Рішення від 14.10.2024 по справі 520/11113/24

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Харків

14 жовтня 2024 року справа № 520/11113/24

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Супрун Ю.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром 3 під., 2 пов., м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка, ОСОБА_1 звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:

- визнати протиправним бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344) щодо не врахування до загального трудового стажу ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) періоду догляду за дитиною до 3-х років ІНФОРМАЦІЯ_2 р.н. згідно свідоцтва про народження НОМЕР_2 , періоду навчання: з 1979 року по 1980 рік та періоду роботи з 07.04.1981 року по 08.02.1985 рік, з 01.03.1985 року по 31.12.1990 рік, з 11.02.1991 року по 06.02.2001 рік;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 13559341) зарахувати до загального стажу роботи ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) періоду догляду за дитиною до 3-х років ІНФОРМАЦІЯ_2 р.н. згідно свідоцтва про народження НОМЕР_2 , періоду навчання: з 1979 року по 1980 рік та періоду роботи з 07.04.1981 року по 08.02.1985 рік, з 01.03.1985 року по 31.12.1990 рік, з 11.02.1991 року по 06.02.2001 рік., а також здійснити перерахунок, нарахування та виплату пенсії з врахуванням цього стажу з дати призначення пенсії (10.03.2024 року);

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати у місячний строк з дня набрання судовим рішенням законної сили звіт про виконання постанови суду відповідно до ст. 382 КАС України.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що відповідачем, на думку позивача, допущено протиправну бездіяльність щодо не врахування до загального трудового стажу позивача періоду догляду за дитиною до 3-х років ІНФОРМАЦІЯ_2 р.н., згідно свідоцтва про народження НОМЕР_2 , періоду навчання: з 1979 року по 1980 рік та періоду роботи з 07.04.1981 року по 08.02.1985 рік, з 01.03.1985 року по 31.12.1990 рік, з 11.02.1991 року по 06.02.2001 рік.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 29.04.2024 відкрито спрощене провадження у вказаний адміністративній справі. У вказаній ухвалі зазначено, що відповідно до положень п.3 та п.10 ч.6 ст.12, ч.1 ст.257 КАС України, справа належить до справ незначної складності, у зв'язку з чим підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства за правилами спрощеного позовного провадження.

В зв'язку із здійсненням діяльності Харківським окружним адміністративним судом з відправлення правосуддя в умовах ведення бойових дій на території Харківської міської територіальної громади, яка віднесена до переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточені (блокуванні) згідно Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 25.04.2022 № 75 (із змінами), розгляд справи було відтерміновано.

Крім того, на тривалість виготовлення процесуального документу вплинула обставина знаходження судді Супрун Ю.О., у щорічній відпустці.

