не змінював 3 групу оподаткування єдиного податку, не допускав перевищення граничного доходу та не переходив на загальну систему оподаткування. Протягом 2023 року позивач лише використовував пільгову ставку єдиного податку 2%.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.06.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі №160/16001/24. Призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

У відзиві на позовну заяву Головне управління ДПС у Дніпропетровській області не погоджується з позовними вимогами, зазначаючи наступне.

ОСОБА_1 було застосовано спрощену систему оподаткування з 19.04.2022 по 31.07.2023 (третя група 2%), а з 1 серпня позивач автоматично перейшов на третю групу з 5% доходу.

Позивач перестав застосовувати особливості оподаткування, встановлені п. 9 підрозділу 8 розділ ХХ «Перехідні положення» ПК України з 01.08.2023.

Законом України від 30.06.2023 №3219-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» розділ ХХ «Перехідні положення» ПК України підрозділ 8 доповнено, зокрема, підпунктом 9-1.4.3 наступного змісту: «Встановити, що у 2023 звітному році обсяг доходу для відповідної групи платників єдиного податку, встановлений пунктом 291.4 ст. 291 цього Кодексу визначається пропорційно до кількості календарних місяців поточного календарного року протягом яких платник єдиного податку не застосовував особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 цього підрозділу.»

ФОП ОСОБА_1 не застосовував особливості оподаткування 5 місяців, отже в цей період обсяг доходу йому визначається пропорційно до кількості календарних місяців 2023 року протягом яких він не застосовував особливості оподаткування, встановлені вищевказаною нормою.

Платники податку, що перебувають на 3 групі з 5% доходу декларують щоквартально з наростаючим підсумком.

В період з 01.08.2024 по 30.08.2024 суддя перебувала у щорічній відпустці.

Справа розглянута в перший день виходу судді з відпустки.

Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 (РНОКПО НОМЕР_1 )- позивач відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з 06.04.2026 перебуває на обліку у Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області, Павлоградська ДПІ (м. Павлоград) як платник податків.

Відповідно до витягу з Реєстру платників єдиного податку від 08.06.2016 позивач перебував на спрощеній системі оподаткування (3 група зі ставкою 5% від доходу за Переліком видів господарської діяльності першої та другої груп згідно з КВЕД ДК 009:2010 (КВЕД-2005). Код згідно з КВЕД 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель.

15.04.2024 Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області на підставі підп. 19-1.1.1 п. 19-1.1 ст. 19-1, підп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України, у порядку підп. 75.1.1. п. 75.1 ст. 75 та ст. 76 ПК України проведено камеральну перевірку ФОП ОСОБА_1 , РНОКП НОМЕР_1 з питання заниження податкових зобов'язань по єдиному податку та умов застосування спрощеної системи оподаткування.

Результати перевірки оформлені актом від 15.04.2024 №22359/04-36-24-15/ НОМЕР_1 «Про результати камеральної перевірки ФОП ОСОБА_1 , РНОКП НОМЕР_1 з питання заниження податкових зобов'язань по єдиному податку та умов застосування спрощеної системи оподаткування.

Перевіркою встановлено, що ФОП ОСОБА_1 було застосовано спрощену систему оподаткування з 19.04.2022 по 31.07.2023 (третя група 2%), а з 1 серпня 2023 перейшов на третю групу платника єдиного податку. Тобто, обсяг доходу за 2023 не повинен перевищувати 3257875,00 грн.

Відповідно до п. 293.8 ст. 293 ПК України, ставки встановлені пунктами 293.3-293.5 ст. 293 , застосовуються з урахуванням таких особливостей: 3) платники єдиного податку третьої групи (фізичні особи-підприємці), які перевищили в податковому (звітному) періоді обсяг доходу, визначений для таких платників у пункті 291.4 ст. 291 цього Кодексу, до суми перевищення застосовують ставку єдиного податку у розмірі 15 відсотків, а також зобов'язані у порядку, встановленому цією главою, перейти на сплату інших податків і зборів, встановлених цим Кодексом.

В порушення п. 293.8 ст. 293 ПК України ФОП ОСОБА_1 до складу податкових зобов'язань за рік 2023 не включено сум податку за ставкою 15% у розмірі 446586,66 грн., що призвело до заниження податкового зобов'язання, яке сплачується до бюджету (р. 14.1 декларації) на 446586,66 грн.

