ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34
22.11.2007
м.Київ
№ 32/680-А
За позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "Явір"
До
Державної служби експортного контролю України
Про
визнання нечинною постанови
Колегія суддів у складі: Суддя Хрипун О.О. - головуючий
Суддя Дідиченко М.А.
Суддя Сташків Р.Б.
Секретар судового засідання Ковальчук О.В.
Представники:
Від позивача Хилько М.І. -дир., Аліфанов П.В. -предст.
Від відповідача Рябов С.С. -заст.нач.відд., Сидоренко В.М. -пров.спец.,
Федченко О.М. -зав.сект.
За участю представника прокуратури Подільського району м. Києва Самардюк А.В.
Обставини справи:
Позивач звернувся з адміністративним позовом про визнання нечинною та скасування постанови № 32 від 09.10.2006, винесену Державною службою експертного контролю України про накладення на Товариство з обмеженою відповідальністю "Явір" штрафу у розмірі 126 205,50 грн. за порушення вимог законодавства у галузі державного експортного контролю.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачем при поставці автомобіля за контрактом від 22.08.2005 № М08/05 не було допущено порушень вимог постанови Кабінету Міністрів України № 1807 від 20.11.2003 "Про затвердження порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення", оскільки поставлений автомобіль не є товаром військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю.
Відповідач позовні вимоги заперечив, стверджуючи, що постанова № 32 від 09.10.2006 винесена відповідачем відповідно до встановленої компетенції та відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки експортований товар належить до товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та третіх осіб, Господарський суд міста Києва, -
09.10.2006 Державною службою експертного контролю України відповідно до ст. 26 та абз. 1 ч. 1 ст. 25 Закону України "Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання" на підставі протоколу про порушення юридичною особою вимог законодавства у галузі державного експортного контролю від 28.09.2006 № 32, копії контракту від 22.08.2005 № М 08/05, копії ВМД від 04.10.2005 № 955065 винесена постанова № 32 про накладення на ТОВ "Явір" штрафу за порушення вимог законодавства у галузі державного експертного контролю у розмірі 150 відсотків вартості товарів, які були об'єктом відповідної міжнародної передачі, що становить 126205,50 грн.
Спірна постанова мотивована тим, що міжнародну передачу паливозаправника УРАЛ-4320 ТОВ "Явір" було здійснено без отримання у встановленому порядку відповідного дозволу Держекспортконтролю України, чим порушено вимоги Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 № 1807, що є порушенням вимог законодавства у галузі державного експортного контролю, передбаченим абзацом 2 статті 24 Закону України "Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання" -проведення діяльності, пов'язаної з міжнародними передачами товарів без отримання в установленому порядку дозволу, висновку чи документа про гарантії.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання" реалізацію державної політики в галузі державного експортного контролю забезпечують спеціально уповноважений орган виконавчої влади з питань державного експортного контролю, а також міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, уповноважені згідно із законодавством здійснювати заходи в галузі державного експертного контролю.
Державна служба експертного контролю України згідно з Указом Президента України від 27.12.2001 № 1265/2001 "Про Державну службу експортного контролю України" є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який забезпечує реалізацію державної політики експортного контролю.
На виконання контракту № М08/05 від 22.08.2005, укладеного з ТОВ "CaspiOiGas" (м. Алма-Ати, Казахстан), 04.10.2005 ТОВ "Явір" звернулося на Північну регіональну митницю для митного оформлення автомобіля УРАЛ-4320 АТЗ 5,5 за вантажно-митною декларацією № 955065 від 04.10.2005, в розділі 32 якої вказано код УКТЗЕД 8704 22 99 00 "Моторні транспортні засоби для перевезення вантажів, з повною масою транспортного засобу понад 5т, але не більше як 20т, що використовувалися".
Посилання позивача в обґрунтування позовних вимог на висновок № 10147 автотоварознавчого дослідження, складеного 20.10.2006 судовим експертом Київського науково-дослідного інституту судових експертиз на прохання ТОВ "Явір", визнається судом безпідставним, виходячи з наступного.
