Рішення від 11.10.2024 по справі 340/4780/24

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/4780/24

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Хилько Л.І., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (позивачка) до Відділу державного нагляду (контролю) у Кіровоградській області Державної служби України з безпеки на транспорті (відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить визнати протиправною та скасувати постанову ПШ № 054234 від 25.06.2024 про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 17000 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що відповідач використав недостовірні відомості про вагові параметри транспортного засобу при здійсненні вагового контролю, оскільки визначення вагових параметрів проведено за допомогою вимірювальної вагової техніки, функціональні характеристики якої не дозволяють проводити зважування транспортного засобу у русі, та яка (вимірювальна вагова техніка) не пройшла метрологічну повірку за належним ДСТУ. Відповідно, отримані результати зважування є такими, що були отримані у спосіб, яким порушує порядок, а відтак є недопустимими та такими, що не можуть породжувати правові наслідки. Також, приймаючи оскаржуване рішення відповідач не врахував похибку вагового пристрою при обрахуванні гранично допустимого ступеня перевищення нормативних вагових параметрів, що призвело до застосування невідповідної норми матеріального права.

Представник відповідача у відзиві позовні вимоги не визнав та просив відмовити в їх задоволенні, оскільки за результатами проведення габаритно-вагового контролю транспортного засобу, р/н НОМЕР_1 з н/причіпом, р/н НОМЕР_2 (талон зважування № 1), встановлено перевищення вагових параметрів на одиночну вісь, а саме фактична вага на вісь становила 12680 кг, при нормативно допустимій на одиночну вісь 11500 кг, що у відсотковому значенні становить 10,26 %. Зважування транспортного засобу проведено належною вимірювальною технікою, яка перебувала в робочому стані та була визнана придатною до застосування, що в свою чергу підтверджується свідоцтвом про повірку робочого засобу і підстав для сумніву у достовірності результатів зважування не вбачається. Правом повторного зважування водій не скористався. Про дату, час і місце розгляду справи позивача було повідомлено належним чином (а.с.69-73).

Дослідивши наявні в справі матеріали, судом встановлено наступне.

21.05.2024 посадовими особами Укртрансбезпеки на а/д Н-16 "Золотоноша-Черкаси-Сміла-Умань", 39 км + 800 проводилась рейдова перевірка транспортних засобів, в ході проведення якої був зупинений транспортний засіб марки MAN, р/н НОМЕР_1 , н/причіп, р/н НОМЕР_2 , які належать позивачці (а.с.22-23) та використовувалися останньою в цей день як автомобільним перевізником (а.с.21).

За результатами проведення габаритно-вагового контролю (талон зважування № 1) транспортного засобу встановлено перевищення вагових параметрів на одиночну вісь, а саме фактична вага на одиночну вісь становила 12680 кг, при нормативно допустимій 11500 кг (а.с.103).

За цим фактом 21.05.2024 складено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом; Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів; Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю.

Вказані матеріали перевірки стали підставою для винесення постанови від 25.06.2024 № ПШ 054234 про застосування до позивача, на підставі абз.15 ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт", адміністративно-господарського штрафу в сумі 17000 грн (а.с.101-102).

Не погоджуючись з прийнятою постановою, позивачка звернулася до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір по суті заявлених вимог, суд зазначає наступне.

Відповідно до пунктів 1, 8 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 103 Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.

Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до пп. 15, 27 п. 5 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування, вживає заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.

У зв'язку з реорганізацією в структурі територіальних органів Державної служби з безпеки на транспорті, проведеної на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України № 1579-р від 02.12.2021 року "Про оптимізацію діяльності територіальних органів Державної служби з безпеки на транспорті", було утворено територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті як структурні підрозділи апарату Служби, зокрема відділ державного нагляду (контролю) у Кіровоградській області шляхом поділу Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки.

Пунктом 3 розпорядження Кабінету Міністрів України № 1579-р від 02.12.2021 "Про оптимізацію діяльності територіальних органів Державної служби з безпеки на транспорті" також установлено, що міжрегіональні територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам, що утворюються.

Наказом голови Державної служби України з безпеки на транспорті № 1046 від 30 грудня 2021 року з 31 грудня 2021 року введено в дію нову структуру Укртрансбезпеки та штатний розпис з урахуванням новоутворених територіальних органів.

