Рішення від 17.10.2024 по справі 420/25656/24

Справа № 420/25656/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

В провадженні суду знаходиться справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі ГУ ПФУ), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ щодо проведення перерахунку та виплату пенсії йому - ОСОБА_1 , з 01.02.2022, 01.03.2022, 01.03.2023, 01.03.2024, 01.06.2024 року без щомісячної доплати 2000 грн відповідно до постанови КМУ №713 від 14.07.2021 (згідно рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №420-4600/23) та з обмеженням пенсії максимальним розміром з 01.02.2020 з 26423,62 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії 22259,53 грн, 01.02.2021 з 28562,81 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії 22259,53 грн, 01.02.2022 з 31217,91 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії 22259,53 грн, 01.03.2022 з 35381,06 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії 25537,16 грн, 01.03.2023 з 36998,72 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії 29154,82 грн, 01.03.2024 з 38697,04 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії 29154,82 грн, 01.06.2024 року з 38697,04 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії 29154,82 грн;

- зобов'язати ГУ ПФУ провести з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022, 01.03.2022, 01.03.2023, 01.03.2024, 01.06.2024 перерахунок та виплату пенсії йому - ОСОБА_1 , без обмеження пенсії максимальним розміром, з врахуванням з 01.02.2022, 01.03.2022, 01.03.2023, 01.03.2024, 01.06.2024 щомісячної доплати 2000 грн відповідно до постанови КМУ №713 від 14.07.2021 (згідно рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/4600/23), з врахуванням індексації базового ОСНП за 2022, 2023 та 2024 роки, з урахуванням раніше сплаченої пенсії.

Позивач зазначив, що він перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію за відповідно до Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон України №2262-ХІІ).

У 2018 році ГУ ПФУ здійснило йому перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі постанова КМУ №103) на підставі виготовленої довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.

У наступному він неодноразово звертався до суду щодо порушених пенсійних прав. Суд приймав рішення щодо протиправного обмеження його пенсії максимальним розміром. Проте отримавши перерахунки пенсії на виконання рішення суду у справі №420/821/24 він встановив, що його пенсія в черговий раз обмежується та виплачується у меншому розмірі ніж нарахована, у зв'язку з чим він просить задовольнити його позовні вимоги.

Ухвалою суду від 19.08.2024 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у порядку ст.262 КАС України.

Ухвала суду від 19.08.2024 року доставлена в електронний кабінет ГУ ПФУ 19.08.2024 року. Станом на 17.10.2024 року відзив на позов до суду не надійшов, в автоматизованій системі діловодства суду не зареєстровано заяв, клопотань.

Справу розглянуто у письмовому провадженні.

Судом встановлено, що позивач отримує пенсію відповідно до Закону України №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

На умовах та у розмірах, передбачених постановою КМУ №103, здійснено перерахунок пенсії. При проведенні перерахунку основний розмір пенсії розрахований з грошового забезпечення з урахуванням положень вказаної постанови КМУ.

Згідно з автоматизованої системою діловодства суду позивач неодноразово звертався до суду щодо порушення його пенсійних прав.

Так рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 26.10.2020 року у справі №420/7964/20 задоволений його позов та, зокрема, зобов'язано ГУ ПФУ здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 74% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року по справі №826/3858/18, залишеного без змін постановою суду апеляційної інстанції від 05.03.2019 року, визнані протиправними та не чинними пункти 1, 2 постанови КМУ №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ №103.

Позивач, вважаючи, що з набранням законної сили судовими рішенням у справі №826/3858/18 повинно бути поновлено його право на перерахунок пенсії з врахуванням всіх складових грошового забезпечення, звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо виготовлення та направлення до ГУ ПФУ в Одеській області нової довідки про розмір грошового забезпечення, станом на 05.03.2019 року із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

У наступному позивач звернувся до суду та рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 19.07.2021 року у справі №420/6182/21 задоволений його позов та, зокрема, зобов'язано ГУ ПФУ провести з 01.04.2019 перерахунок основного розміру пенсії на підставі нової довідки №ЮО97772 від 05.01.2021 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 10.02.2022 року у справі №420/23602/21 задоволений його позов та визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо обмеження призначеної ОСОБА_1 пенсії максимальним розміром; зобов'язано ГУ ПФУ провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року, без обмеження її максимального розміру, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 09.12.2022 року у справі №420/14993/22 задоволений позов позивача. Визнані протиправними дії ГУ ПФУ щодо обмеження з 01.03.2022 призначеної ОСОБА_1 пенсії максимальним розміром за рішенням суду, без урахування індексації. Зобов'язано ГУ ПФУ здійснити з 01.03.2022 виплату пенсійного забезпечення ОСОБА_1 проіндексованого на підставі Постанови КМУ від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» без обмеження його максимальним розміром за рішенням суду, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 12.05.2023 року у справі №420/4600/23 задоволений позов ОСОБА_1 та, зокрема, зобов'язано ГУ ПФУ провести перерахунок та здійснити виплату щомісячної доплати до пенсії ОСОБА_1 в розмірі 2000 грн, передбаченої постановою КМУ від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», починаючи з 01.10.2021 року, з урахуванням виплачених сум.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 02.10.2023 року у справі №420/8534/23 задоволений позов ОСОБА_1 та, зокрема, зобов'язано ГУ ПФУ здійснити виплату, перерахованої пенсії з 01.03.2023, з урахуванням нарахованої індексації, установленої згідно з постановою КМУ від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням виплачених сум.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29.02.2024 року у справі №420/821/24 задоволений позов ОСОБА_1 та, зокрема, зобов'язано ГУ ПФУ провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.02.2020 на підставі довідки від 23.11.2023 №ЮО97772 про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020, з 01.02.2021 на підставі довідки від 23.11.2023 №ЮО97772 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 та з 01.02.2022 на підставі довідки 23.11.2023 №ЮО97772 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022, з урахуванням грошового забезпечення, зазначеного в указаних довідках, виданих ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 13.06.2024 року у справі №420/15464/24 задоволений позов ОСОБА_1 та, зокрема, зобов'язано ГУ ПФУ провести з 01.02.2023 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 №ЮО97772 від 28.03.2024 року, виданої станом на 01.01.2023 року ІНФОРМАЦІЯ_2 на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26.02.2024 року у справі №420/36339/23.

