Справа №766/17607/24
н/п 1-в/766/635/24
17.10.2024 року м. Херсон
Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого судді: ОСОБА_1
за участю секретаря: ОСОБА_2
представника Відділу поліції №2 ХРУП ГУНП
в Херсонській області: ОСОБА_3
засудженого: ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні матеріали подання начальника Відділу поліції №2 Херсонського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Херсонській області щодо продовження адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
Начальник Відділу поліції №2 Херсонського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Херсонській області (далі за текстом - ВП №2 ХРУП) звернувся до суду з поданням про продовження строку адміністративного нагляду щодо засудженого ОСОБА_4 .
В обґрунтування подання зазначено, що ОСОБА_4 , перебуваючи від адміністративним наглядом, судимість не знята та не погашена в установленому законом порядку, на шлях виправлення не став, неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності протягом 2024 року, що свідчить про доцільність продовження щодо нього адміністративного нагляду.
Під час судового розгляду представник Відділу поліції №2 ХРУП подання підтримав, просив задовольнити його з викладених у ньому підстав. Засуджений ОСОБА_4 заперечив проти продовження строку адміністративного нагляду, зазначивши, що якщо і допускав порушення, то зумовлене це було безпековою ситуацією в м. Херсоні, що перешкоджало завчасній явці до поліції на реєстрацію. Крім того зазначив, що встановлення адміністративного нагляду перешкоджає його працевлаштуванню та виїзду за межі м. Херсона.
Суд, заслухавши думку учасників судового засідання, вивчивши матеріали, надані в обґрунтування подання, вважає, що подання задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 15.11.2023 відносно ОСОБА_4 встановлено адміністративний нагляд строком на 1 (один) рік, із застосуванням ряду обмежень, визначених Законом України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» (далі по тексту - Закон).
Згідно зі ст. 2 Закону адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Відповідно до п. «в» ст. 3 Закону адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення. Пунктом «в» ст. 4 Закону визначено, що підставами для встановлення адміністративного нагляду є матеріали органів внутрішніх справ.
Згідно ч. ч. 2, 3 ст. 6 Закону у разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості. Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі постанови судді про встановлення адміністративного нагляду.
З роз'яснень, які містяться в п. 6 Постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 28.03.1986 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про порушення правил адміністративного нагляду» щодо осіб, зазначених у п. «в» ст. 3 Закону, належить перевіряти дані про вчинені ними правопорушення, а також законність та обґрунтованість застосування до них заходів стягнення. При цьому слід мати на увазі, що адміністративний нагляд може бути встановлений за умови, що після звільнення з місць позбавлення волі особа, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушує громадський порядок, права інших громадян чи вчиняє інші правопорушення і за кожне правопорушення притягувалась до відповідальності у встановленому Законом порядку.
За твердженням ініціатора подання ОСОБА_4 звільнився з місць позбавлення волі 03.01.2020, проте відповідні докази суду не надано, як і відсутні актуальні відомості про притягнення ОСОБА_4 до кримінальної відповідальності, що позбавляє суд можливості надати оцінку того чи являється останній суб'єктом, який підпадає під дію Закону.
Отже, враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що належні та допустимі докази того, що відносно ОСОБА_4 можливо застосувати обмеження, визначені п. «в» ст. 3 Закону суду надано не було, що унеможливлює вирішення питання щодо продовження адміністративного нагляду відносно останнього.
Керуючись п. «в» ст. 3, ст. ст. 4-6, 9, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», ст. ст. 537, 539 КПК України, суд, -
У задоволенні подання начальника Відділу поліції №2 Херсонського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Херсонській області щодо продовження адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена протягом 7 (семи) днів з дня її проголошення до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя: ОСОБА_5