Рішення від 17.10.2024 по справі 360/1052/24

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

17 жовтня 2024 рокум. ДніпроСправа № 360/1052/24

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом адвоката Єрьоміної Вікторії Анатоліївни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов адвоката Єрьоміної Вікторії Анатоліївни (далі - представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач), в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.02.2023 на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області №5701-1461/5705 від 22.04.2024, виданої станом на 01.01.2023, у відповідності до вимог ст.43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;

-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 з 01.02.2023 на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області №5701-1461/5705 від 22.04.2024, виданої станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог ст.43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням суми індексації пенсії, передбаченої відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.02.2022 та з 01.02.2023 по день проведення перерахунку.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області і отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за вислугу років від 01.01.2008.

У зв'язку із набранням законної сили 29.01.2020 постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18, якою визнано протиправним та скасовано пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, у позивача виникло право на перерахунок та виплату пенсії з урахуванням розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт.

Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області надіслано Головному управлінню Пенсійного фонду України в Луганській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача з урахуванням оновленого розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт.

У березні 2022 позивачу нараховано пенсію з урахуванням індексації, передбаченої відповідно до вимог постанов Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році».

Крім того, у порядку судового захисту визнано право позивача на нарахування та виплату щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Позивач звернувся до відповідача із письмовою заявою про приведення пенсії до відповідності та її перерахунку.

Відповідач відмовив у проведенні такого перерахунку.

Позивач, вважає протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою суду від 20 вересня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області позов не визнало, через підсистему «Електронний суд» надало відзив, в якому зазначило наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262 по лінії Міністерства надзвичайних ситуацій України (дата звільнення 24.02.2005).

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» Головним управлінням проведено ОСОБА_1 перерахунок пенсії з урахуванням норм Закону №2262.

В липні 2021 року автоматизованим способом ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії та встановлено щомісячну доплату до 2000 відповідно до ПКМУ №713 від 14.07.2021 у розмірі 2000,00 грн.

З розрахунку по пенсійній справі № N/A 203 - МНС ОСОБА_1 вбачається, що починаючи з 01.03.2022 розмір пенсії позивача з урахуванням Постанови № 713 та постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» складав 6372,75 грн.

У листопаді 2023 року на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12.06.2023 у справі №360/98/23 Головним управління здійснило з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 02.09.2022 № 05/00-34/19 з урахуванням раніше виплачених сум.

До перерахунку, проведеного на виконання Рішення від 12.06.2023, розмір пенсії позивача з 01.06.2021 складав 3856,72 грн; з 01.07.2021 із врахуванням Постанови № 713 - 5856,72 грн; з 01.03.2022 із врахуванням постанов Кабінету Міністрів України № 713 та № 118 від 16.02.2022 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» - 6372,75 грн.

На виконання Рішення від 12.06.2023 у листопаді 2023 року Головним управлінням проведено перерахунок пенсії позивачу з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 02.09.2022 № 05/00-34/19 з урахуванням раніше виплачених сум.

Грошове забезпечення за довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 02.09.2022 № 05/22-34/19 усього складає 11227,50 грн. Основний розмір пенсії позивача 62 % від грошового забезпечення - 11227,50 грн (11227,50 грн * 62%= 6961,05 грн). Підсумок пенсії (з надбавками) з 01.12.2023 складав 9606,42 грн.

Станом на 01.11.2023 розмір пенсії позивача складав 7200,53 грн.

Після проведення перерахунку за рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 12.06.2022 у справі №360/98/23 розмір пенсії станом на 01.12.2023 склав 9606,42 грн.

Враховуючи вищезазначене, в результаті проведення перерахунку за рішенням суду, розмір пенсії позивача збільшився на 2405,89 грн. (9606,42 грн. “-» 7200,53 грн.).

Як зазначив відповідач, сума збільшення перевищила 2000 грн.

В результаті розмір пенсії збільшився, згідно умов зазначених Постановою №713 доплату припинено з 01.06.2023.

Вищезазначена щомісячна доплата в розмірі 2000 гривень нараховувалася і виплачувалась за період з 01.07.2021 по 30.11.2023.

Доводи позивача про те, що перерахунок його пенсії, проведений на підставі рішення суду, був спрямований на відновлення його прав та не є тим перерахунком (переглядом) пенсії, який мав відбутись після 01.03.2018 відповідно до норм чинного пенсійного законодавства, на думку відповідача, є безпідставними.