Згідно з положеннями ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до положень ст. 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Згідно з положеннями ч.ч. 2, 3, 4, 5 ст. 262 КАС України, розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі. Підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Перше судове засідання у справі проводиться не пізніше тридцяти днів із дня відкриття провадження у справі. За клопотанням сторони суд може відкласти розгляд справи з метою надання додаткового часу для подання відповіді на відзив та (або) заперечення, якщо вони не подані до першого судового засідання з поважних причин. Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, подав 27.05.2024 до Харківського окружного адміністративного суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 05.03.2024 звернулась до територіального органу Пенсійного форду України із заявою про призначення пенсії за віком. За принципом екстериторіальності заява ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області та рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 13.03.2024 №241670069766 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу, передбаченого ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки відповідно до наданих документів та даних індивідуальних відомостей про застраховану особу на час звернення з заявою про призначення пенсії вік заявника складав 59 років 11 місяців 25 днів та страховий стаж ОСОБА_1 становив 23 роки 10 місяців 12 днів (при необхідних не менше 31 року), що є недостатнім та не дає підстав для призначення пенсії за віком. Вказано, що за доданими до заяви про призначення пенсії документами до страхового стажу не зараховано період догляду за дитиною до 3-х років 12.01.1987р.н. згідно свідоцтва про народження НОМЕР_3 від 19.01.2024р., оскільки відсутня інформація, що підтверджує факт догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а саме відсутня позначка про отримання паспорту, сам паспорт дитини, а надано заявником чорно-білу сканкопію, яку неможливо ідентифікувати як оригінал. Щодо періоду навчання з 1979 року по 1980 рік та періоди роботи з 07.04.1981 року по 08.02.1985 рік, з 01.03.1985 року по 31.12.1990 рік, з 11.02.1991 року по 06.02.2001 рік, зауважено, що позивачем разом з заявою від 05.03.2024 про призначення пенсії за віком було надано: довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру, паспорт, свідоцтво про навчання, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, заява про спосіб виплати пенсії, копію паспорта дитини ІНФОРМАЦІЯ_2 , свідоцтво про народження дитини ІНФОРМАЦІЯ_2, свідоцтво про шлюб. Як внаслідок, період навчання з 01.09.1979 по 19.07.1980 зарахований до страхового стажу заявника на підставі свідоцтва № НОМЕР_5 від 19.07.1980. Однак, оскільки в наданому пакеті документів, відсутня трудова книжка та інші документи, видані за місцем роботи, служби, а також архівних установ до загального страхового стажу заявника не зараховано періоди роботи з 07.04.1981 року по 08.02.1985 рік, з 01.03.1985 року по 31.12.1990 рік. Водночас, період з 11.02.1991 року по 06.02.2001 рік зараховано заявнику частково з 01.01.2000 по 06.02.2001, згідно даних персоніфікованого обліку позивача. Також, зазначив, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства, просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

Дослідивши доводи позову, відзиву проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 05.03.2024 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно копія розписки - повідомлення, яка є складовою заяви позивача про призначення пенсії за віком від 05.03.2024, та в якій міститься конкретний перелік документів доданих до такої заяви, ОСОБА_1 , надала разом із заявою: (обов'язкові документи) довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру; заява про призначення/перерахунок пенсії; паспорт; (інші документи) диплом (свідоцтво, атестат) про навчання; довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; заява про спосіб виплати пенсії (для виплати через банк); Інший документ (копія паспорту дитини); пам'ятка пенсіонера; свідоцтво про народження дитини; свідоцтво про шлюб.

За результатами розгляду заяви від 05.03.2024 року позивачеві за принципом «екстериторіальності» рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 241670069766 від 13.03.2024 року відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки відсутній необхідний страховий стаж передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зі змісту вказаного рішення пенсійного органу, серед іншого вбачається наступне.

Необхідний страховий стаж становить: не менше 31 року. Страховий стаж заявниці становить: 23 роки 10 місяців 12 днів. За доданими документами до загального страхового стажу не зараховано: період догляду за дитиною до 3-х років 12.01.1987р.н. згідно свідоцтва про народження НОМЕР_3 від 19.01.2024р., оскільки відсутня інформація, що підтверджує факт догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - відсутня позначка про отримання паспорту, самого паспорту дитини надано чорно-білу сканкопію, яку неможливо ідентифікувати як оригінал. Період роботи з 01.01.2000р. зараховано за даними Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (форма ОК5).

Позивачка, вважаючи вказану відмову протиправною, звернулася до суду для захисту своїх прав, свобод та законних інтересів.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суду необхідно вказати таке.

У ч. 1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Статтею 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058).

Відповідно до ст.1 Закону №1058-IV пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Статтею 5 Закону №1058-IV передбачено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Виключно цим Законом визначаються коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, види пенсійних виплат, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.

Частиною першою ст.8 Закону №1058-IV передбачено, що право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема, громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Відповідно до ст.24 Закону №1058-IV страховий стаж - це період, протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно з ч.2 ст.24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до ч.ч. 1-4 ст. 26 Закону № 1058 особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу:

з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років;

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років;

з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років;

з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років;

з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років;

з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років;

з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року;

з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років;

з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - не менше 33 років;

з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - не менше 34 років;

починаючи з 1 січня 2028 року - не менше 35 років.

