Справа № 420/10660/24
16 жовтня 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
До суду звернулася ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання дій протиправними щодо відмови у видачі паспорту громадянина України для виїзду за кордон, яку оформлено листом №5100.4.3-13791/51.2-23 від 15.11.2023 року, зобов'язання видати паспорт громадянина України для виїзду за кордон.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив.
Позов обґрунтований позивачем тим, що в листопаді 2023 року вона звернулась до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області із заявою про внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру у зв'язку з оформленням паспорту громадянина України для виїзду за кордон. В грудні 2023 року позивач отримала відповідь відповідача №5100.4.3-13791/51.2-23 від 15.11.2023 року, якою тимчасово відмовлено в оформленні паспорта громадянина України для виїзду за кордон. Відмова мотивована тим, що в результаті перевірки встановлено, що в ІП «Єдиної інформаційно-аналітичної системи управління міграційними процесами» відсутня заява про видачу паспорта, також відповідач послався на п. 50 та пп. 5 пункту 82 «Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання вилучення, повернення державі, вивчання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2014 року №152. Додатково Відповідач повідомив про право повторно звернутися до територіального орану ДМС в разі усунення обставин, у зв'язку з якими було відмовлено в оформленні паспорта громадянина України для виїзду за кордон. Позивач вказує, що при зверненні до ГУ ДМС України в Одеській області з заявою про видачу паспорта для виїзду за кордон вона надала внутрішній паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 від 28.12.2005 року, виданий Біляївським РВ УМВС України в Одеській області. На думку позивача, своїми діями відповідач фактично не визнає паспорт громадянина України та ставить під сумнів його дійсність та такі дії грубо порушують право на свободу пересування, яке закріплене міжнародними нормативно-правовими актами і національним законодавством. Позивач вважає протиправними дії відповідача у вигляді відмови в оформленні паспорта громадянина України для виїзду за кордон, оформлену листом №5100.4.3-13791/51.2-23 від 15.11.2023 року, що стало підставою для звернення до суду.
З відзиву на позовну заяву вбачається, що відповідач позов не визнає та вказує, що позивача було запрошено до Біляївського відділу ГУ ДМС в Одеській області стосовно питання відновлення заяви про видачу паспорта, а також надання додаткових документів щодо підтвердження належності до громадянства України, однак вона не відреагувала на запрошення, тому виконати вимоги законодавства, а саме ідентифікацію та перевірку належності до громадянства України, не виявилось можливим. В зв'язку з цим, позивачу тимчасово відмовлено в оформленні паспорта громадянина України для виїзду за кордон до моменту усунення обставин через які було відмовлено. Відповідач зазнає, що до дискреційних повноважень ГУ ДМС в Одеській належить вирішення питання щодо оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон. В зв'язку з цим, на думку відповідача, позивачем обрано невірний спосіб судового захисту.
Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
02.11.2023 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулася до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області із заявою-анкетою №25965251 про внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру у зв'язку з оформленням паспорта громадянина України для виїзду за кордон.
ОСОБА_1 при зверненні до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області надала паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий Біляївським РВ УМВС України в Одеській області 28.12.2005 року.
Як вказує позивач, на підставі цього паспорту громадянина України вона вже отримувала паспорт громадянина України для виїзду за кордон, вклеювала в нього фото у зв'язку з досягненням 25-річчя та користувалась ним у повсякденному житті на протязі майже 20-ти років, а його видачу також підтвердив Біляївський відділ ГУ ДМС України в Одеській області листом №5127/2271-23 від 15.11.2023 року.
З листа Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області від 02.11.2023 року №5100.4.3/23760-23 вбачається, що в процесі ідентифікації ОСОБА_1 виявилося, що заява про видачу паспорта відсутня, в зв'язку з чим в цьому листі містилось прохання до Біляївського РВ ГУДМС в Одеській області внести відповідна коригування до ЄІАС УМП та провести перевірку стосовно належності до громадянства України та підстави документування паспортом громадянина України.
Біляївський відділ Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області у відповідь листом від 15.11.2023 року №5127/2271-23 підтвердив видачу паспорта серії НОМЕР_1 від 28.12.2005 року на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та повідомив Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області, що заява про видачу паспорту в ІП ЄІАС УМП відсутня, гр. ОСОБА_1 запрошено стосовно питання відновлення заяви про видачу паспорта та надання додаткових документів щодо підтвердження належності до громадянства України.
Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області листом від 15.11.2023 року №5100.4.3-13791/51.2-23 повідомило ОСОБА_1 , що в результаті перевірки встановлено, що в ІП «Єдиної інформаційно-аналітичної системи управління міграційними процесами» відсутня заява про видачу паспорта, у зв'язку з чим тимчасово відмовлено в оформленні паспорта громадянина України для виїзду кордон.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо відмови у видачі паспорту громадянина України для виїзду за кордон, позивач звернувся до суду.
Відповідно до положень ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 22 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» паспорт громадянина України для виїзду за кордон є документом, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України особи, на яку він оформлений, і дає право цій особі на виїзд з України і в'їзд в Україну. Кожен громадянин України не може мати більше двох паспортів громадянина України для виїзду за кордон. Кожен громадянин України має право на отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 1, 2 «Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №152 від 07.05.2014 року, паспорт громадянина України для виїзду за кордон є документом, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України особи, на ім'я якої він оформлений, і дає право такій особі на виїзд з України і в'їзд в Україну. Паспорт для виїзду за кордон виготовляється у формі книжечки, правий форзац якої містить безконтактний електронний носій. Кожен громадянин України має право на отримання паспорта для виїзду за кордон.
Згідно з п. 12, 13, 14 «Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон» внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру здійснюється з використанням відомчої інформаційної системи ДМС та відомчої інформаційної системи МЗС. Для внесення інформації до Реєстру формується заява-анкета, зразок якої затверджується МВС.
До заяви-анкети вноситься така інформація про особу, на ім'я якої оформляється паспорт для виїзду за кордон: 1) прізвище, власне ім'я та по батькові; 2) дата народження; 3) місце народження (держава, область, район/місто, селище/село); 4) стать; 5) дата та підстави набуття громадянства; 6) унікальний номер запису в Реєстрі (у разі наявності); 7) відцифрований образ обличчя особи; 8) відцифрований підпис особи (крім осіб, які в установленому законом порядку визнані недієздатними, та осіб, які не досягли 14-річного віку). Підпис осіб з фізичними вадами вноситься за їх бажанням. Підпис осіб, які не можуть пересуватися самостійно у зв'язку з тривалим розладом здоров'я, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров'я, оформленим в установленому порядку, - вноситься із застосуванням засобів Реєстру шляхом сканування; 9) відомості про отримання відцифрованих відбитків пальців рук (відцифровані відбитки пальців рук особи не отримуються до досягнення нею 12-річного віку та у разі, коли особа не може пересуватися самостійно у зв'язку із тривалим розладом здоров'я та потребує термінового лікування за кордоном, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров'я, оформленим в установленому порядку); 10) місце проживання із зазначенням адреси (держава, область, район/місто, селище/село, вулиця, номер будинку, корпусу, квартири); 11) номер контактного телефону заявника та/або адреса електронної пошти; 12) реквізити документа, на підставі якого оформлюється паспорт для виїзду за кордон; 13) відомості про законного представника особи (ім'я, дата народження, реквізити документа, що посвідчує особу, та документа, що підтверджує його повноваження); 14) відомості про сплату адміністративного збору (консульського збору) або про звільнення від його сплати; 15) дата заповнення заяви-анкети.
Відповідно до п. 16 «Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон» ДМС має право отримувати інформацію про особу з наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій, в обсязі, необхідному для ідентифікації особи у зв'язку з оформленням (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміном паспорта для виїзду за кордон відповідно до Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус». Доступ до такої інформації здійснюється з дотриманням вимог Закону України “Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах».
Згідно з п. 24, 25 «Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон» працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, закордонної дипломатичної установи, уповноваженого суб'єкта під час приймання документів від заявника перевіряє повноту поданих заявником документів, зазначених у пунктах 35 і 52 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства.
У разі виявлення факту подання документів не в повному обсязі або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС, закордонна дипломатична установа, уповноважений суб'єкт інформують заявника про відмову в прийнятті документів із повідомленням підстав такої відмови. За бажанням заявника відмова надається в письмовому вигляді.
Заявник має право повторно звернутися до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, закордонної дипломатичної установи, уповноваженого суб'єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв'язку з якими йому було відмовлено в прийнятті документів.
Якщо під час прийому документів заявник надав документ, що посвідчує особу та підтверджує належність до громадянства України, який, за даними відомчої інформаційної системи, визнано недійсним відповідно до підпунктів 5-8 пункту 89 цього Порядку, працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, закордонної дипломатичної установи, уповноваженого суб'єкта здійснює його вилучення відповідно до пункту 88 цього Порядку.
