Ухвала від 16.10.2024 по справі 440/12118/24

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

16 жовтня 2024 рокум. ПолтаваСправа № 440/12118/24

Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Молодецький Р.І., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

08 жовтня 2024 року (згідно даних відбитку поштового штампу на конверті) до Полтавського окружного адміністративного суду подана позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, у якій позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік як учаснику бойових дій у меншому розмірі, ніж передбачено статтею 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25 грудня 1998 року №367-ХІV з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № Юрп/2008);

- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 недоплачену частину щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік, як учаснику бойових дій, відповідно до статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25 грудня 1998 року №367-ХІV з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № Юрп/2008) в розмірі 8179 грн. (вісім тисяч сто сімдесят дев'ять гри.) 00 коп.;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо виплати ОСОБА_1 , як учаснику бойових дій, разової грошової допомоги до Дня Незалежності за 2023, 2024 роки у меншому розмірі, ніж п'ять мінімальних пенсій за віком;

- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 недоплачену частину разової грошової допомоги до Дня Незалежності, як учаснику бойових дій, за 2023 рік в розмірі 9465 грн. (дев'ять тисяч чотириста шістдесят п'ять грн.) 00 коп.;

- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 недоплачену частину разової грошової допомоги до Дня Незалежності, як учаснику бойових дій, за 2024 рік в розмірі 10805 грн. (десять тисяч вісімсот п'ять грн.) 00 коп.

Пунктом 5 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

Відповідно до частин 1, 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Частиною 4 статті 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" №3551-XII від 22 жовтня 1993 року (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин в частині вимог, що стосуються недоплаченої частини щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік, надалі також Закон №3551-XII) передбачено, що особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

Отже, 30 вересня поточного року - це встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж була йому нарахована.

Такий висновок відповідає правовим висновкам Верховного Суду, викладеним в постанові від 06 лютого 2018 року по справі №607/7919/17.

Відтак, позивач повинен був дізнатися про порушення своїх прав чи інтересів в частині вимог, що стосуються недоплаченої частини щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік, 30 вересня 2022 року, тому з урахуванням приписів статті 120 Кодексу адміністративного судочинства України перебіг шестимісячного строку звернення до суду з позовом в цій частині, розпочався 01 жовтня 2022 року та закінчився відповідно 01 квітня 2023 року.

Позивач же звернувся до суду з вказаними вище вимогами лише 08.10.2024 (згідно даних відбитку поштового штампу на конверті).

Поряд з цим, відповідно до статей 12 - 13 Закону №3551-XII (у редакції, чинній з 15 квітня 2023 року) щороку до Дня Незалежності України учасникам бойових дій виплачується разова грошова виплата у порядку та розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України в межах відповідних бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України (стаття 12).

Щороку до Дня Незалежності України особам з інвалідністю внаслідок війни виплачується разова грошова виплата у порядку та розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України в межах відповідних бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України (стаття 13).

Постановою Кабінету Міністрів України №754 від 21 липня 2023 року затверджено Порядок здійснення у 2023 році разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", який відповідно до пункту 1 визначає механізм здійснення ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і “Про жертви нацистських переслідувань" (далі - грошова допомога).

Пунктом 4 Порядку здійснення у 2023 році разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №754 від 21 липня 2023 року, передбачено, що отримувачі грошової допомоги, зокрема ті, що набули відповідного статусу згідно із статтями 6, 7, 9, 10, 10-1, 11 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" до 24 серпня поточного року включно, яким грошову допомогу не виплачено станом на 1 жовтня, мають право звернутися щодо її виплати до Пенсійного фонду України (його територіального органу за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання (перебування) та отримати її до 1 листопада поточного року.

Оскільки 1 листопада поточного року виплати щорічної разової грошової допомоги до Дня Незалежності України - це встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги і до якого особа могла очікувати на отримання більшої суми, ніж їй була нарахована, то перебіг строку звернення до суду з таким позовом слід обраховувати з 1 листопада відповідного року, за який виплачується разова грошова допомога.