До досягнення віку, встановленого абзацами першим і другим цієї частини, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку:

55 років - які народилися по 30 вересня 1956 року включно;

55 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1956 року по 31 березня 1957 року;

56 років - які народилися з 1 квітня 1957 року по 30 вересня 1957 року;

56 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1957 року по 31 березня 1958 року;

57 років - які народилися з 1 квітня 1958 року по 30 вересня 1958 року;

57 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1958 року по 31 березня 1959 року;

58 років - які народилися з 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959 року;

58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року;

59 років - які народилися з 1 квітня 1960 року по 30 вересня 1960 року;

59 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року;

60 років - які народилися з 1 квітня 1961 року по 31 грудня 1961 року.

У разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, страхового стажу, передбаченого частиною першою цієї статті, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки мають особи за наявності страхового стажу:

по 31 грудня 2018 року - від 15 до 25 років;

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - від 16 до 26 років;

з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - від 17 до 27 років;

з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - від 18 до 28 років;

з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - від 19 до 29 років;

з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - від 20 до 30 років;

з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - від 21 до 31 року;

з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - від 22 до 32 років;

з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - від 23 до 33 років;

з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - від 24 до 34 років;

починаючи з 1 січня 2028 року - від 25 до 35 років.

У разі відсутності, починаючи з 1 січня 2019 року, страхового стажу, передбаченого частинами першою і другою цієї статті, право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення віку 65 років за наявності страхового стажу:

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - від 15 до 16 років;

з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - від 15 до 17 років;

з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - від 15 до 18 років;

з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - від 15 до 19 років;

з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - від 15 до 20 років;

з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - від 15 до 21 року;

з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - від 15 до 22 років;

з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - від 15 до 23 років;

з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - від 15 до 24 років;

починаючи з 1 січня 2028 року - від 15 до 25 років.

У разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, необхідного страхового стажу на дату досягнення віку, передбаченого частинами першою - третьою цієї статті, пенсію за віком може бути призначено після набуття особою страхового стажу, визначеного частинами першою - третьою цієї статті на дату досягнення відповідного віку.

Наявність страхового стажу, передбаченого частинами першою - третьою цієї статті, який дає право на призначення пенсії за віком, визначається на дату досягнення особою відповідного віку і не залежить від наявності страхового стажу на дату звернення за призначенням пенсії.

Частиною першою статті 44 Закону №1058-IV передбачено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом. Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Частиною п'ятою статті 45 Закону №1058-IV передбачено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі по тексту - Порядок №22-1, у відповідній редакції).

Розділом ІІ Порядку №22-1 визначаються документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший.

Приписами абз.2 п.2.23 розділу ІІ Порядку №22-1 передбачено, що документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.

До заяви, поданої в електронній формі через вебпортал або засобами Порталу Дія, додаються скановані копії оригіналів документів. На створені електронні копії заявник накладає електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

Судом враховується, що положеннями ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Як встановлено з матеріалів даної справи, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 05.03.2024 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

За результатами розгляду заяви від 05.03.2024 року позивачеві за принципом «екстериторіальності» рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 241670069766 від 13.03.2024 року відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки відсутній необхідний страховий стаж передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зі змісту вказаного рішення пенсійного органу, серед іншого вбачається наступне.

Необхідний страховий стаж становить: не менше 31 року. Страховий стаж заявниці становить: 23 роки 10 місяців 12 днів. За доданими документами до загального страхового стажу не зараховано: період догляду за дитиною до 3-х років 12.01.1987р.н. згідно свідоцтва про народження НОМЕР_3 від 19.01.2024р., оскільки відсутня інформація, що підтверджує факт догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - відсутня позначка про отримання паспорту, самого паспорту дитини надано чорно-білу сканкопію, яку неможливо ідентифікувати як оригінал. Період роботи з 01.01.2000р. зараховано за даними Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (форма ОК5).

Відтак, пенсійним органом було відмовлено в призначенні пенсії віком ОСОБА_1 відповідно до Закону №1058-IV, оскільки відсутній необхідний страховий стаж.

