справа № 380/16762/23
з питань встановлення судового контролю за виконанням рішення суду
14 жовтня 2024 року місто Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гулика А. Г.,
розглянувши у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 08.09.2023 у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії
до суду надійшла заява ОСОБА_1 про подання звіту про встановлення судового контролю за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 08.09.2023 у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.
Заява обґрунтована тим, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 08.09.2023 у справі № 380/16762/23 повністю задоволено позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, а саме: зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити нарахування та виплату без обмеження максимальним розміром щомісячної доплати ОСОБА_1 у розмірі 2000 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», починаючи з 01.07.2021 до встановленого розміру пенсійного забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум та здійснити з 01.03.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» № 168 від 24.02.2023 без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат.
Проте, на виконання згаданого рішення суду ГУ ПФУ у Львівській області здійснило перерахунок пенсії, виконавши його лише в частині нарахування та виплати без обмеження максимальним розміром щомісячної доплати у розмірі 2000 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021, починаючи з 01.07.2021 до встановленого розміру пенсійного забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум. Позивач вказує на те, що рішення суду в частині зобов'язання здійснити з 01.03.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» № 168 від 24.02.2023 без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат, відповідач безпідставно проігнорува та не виконав, оскільки у протоколі від 01.11.2023 сума індексації базового ОСНП 2023 (24264,03грнх0,197) нарахована, значиться і виплачується у розмірі 1500 грн, тобто без врахування коефіцієнту 0,197, передбаченого зазначеною Постановою КМУ та з обмеженням 1500,00 грн.
Позивач вважає, що такі дії відповідача не можна вважати належним виконанням судового рішення, а тому просить суд зобов'язати відповідача подати звіт про виконання судового рішення.
31.01.2024 від представника відповідача до суду надійшли заперечення на клопотання про встановлення судового контролю. Вказана заява обґрунтована тим, що обрахунок сум індексації (нарахований розмір) без обмеження максимальним розміром не був предметом розгляду у справі та не може розглядатись судом у порядку статті 382 КАС України. Відповідач у добровільному порядку виконав рішення Львівського окружного адміністративного суду від 09.09.2023 у справі № 380/16762/23.
Крім того, доплата до пенсії за період з липня 2021року по жовтень 2023року становить 30400,00 грн (різниця між розміром пенсії перерахованої за рішенням суду та фактично виплаченої пенсії). Вказані кошти будуть виплачені після надходження відповідного фінансування з Державного бюджету України.
Вирішуючи питання про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, суд виходив з такого.
Згідно з статтею 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України.
Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до частини шостої статті 245 КАС у випадках, визначених у частинах третій-п'ятій згаданої статті, суд може визначити відповідачу - суб'єкту владних повноважень розумний строк виконання рішення суду.
Питання судового контролю за виконанням судових рішень врегульовано статтею 382 КАС України.
Згідно з частиною першою статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до частини другою статті 382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Проаналізувавши наведені положення КАС України, можна дійти висновку, що суд може встановити судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі.
При цьому, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.
Таким чином, рішення суду, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи. Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України "Про виконавче провадження".
Як вже зазначав суд, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 08.09.2023 у справі № 380/16762/23 повністю задоволено позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, зокрема зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити нарахування та виплату без обмеження максимальним розміром щомісячної доплати ОСОБА_1 у розмірі 2000 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», починаючи з 01.07.2021 до встановленого розміру пенсійного забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум та здійснити з 01.03.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» № 168 від 24.02.2023 без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат.
На виконання вказаного рішення суду відповідач здійснив нарахування та виплату без обмеження максимальним розміром щомісячної доплати ОСОБА_1 у розмірі 2000 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», починаючи з 01.07.2021, а також нарахування та виплату без обмеження максимальним розміром щомісячної доплати ОСОБА_1 у розмірі 2000 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», починаючи з 01.07.2021 до встановленого розміру пенсійного забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум та здійснив з 01.03.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» № 168 від 24.02.2023 без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат. Вказане підтверджується копією протоколу перерахунку пенсії у пенсійній справі №9118796-МВС, згідно з яким з 01.11.2023 позивачу виплачується пенсія у розмірі 32916,84 грн.