Таким чином, позивач повинен був дізнатися про порушення своїх прав чи інтересів в частині позовних вимог, які стосуються недоплаченої частини разової грошової допомоги до Дня Незалежності за 2023 рік, 01 листопада 2023 року.

Отже, з урахуванням приписів статі 120 Кодексу адміністративного судочинства України, перебіг шестимісячного строку звернення до суду з позовом в цій частині встановлений законом, розпочався 02 листопада 2023 року та закінчився відповідно 02 травня 2024 року.

Позивач же звернувся до адміністративного суду з цим позовом в частині вимог, які стосуються недоплаченої частини разової грошової допомоги до Дня Незалежності за 2023 рік, лише 08.10.2024 (згідно даних відбитку поштового штампу на конверті).

Таким чином, позивач звернувся до адміністративного суду з позовними вимогами в частині, які стосуються недоплаченої частини щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік та недоплаченої частини разової грошової допомоги до Дня Незалежності за 2023 рік, з пропуском шестимісячного строку на звернення до суду, встановленого статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України.

Водночас, в частині решти позовних вимог, які стосуються недоплаченої частини разової грошової допомоги до Дня Незалежності за 2024 рік, позивач шестимісячного строку на звернення до суду, встановленого статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України, не порушив.

Прохальна частина позовної заяви містить клопотання позивача про поновлення строку звернення до суду в частині вимог, які стосуються недоплаченої частини щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік та недоплаченої частини разової грошової допомоги до Дня Незалежності за 2023 рік. В обґрунтування цього клопотання позивачем зазначено про: 1) введення з 24.02.2022 на території України воєнного стану, який триває до цього часу; 2) постійні "повітряні тривоги", що оголошуються на території Полтавської області, де він проживає; 3) виникнення частих перебоїв та відключення електричної енергії; 4) мобілізацію єдиного працівника Котелевського бюро правничої допомоги до лав Збройних Сил України та ненадання на території сел. Котельва безоплатної правничої допомоги.

Частиною 1 статті 121 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.

Таким чином, поновлення встановленого процесуальним законом строку для звернення до адміністративного суду здійснюється у розумних межах та лише у виняткових, особливих випадках, виключно за наявності обставин об'єктивного і непереборного характеру (підтверджених доказами), які істотно ускладнили або унеможливили своєчасну реалізацію права звернення до адміністративного суду за захистом порушених прав, свобод або законних інтересів.

Аналогічний висновок щодо застосування норм права викладено Верховним Судом у постанові від 04.10.2019 у справі №820/4188/18.

Критеріями оцінки причин поважності пропуску строку звернення до суду є: 1) обставина або кілька обставин, яка безпосередньо унеможливлює або ускладнює можливість вчинення процесуальних дій у визначений законом строк (є причиною); 2) обставина, яка виникла об'єктивно, незалежно від волі особи, яка пропустила строк; 3) ця причина виникла або тривала протягом строку, який пропущено; 4) ця обставина підтверджується належними і допустимими засобами доказування.

Суд зауважує, що зміст правового режиму воєнного стану, порядок його введення та скасування, правові засади діяльності органів державної влади, військового командування, військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій в умовах воєнного стану, гарантії прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб визначає Закон України "Про правовий режим воєнного стану".

Діяльність судів, органів та установ системи правосуддя в умовах воєнного стану регламентовано статтею 12-2 цього Закону, за приписами якої в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України. Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.

За правилами статті 26 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України. Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється. У разі неможливості здійснювати правосуддя судами, які діють на території, на якій введено воєнний стан, законами України може бути змінена територіальна підсудність судових справ, що розглядаються в цих судах, або в установленому законом порядку змінено місцезнаходження судів.