Суд звертає увагу, що з матеріалів даної справи встановлено, що при подачі до пенсійного органу заяви про призначення пенсії за віком 05.03.2024 позивачкою не було надано трудової книжки, а тому страховий стаж останньої розраховувався, про що зазначає відповідач в спірному рішенні та відзиву на позовну заяву, згідно відомостей Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (форма ОК5), з врахуванням періоду навчання з 01.09.1979 по 19.07.1980 у навчальному закладі вищих/середн.НЗ (Сумський професіональний торгово-кулінарний училище) (позивачем при поданні заяви надавалось свідоцтво про навчання у навчальному закладі № НОМЕР_5 від 19.07.1980) та періодів роботи з 01.01.2000р.

На підтвердження факту того, що позивачем не було надано трудової книжки, в матеріалах справи міститься копія розписки - повідомлення, яка є складовою заяви позивача про призначення пенсії за віком від 05.03.2024, в якій міститься конкретний перелік документів доданих до такої заяви.

Той факт, що позивачкою до матеріалів справи, що розглядається було надано копію її трудової книжки НОМЕР_4 , не спростовує наведених вище висновків суду та законодавчо встановленої вимоги щодо необхідності надання оригіналу трудової книжки (завіреної копії) до заяви про призначення пенсії.

Довідка на підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній згідно з вимогами п. 3 Порядку № 637 на підставі наявних первинних документів за час виконання робіт позивачкою не надавалась.

З урахуванням вимог ч.5 ст.242 КАС України, вважає за необхідне враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені в постанові від 26.01.2023 року у справі №620/3172/19, відповідно до яких суд касаційної інстанції зазначив, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії за віком, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку. Крім того, суд касаційної інстанції у вказаній справі зазначив наступне: "оскільки позивачем не дотримано встановленого порядку звернення за призначенням пенсії, оскільки не надано до ГУПФУ необхідний пакет документів, що підтверджує страховий стаж (оригінал трудової книжки), а відтак територіальний орган Пенсійного фонду України не мав підстав для призначення пенсії".

Відтак, з огляду на викладене вище, оскільки при поданні заяви 05.03.2024 про призначення пенсії за віком, позивачкою не було надано трудову книжку, у пенсійного органу були відсутні правові підстави для зарахування іншого стажу, аніж, як вже зазначено вище, зарахованого Головним управлінням на підставі свідоцтва про навчання у навчальному закладі та згідно відомостей Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

При цьому, надаючи правову оцінку доводам позивача викладеним у позовній заяві, що в даному випадку відповідач не здійснив жодних дій, спрямованих на отримання відомостей або додаткових документів, на підставі яких можна було б переконатися у достовірності інформації, викладеної у трудовій книжці на підтвердження стажу позивача, а тому діяв неправомірно, не у спосіб, визначений законодавством, суд звертає увагу на те, що не заперечуючи права пенсійного органу на вчинення відповідних дій щодо самостійного витребування необхідних документів, це жодним чином не спростовує наведених вище висновків суду та нормативно визначеної Порядком №22-1 вимоги щодо подання заінтересованою особою до пенсійного органу, разом з заявою про призначення пенсії, в оригіналах документів про стаж, вік та заробітну плату (в даному випадку оригіналу трудової книжки).

Крім того, слід зауважити що в рішенні Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 241670069766 від 13.03.2024 року відсутні відомості щодо вимови заявнику в зарахуванні періоду навчання: з 1979 року по 1980 рік.

Водночас зі змісту відзиву на позовну заяву та матеріалів справи вбачається, що період навчання в Сумському професіональному торгово-кулінарному училищі з 01.09.1979 по 19.07.1980 зарахований до страхового стажу позивача на підставі свідоцтва № НОМЕР_5 від 19.07.1980.

Щодо не врахування до загального стажу період догляду за дитиною до 3-х років ІНФОРМАЦІЯ_2 р.н. згідно свідоцтва про народження НОМЕР_3 , суд зазначає таке.

