ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34
20.09.2007р.
№ 32/309-А
За позовом
Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва
До
Треті особи
Державної акціонерної компанії "Вугілля України"
на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору
1. Міністерство фінансів України
2. Державне казначейство України
Про
стягнення 1392864,51 грн.
Суддя Хрипун О.О.
Секретар судового засідання Ковальчук О.В.
Представники:
від позивача
Припіяло С.В. -гол.держ.под.інсп., Піскун І.О. -держ.под.інсп.,
Ярмак М.М. -гол.держ.под.інсп., Марченко Ю.О. -ст.держ.под.інсп.
від відповідача
від третіх осіб
не з'явилися
1.Іщенко Р.А. -юр., Вегера Л.О. -юр.
2. Юмашева В.В. -пров.спец.,
На підставі ч. З ст. 160 КАС України в судовому засіданні 20.09.2007 проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.
Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача простроченої заборгованості перед державним бюджетом за бюджетними позичками, наданими в 1993 -1998 роках у зв'язку з тимчасовими фінансовими труднощами з основного боргу в сумі 1392864,51 грн.
Заявою від 03.08.2007р. №10568/9/10-209 (в справі) позивач збільшив позовні вимоги та просить стягнути з відповідача шляхом зарахування коштів на відповідний рахунок Державного казначейства України прострочену заборгованість перед державним бюджетом за бюджетними позичками, наданими в 1993 - 1998 роках у зв'язку з тимчасовими фінансовими труднощами, а саме: по основному боргу - 1392864,51 грн., по пені за •прострочення платежу - 1271045,15 грн.
Позовні вимоги мотивовані невиконанням відповідачем зобов'язань щодо повернення до бюджету коштів за договором від 28.12.1998р., укладеним між Міністерством фінансів України та Державною акціонерною компанією "Вугілля України".
Відповідач відзиву на позов не надав, явку повноважних представників в судове засідання не забезпечив. Про час і місце проведення судових засідань відповідач належним чином повідомлявся за адресою, вказаною у позовній заяві.
Третя особа - Міністерство фінансів України вимоги позивача підтримала, вказавши, що відповідач умов договору щодо повернення у повному обсязі отриманих коштів у визначений умовами договору термін, ні у більш пізній строк не виконав, і тому має заборгованість перед державним бюджетом за отриману бюджетну позичку у розмірі 1392864,51 грн.
Третя особа - Державне казначейство України позов підтримала та представила суду відомості про розмір заборгованості відповідача.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та третіх осіб, Господарський суд міста Києва, -
02.10.1998р. Кабінет Міністрів України постановою № 1577 "Питання Державної акціонерної компанії "Вугілля України" затвердив статут Державної акціонерної компанії "Вугілля України" та пунктом 2 зобов'язав Міністерство фінансів України профінансувати на зворотній основі видатки на утворення статутного фонду Компанії обсягом 2 млн. гривень за рахунок коштів, одержаних від зміни понижуючого коефіцієнта до норм амортизації, і визначити разом з правлінням Компанії протягом місяця джерела, механізм та терміни повернення зазначених коштів без зменшення розміру статутного фонду Компанії.
Згідно із частиною першою ст. 9 Закону України "Про бюджетну систему України", що діяв на момент укладення договору № 22-04/33 від 25.12.1998р., правила складання і виконання бюджетів, що входять до складу бюджетної системи України, затверджуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Частиною 1 ст. 36 вказаного Закону встановлено, що Кабінет міністрів України організовує виконання Державного бюджету України через Міністерство фінансів України, міністерства, інші органи державної виконавчої влади, Уряд Автономної республіки Крим, виконавчі органи місцевих Рад народних депутатів.
Підпунктом 3 п. 4 Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.02.1993 № 147, що діяло на час укладення договору № 22-04/33 від 25.12.1998р., передбачалося, що організація виконання державного бюджету по видатках, є одним із основних завдань, покладених на Міністерство фінансів України.