Полтавський окружний адміністративний суд не припиняв роботи у зв'язку з введенням в Україні воєнного стану, безперервно здійснював свою діяльність, забезпечував усім особам, у тому числі й позивачу у цій справі, можливість реалізації права на судовий захист.

Відтак, позивач міг безперешкодно реалізувати своє право на звернення до суду в межах встановленого законом строку звернення як шляхом подання позовної заяви безпосередньо через канцелярію суду, так і шляхом направлення позовної заяви до суду по пошті або через систему "Електронний суд".

В пункті 58 постанови від 08 грудня 2022 року у справі № 990/102/22 Велика Палата Верховного Суду зазначила, що "введення на території України воєнного стану не зупинило перебіг процесуальних строків звернення до суду з позовами. Питання поновлення процесуального строку у випадку його пропуску з причин, пов'язаних із запровадженням воєнного стану в Україні, вирішується в кожному конкретному випадку з урахуванням доводів, наведених у заяві про поновлення такого строку. Сам по собі факт запровадження воєнного стану в Україні не є підставою для поновлення процесуального строку. Такою підставою можуть бути обставини, що виникли внаслідок запровадження воєнного стану та унеможливили виконання учасником судового процесу процесуальних дій протягом установленого законом строку".

Зі змісту клопотання про поновлення пропущеного строку звернення до суду з позовом не слідує, що позивач мав обмеження для пересування, роботи поштового та електронного зв'язку, тощо, які б унеможливили чи ускладнили звернення позивача з цим позовом з 24 лютого 2022 року, що вказує на те, що між пропуском строку звернення до суду і введенням воєнного стану відсутній безпосередній та прямий причинний зв'язок. Доказів на підтвердження того, що введення воєнного стану вплинуло на обов'язок позивача своєчасно звернутися до суду з позовом, клопотання про поновлення строку звернення до суду також не містить.

Поряд з цим, позивачем до матеріалів позовної заяви не надано жодних доказів на підтвердження мобілізації єдиного працівника Котелевського бюро правничої допомоги до лав Збройних Сил України, а також на підтвердження ненадання на території сел. Котельва безоплатної правничої допомоги чи надання платної правничої допомоги лише однією особою.

Також позивачем не надано будь-яких доказів на підтвердження неможливості позивача своєчасно звернутися за отриманням необхідної правничої допомоги до адвокатів в інших наближених до сел. Котельва населених пунктах, зокрема, й до адвокатів м. Полтави.

Відтак, на переконання суду, у спірному випадку позивачем не надано суду належних доказів на підтвердження наявності обставин об'єктивного і непереборного характеру, які б істотно ускладнили або унеможливили своєчасну реалізацію позивачем права звернення до адміністративного суду за захистом порушених прав у межах встановленого законом строку.

Суд відмічає, що усі наведені позивачем у клопотанні про поновлення строку звернення до суду обставини продовжували існувати і станом на жовтень 2024 року, однак це жодним чином не позбавило позивача можливості подання до суду цього адміністративного позову засобами поштового зв'язку 08.10.2024.

Зважаючи на викладене вище, суд вважає за необхідне визнати неповажними підстави, зазначені ОСОБА_1 у клопотанні про поновлення строку звернення до суду.

Згідно з частиною 1 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Відповідно до частини 2 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Таким чином, позовна заява підлягає залишенню без руху на підставі статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі викладеного, керуючись статтями 121, 122, 123, 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Визнати неповажними підстави, зазначені ОСОБА_1 у клопотанні про поновлення строку звернення до суду.

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії залишити без руху.

Позивачу надати строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Недоліки необхідно усунути шляхом надання до Полтавського окружного адміністративного суду заяви із зазначенням інших підстав для поновлення строку звернення до адміністративного суду та доказів на їх підтвердження в частині позовних вимог, які стосуються недоплаченої частини щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік та недоплаченої частини разової грошової допомоги до Дня Незалежності за 2023 рік.

Роз'яснити позивачу, якщо заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву у відповідній частині позовних вимог.

Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя Р.І. Молодецький