Відповідач звертає увагу, що перерахунок (перегляд) пенсії у розумінні Постанови № 713 полягає у будь-якому перерахунку пенсії, в тому числі у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення, чи перегляді загального розміру пенсії у зв'язку із встановленням тих чи інших доплат, передбачених чинним законодавством.

Оскільки право на перерахунок пенсії позивач набув з 01.04.2019 (тобто після 01.03.2018), що підтверджено рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 12.06.2022 у справі №360/98/23, проведений відповідачем перерахунок пенсії на виконання вказаного рішення суду, за яким розмір пенсії позивача збільшився більше ніж на 2000 грн, не дає права на продовження нарахування щомісячної доплати до пенсії відповідно до вимог Постанови № 713.

З 01.03.2024 із врахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» розмір пенсії позивача складає 10357,49 грн.

У серпні 2024 року на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 21.05.2024 у справі №360/296/24 Головним управлінням відновлено з 01.12.2023 нарахування та виплату щомісячної доплати в сумі 2000 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 року № 713.

Таким чином, Головне управління Пенсійного Фонду України в Луганській області виконало всі покладені на нього зобов'язання щодо перерахунку, індексацій та нарахування пенсії ОСОБА_1

30.07.2024 за вх. №5629/К-1200-24 відповідачем зареєстровано заяву адвоката Єрьоміної Вікторії Анатоліївни від 18.07.2024 в інтересах ОСОБА_1 щодо перерахунку пенсії.

Розглянувши заяву від 18.07.2024 відповідач листом від 13.08.2024 вих.№5718-5629/К-02/8-1200/24 надав відповідь на нього, яка має суто роз'яснювальний характер та не тягне для позивача правових наслідків, оскільки не є актом індивідуальної дії.

На підставі викладеного, відповідач просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Указом Президента України №64/2022 від 24 лютого 2022 року «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб (стаття 1), який в подальшому був неодноразово продовжений та Указом Президента України від 23 липня 2024 року №469/2024 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 12 серпня 2024 року строком на 90 діб.

Враховуючи дистанційний режим роботи суддів та працівників апарату Луганського окружного адміністративного суду з 02.05.2022, з метою збереження життя і здоров'я та забезпечення безпеки суддів і працівників апарату суду, судом розглянуті матеріали електронної справи.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 , перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області як отримувач пенсії за вислугу років.

Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 2), що підтверджується посвідченням від 02 серпня 2019 серії НОМЕР_2 .

З даних КП «ДСС» вбачається, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 12 червня 2023 року № 360/98/23, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 09 жовтня 2023 року, позов ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Луганській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Луганській області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 02 вересня 2022 року №05/00-34/19. Зобов'язано ГУ ПФУ в Луганській області здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 02 вересня 2022 року № 05/00-34/19 з урахуванням раніше виплачених сум.

У листопаді 2023 року на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12 червня 2023 року № 360/98/23 ГУ ПФУ в Луганській області здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 02 вересня 2022 року № 05/00-34/19, що підтверджується перерахунком пенсії станом на 01 грудня 2023 року за пенсійною справою № N/A203-МНС.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» з 01 липня 2021 року позивачу здійснено перерахунок пенсії та встановлено щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн, розмір пенсії з 01 липня 2021 року складав 5856,72 грн, що підтверджується перерахунком пенсії станом на 01 липня 2021 року за пенсійною справою № N/A203-МНС.

В подальшому, рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 21 травня 2024 року№ 360/296/24 частково задоволено позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області у здійсненні ОСОБА_1 виплати з 01 грудня 2023 року щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн, установленої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01 грудня 2023 року щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

У задоволенні інших позовних вимог відмовлено.

На виконання вищевказаного рішення суду відповідачем в вересні 2024 року здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01 грудня 2023 року та виплачується щомісячна доплата до пенсії у розмірі 2000,00 грн.

Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області видано ОСОБА_1 довідку № 5701-1461/5705 від 22.04.2024 про розмір грошового забезпечення за посадою начальника складу 17 окремого аварійно-рятувального загону опер.реаг., що включається y довідку 01.02.2023, відповідно для перерахунку пенсії станом до рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16.04.2024 у справі №360/236/24 за нормами, чинними на 01.01.2023.

