Рішення від 17.10.2024 по справі 200/7481/23

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2024 року Справа№200/7481/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув за правилами спрощеного позовного (письмового) провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії, -

ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить:

визнати протиправними дії щодо ненарахування та невиплати щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» та зобов'язати з 01.05.2023 нарахувати та виплатити позивачу щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн;

визнати протиправними дії щодо обмеження збільшення пенсії під час перерахунку, пенсії, передбаченого п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», розміром 1500 грн та зобов'язати здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1,197 у розмірі її фактичного нарахування в повному обсязі без будь яких обмежень;

визнати протиправними дії щодо обмеження пенсії максимальним розміром - 10 прожитковими мінімумами та зобов'язати здійснювати виплату призначеної пенсії позивачу без обмеження її максимальним розміром 10 прожиткових мінімумів.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач протиправно припинив виплату щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб». За змістом позову перерахунок його пенсії після 01.03.2018 здійснено з метою відновлення його порушеного права на належний розмір пенсії, що виникло до 01.03.2018, перерахунок пенсії не пов'язаний зі зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, через що проведення такого перерахунку не є підставою припинення виплати щомісячної доплати до пенсії згідно з постановою № 713.

Також позивач не згодний із застосуванням обмеження індексації пенсії розміром 1500 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», оскільки до повноважень Кабінету Міністрів України входить лише встановлення порядку індексації пенсії, а визначення розміру індексації пенсії та інших доходів громадян України проводиться виключно законами України.

Крім того, відповідач протиправно обмежив розмір пенсії позивача до виплати, в той час як рішенням Конституційного суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" зі змінами, а саме: частина 7 статті 43 Закону № 2262, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 01.01.2016 по 31.12.2016, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10730 гривень; положення частини 7 статті 43, першого речення частини 1статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зі змінами, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Відповідач проти задоволення заявлених позивачем вимог заперечував, про що зазначив у наданому до суду відзиві.

Згідно з викладеним відповідачем у відзиві на позов постановою КМУ від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» установлено, що разі, коли пенсія переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Так, на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 01.12.2022 у справі №200/4625/22 територіальним управлінням пенсійного фонду проведено перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки в квітні 2023 року. Після виконання судового рішення розмір пенсійної виплати збільшився на більш ніж 2000 гривень. Таким чином, розмір пенсії позивача переглянуто після 01.03.2018, підстави для встановлення надбавки відповідно до постанови КМУ № 713 з 01.05.5023 відсутні. Враховуючи зазначене, виплату щомісячної доплати відповідно до постанови КМУ №713 припинено з 01.03.2022. Абзацом 3 пункту 1 постанови КМУ № 713 не передбачено будь-яких обмежень щодо підстав перегляду пенсії після 01.03.2018.

Пунктом 10 постанови КМУ від 24 лютого 2023 року №168 встановлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень. Позивачу проведено індексацію пенсії відповідно до постанови КМУ №168, розмір індексації з 01.03.2023 правомірно становить 1500 гривень.

Щодо виплати пенсії без обмеження її граничного розміру, то Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 1774-VIII від 06.12.2016 внесено зміни до статті 43 Закону №2262 та зазначено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим Законом передбачено, що вказані обмеження застосовуються до осіб незалежно від дати призначення пенсії.

Абзацом 8 статті 7 Закону України «Про державний бюджет» № 2710-IХ від 03.11.2022 встановлено, що розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність становить з 01.01.2023 - 2093 гривні.

Отже, на даний час розмір пенсії із урахуванням надбавок, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.

Відповідач також зауважив також на пропуску позивачем строку звернення до суду.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою від 28.12.2023 поновлено позивачу строк звернення до суду та відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін.

Ухвалою суду від 28.02.2024 провадження у справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 320/8511/23.

Ухвалою від 08.10.2024 провадження у справі поновлено.

Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ

Позивач, ОСОБА_1 , отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області (відповідач у справі).