У разі відповідності поданих документів вимогам цього Порядку працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, закордонної дипломатичної установи, уповноваженого суб'єкта із використанням електронного цифрового підпису та із застосуванням засобів Реєстру формує заяву-анкету (у тому числі здійснює отримання біометричних даних, параметрів).
Відповідно до п. 35 «Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон» заявник для оформлення паспорта для виїзду за кордон в Україні подає: 1) паспорт громадянина України (для особи, яка досягла 14-річного віку та проживає в Україні); 2) свідоцтво про народження (за наявності) або витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження (за наявності), або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави, - у разі оформлення паспорта для виїзду за кордон особі, яка не досягла 14-річного віку. Якщо батьки або один із батьків такої особи на момент її народження були іноземцями або особами без громадянства, також подається довідка про реєстрацію особи громадянином України (у разі оформлення вперше паспорта для виїзду за кордон із застосуванням засобів Реєстру); 3) документ, що посвідчує особу законного представника, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника, у тому числі документ, виданий уповноваженим органом іноземної держави, який підтверджує повноваження особи на представлення інтересів дитини щодо оформлення паспорта для виїзду за кордон, - у разі подання документів законним представником, крім випадків, коли законним представником є один із батьків; 4) документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати. Оригінал документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертається заявнику, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта шляхом проставлення відмітки “Згідно з оригіналом» та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати; 5) у разі оформлення паспорта для виїзду за кордон особі, яка не досягла 12-річного віку, або особі, яка не може пересуватися самостійно у зв'язку з тривалим розладом здоров'я та яка потребує термінового лікування за кордоном, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров'я, оформленим в установленому порядку, або особі, щодо якої наявний висновок про необхідність направлення особи із складових сил оборони або сил безпеки, постраждалої у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на лікування за кордон, - може бути подано одну кольорову фотокартку розміром 10-15 сантиметрів для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування.
Згідно з п. 43, 44, 45 «Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон» після прийняття до розгляду заяви-анкети та доданих до неї документів працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС здійснює заходи з ідентифікації особи, на ім'я якої оформляється паспорт для виїзду за кордон.
Ідентифікація особи здійснюється на підставі даних, отриманих з баз даних Реєстру. Пошук інформації в Реєстрі щодо особи здійснюється за поданими персональними даними (у тому числі тими, що змінилися).
У разі подання для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта для виїзду за кордон паспорта громадянина України зразка 1994 року ідентифікація особи здійснюється, зокрема, за даними, що містяться в картотеках територіального підрозділу ДМС.
Якщо паспорт громадянина України зразка 1994 року був виданий територіальним підрозділом ДМС, до якого подано заяву-анкету, працівник територіального підрозділу ДМС порівнює дані особи та її фотозображення з даними, наведеними в заяві про видачу такого паспорта, та вклеєною до неї фотокарткою і сканує її із застосуванням засобів Реєстру до відомчої інформаційної системи ДМС.
У разі видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року іншим територіальним підрозділом ДМС для підтвердження видачі особі такого паспорта не пізніше наступного дня після приймання до розгляду заяви-анкети до такого територіального підрозділу ДМС надсилається запит за формою, встановленою МВС.
Перевірка за запитом проводиться протягом двох робочих днів після його надходження. Під час перевірки відомості, наведені в запиті, та фотозображення порівнюються з даними, наведеними в заяві про видачу такого паспорта, та вклеєною до неї фотокарткою. У графі «Службові відмітки» заяви про видачу паспорта проставляється відмітка із зазначенням реквізитів запиту та назви територіального органу/територіального підрозділу ДМС, який здійснює оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта для виїзду за кордон.
За результатами перевірки надається відповідь територіальному органу/територіальному підрозділу ДМС, який надіслав запит, за встановленою МВС формою, а заява про видачу паспорта сканується до відомчої інформаційної системи ДМС.
У разі коли під час порівняння фотозображення із фотокарткою не встановлено тотожність зображеної на них особи або виявлено невідповідність відомостей, зазначених у запиті, даним, наведеним у заяві про видачу такого паспорта, про це повідомляється територіальному органу/територіальному підрозділу ДМС, який надіслав запит, для з'ясування обставин виникнення розбіжностей та вжиття додаткових заходів з ідентифікації особи. За наявної можливості територіальний підрозділ ДМС здійснює приведення написання імені особи, дати народження або місця народження, які містяться в заяві про видачу паспорта та в облікових документах територіального підрозділу ДМС, у відповідність з відомостями, які внесені до паспорта громадянина України та поданих документів заявника.