Таким чином, рішеннями суду неодноразова встановлено щодо до розміру пенсії позивача як військового пенсіонера не застосовуються обмеження пенсії максимальним розміром.

Позивач вказує, що при перерахунку пенсії на підставі рішення суду від 29.02.2024 року у справі №420/821/24 його пенсія знов була обмежена розміром визначеним на виконання попередніх рішень суду, у зв'язку з чим він звернувся до суду з даним позовом.

Частиною 1 статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема. Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Частинами 1,2 ст. 63 Закону №2262-ХІІ встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

При цьому при перерахунках пенсії позивача повинно бути застосовані положення ст.64 Закону №2262-ХІІ, відповідно до якої у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до ч.4 ст.63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до ч.2 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Між тим, є обґрунтованими вимоги позивача про протиправність дій відповідача щодо застосування обмеження максимального розміру його пенсії при здійсненні її перерахунку на підставі рішення суду.

Пенсії військовослужбовців при будь-якому перерахунку не підлягають обмеженню, оскільки обмеження пенсій військовослужбовців встановлювались ч.7 ст.43 Закону України №2262-ХІІ, проте вказані рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 року №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), тобто з 20.12.2016 року положення ч.7 ст.43 Закону є такими, що втратили чинність.

Вказаний висновок суду зроблений на підставі висновків Верховного Суду щодо застосування норм права, які відповідно до ч.5 ст.242 КАС України повинні бути враховані при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.

Вказані висновки сформовані в постановах Верховного Суду від 16.04.2020 року у справі №620/1285/19, від 09.11.2020 року у справі №813/678/18, від 09.02.2021 року у справі №640/2500/18 та полягають у наступному.

Закон України №2262-ХІІ визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом .

Згідно із Законом України від 24.12.2015 №848-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» ст.43 Закону №2262-XII доповнено частиною 7 про те що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Проте, зазначене положення в цілому визнано неконституційним відповідно до Рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20.12.2016року.

Згідно із пунктом другим резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016№ 7-рп/2016, зокрема, частина 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» втратила чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Таким чином, з 20.12.2016 не чинною є ч.7 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до Закону України від 06.12.2016 №1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який відповідно до Прикінцевих положень цього Закону, набрав чинності з 01.01.2017 року, у ч.7 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» слова і цифри «у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року» замінено словами і цифрами «по 31 грудня 2017 року».

Таким чином, буквальне розуміння змін, внесених Законом України від 06.12.2016 №1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» з урахуванням Рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20.12.2016 дозволяє стверджувати, що у Законі №2262-XII відсутня ч.7 ст.43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр, є нереалізованими. Це означає, що протягом 2017 року стаття 43 Закону №2262-XII не передбачала положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.

Внесені Законом України від 06.12.2016 №1774 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» до частини 7 зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.

Відповідно до ст.1-1 Закону України №2262-XII законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Закон України №2262-XII є спеціальним до спірних правовідносин та саме його норми слід першочергово застосовувати для їх врегулювання.

Суттєвою є обставина, що обмеження пенсії військовослужбовців максимальним розміром вже регулювалося ч.7 ст.43 Закону України №2262-XII, яка визнана неконституційною з 20.12.2016, а тому неможливо стверджувати, що з вказаної дати виникла ситуація, за якої дане питання попадає під регулювання положень Закону України №3668-VI в частині, що не вирішується нормами Закону України №2262-XII.

Застосування положень Закону України №3668-VI по відношенні до військовослужбовців фактично зводить нінащо наслідки прийняття рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, яким фактично встановлено, що обмеження пенсії військовослужбовців максимальним розміром не відповідає ст.17 Конституції України.

Висновки Верховного Суду з цього питання є сталою судовою практикою та підтверджені у постанові від 25.01.2024 року у справі №300/2754/23.

Згідно приписів частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з ч.2,3 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Статтями 72-76 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Враховуючи викладене, оцінивши достовірність та достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, відповідно до свого внутрішнього переконання, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо обмеження пенсії позивача максимальним розміром при здійсненні перерахунку пенсії на виконання рішення суду від 29.02.2024 року по справі №420/821/24, а також зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію без обмеження максимального розміру пенсію, перераховану на виконання рішення суду від 29.02.2024 року по справі №420/821/24.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.2, 3, 6, 7, 8, 9, 12, 139, 241-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром при здійсненні перерахунку пенсії на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.02.2024 року по справі №420/821/24.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 без обмеження максимального розміру пенсію, перераховану на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.02.2024 року по справі №420/821/24.

В решті задоволення позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.295-297 КАС України.

Суддя Е.В. Катаєва