Згідно з протоколом перерахунку пенсії від 28.07.2021 з 01.07.2021 позивачу до основного розміру пенсії у сумі 6050,98 грн (70 % від грошового забезпечення розміром 8644,25 грн) на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 встановлено доплату до пенсії у сумі 2000 грн.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 01.12.2022 у справі № 200/4625/22, що набрало законної сили 05.04.2023 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з 01.12.2019 провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» від 24.06.2022 №33/25-1657, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, із виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсій за період з 01.12.2019 до моменту здійснення перерахунку пенсії.

Відповідно до розпорядження від 12.04.2023 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.05.2023 на підставі рішення суду, під час перерахунку пенсію обчислено з грошового забезпечення розміром 22165,58 грн. Після перерахунку розмір пенсійної виплати збільшився до 19188,14 грн, у т.ч. основний розмір пенсії (70 % грошового забезпечення) - 15515,91 грн, індексація за 2022 рік - 2172,23 грн, індексація за 2023 рік - 1500,00 грн. При цьому, у складі пенсії після наведеного перерахунку відсутня надбавка у сумі 2000,00 грн відповідно до ПКМУ № 713 від 14.07.2021.

Листом від 15.12.2023 № 0500-0203-8/109426 відповідач повідомив представника позивача, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 01.12.2023 у справі 200/4625/22, яке набрало законної сили 05.04.2023, позивачу у квітні 2023 року проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» №33/25-1657 від 24.06.2022 про розмір грошового забезпечення. Після виконання судового рішення розмір пенсійної виплати збільшився більш ніж на 2000,00 грн, враховуючи, що виплату щомісячної доплати по Постанові №713 припинено з 01.05.2023.

Крім того, відповідачем у цьому листі зазначено, що відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» з 01.03.2023 позивачу підвищено основний розмір пенсії на 19,7%. При цьому, відповідно до п. 10 Постанови №168 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови не може перевищувати 1500,00 грн. Отже, розмір індексації обчислено відповідно до вимог чинного законодавства.

Судом також встановлено, що рішенням від 22.05.2023 № 200/1760/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з 01.12.2019 у порядку і розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та з урахуванням довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» від 24.06.2022 №33/25-1657, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату перерахованої суми пенсії із врахуванням раніше виплачених сум. Рішення в цій частині набрало законної сили 10.10.2023.

Згідно наданої відповідачем суду довідки про нараховану та виплачену пенсію, вона позивачу виплачується з листопада 2023 року у розмірі 20930,00 грн.

Відповідно до протоколу з пенсійної справи позивача від 09.01.2024 основний розмір пенсії позивача складає 17732,46 грн (80 % від грошового забезпечення у розмірі 22165,58 грн), індексація за 2022 рік - 2482,54 грн, індексація за 2023 рік - 1500,00 грн, всього - 21715,00 грн, водночас, пенсія до виплати складає 20930,00 грн.

Тобто, пенсію позивача обмежено розміром 10 прожиткових мінімумів, про що відповідачем також повідомлено у відзиві на позов.

Доказів зміни розміру виплачуваної пенсії або припинення її обмеження у лютому-жовтні 2024 року суду не надано.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ ТА ВИСНОВКИ СУДУ

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ).

Згідно зі ст. 1-1 вказаного Закону № 2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 цього Закону особи з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

14.07.2021 з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб». 16.07.2021 вказана постанова набрала чинності.

Відповідно до п. 1 цієї постанови з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, установлено щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021.

Пунктом 3 зазначеної Постанови вказано Пенсійному фонду України забезпечити встановлення з 01.07.2021 виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 № 656 “Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій» для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, за матеріалами пенсійних справ.

Судом встановлено, що відповідно до постанови КМУ № 713 з 01.07.2021 позивачу встановлено щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн, виплату якої припинено після проведення перерахунку пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 01.12.2022 у справі № 200/4625/22, що набрало законної сили 05.04.2023 .

Суд зауважує, що питання наявності в позивача права на надбавку відповідно до постанови КМУ № 713 у сумі 2000,00 грн станом на 01.07.2021 не є спірним у цій справі.

В постанові від 08.11.2022 у справі № 420/2473/22, водночас, Верховний Суд зазначив, що аналіз положень постанови КМУ № 713 та мети її прийняття Урядом свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого після 01.03.2018 згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713 виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та інших осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713 - зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Відповідно до висновків Верховного Суду перерахунок пенсії проведений на виконання судового рішення, вмотивованого усуненням порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у нього виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, а тому така особа має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.