За результатами проведених перевірок, ідентифікації особи та перевірки факту належності особи до громадянства України (у разі оформлення паспорта для виїзду за кордон вперше із застосуванням засобів Реєстру) працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС приймає рішення про оформлення паспорта для виїзду за кордон або про відмову в його оформленні.
Ідентифікація особи, на ім'я якої оформляється паспорт для виїзду за кордон і стосовно якої відсутня інформація в базах даних Реєстру, здійснюється відповідно до наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій.
У разі відсутності прямого доступу до наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій, працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС протягом одного робочого дня з дня прийняття заяви-анкети до розгляду заповнює електронну форму запиту та надсилає його до відповідного органу, установи, організації, територіального органу/територіального підрозділу ДМС.
Перевірка за запитом проводиться протягом двох робочих днів з дня його надходження. За результатами перевірки готується відповідь та надсилається до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, який надіслав запит.
Строк надання відповіді не повинен перевищувати п'яти робочих днів з дня надходження запиту.
У разі термінового оформлення паспорта для виїзду за кордон запит надсилається в день прийняття заяви-анкети до розгляду, а відповідь надається невідкладно в день надходження відповідного запиту.
За відсутності можливості надсилання запитів у електронній формі запити надсилаються на паперових носіях. Допускається надсилання запитів та отримання відповідей каналами відомчої електронної пошти.
Відповідно до п. 50 «Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон» рішення щодо оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта для виїзду за кордон приймається територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС за результатами ідентифікації особи та перевірки факту належності до громадянства України.
Згідно з п. 82, 83 «Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон» територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС, закордонна дипломатична установа має право відмовити заявнику в оформленні або видачі паспорта для виїзду за кордон, якщо: 1) особа не є громадянином України; 2) стосовно видачі паспорта для виїзду за кордон звернулася особа, яка не досягла 16-річного віку, або її законні представники/уповноважена особа, які не мають документального підтвердження повноважень на отримання паспорта для виїзду за кордон; 3) особа вже отримала два паспорти для виїзду за кордон, які є дійсними на день звернення (крім випадків, передбачених пунктом 22 цього Порядку); 4) заявник подав не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення і видачі паспорта для виїзду за кордон; 5) дані, отримані з відомчих інформаційних систем, баз даних Реєстру, картотек, наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави, органів місцевого самоврядування або підприємств, установ та організацій, не підтверджують інформацію, надану заявником.
У рішенні про відмову в оформленні або видачі паспорта для виїзду за кордон, яке доводиться до відома заявника в порядку і строки, встановлені законодавством, зазначаються підстави відмови.
У разі подання заяви-анкети через уповноваженого суб'єкта територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС надсилає письмове повідомлення про прийняте рішення до уповноваженого суб'єкта для подальшого вручення заявнику.
Заявник має право повторно звернутися до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, закордонної дипломатичної установи, уповноваженого суб'єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв'язку з якими йому було відмовлено в оформленні чи видачі паспорта для виїзду за кордон.
«Положення про Єдину інформаційно-аналітичну систему управління міграційними процесами», затверджене Наказом Міністерства внутрішніх справ України 04 жовтня 2023 року №811 з метою організації інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності Державної міграційної служби України відповідно до частини третьої статті 2, частини другої статті 4 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», підпунктів 28, 30 пункту 4 Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №360, абзацу одинадцятого пункту 12 Положення про єдину інформаційну систему Міністерства внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 листопада 2018 року №1024 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 15 серпня 2023 р. №866).
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» уповноважені суб'єкти, передбачені частиною першою цієї статті, є розпорядниками відомчих інформаційних систем у межах, визначених цим Законом.
Закон України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» прийнято 20.11.2012 року, набрав чинності 06.12.2012 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. №360 затверджено «Положення про Державну міграційну службу України».