18.07.2024 адвокат позивача звернувся з заявою до відповідача, в якій просив перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 з 01.02.2023 на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області №5701-1461/5705 від 22.04.2024, виданої станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з основним розміром пенсії на момент первинного призначення, з урахуванням раніше проведених виплат без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з 01.03.2022 з урахуванням суми індексації пенсії, передбаченої відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», з 01.03.2023 з урахуванням суми індексації, передбаченої відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України» від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.02.2022, з 01.03.2022, 01.02.2023 та з 01.03.2023 по день проведення перерахунку.

На вищевказану заяву відповідачем надано відповідь від 13.08.2024 №5718-5629/К-02/8-1200/24, в якій зазначив, що, отримавши довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 на ім'я ОСОБА_1 від 22.04.2024 № 5701-1461/5705, Головним управлінням інформовано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області щодо відсутності підстав для проведення перерахунку відповідно ч.4 ст.63 Закону 2262. Також у відповіді зазначено, що рішення Луганського окружного адміністративного суду від 21.05.2024 у справі № 360/296/24 щодо поновлення виплати ОСОБА_1 з 01.12.2023 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» відпрацьовано у серпні 2024 року. Пенсію в розмірі, обчисленому на виконання рішення суду, буде забезпечено з вересня поточного року. Заборгованість за період з 01.12.2023 по 31.08.2024 у сумі 18000,00 грн обліковано в Головному управлінні та буде виплачено з урахуванням повноважень, наданих чинним законодавством. Наразі розмір пенсійного забезпечення ОСОБА_1 визначено в межах зобов'язань, покладених на Головне управління рішеннями Луганського окружного адміністративного суду від 12.06.2023 у справі № 360/98/23 та від 21.05.2024 у справі № 360/296/24. Обмеження пенсії максимальним розміром згідно з ст. 43 Закону 2262 не застосовано.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Згідно з статтею 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (надалі - Закон № 2262-ХІІ).

Згідно з положеннями частини 3, частини 18 статті 43 Закону № 2262-ХІІ, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні основні та додаткові види грошового забезпечення.

У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

В силу вимог частини статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно з якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови і порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для його проведення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затвердженого Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45), який безпосередньо визначає механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XIІ.

У пункті 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону №2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється Головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

30.08.2017 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі Постанова №704), якою, зокрема, затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу та схеми тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського та начальницького складу.

Пунктом 2 вказаної Постанови встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з пунктом 4 Постанови №704 (в редакції, чинній на момент її прийняття) було передбачено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Проте, 21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103, якою внесено зміни до ряду постанов, в тому числі і до Постанови №704.

Так, пунктом 6 Постанови №103 пункт 4 Постанови №704 був викладений у новій редакції, якою визначено: «Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.»

Рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 року у справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови КМ України від 21.02.2018р. №103.

Отже, з 29.01.2020 відповідні зміни, які були внесені до п.4 Постанови КМ України №704 втратили чинність.

Таким чином, з 29 січня 2020 року відновлена дія пункту 4 Постанови №704 в первісній редакції, яка визначала розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року).

Слід зазначити, що питання застосування п.4 Постанови КМ України №704 при вирішення спорів неодноразово було предметом розгляду у Верховному Суді, зокрема, у постанові від 02.08.2022 у справі №440/6017/21 суд касаційної інстанції дійшов наступних висновків щодо застосування норм права у подібних правовідносинах:

(1) з 01.01.2020 положення пункту 4 постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;

(2) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом № 1082-IX, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

Відповідно до встановлених судом обставин справи, на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16.04.2024 у справі №360/236/24, Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області сформовано та направлено до органу ПФУ довідку від 22.04.2024№5701-1461/5705 для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії станом на 01.02.2023.

Окрім того, позивач, через свого представника звернувся до ГУ ПФУ в Луганській області з відповідною заявою щодо проведення перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки, однак отримав відмову.

Обґрунтовуючи її правомірність відповідач посилається на Порядок № 45, яким визначено взаємодію між Пенсійним фондом України, його структурними підрозділами та уповноваженими структурними підрозділами силових міністерств (відомств) щодо забезпечення відповідного перерахунку. Звернуто увагу, що, згідно з вимогами зазначеного вище Порядку довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, подаються державним органом, з якого особу було звільнено зі служби, на запит органу Пенсійного фонду України. Тобто, звернення пенсіонера з будь-якими документами не передбачено. Зазначає, що останній перерахунок пенсій пенсіонерам Міністерства надзвичайних ситуацій проведено за умовами пункту 1,2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», який втратив чинність 05.03.2019 на підставі рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 справі № 826/3858/18, а інших нормативно-правових актів, що стосуються перерахунку пенсій у зв'язку зі змінами грошового забезпечення, призначених за Законом 2262, Кабінетом Міністрів України до цього часу не прийнято.