11.04.2024 позивач подав заяву та оригінал виконавчого листа №380/16762/23 до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
11.04.2024 Державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Павлівим Д.Й. прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження за виконавчим листом № 380/16762/23, виданого ЛОАС від 26.03.2024, у пункті 2 якої зазначено: «Боржнику (ГУ ПФУ у Львівській області) необхідно виконати рішення суду протягом 10 робочих днів про що письмово повідомити державного виконавця, надіславши на адресу Відділу документальне підтвердження виконання рішення суду».
14.06.2024 за вих. № 1300-5308-5/107359 ГУ ПФУ у Львівській області надіслало відповідь Державному виконавцю відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Павліву Д.Й., в якому зокрема зазначено: «... судове рішення Головним управлінням виконано 30.10,2023. 3 01.11.2023 загальний розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 становить 32916,84грн.... (копія розрахунку додається)».
Не погоджуючись з такими діями, 19.06.2024 позивач звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області з інформаційним запитом про причини не виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі № 380/16762/23 та здійснення індексації пенсії в повному обсязі, тобто з урахуванням коефіцієнта 0,197, без обмеження в сумі 1500 грн, однак отримав відмову, викладену у листі ГУ ПФУ у Львівській області від 21.06.2024 №1300- 5505-8/113205, обґрунтовану тим, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 08.09.2023 у справі No380/16762/23 зобов'язань на Головне управління щодо перерахунку пенсії відповідно до Постанови №168 без обмеження розміру збільшення індексації сумою 1500 грн не покладено. Отже, підстави для проведення перерахунку пенсії відповідно до Постанови No168 без обмеження розміру збільшення індексації сумою 1500 грн відсутні.
Проте, причиною подання заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду стала незгода позивача з тим, що рішення суду в частині зобов'язання здійснити з 01.03.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» № 168 від 24.02.2023 без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівський області безпідставно проігнорувало та не виконало, оскільки у протоколі від 01.11.2023 сума індексації базового ОСНП 2023 (24264,03грн х 0,197) нарахована, значиться і виплачується в розмірі 1500 грн, тобто без врахування коефіцієнту 0,197, передбаченого зазначеною Постановою КМУ та з обмеженням 1500,00 грн.
Суд не погоджується із зазначеними аргументами позивача, зважаючи на таке.
Кабінет Міністрів України 24.02.2023 прийняв постанову № 168 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" (далі - Постанова № 168).
Пунктом 1 Постанови № 168 установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст.663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Відповідно до пункту 2 Постанови № 168 з 1 березня 2023 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" (Офіційний вісник України, 2022 р., №18, ст. 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".
Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2022 р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.
Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Пунктом 10 Постанови №168 установлено, що:
- у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;
- розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
З огляду на зазначене нормативне регулювання спірних відносин суд вказує, що постанова від 24 лютого 2023 року № 168 прийнята Кабінетом Міністрів України згідно із частиною другою статті 42 Закону України № 1058-IV та на виконання вимог статті 64 Закону № 2262-XII.
Тобто, в частині прийняття постанови № 168 Кабінет Міністрів України діяв відповідно до наданої йому і прямо передбаченої законом компетенції (установити як розмір так і порядок та строки такої виплати).
Суд зазначає, що відповідно до Постанови № 168 Кабінет Міністрів України запровадив тимчасове обмеження на максимальний розмір індексації пенсій, а саме розмір підвищення пенсії за результатами індексації обмежено 1500 грн.
Отже, з 01.03.2023 відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії позивача із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197, та розмір пенсії зі вказаної дати з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" підвищується на такий коефіцієнт збільшення, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 вказаної вище постанови.
Як випливає з матеріалів справи, позивачу підвищено пенсію на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 Постанови № 168 (24264,03 х 0,197), проте, враховуючи, що таке збільшення перевищило 1500 грн, позивачу визначено індексацію в розмірі 1500 грн.