Згідно з пп. 28, 30 п. 4 «Положення про Державну міграційну службу України» ДМС відповідно до покладених на неї завдань: забезпечує створення, удосконалення, розвиток, супроводження та підтримку функціонування Єдиного державного демографічного реєстру, Єдиної інформаційно-аналітичної системи управління міграційними процесами, Національної системи біометричної верифікації та ідентифікації громадян України, іноземців та осіб без громадянства, розпорядником яких є ДМС, а також здійснює заходи із захисту інформації в них; забезпечує у межах повноважень, передбачених законом, формування інформаційних ресурсів (баз, банків даних) щодо персональних даних фізичних осіб (у тому числі їх біометричних даних, параметрів), інших інформаційних ресурсів, необхідних для виконання покладених на ДМС завдань.
З матеріалів справи вбачається, що паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1 видано Біляївським РВ УМВС України в Одеській області 28.12.2005 року, а нормативно-правові акти, які регулюють ведення відповідних інформаційних баз даних та реєстрів були введені значно пізніше після видачі позивачу паспорту громадянина України.
Тобто, суд погоджується з позивачем, що посилання відповідача на відсутність в ІП «Єдиної інформаційно-аналітичної системи управління міграційними процесами» її заяви про видачу паспорту є необґрунтованим, оскільки на момент видачі паспорту (28.12.2005 року) відповідних баз даних та реєстрів ще не існувало.
Відповідно до положень ст. 5 Закону України «Про громадянство України» документами, що підтверджують громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України та паспорт громадянина України для виїзду за кордон.
Згідно з п. 1 Розділу V «Перехідні положення» Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» документи, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, видані до дня набрання чинності цим Законом, є чинними до закінчення строку їх дії та не підлягають обов'язковій заміні.
Як вже зазначено, при зверненні до відповідача з-приводу видачі паспорту громадянина України для виїзду за кордон позивачем надано паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий Біляївським РВ УМВС України в Одеській області 28.12.2005 року.
Відповідно до п. 1, 2 «Положення про паспорт громадянина України», затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-XII, паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт є дійсним для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України. Документом, що посвідчує особу громадянина України за кордоном і при перетинанні державного кордону України, є паспорт громадянина України для виїзду за кордон або дипломатичний і службовий паспорти, посвідчення особи моряка і проїзний документ дитини. Ці документи виготовляються і оформляються відповідно до положень, що затверджуються Президентом України на підставі рекомендацій Міжнародної організації цивільної авіації.
Паспорт громадянина України видається кожному громадянинові України паспортною службою органів внутрішніх справ після досягнення 16-річного віку.
Згідно з п. 12, 13 «Положення про паспорт громадянина України» видача та обмін паспорта провадяться у місячний термін за місцем постійного проживання громадянина. Вклеювання до паспорта нових фотокарток при досягненні громадянином 25 - і 45-річного віку провадиться у п'ятиденний термін.
Для одержання паспорта громадянин подає: заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України; свідоцтво про народження; дві фотокартки розміром 35х45 мм; у необхідних випадках - документи, що підтверджують громадянство України.
З урахуванням зазначеного, під час видачі позивачу 28.12.2005 року паспорту громадянина України серії НОМЕР_1 Біляївський РВ УМВС України в Одеській області керувався положеннями діючого на той час законодавства, проводив перевірку наданих матеріалів та відомостей, будь-яких підстав для відмови у видачі паспорту громадянина України не виявив, заперечень не висловлював.
Також, 31.07.2013 року Біляївським РВ ГУ ДМС України в Одеській області вклеєна фотокартка позивача у паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 у зв'язку з досягненням 25-річного віку.
Крім того, паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 містить відмітки про видачу паспорту для виїзду за кордон, про реєстрацію шлюбу, про реєстрацію та зняття з реєстрації місць проживання.
З урахуванням зазначеного, суд погоджується з позивачем, що належність її до громадянства України підтверджується паспортом громадянина України, фактом видачі паспорту громадянина України для виїзду за кордон.
При цьому, відповідач відмовляючи позивачу у видачі паспорту громадянина України для виїзду за кордон не зазначив, які саме дані отримані з відомчих інформаційних систем баз даних Реєстру, картотек, не підтверджують інформацію, надану заявником, а факт відсутності заяви в ІП «Єдиної інформаційно-аналітичної системи управління міграційними процесами» про видачу паспорта громадянина України та в картотеці Біляївського відділу ГУ ДМС України в Одеській області не є виною ОСОБА_1 і вона не має нести за це відповідальність, в тому числі у вигляді позбавлення права на отримання паспорту громадянина України для виїзду за кордон.
