Постанова від 23.11.2007 по справі А1/268-07

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

22.11.07р.

Справа № А1/268-07

За позовом Дніпропетровського транспортного прокурора в інтересах держави в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, м.Дніпропетровськ

до Державного підприємства "Дніпропетровський метрополітен", м.Дніпропетровськ

про стягнення 247800 грн. 08 коп.

Суддя Рудь І.А.

Представники сторін:

від прокурора - Булавка Л.С., посв№33 від 01.03.07р.

від позивача- Петренко Н.В., дов. № 03-06/1087 від 21.08.2007р.

від відповідача - Грицюк А.Г., дов. №22 від 24.09.2007р.; Гуренко А.М., дов. №20 від 18.07.2007р.

СУТЬ СПОРУ:

Дніпропетровський транспортний прокурор звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, яким просить стягнути з ДП "Дніпропетровський метрополітен" заборгованість по сплаті адміністративно-господарських санкцій у розмірі 247800 грн. 08 коп.

Прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали та просять позов задовольнити.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує, обгрунтовуючи тим, що адміністративно-господарські санкції можуть сплачуватися лише за рахунок прибутку метрополітену, який залишається в його розпорядженні після сплати всіх податків і зборів, але за весь час існування не було і не прогнозується прибутку, також обгрунтовує свої заперечення тим, що ДП "Дніпропетровський метрополітен" є планово збитковим підприємством, що стягнення коштів за даною позовною заявою може бути задоволено лише за рахунок коштів Дніпропетровського міського бюджету, які будуть перераховані для забезпечення мінімальних потреб, тобто це буде перекладення коштів між різними бюджетами бюджетної системи України, внаслідок чого суттєво погіршиться виробнича ситуація на підприємстві.

Вказує, що на створені 22 робочі місця для інвалідів у 2007 році не прибуло для працевлаштування жодного бажаючого, що підприємством виконана норма Закону "Про залізничний транспорт", відповідно до якої на підприємстві повинно працювати 8 працівників з обмеженими фізичними можливостями (інвалідів), оскільки більшість штатних одиниць працівників не можуть бути укомплектовані працівниками з обмеженими фізичними можливостями (інвалідами). Так, середньооблікова чисельність відповідача складає 803 працівники, з яких 612 - працівники з особливими вимогами до стану здоров'я, важких і шкідливих, особливо важких і особливо шкідливих умов праці, що робить неможливим виконати вимоги закону про працевлаштування на метрополітені іще 22 працівників з обмеженими фізичними можливостями.

У судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини постанови.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до Положення про Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів від 01.03.2007р., Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів є територіальним органом фонду соціального захисту інвалідів, що утворюється для реалізаціії покладених на Фонд завдань за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики України, підзвітне та підконтрольне Фонду.

Основними завданнями відділення є участь у реалізації на території області державної політики у сфері соціального захисту інвалідів та здійснення контролю за додержанням підприємствами (об'єднаннями), установами та організаціями всіх форм власності нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, а також фінансування заходів щодо соціального захисту інвалідів.

Відповідно до ч. 2 ст. 11 Порядку сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів - у разі несплати адміністративно-господарських санкцій у встановлений строк, відділення Фонду вживають заходів щодо їх стягнення у судовому порядку.

Згідно зі ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів» (зі змінами та доповненнями) (далі - Закон) та Порядку використання суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, що надійшли до державного бюджету, затвердженого постановою КМУ від 31 січня 2007 року № 70, ці надходження використовуються Фондом соціального захисту інвалідів на фінансування заходів, які здійснюються центральними органами виконавчої влади та підпорядкованим їм установам щодо соціальної, трудової, фізкультурно-спортивної та професійної реабілітації інвалідів; надання підприємствам, установам, організаціям цільової позики на створення робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів; фінансування витрат на професійне навчання непрацюючих інвалідів; надання фінансової допомоги на здійснення заходів соціальної, трудової, фізкультурно-спортивної та професійної реабілітації інвалідів; надання підприємствам, установам, організаціям дотацій на створення спеціальних робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Статтею 19 Закону встановлено, що для підприємств, установ і організацій, у тому числі підприємств, організацій, громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі 4 відсотків від загальної чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 чоловік, - у кількості одного робочого місця, та вони самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до встановленого нормативу і забезпечують їх працевлаштування.

Виконанням нормативу робочих місць у визначеній кількості вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним.

За приписами ч.9 ст.19 Закону, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.

Пунктом 2 Порядку надання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70 “Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» передбачено, що звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом України.

Відповідно до ст. 20 Закону, зазначені підприємства, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.

За даними звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2006 рік" (форма 10-ПІ річна) ДП "Дніпропетровський метрополітен" вказану норму закону не виконало, оскільки 22 інваліда, з встановленою інвалідністю, які повинні працювати на підприємстві, працевлаштовано не було, адміністративно-господарські санкції за нестворені робочі місця для працевлаштування інвалідів не відраховано до теперішнього часу.

Заборгованість відповідача по сплаті адміністративно-господарських санкцій складає 247 800грн. 08 коп.

Матеріалами справи, та в ході судового розгляду справи встановлено, що відповідачем не виконано вимоги ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів», доказів сплати адміністративно-господарських санкцій не надано.

Щодо заперечень відповідача у судовому засіданні та зазначених у відзиві на позовну заяву, то суд вважає їх не обґрунтованими і відхиляє з наступних підстав.

Відповідно до вимог чинного законодавства, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації, громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.

Згідно з ч.11 ст.19 Закону норматив робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, порядок його встановлення визначаються виключно цим Законом. Якщо іншими Законами встановлюються норматив робочих призначених для працевлаштування інвалідів, або порядок їх встановлення, відмінні від зазначених у цьому Законі, застосовуються положення цього Закону.

Таким чином, норматив для працевлаштування інвалідів не може розраховуватися відповідно до Закону України "Про залізничний транспорт".

Як вбачається із листів від 14.05.2007р. № 1088 та від 15.05.2007 року № 3572, долучених до матеріалів справи, ДП «Дніпропетровський метрополітен» не звертався до Центру зайнятості та Управління праці та соціального захисту інвалідів з питань працевлаштування інвалідів.

Відповідно до ст.20 вищезазначеного Закону, у разі несплати адміністративно-господарських санкцій або пені чи неможливості їх сплатити за рішенням господарського суду їх сплатити за рішенням господарського суду їх стягнення в примусовому порядку може бути звернено на майно підприємства, установи, організацій, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, в порядку передбаченому законом.

Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Згідно ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати , здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 87, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, п.6 Розділу VII Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Державного підприємства Дніпропетровський метрополітен", 49038, м. Дніпропетровськ, вул. Курчатова, 8 (код ЄДРПОУ 21927215, р/р 26000003000064 в банку "Земельний капітал", МФО 305880) на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, 49029, м. Дніпропетровськ, вул. Чкалова, 11 (код ОКПО 25005978, р/р 31216230700007 в банку ГУДКУ в Дніпропетровській області, МФО 805012) 247 800 грн. 08 коп. (двісті сорок сім тисяч вісімсот грн. вісім коп.) -адміністративно-господарські санкції.

Постанова набирає законної сили у відповідності до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя

І.А. Рудь