17 жовтня 2024 рокуЛьвівСправа № 460/6412/24 пров. № А/857/20445/24
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Гудима Л.Я.,
суддів: Качмара В.Я., Кузьмича С.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 10 липня 2024 року, головуючий суддя - Комшелюк Т.О., ухвалене у м. Рівне, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій,-
Позивач - ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ГУПФУ в Рівненській області, в якому просив визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови провести індексацію пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,6352; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити розрахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 призначеної пенсії відповідно до ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з індексацією із застосуванням коефіцієнту збільшення, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році" (збільшено на коефіцієнт 1,11), постановою КМУ "Про індексацію пенсій та заходи підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" від 16.02.2022 року №118, постановою КМУ "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" 24.02.2023 року № 168 та постановою КМУ "Про індексацію пенсійний і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" від 23.02.2024 року №185, без обмеження сумою 100 грн розміру збільшення перерахованої пенсії внаслідок її індексації, з урахуванням проведених платежів, починаючи з 01 березня 2024 року.
В обґрунтування своїх позовних вимог посилався на те, що з липня 2020 року перебуває на обліку у відповідача як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Позивач звертався до відповідача з заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії застосовуючи коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,6352. Листом від 09 травня 2024 року йому відмовлено у задоволені заяви. Відповідач вказував, що індексація пенсії проводилася у відповідності до постанови КМУ від 23 лютого 2024 року №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році». Перерахунок пенсії проведено із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2014-2016 (3764,40 грн.) осучаснено до 7994,47грн; сума індексації відповідно до положень постанови №185 не може перевищувати 100 гривень.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 10 липня 2024 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 оскаржив його в апеляційному порядку, який, покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задовольнити.
Свою апеляційну скаргу обґрунтовує тими ж доводами, що наводились ним у поданому адміністративному позову, однак безпідставно не взяті до уваги судом попередньої інстанції.
На підставі пункту 1 частини 1 статті 311 КАС України розгляд справи проводиться в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла переконання, що подана апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 з 01.07.2020 року призначено пенсію за вислугу років відповідно до статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення»; розмір пенсії визначено відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Пенсію позивачу призначено з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2017-2019 роки - 7763,17 грн (тобто за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії ).
З 01.03.2021 року органами Пенсійного фонду України на виконання пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 року №127 “Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» автоматизованим способом проведено перерахунок пенсій згідно з застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії (3764,40 грн х 1,17 х 1,11), у розмірі 1,11.
З 01.03.2022 року органами Пенсійного фонду України автоматизованим способом проведено перерахунок пенсій відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року №118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, на коефіцієнт 1,14. Встановлено щомісячну доплату в розмірі 135 гривень, яка виплачується додатково до встановленої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 року №127 “Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» щомісячної доплати до пенсії, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
З 01.03.2023 року органами Пенсійного фонду України автоматизованим способом проведено перерахунок пенсій відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, на коефіцієнт 1,197. Встановлено щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 гривень.
Таким чином, збільшений відповідно до Порядку № 124 показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, становив: з 01.03.2021 року - 5426,60 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11); з 01.03.2022 року - 6186,32 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14); з 01.03.2023 року - 7405,03 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197).
З 01.03.2024 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року №185 позивачу здійснено перерахунок пенсії та встановлена щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 гривень.
Позивач не погоджуючись з нарахуванням та виплатою йому індексації з 01.03.2024 року у розмірі 100 грн, звернувся до пенсійного органу з заявою.
Листом від 09.05.2024 року відповідачем було відмовлено у задоволенні заяви позивача та вказано, що пенсія йому нараховується та виплачується згідно вимог чинного законодавства.
Вважаючи бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Відмовляючи в задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що позивачу надбавки до пенсії виплачуються в розмірах, визначених Постановами КМУ від 22.02.2021 року №127 - 100 грн, №118 від 16.02.2022 року - 135 грн, №168 від 24.02.2023 року - 100 грн, № 185 від 23.02.2024 року - 100 грн. Вказані нормативно-правові акти є чинними і у встановлений законодавством спосіб протиправними не визнавались, а тому підлягають застосуванню.
Такі висновки суду першої інстанції не відповідають фактичним обставинам справи та є помилковими, виходячи з наступного.
Так, спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб є Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Пунктом 1 частини першої статті 8 Закону №1058-IV встановлено, що право на отримання пенсії та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідних для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону №1058-IV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно з абзацом другим частини першої статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії.
Індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (частина 5 статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення").
Частиною 2 статті 42 Закону №1058 визначено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Суд зауважує, що індексація пенсії згідно з цією нормою відбувається не шляхом безпосереднього збільшення її розміру на певний коефіцієнт, а шляхом збільшення показника середньої заробітної плати, який враховується для обчислення пенсії.
