Справа № 143/520/24
17.10.2024 року м. Погребище
Погребищенський районний суд Вінницької області у складі:
головуючого - судді Сича С.М.,
за участю секретаря Левченко М.О.,
представника заявника - адвоката Мазуренко Л.О.,
представника заінтересованої особи Дзюби О.О.,
розглянувши у місті Погребище Вінницького району Вінницької області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , від імені та в інтересах якої діє адвокат Мазуренко Леся Олександрівна, заінтересована особа - Погребищенська міська рада Вінницького району Вінницької області, про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу,-
Встановив:
В провадженні Погребищенського районного суду Вінницької області знаходиться цивільна справа за вищевказаною заявою, в якій заявник просить встановити факт проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу.
Заява обґрунтована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 внаслідок військових дій загинув ОСОБА_2 , котрий був призваний на військову службу під час мобілізації в особливий період, з яким вони проживали однією сім'єю без реєстрації шлюбу за адресою: АДРЕСА_1 .
Разом з ними проживали ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , які згідно із розпорядженням Погребищенської районної державної адміністрації №139 від 21.05.2014 року «Про призначення опікуна дітей, позбавленних батьківського піклування» перебували під опікою ОСОБА_1 .
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 проживали однією сім'єю як чоловік та жінка, здійснювали свою життєдіяльність на основі спільного економічно-побутового, морально-психологічного укладу, оскільки пов'язані спільним побутом, мали спільний бюджет, вели спільне господарство , спільно забезпечували себе та дітей всім необхідним для життя, виховували дітей.
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у зареєстрованому шлюб із іншими особами не перебували, спільних дітей не мали.
09.12.2023 року надійшло повідомлення, про те, що 06.12.2023 року ОСОБА_2 внаслідок отриманого поранення несумісного з життям загинув під час несення служби на території Краматорського районну Донецької області.
Заявниця покликається на те, що встановлення факту проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу пов'язано із необхідністю оформлення нею документів для отримання пенсії по втраті годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а також для отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю ОСОБА_2 .
Заслухавши думку представника заявника - адвоката Мазуренко Л.О. та представника заінтересованої особи Погребищенської міської ради Вінницького району Вінницької області Дзюби О.О., вивчивши матеріали справи, судом встановлено, що згідно із відповіддю Погребищенського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Вінницькому районі Вінницької області в Держаному реєстрі актів цивільного стану громадян актових записів про шлюб, розірвання шлюбу та смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , не містяться (а.с. 82).
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , був зареєстрований та проживав за адресою: АДРЕСА_1 з 11.05.2006 року (а.с. 84).
В Акті обстеження житлово-побутових умов проживання міститься інформація що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , фактично проживав за адресою: АДРЕСА_1 з 2012 року без реєстрації.
Частиною п'ятою статті 17 Конституції України передбачено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Стаття 46 Конституції України визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 42 ЦПК України у справах окремого провадження учасниками справи є заявники, інші заінтересовані особи.
Згідно із ч. 1 ст. 294 ЦПК України під час розгляду справ окремого провадження суд зобов'язаний роз'яснити учасникам справи їхні права та обов'язки, сприяти у здійсненні та охороні гарантованих Конституцією і законами України прав, свобод чи інтересів фізичних або юридичних осіб, вживати заходів щодо всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України cправи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Відповідно до ч. 4 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
Про залучення до участі у справі заінтересованих осіб суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Згідно із ч. 8 ст. 49 ЦПК України заявник та заінтересовані особи у справах окремого провадження мають права та обов'язки сторін, крім випадків, передбачених у розділі IV цього Кодексу.
Як зазначено вище метою встановлення факту проживання однією сім'єю є, зокрема, отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю ОСОБА_2 .
Відповідно до статті 41 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
У статті 1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з частиною першою статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби.
Статтею 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста.
Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Частиною дев'ятою статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 13 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975, керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку.
У пункті 4.6 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2014 року №530, передбачено, що документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) оформлюються та подаються в Департамент фінансів Міністерства оборони України обласними територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.
Отже, Міністерство оборони України є спеціально уповноваженим суб'єктом, на який покладено обов'язок призначення одноразової грошової допомоги відповідно до вимог Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Порядку № 975, яку має на меті отримати заявниця у разі встановлення факту спільного проживання однією сімєю із ОСОБА_2 .
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне залучити до участі у справі як заінтересовану особу - Міністерство оборони України, яке є уповноваженим державним органам щодо розгляду питань, пов'язаних з призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги.
Керуючись ст.ст. 258-260, 293, 294, 317 ЦПК України, суд,-
Ухвалив:
Залучити до участі у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , від імені та в інтересах якої діє адвокат Мазуренко Леся Олександрівна, заінтересована особа - Погребищенська міська рада Вінницького району Вінницької області, про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу як заінтересовану особу Міністерство оборони України (проспект Повітрофлотський, 6, м. Київ, 03168).
Направити заінтересованій особі копії даної ухвали та заяви з додатками.
Відкласти розгляд справи на 13 год. 15 хв. 19.11.2024 року.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення та оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складений 17.10.2024 року.
Суддя