Таким чином, відповідач є належним суб'єктом щодо притягнення автомобільних перевізників до відповідальності за порушення ними законодавства про автомобільний транспорт та застосовуються до них адміністративно-господарських штрафів.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України від 05.04.2001 № 2344-III "Про автомобільний транспорт" (далі по тексту - Закон № 2344-ІІІ), який регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень.

Згідно абз.15 ч. 1 ст. 60 Закону № 2344-ІІІ за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10 відсотків, але не більше 20 відсотків при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до статей 4 і 29 Закону України "Про дорожній рух", статті 33 Закону України "Про автомобільні дороги" постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні.

Відповідно до підпункту 2 пункту 2 Порядку № 879, вимірювання (зважування) - процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу.

Згідно пункту 21 Порядку № 879, у разі виявлення факту перевищення вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу під час руху без дозволу на рух або у разі здійснення руху з порушенням умов, визначених у дозволі на рух, подальший рух такого транспортного засобу забороняється до усунення порушення шляхом отримання дозволу на рух за пройдену частину маршруту або повного (часткового) перевантаження вантажу, що перевозиться в інший транспортний засіб, з подальшим підтвердженням дотримання вагових та/або габаритних параметрів, установлених законодавством, або отримання дозволу на рух на весь маршрут.

Відповідно до пункту 22 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 року (в редакції, чинній на день виникнення спірних правовідносин), маса вантажу, що перевозиться, і розподіл навантаження на осі не повинні перевищувати величин, визначених технічною характеристикою даного транспортного засобу.

Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху передбачено, що рух транспортних засобів та їх составів допускається у разі, коли їх параметри не перевищують:

а) зовнішніх габаритів…;

б) фактичної маси….;

в) навантаження на вісь:

Кількість осейМаксимальне значення для автомобільних доріг

державного значення, тоннмісцевого значення, тонн

На одинарну вісь11,57

На здвоєні осі, якщо відстань між осями:

менш як 1 метр11,57

від 1 до 1,3 метра1610

від 1,3 до 1,8 метра при неспарених колесах1810,5

від 1,3 до 1,8 метра при спарених колесах, за умови, що навантаження на кожну вісь не перевищує 9,5 тонни1911,5

від 1,3 до 1,8 метра чотирьохвісних автомобілів, ведучі вісі яких оснащені спареними колесами, за умови, що навантаження на кожну ведучу вісь не перевищує 11,5 тонни2311,5

від 1,8 до 2,5 метра для причепів та напівпричепів 2011,5

На строєні осі, в тому числі транспортних засобів спеціалізованого призначення (контейнеровозів), що здійснюють перевезення одного або більше контейнерів, якщо відстань між осями:

1,3 метра або менше 2113

понад 1,3 до 1,4 метра2414.

Рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоча б один з їх габаритних та/або вагових параметрів перевищує нормативи, визначені цим пунктом, здійснюється відповідно до Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 р. № 30 "Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами" (Офіційний вісник України, 2001 р., № 3, ст. 75).

Так, з метою забезпечення безпеки руху великовагових та великогабаритних транспортних засобів постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30 було затверджено Правила проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами (далі - Правила № 30).

Згідно з п. 3 Правил № 30 транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

П. 4 цих Правил № 30 визначено, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

Отже, з наведеного слідує, що перевищення вагових параметрів транспортного засобу порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху дозволяється не більше ніж на 2%.

Згідно зі ст. 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, які здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України, у тому числі - габаритно-ваговий контроль транспортних засобів.

Державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю в тому числі, шляхом проведення рейдових перевірок.

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті (далі - Порядок №1567).

Згідно п.14 Порядку № 1567 рейдовою перевіркою (перевіркою на дорозі) є перевірка транспортних засобів автомобільних перевізників на всіх видах автомобільних доріг на маршруті руху в будь-який час з урахуванням інфраструктури (автовокзали, автостанції, автобусні зупинки, місця посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі і транспортних засобів, місця навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, зони габаритно-вагового контролю, інші об'єкти, що використовуються автомобільними перевізниками для забезпечення діяльності автомобільного транспорту) щодо додержання автомобільними перевізниками вимог законодавства про автомобільний транспорт.

