Номер провадження: 33/813/2302/24
Номер справи місцевого суду: 509/5002/22
Головуючий у першій інстанції Кочко В.К.
Доповідач Сегеда С. М.
16.10.2024 року м. Одеса
Суддя Одеського апеляційного суду Сегеда С.М.,
за участю секретаря Козлової В.А.,
апелянта ОСОБА_1 ,
ОСОБА_2 ,
захисника ОСОБА_2 - адвоката Васильєвої Л.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Єпіфанцевої Олени Олександрівни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 , на постанову Овідіопольського районного суду Одеської області від 20 лютого 2023 року у справі про закриття адміністративного провадження відносно ОСОБА_2 стосовно притягнення її до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Зазначеною постановою Овідіопольського районного суду Одеської області від 20 лютого 2023 року провадження у справі про адміністративне правопорушення за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі-КУпАП), відносно ОСОБА_2 закрито, у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення передбаченого ст. 124 КУпАП (а.с.44).
Відповідно до адміністративних матеріалів, 01.10.2022 р. о 15:10 год. по вул. Т.Шевченка у смт. Овідіополь, вона, керуючи транспортним засобом Шевролет, н.з. НОМЕР_1 , в порушення вимог п.п. 12.1, 12.3 Правил дорожнього руху України (далі-ПДР України), не обрала безпечну швидкість руху та в разі виникнення небезпеки для руху, не вжила заходів для зменшення швидкості, що призвело до зіткнення з автомобілем ГАЗ, н.з. НОМЕР_2 . Внаслідок вищевказаної дорожньо-транспортної пригоди (далі - ДТП) автомобілі отримали механічні пошкодження, ОСОБА_2 та ОСОБА_1 отримали тілесні ушкодження.
Зазначені обставини стали підставою для винесення оскаржуваної постанови Овідіопольського районного суду Одеської області від 20 лютого 2023 року про закриття провадження у справі ст. 124 КУпАП відносно ОСОБА_2 (а.с. 44).
Не погоджуючись із вказаною постановою суду, 22 серпня 2024 року засобами поштового зв'язку ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Єпіфанцева О.О., звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою вищезазначену справу відносно ОСОБА_2 направити на новий розгляд (а.с.45-47).
До апеляційної скарги ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Єпіфанцева О.О., також долучив клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження постанови суду від 20 лютого 2023 року (а.с.48).
Постановою Одеського апеляційного суду від 25.09.2024 року клопотання ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Єпіфанцева О.О., про поновлення строку на апеляційне оскарження було задоволено. Поновлено ОСОБА_1 строк на апеляційне оскарження постанови Овідіопольського районного суду Одеської області від 20 лютого 2023 року (а.с.75-76).
В судове засідання, призначене на 16.10.2024 року о 11:30 год., будучи належним чином повідомленою про час і місце розгляду справи, адвокат Єпіфанцева О.О., яка діє в інтересах ОСОБА_1 , не з'явилася. До суду з'явився особисто апелянт ОСОБА_1 , який доводи апеляційної скарги підтримав в повному обсязі.
ОСОБА_2 та її захисник - адвокат Васильєва Л.О. заперечували проти задоволення апеляційної скарги.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно до ч. 1 ст. 268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності також має право знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання, при розгляду справи користуватися юридичною допомогою, оскаржувати постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Верховний Суд у постановах від 31.03.2021 у справі №676/752/17, від 21.03.2019 у справі №489/1004/17, від 30.01.2020 у справі №308/12552/16-а та у справі №482/9/17, від 06.02.2020 у справі №205/7145/16-а зробив наступні висновки:
«…закріплюючи процесуальні гарантії прав особи, що притягається до адміністративної відповідальності, у тому числі й на участь у розгляді її справи, положення КУпАП містять й певні застереження, націлені на забезпечення належної реалізації компетентними органами (особами) наданих їм повноважень, зокрема, передбачені щодо розгляду справи про адміністративне правопорушення за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, лише у випадку наявності даних, що підтверджують належне повідомлення такої особи про місце і час розгляду справи».
Відповідно до п. 24 постанови Пленуму ВСУ № 14 від 23.13.2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», звернуто увагу судів на неприпустимість спрощеного підходу до судового розгляду справ про адміністративні правопорушення на транспорті та ігнорування прав осіб, яких притягають до відповідальності, потерпілих, їх законних представників і захисників.
Суди повинні неухильно виконувати вимоги ст. 268 КУпАП щодо розгляду справи про адміністративні правопорушення у присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності зазначеної особи це можливо лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце та час розгляду і якщо від неї не надійшло клопотання про його відкладення.
Відповідно до ч.1 ст. 277-2 КУпАП, повістка особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, вручається не пізніш як за три доби до дня розгляду справи в суді, в якій зазначається дата і місце розгляду справи.
Згідно постанови Овідіопольського районного суду Одеської області від 20 лютого 2023 року, розгляд справи відносно ОСОБА_2 за ст. 124 КУпАП відбувся без присутності іншого учасника ДТП - ОСОБА_1 .
