Справа № 149/2520/24
Головуючий у 1-й інстанції: Павлюк О.О.
Суддя-доповідач: Мацький Є.М.
16 жовтня 2024 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Мацького Є.М.
суддів: Сушка О.О. Залімського І. Г.
за участю:
секретаря судового засідання: Бердоус Ю. М.,
представника позивача: Валька Ю. В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області від 29 серпня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення,
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. В серпні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення.
3. Рішенням Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області від 29 серпня 2024 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
3. Апелянт, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги.
4. В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що зміни до ст. 210 КУпАП (додано частину третю) були внесені 19.05.2024, а закон про адміністративну відповідальність не має зворотної дії в часі, суд приходить до наступних висновків. Вважає, що оскаржувана постанова підлягає скасуванню, оскільки в ній безпідставно зазначено, що правопорушення має триваючий характер з 2005 року, тому оскаржувана постанова підлягає скасуванню.
ІІ. ВИКЛАД ОБСТАВИН, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДОМ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ
5. Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що громадянин ОСОБА_1 , будучи зарахованим в запас рішенням призовної комісії № 6 м від 27.05.2005 та в порушення вимог п. 81 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженого Постановою КМУ № 1487 від 30.12.2022, не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_1 для взяття на військовий облік військовозобов'язаних, внаслідок чого позивач з 2005 не перебував на військовому обліку військовозобов'язаних за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання та для оформлення військово-облікового документа, внаслідок чого порушено вимоги п. 2 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про військовий обовязок та військову службу» та абз. 2 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'зязаних та резервістів згідно додатку 2 до "Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'зязаних та резервістів" затвердженого Постановою КМУ № 1487 від 30.12.2022.
7. В матеріалах справи наявна копія витягу з книги протоколу призовної комісії від 27.05.2005 року. Протокол № 6м за яким позивач рішенням призовної комісії визнаний непридатним до військової служби у мирний час та обмежено придатним у воєнний час за ст. 67бв.
8. В своїх письмових поясненнях, які містяться в протоколі про адміністративне правопорушення № 495 від 23.07.2024 позивач повідомляє, що не став на військовий облік, тому що не знав.
9. 30.07.2024 начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 було винесено постанову № 495 про визнання винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді 17000 грн. штрафу.
10. Вважаючи такі дії відповідача протиправними позивач звернувся до суду з цим позовом.
ІІІ. ДОВОДИ СТОРІН
11. Правова позиція апелянта викладена в пунктах 3-4 цієї постанови.
12. Відповідач, вважає що позивач вчинив триваюче правопорушення, яке розпочалось з 2005 року, коли він мав з'явитись для взяття на військовий облік військовозобов'язаних, та яке закінчилось у серпні 2024, коли позивач звернувся із заявою про видачу військово-облікового документа.
ІV ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
13. Відповідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
14. Порядок притягнення осіб до адміністративної відповідальності встановлений Кодексом України про адміністративні правопорушення.
15. Згідно до ч.1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
16. Згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
17. Статтею 252 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
18. Відповідно ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
19. Відповідно до ч.1 ст.287 КУпАП України постанову у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено особою, щодо якої її винесено.
20. Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби здійснюється на підставі Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
21. Військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний. Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч.ч. 1, 3, 5 ст. 33 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу»).
22. Пунктом 2 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» визначено, що взяттю на військовий облік військовозобов'язаних у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України: які звільнені з військової служби в запас та не зараховані до військового оперативного резерву; призовники, які пройшли базову загальновійськову підготовку з додержанням умов, передбачених частиною одинадцятою статті 1 цього Закону; які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу" та підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних; військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання; які набули громадянство України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов'язаних; зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України; які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від направлення для проходження базової військової служби; які досягли 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників; які звільнені із служби у військовому резерві та не досягли граничного віку перебування в запасі; які старші 25 років і раніше не перебували на військовому обліку; які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань.
23. Постановою КМУ від 16 травня 2024 р. № 559 "Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа" визначено, що військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа. Військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється):
в електронній формі - засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста та/або Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та/або Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації);
у паперовій формі - на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559.
24. Відповідно до пункту 23 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'зязаних та резервістів» затвердженого Постановою КМУ №1487 від 30 грудня 2022 року, який діє з 05 січня 2023 року призовники, військовозобов'язані та резервісти в разі зміни адреси їх місця проживання або інших персональних даних зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідним органам, де вони перебувають на військовому обліку.
25. Підпунктами 8, 10 п.1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які є додатком 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'зязаних та резервістів» затвердженого Постановою КМУ № 1487 від 30 грудня 2022 року та порушеня яких ставиться у вину позивачу, встановлено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні: особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію») звіряти не рідше одного разу на п'ять років власні персональні дані з обліковими даними районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів.
V. ПОЗИЦІЯ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ
26. Вирішуючи питання обґрунтованості апеляційної скарги колегія суддів виходить з такого.
27. Позивач був зарахований в запас, однак з 27 травня 2005 року по 23 липня 2024 року не з'являвся до ІНФОРМАЦІЯ_2 для взяття на військовий облік та оформлення військово-облікового документа, чим порушив правила військового обліку.
28. Закон України №2232-ХІІ до 19.05.2024 не визначав строку виконання громадянами України військового обов'язку, зокрема і щодо виконання правил військового обліку.
29. Проте, з 19.05.2024 в Законі №2232-ХІІ діє положення ч.10 ст.1, яким визначено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
30. Адміністративна відповідальність за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку передбачена статтею 210 КУпАП.