Обґрунтовуючи її правомірність, відповідач посилається на певну послідовність дій уповноважених суб'єктів, визначену п. 2 Порядку №45, яка передує перерахунку пенсії, та відповідно до якої Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, розвідувальним органам, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони.

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

В той же час, суд звертає увагу, що відповідно до статті 63 Закону № 2262-XII, якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що Пенсійний фонду України повідомляє головним управлінням в областях, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, зокрема, довідка від уповноваженого органу в якому особа проходила службу.

Відтак, з моменту отримання відповідної довідки, поданої уповноваженим на те органом або пенсіонером, в пенсійного органу виникає обов'язок щодо здійснення відповідного перерахунку пенсії такої особи на підставі отриманої довідки.

При цьому, подання пенсіонером до відповідного ГУ ПФУ заяви про перерахунок пенсії на підставі оновлених довідок про розмір грошового забезпечення є самостійною підставою для здійснення перерахунку.

Верховний Суд в постанові від 24 травня 2023 року в справі № 160/19847/21, вирішуючи спір, подібний до правовідносин у цій справі, дійшов висновку, що заява пенсіонера та додані до неї документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, зокрема, довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, але за умови, якщо її видача державним органом, з якого особа була звільнена із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45, обумовлена зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Враховуючи положення частини другої статті 51 Закону №2262-XII, відповідно до якої перерахунок пенсій, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, після отримання оновленої довідки про грошове забезпечення станом на 01.01.2023 у відповідача виник обов'язок щодо перерахунку пенсії позивача з 01.02.2023.

Проте відповідач відмовив позивачу у здійсненні таких перерахунків, що призвело до порушення його прав.

Такі дії відповідача не відповідають критеріям правомірності, визначеним частиною другою статті 2 КАС України, у зв'язку з чим суд доходить висновку, що належним та достатнім способом захисту прав позивача є визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії позивачу та зобов'язання відповідача провести такий перерахунок з 01.02.2023 на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 22.04.2024 №5701-1461/5705, виданої станом на 01.01.2023, відповідно до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше проведених виплат.

Щодо виплати пенсії без обмеження її максимальним розміром з урахуванням вимог Постанови №713, суми індексації пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та здійснення виплати різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром та фактично виплаченим розміром з 01.02.2022 та з 01.02.2023 по день проведення перерахунку, суд зазначає наступне.

Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.

У межах спірних правовідносин, як встановлено судом з матеріалів справи, перерахунку пенсії позивача з 01.02.2023 на підставі оновленої довідки від 22.04.2024 №5701-1461/5705 відповідачем ще не здійснено. Доказів того, що при проведенні такого перерахунку пенсія позивача буде обмежена максимальним розміром, без урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн по Постанові №713 та індексації по Постанові №118, позивачем не надано.

Відтак, наразі, у суду відсутні підстави вважати, що перерахунок пенсії позивача за рішенням суду відбудеться із застосуванням обмеження максимальним розміром, а також без урахування щомісячної доплати по Постанові №713 та індексації по Постанові №118.

Отже, такі вимоги позивача є передчасними.

У випадку, якщо позивач за результатом проведеного відповідачем, на підставі рішення суду у вказаній справі, перерахунку буде не згоден з нарахованою до сплати сумою пенсії, у зв'язку із обмеженням максимальним розміром або без урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн відповідно до Постанови №713 та індексації відповідно до Постанови №118, він не позбавлений права звернутися до суду із відповідним позовом.

Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, позовні вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії на підставі оновлених довідок без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням щомісячної доплати до пенсії відповідно до Постанови №713 та індексації відповідно до Постанови №118 не підлягають задоволенню, як передчасні.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

На підставі викладеного позовні вимоги належать до часткового задоволення зі словесним коригуванням способу захисту порушеного права позивача.

Питання розподілу судових витрат щодо судового збору судом не вирішується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 10 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір», про інші судові витрати позивачем не заявлено.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 77, 90, 139, 241-246, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги адвоката Єрьоміної Вікторії Анатоліївни в інтересах ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код ЄДРПОУ 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, будинок 9) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови в проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області №5701-1461/5705 від 22.04.2024, виданої станом на 01.01.2023, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262- ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області №5701-1461/5705 від 22.04.2024, виданої станом на 01.01.2023, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше проведених виплат.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.М. Басова