Прийняття рішення Донецького окружного адміністративного суду від 01.12.2022 у справі № 200/4625/22 про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 24.06.2022 №33/25-1657 вмотивовано змінами правового врегулювання спірних правовідносин після набрання законної сили рішенням суду у справі № 826/12704/18.

Так, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у цій справі від 14.05.2019, яке набрало законної сили 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

За висновками, викладеними в цьому рішенні, пункт 3 оскаржуваної постанови № 103 передбачав перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премій, виплачених поліцейським у січні 2016 року, хоча фактично додаткові види грошового забезпечення поліцейським були затверджені лише у квітні 2016 року наказом МВС України № 260 від 06.04.2016. За таких обставин оскаржуваний пункт 3 постанови № 103 у відсотковому співставленні встановлював зменшення виплати пенсії військовослужбовцям у порівнянні з тими умовами, які вони мали до його прийняття, фактично звужував складові грошового забезпечення, які підлягають врахуванню при обрахунку пенсії вказаним особам, скасовував надбавки, доплати, підвищення і премії, які отримували пенсіонери органів внутрішніх справ (міліції) під час служби, та які враховувались при попередніх перерахунках пенсій, тому, на думку суду, змінював умови і норми пенсійного забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) або за прирівняними до них посадами, а тому звужував зміст вже існуючих прав таких осіб, відтак є протиправним та такими, що не відповідав правовим актам вищої юридичної сили.

Таким чином, перерахунок пенсії позивачу, проведений з 01.12.2019 на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 01.12.2022 у справі № 200/4625/22 на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення є таким, що здійснений з метою відновлення порушення його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018, а отже не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії. Беручи до уваги наведене, позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн відповідно до постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 08.11.2022 у справі № 420/2473/22, від 02.03.2023 у справі № 600/870/22-а.

У той же час, доказів проведення після 01.03.2018 інших перерахунків пенсії позивача, не спрямованих на відновлення прав позивача, порушення яких відбулось до 01.03.2018, відповідачем суду не надано та не повідомлено про їх проведення, матеріали наданої відповідачем суду електронної пенсійної справи позивача також не містять таких відомостей.

З огляду на таке, нездійснення відповідачем нарахування та виплати позивачу щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» з 01.05.2023 є протиправними, а відтак є підстави для зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії позивача з 01.05.2023 у розмірі 2000 грн згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».

З приводу індексації пенсії позивача з 01.03.2023 суд зазначає таке.

Відповідно до статті 64 Закону №2262-ХІІ у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

Пунктом 8 розділу Прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» від 03.11.2022 №2710-IX установлено, що у 2023 році, зокрема, частина друга статті 22, стаття 64 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» застосовується у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

Вказаний пункт Закону №2710-IX є чинним та неконституційним не визнавався.

Таким чином, Законом про Державний бюджет України на 2023 рік делеговано Кабінету Міністрів України встановлювати порядок та умови індексації пенсійного забезпечення у 2023 році.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення).

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Підстави для проведення індексації визначені статтею 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", відповідно до якої індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

24.02.2023 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", пунктом 2 якої установлено, що з 01.03.2023 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2022 включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Відповідно до пункту 10 Постанови № 168 передбачено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Виключень щодо неврахування пункту 10 Постанови № 168 під час такого перерахунку пенсії, законодавство не містить.

Отже нормами зазначених вище законів надано право Кабінету Міністрів України визначати розмір, умови та порядок збільшення пенсій з метою їх індексації, що й зробив Уряд шляхом затвердження постанови № 168. Зазначений пункт 10 Постанови № 168 є чинним та підлягає застосуванню відповідачем.

З 01.03.2023 позивачу нараховано індексацію пенсії з використанням коефіцієнту збільшення 1,197 з обмеженням у сумі 1500 грн, що відповідає вимогам Постанови № 168, прийнятої на виконання пункту 8 розділу "Прикінцеві Положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік». Суд вважає, що норма про те, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1 - 7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень, не є дискримінаційною відносно позивача, оскільки стосується й інших категорій пенсіонерів.