31. 19.05.2024 набув чинності Закон №3696-ІХ «Про внесення змін до КУпАП щодо удосконалення відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію», яким ст. 210 КУпАП було доповнено частиною 3, а саме: щодо порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку в особливий період.
30. Тобто, з 19.05.2024 було встановлено 60-денний строк для уточнення громадянами України своїх даних щодо виконання військового обов'язку, що включає виконання правил військового обліку, і одночасно введено норму, яка передбачає адміністративну відповідальність за невиконання цих правил.
31. З метою повного та всебічного з'ясування обставин справи колегія суддів ухвалою від 02 жовтня 2024 року:
31.1. Зобов'язала ІНФОРМАЦІЯ_3 надати суду:
- копії військово-облікових документів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , а також інші документи або їх витяги з особової справи, у яких відображені дані щодо переведення ОСОБА_1 на облік військовозобов'язаних відповідно до рішення призовної комісії Пр.№6м від 27.05.2005 та відомості щодо перебування на військовому обліку з 2005 року по теперішній час.
31.2. Зобов'язала ОСОБА_1 надати суду:
- наявні в нього відомості, які можуть підтвердити факт уточнення ним своїх військово-облікових данних протягом 60 днів з дня вступу в силу положень ч.10 ст.1 Закону №2232-ХІІ.
32. На виконання зазначеної вище ухвали 03.10.2024 представник позивача надав до суду копію електронного військово-облікового документу позивача з відміткою про вчасне уточнення данних та копію витягу №331919-12062024 з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів від 12.06.2024 року.
33. 15.10.2024 до суду надійшли пояснення відповідача в яких зазначено, що у ІНФОРМАЦІЯ_1 відсутня можливість надати суду витребовувані документи, оскільки позивач не надав відповідачу жодного військово-облікового документу, а особову справу позивача було знищено.
34. Колегія суддів звертає увагу, що представник позивача у судовому засіданні зазначив, що позивач неодноразово з 27.05.2005 року звертався до відповідача для постановки його на військовий облік, однак останній не видав позивачу військово-обліковий документ у зв'язку з відсутністю бланків. Враховуючи, що відповідач не надав суду жодних документів перевірити зазначений факт не є можливим.
35. В цій же справі судом встановлено, що позивач, якому ще у 2013 році виповнилося 27 років і це був граничний вік для призовника на час виникнення правовідносин, мав обов'язок стати на військовий облік як військовозобов'язаний згідно ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» в редакції, яка діяла на момент виявлення правопорушення. Однак, не було визначено строків виконання цього обов'язку в законі, а також в матеріалах справи відсутні докази, що позивач чи його близькі родичі отримували в період з 2005 року до липня 2024 року повістки про виклик ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , також відсутні дані, що позивач змінював місце проживання, яке було відоме відповідачу.
36. Граничний термін для звіряння персональних данних з обліковими даними в територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки сплинув 18 липня 2024 року. Наданими представником позивача документами підтверджується, що позивач уточнив свої військово-облікові данні протягом 60 днів з моменту вступу в дію положення ч.10 ст.1 закону №2232-ХІІ. Таким чином, відсутні подія та склад адміністративного правопорушення ч.3 ст.210 КУпАП, за яке ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17 000 грн. штрафу.
37. Притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210 КУпАП неможливе, оскільки закон, який погіршує становище, не має ретроспективної дії. Крім того, згідно ст.62 Конституції України всі сумніви тлумачаться на користь особи, яка притягається до відповідальності.
38. Відповідно п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210 КУпАП відносно ОСОБА_1 не могло бути розпочато, а розпочате підлягало закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
39. В контексті викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції не відповідає нормам матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги позивача спростовують висновки суду першої інстанції, у зв'язку з чим наявні підстави для його скасування.
VІ. ВИСНОВКИ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ.
40. Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
41. У силу п.2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
42. Згідно зі ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є:
1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи;
2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими;
3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи;
4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
43. З огляду на викладені обставини справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що судом першої інстанції ухвалено рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи і є підставою для скасування рішення суду першої інстанції з прийняттям нового рішення.
VІІ. СУДОВІ ВИТРАТИ
44. Згідно з ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
45. За правилами ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
46. При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд, зокрема, враховує чи пов'язані ці витрати з розглядом справи; чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору (п.1, п.2 ч.9 ст.139 КАС України).
47. Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, про що, зокрема, зазначено у рішеннях від 26.02.2015 у справі «Баришевський проти України», від 10.12.2009 у справі «Гімайдуліна і інших проти України», від 12.10.2006 у справі «Двойних проти України», від 30.03.2004 у справі «Меріт проти України», заявник має право на відшкодування судових та інших витрат лише у разі, якщо доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їх розмір обґрунтованим.
48. Оскільки в апеляційній скарзі позивач просив стягнути з відповідача сплачений судовий збір, розмір якого є обґрунтованим та пропорційним до предмета спору у сумі 1514 грн (одна тисяча п'ятсот чотирнадцять гривень), де 605 грн. 60 коп. судовий збір сплачений за подання позовної заяви, 908 грн. 40 коп. судовий збір сплачений за подання апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що такі судові витрати підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Рішення Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області від 29 серпня 2024 року скасувати.
Прийняти нове рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Скасувати постанову №495 від 30 липня 2024 року винесену начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17000 грн.
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210 КУпАП - закрити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір (605,60 грн. судовий збір за подання позовної заяви, 908, 40 грн судовий збір за подання апеляційної скарги) в сумі 1514 грн 00 коп (одна тисяча п'ятсот чотирнадцять гривень нуль копійок) за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий Мацький Є.М.
Судді Сушко О.О. Залімський І. Г.