Справа № 592/16658/24
Провадження № 3/592/2835/24
16 жовтня 2024 року м.Суми
Суддя Ковпаківського районного суду м.Суми Котенко Ольга Анатоліївна, розглянувши матеріали, які надійшли від Управління патрульної поліції в Сумській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ,
за ст.122-4 КУпАП, -
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №141098 від 02.10.2024 року вбачається, що 30.08.2024 року о 21 год. 00 хв. в м.Суми по вул. Степана Бандери, 105, на території АЗС ВОГ гр. ОСОБА_1 керуючи автомобілем Нісан н.з. НОМЕР_2 після заправки автомобіля, перед початком руху не переконався у відсутності в горловині бензобаку паливно-роздавального пістолету, почав рух з пістолетом в баку відірвавши його від бензоколонки. В результаті цього автомобіль та паливно-роздавальний пістолет отримали механічні пошкодження. Після чого місце пригоди залишив. В результаті розшукових дій був встановлений, чим порушив пункт 2.10.а Правил дорожнього руху України.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов таких висновків.
Відповідно до вимог ст.ст.245, 251, 252, 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, дослідити в судовому засіданні наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і, в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
За змістом ст.ст.279, 280 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення має суддею розглядатись у межах тих обставин, які зазначені у протоколі про таке порушення з дослідженням доказів у справі.
Здійснюючи функцію судового вирішення справ про адміністративні правопорушення на підставі норм закону, діючи при цьому на засадах додержання законності і принципу презумпції невинуватості, зберігаючи об'єктивність та неупередженість, суд при розгляді справ повинен перевіряти представлені докази й оцінювати їх за своїм внутрішнім переконанням, керуючись законом, але не вправі перекладати на себе функцію доказування винності особи та формулювання обвинувачення у вчиненні правопорушення, яке неправильно було сформульоване органом чи посадовою особою, уповноваженими складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Суд не має права за підсумками розгляду справи вказувати на кваліфікуючі ознаки правопорушення, які не зазначались у протоколі про адміністративне правопорушення, так як у цьому випадку він виходить за межі своєї компетенції, якою згідно з вимогами ст.ст.213, 221 КУпАП, є лише розгляд справи.
Відповідно до ч.2 ст.251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255цього Кодексу.
Положеннями ч.1 ст.256 КУпАП встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення є процесуальним документом, який засвідчує факт неправомірних дій, складається за встановленою формою і повинен містити дані про місце, час вчинення, суть правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення.
При цьому формулювання суті правопорушення повинно бути чітким і конкретним, із зазначенням місця, часу, способу його вчинення, нормативного акту, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, мотивів і форми вини.
Відповідно до ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь особи.
Отже, питання наявності чи відсутності складу адміністративного правопорушення, за ознаками якого складений протокол про адміністративне правопорушення, у діях конкретної особи суд вирішує в межах протоколу, складеного відносно цієї особи, перевіряючи відповідність обставин, викладених у протоколі, фактичним обставинам провадження.
Викладене свідчить про те, що протокол про адміністративне правопорушення є не тільки джерелом доказів, але й актом обвинувачення особи у вчиненні адміністративного правопорушення, що узгоджується із практикою та позицією Європейського суду з прав людини.
В протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №141098 від 02.10.2024 року поліцейським УПП роти УПП батальйону Управління патрульної поліції в Сумській області Мироненком А.М., зазначено, що адміністративне правопорушення гр. ОСОБА_1 , було здійснено 30.08.2024 року, однак, наявні в матеріалах справи інші докази, які додані до вказаного протоколу, а саме: схема місця ДТП від 30.09.2024 року, пояснення гр. ОСОБА_1 від 02.10.2024 року та пояснення гр. ОСОБА_2 від 30.09.2024 року, вказують на те, що адміністративне правопорушення мало місце 30.092024 року в м.Суми по вул. Степана Бандери, 105, на території АЗС ВОГ, що не відповідає даті зазначеній в протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №141098 від 02.10.2024 року.
Ураховуючи викладене, вищезазначені недоліки, допущені при складенні та оформленні адміністративного матеріалу, позбавляють суддю можливості здійснити всебічне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин правопорушення і, як наслідок, здійснити розгляд справи про адміністративне правопорушення та прийняти рішення по ній.
При виявленні недоліків у протоколі чи інших матеріалах, які перешкоджають або роблять неможливим об'єктивний розгляд справи, особа, що проводить підготовку до його розгляду, повертає ці матеріали органу, що порушив адміністративне провадження.
З огляду на викладене, суддя вважає за необхідне справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.122-4 КУпАП повернути для належного оформлення особі, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, для усунення недоліків та приведення його у відповідність до вимог чинного КУпАП.
Керуючись ст.ст.122-4, 245, 251, 256, 278, 283 КУпАП,-
Адміністративну справу відносно ОСОБА_1 щодо вчинення ним правопорушення, передбаченого ст.122-4 КУпАП повернути до Управління патрульної поліції в Сумській області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.А. Котенко