15.11.07р.
Справа № А37/277-07
за позовом Комунального підприємства "Швидкісний трамвай", м. Кривий Ріг
до Центральної міжрайонної державної податкової інспекції в м. Кривому Розі, м. Кривий Ріг
про скасування податкових повідомленнь - рішеннь № 0000271800/1 від 15.06.2007 року, № 0000261800/1 від 15.06.207 року
Суддя Кеся Н.Б.
Представники сторін:
від позивача: Толчинська Т.І. дов № 101 від 07.02.2007 року
від відповідача: Писакова Н.В. дов. № 212522/10/100 від 15.08.2007 р.
На підставі ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні оголошена тільки вступна та резолютивна частина постанови
Комунальне підприємство "Швидкісний трамвай" (далі - позивач) звернулося з позовом до Центральної міжрайонної державної податкової інспекції в м. Кривому Розі (далі - відповідач) і просить суд скасувати податкові повідомлення -рішення Центральної міжрайонної державної податкової інспекції в м. Кривому Розі № 0000271800/1 від 15.06.2007 року та № 0000261800/1 від 15.06.2007 року відповідно до акту невиїзної перевірки від 26.02.2007 року № 170/122/153/30950099.
В обґрунтування позову комунальне підприємство «Швидкісний трамвай» посилається на те, що в перевіряє мий період законом не було встановлено строків сплати земельного податку, тому застосування штрафних санкцій за цей період за несвоєчасну сплату податку позивач вважає неправомірним. Крім того, спеціальним Законом «Про плату за землю» за прострочення сплати податку передбачена лише пеня. Тим же спеціальним Законом не допускається залучення до сплати податку більше ніж за два попередні роки. Як видно із акту перевірки, до підприємства застосовано штрафні санкції за період -3 роки та 10 місяців .
Позивач звертає увагу на те, що по справі господарського суду Дніпропетровської області № 17/261 вже було стягнуто податковий борг по земельному податку, який складається із основного платежу і штрафних санкцій.
Таким чином, позивач вважає , що спірні санкції до нього застосовані повторно.
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що законами України про Державний бюджет України на 2001 рік, 2002, 20036, 2004, 2005 роки сплата податку передбачена помісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного ( податкового ) місяця.
Заслухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи, суд -
На підставі акту №170/122/153/30950099 від 26.02.2007 року про результати документальної не виїзної перевірки дотримання граничних термінів сплати земельного податку, відповідачем прийнято податкове повідомлення - рішення від 15.06.2007 року № 0000261800/1, яким за затримку на 31 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по земельному податку в розмірі 280923,25 грн. до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 20% на суму 56184,65, та податкове повідомлення -рішення від 15.06.2007 року № 0000271800/1, яким яким нараховано земельний податок з юридичних осіб в розмірі 1418503,20 грн. до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 50% на суму 709651,63грн.
За результатами перевірки встановлені порушення податкового законодавства, а саме:
В порушення абз.1 ст. 17 Закону України «Про плату за землю» підприємством порушено терміни сплати узгоджених податкових зобов'язань по земельному податку за період з 01.07.2001 року по 30.06.2005 року згідно наданих до МДПІ підприємством податкових розрахунків земельного податку за 2001 рік, 2002 рік № 459 від 31.01.2002 року, за 2003 рік № 314 від 31.01.2003 року, № 13526 від 15.08.2003 року, за 2004 рік № 455 від 02.02.2004 року, за 2005 рік, за 2005 рік № 1493 від 18.02.2005 року, а саме:
За 2001 рік: сума сплаченого боргу становить 147296,04 грн., сума штрафних санкцій 73648,02 грн.;
За 2002 рік: сума сплаченого боргу становить 768930,75 грн., сума штрафних санкцій 300588,40 грн.;
За 2003 рік: сума сплаченого боргу становить 466110,68 грн., сума штрафних санкцій 233055,34 грн.;
За 2004 рік: сума сплаченого боргу становить 190770,00 грн., сума штрафних санкцій 95385,00 грн.;
За 2005 рік: сума сплаченого боргу становить 126318,98 грн., сумам штрафних санкцій 63159,49 грн.