За висновком перевірки її дані свідчать про порушення абзацу 2 під. 298.2.3 п. 298.2 ст. 298 ПК України в частині перевищення протягом календарного року обсягу доходу та п. 293.8 ст. 293 ПК України в частині заниження податкового зобов'язання по єдиному податку.

Відповідальність за порушення умов застосування спрощеної системи оподаткування відповідно глави 1 Кодексу передбачена пунктами 299.10 та 299.11 ст. 299, за заниження податкового зобов'язання - пунктом 123.1 ст. 123 ПК України.

На підставі акту перевірки Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Р» №00/31952/2415 від 27.05.2024, яким нараховано позивачу єдиний податок з фізичних осіб 491245,32 грн., з яких 446586,66 грн. за податковими зобов"язаннями та штрафні (фінансові) санкції у сумі 44658,66 грн.

Позивач не погодившись з прийнятими податковими повідомленнями рішеннями, звернувся з позовом до суду.

При вирішенні спору суд виходить з наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства встановлені Податковим кодексом України.

Пунктом.61.1 ст. 61 ПК України визначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

За пп.62.1.3 п.62.1 ст.62 ПК України податковий контроль здійснюється шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Підпунктом 20.1.4 пункту 20.1. статті 20 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Абзацом 1 п.75.1.ст. 75 ПК України встановлено право контролюючих органів на проведення камеральних, документальних (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичних перевірок.

Відповідно до п. п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 ПК України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.

Платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом (п. 15.1 ст. 15 ПК України).

За п. п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до ст. 36 ПК України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.

Відповідно до п. 36.5. ст. 36 ПК України відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.

За підп.291.4.3. п. 291.4. ст. 291 ПК України суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на такі групи платників єдиного податку: зокрема, третя група:

фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена, та юридичні особи - суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Пунктом 293.8 ПК України визначено, що ставки, встановлені пунктами 293.3-293.5 цієї статті, застосовуються з урахуванням таких особливостей:

3) платники єдиного податку третьої групи (фізичні особи - підприємці), які перевищили у податковому (звітному) періоді обсяг доходу, визначений для таких платників у пункті 291.4 статті 291 цього Кодексу, до суми перевищення застосовують ставку єдиного податку у розмірі 15 відсотків, а також зобов'язані у порядку, встановленому цією главою, перейти на сплату інших податків і зборів, встановлених цим Кодексом.

Платники єдиного податку третьої групи (юридичні особи), які перевищили у податковому (звітному) періоді обсяг доходу, визначений для таких платників у пункті 291.4 статті 291 цього Кодексу, до суми перевищення застосовують ставку єдиного податку у подвійному розмірі ставок, визначених пунктом 293.3 цієї статті, а також зобов'язані у порядку, встановленому цією главою, перейти на сплату інших податків і зборів, встановлених цим Кодексом.

Заява подається не пізніше 20 числа місяця, наступного за календарним кварталом, у якому допущено перевищення обсягу доходу.

Законом України від 30 червня 2023 року № 3219-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» внесено зміни з 01.08.2023, зокрема, до підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України.

Так, у пункті 9 абзац перший викласти в такій редакції:

"9. Установити, що тимчасово, з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, але не пізніше ніж до 1 серпня 2023 року, положення розділу XIV цього Кодексу застосовуються з урахуванням таких особливостей";

абзаци перший і другий підпункту 9.9 замінити одним абзацом такого змісту:

"9.9. Платник податку має право самостійно (шляхом подання заяви) відмовитися від використання особливостей оподаткування, передбачених цим пунктом, з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому прийнято таке рішення. У такому разі платник податків вважається таким, що застосовує систему оподаткування, на якій він перебував до обрання особливостей оподаткування, передбачених цим пунктом, крім випадку, якщо у заяві про відмову від використання особливостей оподаткування, передбачених цим пунктом, платник податку зазначив про перехід на сплату інших податків і зборів".

Також підрозділ 8 розділу ХХ «Перехідні положення» доповнено пунктам 9-1 "Особливості переходу суб'єктів господарювання, які використовували особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 цього підрозділу, на систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування, передбачених пунктом 9 цього підрозділу".