25 грудня 1998р. Міністерство фінансів України, керуючись постановою Кабінету Міністрів України від 02.10.1998р. № 1577, уклало з Державною акціонерною компанією "Вугілля України" договір № 22-04/33 про фінансування на зворотній основі, за умовами якого Мінфін зобов'язався за рахунок коштів, одержаних від зміни понижуючого коефіцієнта до норм амортизації, здійснити на зворотній основі фінансування Державної акціонерної компанії "Вугілля України" на суму 2 млн. грн. Державна акціонерна компанія "Вугілля України" в свою чергу зобов'язалася відобразити у бухгалтерському обліку отримані за договором кошти як оплату засновником внеску до її статутного фонду та повернути їх суму Мінфіну без зменшення статутного фонду у такому порядку: до 30 грудня 1999 року 100000 грн., до 30 березня 2000 року 500000 грн., до 30 грудня 2000 року 800000 грн. Джерелом покриття витрат Компанії на виконання зобов'язань є її грошові ресурси.
Пунктом 3.2 договору № 22-04/33 від 25.12.1998р. сторони погодили, що у разі невиконання Державною акціонерною компанією "Вугілля України" зобов'язання по
поверненню виділених Мінфіном коштів у визначені пунктом 2.2 договору строки вона несе відповідальність у порядку, встановленому Декретом Кабінету Міністрів України від 21.01.1993р. № 8-93 "Про стягнення не внесених у строк податків і неподаткових платежів".
Декрет втратив чинність у зв'язку з прийняттям Закону України від 21.12.2000р. № 2181 -III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
У відповідності до п. 1.1 вказаного договору Міністерство фінансів України здійснило на зворотній основі фінансування Державної акціонерної компанії "Вугілля України" на суму 2 млн. грн. для формування її статутного капіталу.
Державна акціонерна компанія "Вугілля України" взяті на себе за договором № 22-04/33 від 25.12.1998р. зобов'язання належним чином не виконала, позичку в повному обсязі до бюджету не повернула.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2001р. № 349 "Про ліквідацію Державної акціонерної компанії "Вугілля України", прийнятої з урахуванням рішення Координаційної ради з питань врегулювання кризових ситуацій у вугільній промисловості постановлено ліквідувати Державну акціонерну компанію "Вугілля України" та створено комісію з ліквідації Компанії. Цією ж постановою було визнано постанову Кабінету Міністрів України від 2 жовтня 1998р. № 1577 "Питання Державної акціонерної компанії "Вугілля України" такою, що втратила чинність.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.09.2003р. № 1480 "Деякі питання Державної акціонерної компанії "Вугілля України" за пропозицією Міністерства палива та енергетики припинено процедуру ліквідації Державної акціонерної компанії "Вугілля України", відновлено дію пунктів 2 і 5 постанови Кабінету Міністрів України від 02.10.1998р. № 1577 "Питання Державної акціонерної компанії "Вугілля України".
Згідно інформації, наданої Державним казначейством України на виконання ухвали Господарського суду міста Києва від 16.08.2007р., прострочена заборгованість відповідача перед державним бюджетом за бюджетною позичкою, наданою у зв'язку з тимчасовими фінансовими труднощами на виконання договору № 22-04/33 від 25.12.1998р. станом на 01.06.2007р. складає 1392864,51 грн. основного боргу та 1271045,15 грн. пені, розрахованої за період з 31.12.1999р. по 30.04.2007р. Пеня нарахована відповідно до Інструкції про порядок нарахування та погашення пені, затвердженої наказом ДПА України від 01.03.2001 № 77(із змінами та доповненнями).
Відповідно до п. 3.9 вказаної Інструкції пеня нараховується на суму податкового боргу із розрахунку 120 відсотків річної облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його погашення. Розрахунок пені здійснюється за кожний календарний день прострочення платежу, включаючи день погашення.