Цей показник у відповідності до абзацу 2 частини 2 статті 42 Закону №1058 збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії визначений Порядком №124.
Відповідно до пункту 5 Порядку №124 кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Таким чином запроваджений механізм індексації спирається на збільшені у попередніх роках показники середньої заробітної плати. Тому передбачений статтею 42 Закону №1058 перерахунок раніше призначених пенсій здійснюється з використанням спеціально визначеного для цього показника середньої заробітної плати.
Цей показник розраховується саме з метою використання при розрахунку індексації пенсії, що визначає сферу його застосування.
У 2021 році пунктом 1 постанови КМУ від 22.02.2021 року №127 передбачав коефіцієнт 1,11. Тому розрахований з метою індексації пенсії показник середньої заробітної плати у 2021 році становив 5426,60 грн. (4888,83 х 1,11).
У 2022 році пунктом 1 постанови КМУ від 16.02.2022 року №118 передбачав коефіцієнт 1,14. Тому розрахований з метою індексації пенсії показник середньої заробітної плати становив 6186,32 грн. (5426,60 х 1,14).
У 2023 році пунктом 1 постанови КМУ від 24.02.2023 року №168 передбачений коефіцієнт 1,197. Відтак розрахований з метою індексації пенсії показник середньої заробітної плати становив 7405,03 грн. (6186,32 х 1,197).
У 2024 році пунктом 1 постанови КМУ від 23.02.2024 року №185 передбачений коефіцієнт 1,0796. Відтак розрахований з метою індексації пенсії показник середньої заробітної плати становив 7994,47грн (7405,03 х 1,0796).
Як вже зазначалося, такий розрахунок здійснюється саме з метою використання у механізмі індексації. Автономний характер такого розрахунку обмежує його застосування у інших процедурах, зокрема при призначенні пенсій.
Тому фактично у відносинах пенсійного забезпечення застосовуються два показники середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески та який враховується для обчислення пенсії: розрахований з метою індексації пенсій та визначений для інших цілей, у тому числі для призначення пенсій.
У контексті справи, що розглядається, розрахований з метою індексації пенсії у 2022, 2023 та 2024 роках показники середньої заробітної плати складають показники 6186,32 грн., 7405,03 грн. та 7994,47 грн. У разі його застосування при перерахунку пенсії, розмір останньої не збільшиться, оскільки при призначенні пенсії був застосований більший показник середньої заробітної плати.
Судом встановлено, що при обчисленні пенсії позивача відповідно до Закону № 1058 у відповідач застосував середній заробіток в Україні, з якого сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2017-2019 роки, який становив 7763,17 грн. Цей розмір є меншим за розміри показників середньої заробітної плати, які підлягають застосуванню при проведенні перерахунку пенсії з урахуванням її індексації відповідно до статті 42 Закону № 1058-IV, а саме за 7 994,47 (з 01.03.2024 року), відтак наявні правові підстави для проведення індексації пенсії позивача.
Аналізуючи вищенаведене, колегія суддів дійшла висновку про підставність та обґрунтованість позовних вимог, відтак такі підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом норм матеріального і процесуального права, висновки, викладені у рішенні суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, через що судове рішення підлягає скасуванню з прийняттям нового, яким адміністративний позов слід задовольнити.
Також, відповідно до ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З матеріалів справи видно, що при поданні адміністративного позову позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 968,96 грн. та за подання апеляційної скарги на рішення суду сплачено судовий збір в розмірі 1453,44 грн.
Оскільки, Восьмий апеляційний адміністративний суд у своїй постанові дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, то таким чином на користь позивача слід стягнути 2422,44 грн. сплаченого судового збору.
Керуючись ст.ст. 243, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити, рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 10 липня 2024 року у справі №460/6412/24 - скасувати та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови провести індексацію пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,6352.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити розрахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 призначеної пенсії відповідно до ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з індексацією із застосуванням коефіцієнту збільшення, передбачених постановою КМУ від 22 лютого 2021 року "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році" (збільшено на коефіцієнт 1,11), постановою КМУ "Про індексацію пенсій та заходи підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" від 16.02.2022 року №118, постановою КМУ "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" 24.02.2023 року №168 та постановою КМУ "Про індексацію пенсійний і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" від 23.02.2024 року №185, без обмеження сумою 100 грн розміру збільшення перерахованої пенсії внаслідок її індексації, з урахуванням проведених платежів, починаючи з 01 березня 2024 року.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (код ЄДРПОУ - 21084076) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в сумі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) гривні 40 коп.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Л. Я. Гудим
судді В. Я. Качмар
С. М. Кузьмич