Так, згідно копії свідоцтва (виданої повторно 19.01.2024) про народження серія НОМЕР_3 від ІНФОРМАЦІЯ_2 року, ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2 . Доказів неправдивості або недостовірні відомостей, які містяться у свідоцтві про народження, пенсійним органом не зазначено.

Згідно з пунктом 8 частини 1 статті 11 Закону №1058-ІV загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають особи, які доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відповідно до закону отримують допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та/або при народженні дитини, при усиновленні дитини.

Відповідно до частини 4 статті 24 Закону № 1058-ІV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Таким чином, до страхового стажу зараховується весь трудовий стаж, набутий до 01.01.2004 року, тобто ті періоди трудової діяльності до 1 січня 2004 року, як це передбачено нормами Закону № 1788-ХІІ .

За приписами частини 3 статті 56 Закону № 1788-ХІІ до стажу роботи зараховується час догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми, але не довше ніж до досягнення кожною дитиною 3-річного віку.

Частиною 2 статті 181 Кодексу законів про працю України передбачено, що відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустка без збереження заробітної плати зараховуються як до загального, так і до безперервного стажу роботи і до стажу роботи за спеціальністю.

Пунктом 11 Порядку №637 врегульовано, що час догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми встановлюється на підставі: свідоцтва про народження дитини або паспорта (у разі смерті дитини - свідоцтва про смерть); документів про те, що до досягнення дитиною 3-річного віку мати не працювала.

Наведені норми дозволяють дійти висновку, що час догляду непрацюючої матері за малолітньою дитиною до досягнення нею трирічного віку зараховується до страхового стажу та встановлюється на підставі свідоцтва про народження дитини або паспорта (у разі смерті дитини - свідоцтва про смерть) та документів про те, що до досягнення дитиною 3-річного віку мати не працювала.

Водночас, заявником до Пенсійного органу не надано жодного доказу на підтвердження факту того, що позивач не була офіційно працевлаштована в період до досягнення дитиною три річного віку, а саме з ІНФОРМАЦІЯ_2 року по 12.01.1990.

Одночасно, слід зазначити що позивачем також не надано доказів офіційного працевлаштування в зазначений період внаслідок відсутності трудової книжки або архівних довідок які підтверджують вказаний факт.

Таким чином, подання заявником лише свідоцтво про народження та копії паспорту дитини не є самостійною підставою для зарахування до страхового стажу періоду з ІНФОРМАЦІЯ_2 року по 12.01.1990.

Отже, зважаючи на обсяг наданих позивачем документів до заяви про призначення пенсії за віком, відповідачем в даному випадку у справі було обґрунтовано та правомірно прийнято рішення про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії №241670069766 від 13.03.2024.

Одночасно суд звертає увагу, що позивач не позбавлений права на звернення до пенсійного органу з заявою про призначення пенсії за віком з дотриманням відповідних вимог Порядку №22-1, яким врегульовано питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсії.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За приписами ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.

Щодо заявленого клопотання позивача стосовно зобов'язання відповідача подати у місячний строк з дня набрання судовим рішенням законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч. 1 ст. 382 КАС України, суд зазначає наступне.

Згідно з приписами частин 1 та 2 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Оскільки під час розгляду даної справи суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову, то у суду відсутні підстави для задоволення клопотання позивача заявленого відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України.

Зважаючи на встановлені у справі обставини та, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову.

При розв'язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом - Конвенція; рішення від 21.01.1999 у справі "Гарсія Руїз проти Іспанії", від 22.02.2007 у справі "Красуля проти Росії", від 05.05.2011 у справі "Ільяді проти Росії", від 28.10.2010 у справі "Трофимчук проти України", від 09.12.1994. у справі "Хіро Балані проти Іспанії", від 01.07.2003 у справі "Суомінен проти Фінляндії", від 07.06.2008 у справі "Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії") і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст.13, 14, 139, 241, 243, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Текст рішення складено та підписано 14.10.2024.

Суддя Ю.О. Супрун