З огляду на такі обставини суд вважає, що індексація пенсії позивача з 01 березня 2023 року проведена відповідачем у межах чинного законодавства за умови, що підвищення відповідно до пункту 10 постанови КМУ № 168 не може перевищувати 1500грн.
Такі висновки суду відповідають правовій позицій Верховного Суду, викладеній у постанові від 07.06.2024 року у справі № 420/25804/23, яка враховується судом відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України.
Окрім цього, суд наголошує, що рішенням Київського окружного адміністративного суду у справі № 320/8511/23 від 09.01.2024 визнано протиправним та нечинним абзац 2 пункту 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» щодо визначення розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, який не може перевищувати 1500 гривень.
Проте, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду рішення Київського окружного адміністративного суду від 09 січня 2024 року скасовано в частині та прийнято нову постанову, якою відмовлено у задоволенні позовної вимоги про визнання протиправним та нечинним абзацу 2 пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" щодо визначення розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 згаданої постанови, який не може перевищувати 1500 гривень.
Отже, на момент розгляду справи абзац 2 пункту 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" є чинним.
З огляду на викладені обставини та наведені норми права, суд вважає, що рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі № 380/16762/23 від 08.09.2023 щодо нарахування позивачу пенсії відповідачем виконано повністю.
Крім того, доплата до пенсії за період з липня 2021року по жовтень 2023року становить 30400,00грн (різниця між розміром пенсії перерахованої за рішенням суду та фактично виплаченої пенсії). Відповідач зазначає, що такі кошти будуть виплачені після надходження відповідного фінансування з Державного бюджету України.
Суд у цьому контексті зазначає, що порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.08.2021 №902 (далі - Порядок 902).
Пунктом 8 вказаного Порядку передбачено, що боржник формує окремі списки за черговістю виконання рішень відповідно до пріоритетності спрямування коштів, визначеної пунктом 5 згаданого Порядку (далі - списки).
Відповідно до пункту 10 Порядку №902 боржник перераховує кошти стягувачу відповідно до визначених пріоритетності та черговості виконання рішень (списків).
Під час визначення потреби в бюджетних коштах для забезпечення виконання рішень на наступний місяць обов'язково враховується залишок непогашених грошових зобов'язань за рішеннями під час формування боржником окремих списків на наступний місяць.
Боржник бере бюджетні зобов'язання та проводить платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, установлених кошторисом.
Згідно з частинами першою та другою статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному згаданим Кодексом.
Відповідно до пунктів 20, 29 статті 116 Бюджетного кодексу України порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених згаданим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання, а саме: взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених згаданим Кодексом чи законом про Державний бюджет України; здійснення видатків бюджету чи надання кредитів з бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України
Таким чином, фактичне та у повному обсязі виконання судового рішення органом державної влади чи місцевого самоврядування можливе за умови наявності відповідних бюджетних асигнувань на відповідні цілі за рахунок коштів Державного бюджету України.
З урахуванням викладеного, перерахована позивачу пенсія має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України та проведення такої виплати не може бути здійснене за рахунок власних коштів відповідача, а отже проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань.
Згідно з усталеною правовою позицією Верховного Суду, сформованою у постановах від 21.11.2018 у справі № 373/436/17, 15.05.2020 у справі № 812/1813/18, 21.05.2020 у справі № 310/6910/16-а та 19.02.2020 у справі № 821/1491/17, невиконання боржником судового рішення в частині виплати грошових коштів стягувачу за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
У розглядуваному випадку виплата коштів на виконання рішення суду не залежить від суб'єктивного волевиявлення відповідача, а від виділення таких коштів відповідачу з Державного бюджету.
З огляду на викладені обставини та наведені норми права, суд вважає, що ознак ухиляння чи навмисного невиконання судового рішення з боку відповідача судом не встановлено.
З таких підстав, у задоволенні заяви позивача про встановлення контролю за виконанням судового рішення необхідно відмовити повністю.
Керуючись статтями 243, 248, 382 КАС України, суд
у задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 08.09.2023 у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повної ухвали суду.
Суддя Гулик Андрій Григорович