Відповідно до підпункту 9-1.4. Справляння єдиного податку платників, які до 1 серпня 2023 року використовували особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 цього підрозділу, здійснюється з урахуванням таких особливостей:

9-1.4.1. Платники податків, які станом на 31 липня 2023 року використовували особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 цього підрозділу, та не відмовилися від їх використання самостійно, і до переходу на такі особливості були платниками єдиного податку, з 1 серпня 2023 року автоматично вважаються платниками єдиного податку тієї групи єдиного податку, на якій вони перебували до моменту переходу на застосування особливостей третьої групи, встановлених пунктом 9 цього підрозділу.

Дохід, отриманий у період застосування особливостей оподаткування, встановлених пунктом 9 цього підрозділу, не включається до обсягу доходу, визначеного для відповідної групи платників єдиного податку, встановленого пунктом 291.4 статті 291 цього Кодексу.

9-1.4.3. Встановити, що у 2023 звітному році обсяг доходу для відповідної групи платників єдиного податку, встановлений пунктом 291.4 статті 291 цього Кодексу, визначається пропорційно до кількості календарних місяців поточного календарного року, протягом яких платник єдиного податку не застосовував особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 цього підрозділу.

Отже, відповідно до вказаних норм, при перевищенні обсягу доходу платник єдиного податку третьої групи зобов'язаний:

- застосувати до суми перевищення ставку єдиного податку у розмірі 15 відсотків;

- у порядку, встановленому главою 1 розділу XIV ПК України не пізніше 20 числа місяця, наступного за календарним кварталом, у якому допущено перевищення обсягу доходу (у даному випадку до 20.01.2024) подати заяву та перейти на сплату інших податків і зборів, встановлених ПК України.

Посилання позивача, що він протягом 2023 року використовував пільгову ставку єдиного податку 2% , виходячи з вищенаведеного є безпідставними.

Застосування 2% від доходу використовувались позивачем з 01.01.2023 по 31.07.2023, до набрання 01.08.2023 чинності Закону від 30.06.2023 № 3219-IX , яким скасовано 2% єдиного податку.

Річний ліміт доходу для перебування на третій групі єдиного податку на 2023 рік встановлений законодавством України в розмірі 7818900,00 грн.

7818900,00 грн./12 місяців=651575,00+5 місяців (з 01.08.2023 по 31.12.2023)= 3257875 грн.

3257875 грн. - обсяг доходу для платників третьої групи, який не повинен був перевищувати позивач за 5 місяців (з 01.08.2023 по 31.12.2023) після припинення використання особливостей оподаткування платника єдиного податку третьої групи з обсягом доходу 2%.

Позивач не застосовував особливості оподаткування 5 місяців. Виходячи з підп. 9-1.4.3 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України в цей період обсяг доходу визначається пропорційно до кількості календарних місяців 2023 року, протягом яких він застосовував особливості оподаткування, встановлені п. 9 цього підрозділу. Платники податку, що перебувають на 3 групі з 5% доходу декларують щоквартально з нарастаючим підсумком.

Відповідно до податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця за 2023 обсяг доходу ОСОБА_1 складає 6235119,40 грн.

При цьому , максимальна сума, яка могла бути ним задекларована 3257875 грн.

6235119,40-3257875=2977244,40 грн. -сума доходу, яка була перевищена позивачем у 2023 році, перебуваючи платником єдиного податку 3 групи із ставкою 5% від доходу.

2977244,40 х15%= 446586,66 грн. сума податку, яку позивач мав самостійно включити, проте в порушення п. 293.8 ст. 293 ПК України до податкових зобов'язань на 2023 рік не було включено суму податку за ставкою 15% у розмірі 446586,66 грн.

За встановлених обставин і наведеного правового регулювання у суду відсутні правові підстави для визнання протиправним та скасування податкового повідомлення- рішення № 00/31952/2415 від 27 травня 2024 року.

Суд відмовляє у задоволенні позовних вимог, у зв'язку з чим, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 241, 243, 244-246, 250, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області № 00/31952/2415 від 27 травня 2024 року - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Врона