Положення пункту 2, 10 постанови № 168 не суперечать Конституції України, Законам України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" та "Про індексацію грошових доходів населення", встановлення граничної величини індексації пенсії саме по собі не є порушенням права позивача на належний соціальний захист, оскільки пов'язане з фінансовими можливостями держави.

Суд звертає увагу на те, що питання застосування граничного розміру індексації пенсій з 01.03.2023 відповідно до постанови №168 було предметом судового розгляду Верховним Судом у справах № 420/25804/23 (постанова від 07 червня 2024 року), № 120/14637/23 (постанова від 13 червня 2024 року).

Так, у постанові від 07.06.2024 у згаданій справі Верховний Суд № 420/25804/23 дійшов висновку, що обмеження верхньої межі індексації здійснюється для того, щоб збалансувати потреби та захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян, а також з урахуванням того, що в умовах дії воєнного стану видатки в першу чергу спрямовуються на національну безпеку і оборону та на здійснення заходів правового режиму воєнного стану.

При цьому, як положеннями статті 42 Закону № 1058-IV, так і положеннями статті 64 Закону № 2262-ХІІ Уряду надано право визначати розмір, умови та порядок здійснення індексації пенсій.

Отже, положеннями постанови № 168 визначено верхню межу розміру індексації пенсії у граничному розмірі 1500,00 грн, яку не може перевищувати сума індексації (підвищення) у разі здійснення на виконання пункту 2 цієї постанови.

Тобто це означає, що якщо сума індексації пенсії в результаті проведеного перерахунку перевищує 1500,00 грн, доплата до пенсії встановлюється у межах граничної величини - в розмірі 1500,00 грн.

На підставі викладеного Верховний Суд у постанові від 07.06.2024 у справі №420/25804/23 дійшов висновку про правомірність дій пенсійного органу щодо встановлення позивачу індексації пенсії з 01.03.2023 у розмірі граничної величини, передбаченої пунктом 10 постанови №168, - 1500,00 грн.

В межах справи № 420/25804/23 Верховним судом досліджено нормативно-правове регулювання визначення граничної величини суми індексації пенсії, з огляду на що суд враховує вищенаведені висновки Верховного Суду під час розгляду цієї справи.

З урахуванням наведеного, суд дійшов до висновку, що пенсійний орган, нарахувавши позивачеві відповідно до постанови КМУ № 168 від 24.02.2023 з 01.03.2023 індексацію (підвищення) пенсії в сумі 1500 грн, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, обґрунтовано та з врахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Отже, заявлені позивачем вимоги в частині тих, де він просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо обмеження збільшення пенсії під час перерахунку, пенсії, передбаченого п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», розміром 1500 грн та зобов'язати здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1,197 у розмірі її фактичного нарахування в повному обсязі без будь яких обмежень задоволенню не підлягають.

Стосовно обмеження максимального розміру пенсії позивача суд зазначає наступне.

Згідно з частиною 7 статті 43 Закону №2262-XII (в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 №911-VIII, чинній з 01.01.2016 по 20.12.2016) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 01.01.2016 по 31.12.2016, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Згодом відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 №1774-VIII, який набрав чинності з 01.01.2017, у частині сьомій статті 43 Закону №2262-XII слова і цифри «у період з 01.01.2016 по 31.12.2016 року» замінено словами і цифрами «по 31.12.2017».

Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» установлено, що з 01.01.2023 прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність, становить 2093 гривень (стаття 7). Законом України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» установлено, що з 01.01.2024 прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність, становить 2361 гривень (також стаття 7).

Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 01.01.2016 по 31.12.2016, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.

Згідно із пунктом другим резолютивної частини рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20.12.2016, зокрема, частина сьома статті 43 Закону №2262-XII втратила чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Буквальне розуміння змін, внесених Законом №1774-VIII з урахуванням рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20.12.2016, дозволяє стверджувати, що у Законі №2262-XII відсутня частина сьома статті 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр, є нереалізованими. Отже, внесені Законом №1774-VІІІ до частини сьомої 43 Закону №2262-XII, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії) самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.