Однак, матеріали справи не містять даних про те, що судом першої інстанції належним чином повідомлено ОСОБА_1 про дату і місце розгляду справи, призначеного на 20.02.2023 року.
Із зазначеного вбачається, що судом першої інстанції, в порушення вимог ст. 268 КУпАП, справу розглянуто без участі другого водія ДТП ОСОБА_1 , який при цьому відповідно до вимог ч. 1 ст. 277-2 цього Кодексу не був належним чином повідомлений про дату і місце розгляду справи, а тому його доводи в апеляційній скарзі про порушення його права на захист своїх інтересів в суді, є обґрунтованими.
Виходячи з вищевикладеного, апеляційний суд дійшов висновку про порушення судом першої інстанції процедури розгляду справи про адміністративне правопорушення, оскільки справу розглянуто за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не повідомленої належним чином про час і місце судового засідання, що зобов'язує суд апеляційної інстанції скасувати оскаржувану постанову суду першої інстанції і прийняти нову, як того вимагає п. 3 ч. 8 ст. 294 КУпАП.
Щодо суті правопорушення, апеляційний суд зазначає наступне.
Згідно з положеннями ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У відповідності до ч. 7 ст. 294 КУпАП апеляційний суд переглядає справу в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права. Апеляційний суд може дослідити нові докази, які не досліджувалися раніше, якщо визнає обґрунтованим ненадання їх до місцевого суду або необґрунтованим відхилення їх місцевим судом.
Відповідно до ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Закриваючи провадження у справі за ст. 124 КУпАП відносно ОСОБА_2 на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП , суд першої інстанції виходив із того, що складений відносно ОСОБА_2 протокол про адміністративне правопорушення не може бути підставою для притягнення останньої до адміністративної відповідальності за вчинення інкримінованого їй правопорушення, що вказує на недоведеність винуватості останньої в інкримінованому їй порушенні.
Проте, апеляційний суд не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, зважаючи на наступне.
Згідно положень п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст.38 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення.
З матеріалів справи вбачається, що дії ОСОБА_2 , кваліфіковані поліцією як правопорушення, відповідальність за яке, передбачена ст. 124 КУпАП, що мали місце 01.10.2022 року.
Тобто, останнім днем прийняття постанови судом першої інстанції мав би бути 01.01.2023 року.
Однак, оскаржувана постанова судом була прийнята саме 20.02.2023 року (а.с.44).
Таким чином на час розгляду справи судом першої інстанції, закінчилися визначені ч. 2 ст. 38 КУпАП строки накладення адміністративного стягнення, що свідчить про існування підстав для закриття провадження по справі на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Скасовуючи постанову Овідіопольського районного суду Одеської області від 20 лютого 2023 року, через порушення прав іншого водія ДТП ОСОБА_1 , Одеський апеляційний суд також позбавлений можливості вирішувати питання про встановлення вини або відсутності винних дій водія ОСОБА_2 , оскільки з моменту ДТП пройшло більше 2-х років.
Враховуючи вимоги п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП, а також аналізуючи вищевикладені обставини в їх сукупності, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, постанова суду першої інстанції скасуванню із закриттям провадження у справі, проте, у зв'язку із закінченням строків притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності, а не у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП.
При цьому апеляційний суд враховує правову позицію, викладену в постанові Верховного Суду від 11 липня 2018 року (справа №308/8763/15-а), згідно з якою п. 7 ч. 1 статті 247 КУпАП не містить положень про наявність у суду повноважень щодо встановлення обставин вчинення адміністративного правопорушення, наявності вини особи у його вчиненні у разі закриття провадження про адміністративні правопорушення.
Згідно узагальненого науково-консультативного висновку Науково-консультативної ради при Вищому адміністративному суді України від 07.11.2017 року, під час закриття провадження у справах про адміністративні правопорушення у зв'язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 38 КУпАП вина особи не встановлюється. Вказаний висновок обґрунтовано тим, що поєднання закриття справи з одночасним визнанням вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення є взаємовиключними рішеннями, і прийняття їх в одній постанові свідчить про порушення права людини на справедливий суд, передбаченого ст. 6 Конвенції. За правилами ст. 284 КУпАП, рішенням, що доводить вину особи, є постанова про накладення адміністративного стягнення або застосування заходів впливу, умовою якої є визначення вини.
Крім того, у рішенні ЄСПЛ у справі «Грабчук проти України» від 26 вересня 2006 року вказано, що у разі закриття провадження по справі, питання про доведеність вини особи не вирішується.
При цьому апеляційний суд зазначає, що закриття провадження у справі, у зв'язку із закінченням строків притягнення особи до адміністративної відповідальності у відповідності до п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП є нереабілітуючою обставиною.
Керуючись п.7 ч.1 ст. 247, ст.ст. 268, 283, 289, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, апеляційний суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Єпіфанцева Олена Олександрівна, задовольнити частково.
Постанову Овідіопольського районного суду Одеської області від 20 лютого 2023 року про закриття провадження у справі відносно ОСОБА_2 , у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, скасувати.
Прийняти постанову, якою провадження відносно ОСОБА_2 про скоєння нею адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, закрити, у зв'язку з пропуском строку притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя Одеського апеляційного суду С.М. Сегеда