Загальна суму сплаченого боргу становить 1699426,45 грн., сума штрафних санкцій 765836,25 грн.
Згідно п/п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державним цільовими фондами» у разі, коли платник податків сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу, при затримці від 30 до 90 календарних днів включно - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу, при затримці, що є більшою 90 календарних днів, - такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у розмірі п'ятдесяти відсотків такої суми.
Отже, у даному випадку, податковий орган на виконання п/п. 17.1.7, п. 17.1 ст. 17 зазначеного Закону застосував до комунального підприємства «Швидкісний трамвай» штрафні санкції, а саме:
- за 2001 рік, 2002 рік, 2003 рік, 2004 рік, 2005 рік по ставці 50% сума штрафних санкцій -709651,6 грн.:
- за 2002 рік по ставці 20 % сума штрафних санкцій -56184,65 грн.
Наведені в розрахунку штрафних санкцій факти сплати податку позивачем не заперечуються.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне задовольнити позов частково з таких підстав.
Відповідно до п/п. 15.1.1 п. 15.1 ст. 15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» за винятком випадків, визначених підпунктом 15.1.2 цього пункту, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
За правилами п. 17.3 ст. 17 зазначеного Закону сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.
У зв'язку з цим та за відсутності окремих застережень щодо строків нарахування штрафних санкцій суд вважає, що строки давності для донарахування податкових зобов'язань поширюється також й на штрафні санкції.
На підставі викладеного нарахування відповідачем штрафних санкцій у червні 2007 року за несвоєчасну сплату земельного податку позивача, узгодженого у 2001-2004 роках, суд визнає неправомірним. Наведене є підставою для визнання недійсним податкового повідомлення -рішення від 15.06.2007 року № 0000261800/1 повністю, а податкового повідомлення -рішення від 15.06.2007 року № 0000271800/1 на суму штрафних санкцій 653128,76 грн.
В решті позову суд відмовляє, оскільки матеріали справи свідчать про узгодженість податкових зобов'язань позивача по земельному податку у 2005 році відповідно до вимог ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», про що свідчить поданий позивачем розрахунок земельного податку за 2005 рік. Визначені відповідачем в акті перевірки (розрахунку штрафних санкцій) факти сплати позивачем не заперечуються, що підтверджує несвоєчасну сплату ним податку.
Строки сплати земельного податку у 2005 році регулюються ст. 17 Закону України «Про плату за землю», яким встановлено, що податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Обставини справи свідчать про те, що відповідач з дотриманням наведеної норми в становив прострочення сплати податку позивачем у 2005 році.
Твердження позивача про те, що спірні санкції застосовані до нього повторно, не підтверджується матеріалами справи. Так, у справі №17/261 постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 14.04.2005 року з Комунального підприємства «Швидкісний трамвай» стягнуто заборгованість по земельному податку в сумі 1041288,62 грн. та пені в сумі 95893,82 грн. Таким чином, штрафні санкції за несвоєчасну сплату податку по цій справі з підприємства не стягувалися.
Керуючись ст.ст. 94, 160-163, п.6 Розділу VІІ Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
Позов задовольнити частково.
Скасувати частково податкове повідомлення -рішення Центральної міжрайонної державної податкової інспекції в м. Кривому Розі від 15.06.2007 року № 0000271800/1 на суму штрафних санкцій 653128,76 грн.
Скасувати податкове повідомлення -рішення Центральної міжрайонної державної податкової інспекції в м. Кривому Розі від 15.06.2007 року № 0000261800/1.
В решті позову відмовити.
Стягнути судові витрати з Державного бюджету України на користь Комунального підприємства «Швидкісний трамвай» в сумі 3,40 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена у строки та порядку, передбачені ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.Б.Кеся
Постанову складено в повному обсязі 17.12.2007 року