Така правова позиція щодо застосування норм права у аналогічних правовідносинах викладена у постановах Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №522/22798/17, від 08.08.2019 у справі №522/3271/17, від 17.05.2021 у справі №343/870/17 та від 21.12.2021 №120/3552/21-а, від 26.01.2022 у справі №569/2950/17, від 08.11.2022 у справі №580/6636/21, від 06.03.2023 у справі № 1340/6235/18.

Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону №2262-XII, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, вперше введено в дію Законом № 3668-VI, який набрав законної сили 01.10.2011.

Цим Законом №3668-VI внесено зміни саме у статтю 43 Закону №2262-XII, шляхом викладення її в редакції Закону № 3668-VI. Тобто, положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII та положення частини першої статті 2 Закону № 3668-VІ (у частині поширення її дії на Закон №2262-ХІІ), прийняті одночасно для регулювання одних і тих самих правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII) та є однаковими за змістом.

Конституційним Судом України у Рішенні від 20.12.2016 № 7-рп/2016 надано оцінку правовому регулюванню спірних правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців) та визнано таким, що не відповідає статті 17 Конституції України положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII.

Водночас, положення статті 2 Закону № 3668-VI (у частині поширення її дії на Закон № 2262-XII), які дублюють зміст частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII, тобто є однопредметними правовими нормами, які прийняті одночасно для регулювання спірних правовідносин - змін не зазнали та передбачали обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.

Тобто, на момент виникнення спірних правовідносин наявна колізія між Законом № 2262-XII, з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, та Законом № 3668-VI - у частині обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.

Так, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06.11.2018 у справі №812/292/18 зазначила, що норми законодавства, які допускають неоднозначне або множинне тлумачення, завжди трактуються на користь особи.

У постанові від 13.02.2019, що винесена Великою Палатою Верховного Суду у зразковій справі № 822/524/18 із посиланням на положення статей 1, 8, 92 Конституції України, а також на статтю 9 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права сформовано висновок про те, що у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві, наявність у національному законодавстві правових «прогалин» щодо захисту прав людини та основних свобод, зокрема, у сфері пенсійного забезпечення, органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.

Зважаючи на викладене, у цій справі застосуванню підлягають норми Закону №2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, а не норми Закону № 3668-VI.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 16.12.2021 у справі № 400/2085/19, від 27.01.2022 у справі № 240/7087/20, від 18.05.2022 у справі № 380/12337/20.

За наведеного правового регулювання та встановлених обставин у справі, обмеження відповідачем максимального розміру пенсії позивача десятьма прожитковими мінімумами (у тому числі для осіб, які втратили працездатність), право на пенсійне забезпечення якого встановлене Законом № 2262-ХІІ, є протиправним, оскільки відповідна норма визнана неконституційною, отже вимоги позивача про визнання відповідних протиправними дії відповідача протиправними підлягає задоволенню.

При цьому, вимоги позивача про зобов'язання відповідача здійснити виплату призначеної пенсії позивачу без обмеження її максимальним розміром 10 прожиткових мінімумів підлягають задоволенню частково, із визначенням місяця, з якою відбулось обмеження - з листопада 2023 року. А крім того, щодо вимог про зобов'язання відповідача в подальшому здійснювати виплату пенсію без обмеження її максимальним розміром, то вони є вимогами на майбутнє та не підлягають задоволенню, оскільки судовому захисту підлягає безпосередньо порушене право.

Таким чином, позов підлягає задоволенню частково.

Відповідно до частин 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Враховуючи наведене, сплачені позивачем судові витрати зі сплати судового збору у сумі 858,88 грн підлягають стягненню на його користь з бюджетних асигнувань відповідача пропорційно задоволеній частині позовних вимог - у сумі 572,59 грн (858,88 грн/3*2).

З огляду на викладене вище та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 241-243, 245, 246, 257, 262, 291, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн з 01.05.2023 згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 01.05.2023 нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обмеження виплати пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром 10 прожиткових мінімумів з листопада 2023 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснювати виплату призначеної пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром 10 прожиткових мінімумів з листопада 2023 року із врахуванням фактично виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 572 (п'ятсот сімдесят дві) гривні 59 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Відомості про сторін:

ОСОБА_1 (позивач) - адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (відповідач) - адреса: 84122, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, ЄДРПОУ 13486010.

Суддя А.С. Михайлик