Під час розгляду справи відповідач не надав до суду належних доказів, що з боку позивача було допущено будь-які порушення при подачі документів для отримання паспорту громадянина України для виїзду за кордон, не було подано свідомо неправдивих відомостей, документи не містили недостовірних даних та не були підробленими.
Отже, суд прийшов до висновку, що у відповідача були законні підстави для проведення процедури ідентифікації позивача у встановленому законом порядку та видачі їй паспорту громадянина України для виїзду за кордон.
Суд враховує, що вказані позивачем відомості в заяві про внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру у зв'язку з оформленням паспорта громадянина України для виїзду за кордон були достовірними та чинними.
Суд звертає увагу, що навіть якщо в 2005 році паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 позивачу видано через помилку або зловживання посадових осіб суб'єкта владних повноважень, перекладати тягар вкрай негативних наслідків такої помилки або зловживання на особу (позивача у справі) є неприпустимим.
Таким чином, відповідачем не дотримано одного з елементів критерію «необхідності у демократичному суспільстві», а саме принципу пропорційності, який, в свою чергу, вимагає встановлення балансу між несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів позивача і цілями, на досягнення яких спрямоване оскаржуване рішення суб'єкта владних повноважень, що призвело до негативних наслідків для позивача за відсутності будь-якої вини останнього.
З урахуванням зазначеного, дії відповідача щодо відмови позивачу у видачі паспорту громадянина України для виїзду за кордон, яку оформлено листом №5100.4.3-13791/51.2-23 від 15.11.2023 року, є протиправними.
Враховуючи зазначене, у суду є всі підстави для зобов'язання відповідача видати позивачу паспорт громадянина України для виїзду за кордон.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані, відповідають вимогам законодавства та підлягають задоволенню.
Щодо судових витрат, зокрема, сплаченого судового збору, він підлягає стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань у відповідності до приписів ст. 139 КАС України.
Щодо витрат на оплату професійної правничої допомоги в розмірі 12000,00 грн., то суд звертає увагу на наступне.
Відповідно до ст. 134 КАС України за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами.
Розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою.
Розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Так, на підтвердження витрат на професійну правничу допомогу позивачем надано до суду копії наступних документів: ордер на надання правничої (правової) допомоги; додаткову угоду №1 до договору про надання правової допомоги №1 від 07.02.2024 року; квитанцію до прибуткового касового ордера №1 про оплату за надання правової дороги від 07.02.2024 року №1.
Згідно з додатковою угодою №1 до договору про надання правової допомоги №1 від 07.02.2024 року розмір гонорару адвоката за надання правової допомоги становить 12000 гривень і є винагородою за виконання наступних дій: попередня консультація з питання громадянства та права отримання закордонного паспорту; правовий аналіз документів клієнта; збір додаткових доказів (за потреби); складання та подання до суду позовної заяви про оскарження відмови у видачі паспорту громадянина України для виїзду за кордон; представництво інтересів клієнта в суді першої інстанції, перед органами Державної міграційної служби, перед державною виконавчою службою та іншими органами юстиції.
При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності).
Суд звертає увагу, що ця справа є справою незначної складності, яка розглядалася в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, вона не містить великої кількості документів, які потребують вивчення та їх аналізу.
Виходячи з принципу обґрунтованості та пропорційності розміру судових витрат до предмета спору, співмірності розміру судових витрат зі складністю справи та наданих адвокатом послуг, часом, витраченим адвокатом на надання відповідних послуг, обсягом наданих послуг та значенням справи для сторони, суд дійшов висновку про стягнення з відповідача на користь позивача витрат на оплату професійної правничої допомоги у розмірі 3000,00 грн.
Керуючись ст. 6, 14, 90, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області (вул. Преображенська, 44, м. Одеса, 65014, код ЄДРПОУ 37811384) про визнання дій протиправними щодо відмови у видачі паспорту громадянина України для виїзду за кордон, яку оформлено листом №5100.4.3-13791/51.2-23 від 15.11.2023 року, зобов'язання видати паспорт громадянина України для виїзду за кордон - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у видачі паспорту громадянина України для виїзду за кордон, яку оформлено листом №5100.4.3-13791/51.2-23 від 15.11.2023 року.
Зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області видати ОСОБА_1 паспорт громадянина України для виїзду за кордон.
Стягнути з Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області (вул. Преображенська, 44, м. Одеса, 65014, код ЄДРПОУ 37811384) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) сплачений судовий збір у розмірі 1211,20 грн. та витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 3000,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Леонід СВИДА