З наданих сторонами доказів вбачається, що в ході митного оформлення автомобіля УРАЛ-4320 АТЗ 5,5 за вантажно-митною декларацією № 955065 від 04.10.2005 було демонтовано систему управління тиском у шинах, що керується зсередини машини, яка рухається.
Згідно зі ст. 11 Закону України "Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання" експертиза в галузі державного експертного контролю проводиться спеціально уповноваженим органом виконавчої влади з питань державного експертного контролю для вирішення питання про можливість надання суб'єктам здійснення міжнародних передач товарів відповідних дозволів, висновків чи міжнародних імпортних сертифікатів, можливість проведення реєстрації суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності у спеціально уповноваженому органі виконавчої влади з питань державного експортного контролю як суб'єктів здійснення міжнародних передач товарів або надання таким суб'єктам повноважень на право здійснення експорту, імпорту товарів військового призначення та товарів, які містять відомості, що становлять державну таємницю.
Відповідно до ст. 1 вказаного Закону до товарів військового призначення відносяться вироби військового призначення, військова та спеціальна техніка.
Згідно з позицією МL6 Списку товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю, що є додатком до Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 № 1807, державному контролю підлягають наземні транспортні засоби та компоненти до них, спеціально призначені або модифіковані для військового використання.
Розділом "Загальні примітки" до Списку встановлено, що коди української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТЗЕД) наводяться в цих Списках довідково. Основою підставою для прийняття рішення щодо видачі дозволів Держекспортконтролю є відповідність товарів військового призначення найменуванню та опису, наведеному у Списку.
У примітці 2 до позиції МL6 Списку зазначено, що модифікація наземного транспортного засобу для військового використання спричиняє структурні, електричні та механічні зміни, що стосуються одного чи більше спеціально призначених військових компонентів. До таких компонентів належать: системи управління тиском у шинах, що керуються зсередини машини, яка рухається; спеціальне кріплення для пристроїв установки зброї; маскувальне освітлення.
Оскільки на експортованому ТОВ "Явір" автомобілі УРАЛ-4320 АТЗ 5,5 була система управління тиском у шинах, що керуються зсередини машини, демонтована в ході митного оформлення, експорт такого товару повинен був здійснюватися за дозволом Держекспортконтролю України як товар військового призначення, допущений до цивільного використання згідно з Порядком здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів подвійного використання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.01.2004 № 86. Допущення товару військового призначення до цивільного використання повинно бути підтверджено відповідно до п. 8 Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 № 1807.
Відповідно до абз. 2 ст. 24 Закону України "Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання" проведення діяльності, пов'язаної з міжнародними передачами товарів, без отримання в установленому порядку дозволу, висновку чи документа про гарантії є порушеннями вимог законодавства в галузі державного експортного контролю.
Статтею 25 вказаного Закону передбачено, що за порушення, передбачені абзацами другим, третім та четвертим статті 24 цього Закону, спеціально уповноважений орган виконавчої влади з питань державного експортного контролю накладає на суб'єктів здійснення міжнародних передач товарів - юридичних осіб штраф в розмірі 150 відсотків вартості товарів, які були об'єктом відповідної міжнародної передачі.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Позивачем не надано доказів, які б спростовували висновок відповідача про наявність порушення ТОВ "Явір" вимог законодавства у галузі державного експортного контролю.
За таких обставин, суд вважає постанову Державної служби експертного контролю України № 32 від 09.10.2006 про накладення на Товариство з обмеженою відповідальністю "Явір" штрафу у розмірі 126 205,50 грн., такою що відповідає чинному законодавству та встановленій компетенції суб'єкта владних повноважень.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги визнаються судом необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 71, 72, 94, 160-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Господарський суд міста Києва, -
В позові відмовити повністю.
Відповідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
На постанову в 10-денний строк з дня складення постанови у повному обсязі може бути подано заяву про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана в 10-денний строк без попереднього подання заяви.
Колегія суддів у складі:
Головуючий суддя
Суддя
Суддя
О.О.Хрипун
М.А.Дідиченко
Р.Б.Сташків