Частиною 4 ст. 17 Бюджетного кодексу України передбачено, що у разі невиконання юридичними особами своїх зобов'язань щодо погашення та обслуговування наданих на умовах повернення кредитів, залучених державою або під державні гарантії, інших гарантованих державою зобов'язань, та стягнення заборгованості перед Державним бюджетом України з наданих підприємствам і організаціям позичок із державного бюджету, позичок, наданих за рахунок коштів, залучених державою або під державні гарантії, плати за користування цими позичками органи стягнення застосовують механізм стягнення цієї заборгованості у порядку, передбаченому законом для стягнення не внесених у строк податків і неподаткових платежів, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна боржників.
У відповідності до п. 11 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" до функцій державних податкових інспекцій належить подання до судів позовів до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в-доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів.
одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Під майном в даному випадку необхідно розглядати всі активи платника податків, в тому числі грошові кошти та інше майно, яке належить платнику податків на праві власності.
Частиною 1 ст. 21 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" визначено, що в 2007 році органи державної податкової служби України є органами стягнення заборгованості юридичних осіб перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на поворотній основі.
Головне управління державного казначейства України у місті Києві на адресу Державної податкової адміністрації у м. Києві на виконання ст. 21 Закону України "Про державний бюджет на 2007 рік" та згідно ст. 17 Бюджетного кодексу України направило подання № 689 від 14.06.2007р. про стягнення з ДАК "Вугілля України" 1392864,51 грн. простроченої заборгованості перед Держбюджетом за бюджетними позичками наданими в 1993 - 1998 роках у зв'язку з тимчасовими фінансовими труднощами (стягнуті суми мають бути зараховані на рахунок Державного казначейства України № 31135419757026 в ОПЕРУ Державного казначейства України код банку 820172, код ЄДРПОУ Державного казначейства України 20055032, код бюджетної класифікації 00264900, символ звітності банку 419) та подання № 697 від 14.06.2007р. про стягнення пені в сумі 1271045, 15 грн. (стягнуті суми мають бути зараховані на рахунок Державного казначейства України № 31114115702028 в ОПЕРУ Державного казначейства України код банку 820172, код ЄДРПОУ Державного казначейства України 20055032, код бюджетної класифікації 24060300, символ звітності банку 115).
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що строк позовної давності, встановлений цивільним законодавством, на бюджетні правовідносини не розповсюджується, позовні вимоги визнаються обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 71, 72, 94, 160-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Господарський суд міста Києва, -
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Державної акціонерної компанії "Вугілля України" (код ЄДРПОУ 30186047, м. Київ, Музейний провулок, 12с, р/р №260000211212, 26008011212840, 26009011212980 в ТОВ Банк "Фінанси і кредит" у м. Києві, МФО 300131; р/р 26001010466501, 26006010466001, № 26002000339001 в Регіональному управлінні ВАТ КБ "Надра" у м. Києві, МФО 320564; р/р 26001010466501 в Шевченківській філії ВАТ КБ "Надра" у м. Києві, МФО 320973), або з будь-якого іншого рахунку, виявленого державним виконавцем під час виконання судового рішення) прострочену заборгованість перед державою за бюджетними позичками шляхом зарахування коштів на відповідний рахунок Державного казначейства України а саме:
1392864 (один мільйон триста дев'яносто дві тисячі вісімсот шістдесят чотири) грн. 51 коп. простроченої заборгованості на рахунок Державного казначейства України № 31135419757026 в ОПЕРУ Державного казначейства України код банку 820172, код ЄДРПОУ Державного казначейства України 20055032, код бюджетної класифікації 00264900, символ звітності банку 419;
1271045 (один мільйон двісті сімдесят одну тисячу сорок п'ять) грн. 15 коп. пені на рахунок Державного казначейства України № 31114115702028 в ОПЕРУ Державного казначейства України код банку 820172, код ЄДРПОУ Державного казначейства України 20055032, код бюджетної класифікації 24060300, символ звітності банку 115.
Відповідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
На постанову в 10-денний строк з дня складення постанови у повному обсязі може бути подано заяву про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана в 10-денний строк без попереднього подання заяви.
Суддя
О. О.Хрипун