Пунктом 16 Порядку № 1567 визначено, що рейдова перевірка (перевірка на дорозі) може проводитися однією посадовою особою Укртрансбезпеки.

Габаритно-ваговий контроль проводиться двома посадовими особами Укртрансбезпеки або однією посадовою особою Укртрансбезпеки у разі залучення посадових осіб відповідного підрозділу Національної поліції, Агентства відновлення, власника (балансоутримувача) пункту габаритно-вагового контролю.

Відповідно до п. 20 Порядку № 1567, виявлені під час рейдової перевірки (перевірки на дорозі) порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.

Згідно з п. 21 Порядку № 1567, у разі виявлення в ході рейдової перевірки (перевірки на дорозі) транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовою особою (особами), що провела перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

Про результати перевірки транспортного засобу (відсутність порушення або зазначення номера складеного акта) посадова особа робить запис у дорожньому листі (за наявності такого) із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис, а у разі проведення перевірки виконання Європейської угоди ставить відповідний відбиток печатки на реєстраційному листку режиму праці та відпочинку водіїв (у разі наявності).

Відповідно до пп.25-27 Порядку № 1567 справа про порушення розглядається в територіальному органі Укртрансбезпеки за місцезнаходженням автомобільного перевізника або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи автомобільного перевізника) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.

Справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи автомобільного перевізника.

Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа автомобільного перевізника повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням або надсиланням на офіційну електронну адресу (за наявності).

У разі неявки уповноваженої особи автомобільного перевізника справа про порушення розглядається без її участі.

За наявності підстав керівник територіального органу Укртрансбезпеки або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.

З матеріалів справи судом встановлено, що підставою для прийняття постанови про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу стало порушення нею законодавства про автомобільний транспорт, а саме перевищення вагових параметрів на одиночну вісь, оскільки фактична вага на одиночну вісь становила 12,68 т, при нормативно допустимій 11,5 т (а.с.103).

За цим фактом 21.05.2024 складено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом; Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів; Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю.

Стосовно доводів позивача щодо визначення вагових параметрів транспортного засобу з вантажем за допомогою засобів вимірювальної вагової техніки, функціональні характеристики якої не дозволяють проводити зважування транспортного засобу у русі, та яка (вимірювальна вагова техніка) не пройшла метрологічну повірку за належним ДСТУ, слід зазначити таке.

Судом встановлено, що габаритно-ваговий контроль транспортного засобу позивача проводився пересувними автомобільними вагами для зважування 20-ВА-Д" зав.№2060.

Відповідно до свідоцтва № 2363/1 від 22.08.2023 (чинне до 22.08.2023) даний засіб вимірювальної техніки відповідає вимогам ДСТУ OIML R 134-1:2010 "Прилади автоматичні для зважування дорожніх транспортних засобів у русі та вимірювання навантаження на вісь. Частина 1. Загальні технічні вимоги та методи випробування" (а.с.105-зв.).

Ухвалою від 17.07.2024 було витребувано у ТОВ "Повірочна Лабораторія" (49083, м. Дніпро, просп. Слобожанський, 29) письмові інформацію стосовно наступного: 1) за яким ДСТУ проводилась повірка ваги автомобільної "20-ВА-Д" (заводський № 2060) у 2023 р.?; 2) які дослідження проводили (описати усі дослідження, вимірювання, результати й інше (надати докази їх проведення і детальні пояснення суті)); 3) коли виявлено невідповідність складання свідоцтва про повірку цієї ваги від 22.08.2023 № 2363?; 4) коли анульовано свідоцтво про повірку №2363 від 22.08.2023 (надати копію рішення про анулювання)?; 5) коли фактично було складено і надіслано замовнику нове свідоцтво про повірку № 2363/1 (надати докази надіслання нового свідоцтва замовнику)? (а.с.49).

05.08.2024 на адресу суду засобами поштового зв'язку надійшов лист ТОВ "Повірочна Лабораторія" вих.№23-24 від 01.08.2024, у якому було повідомлено, що:

1. повірка ваг автомобільних "20-ВА-Д" № 2060 проводилася 22.08.2023 відповідно до ДСТУ OIML R 134-1:2010 "Прилади автоматичні для зважування дорожніх транспортних засобів у русі та вимірювання навантаження на вісь. Частина 1. Загальні технічні вимоги та методи випробування";

2. етапи проведення повірки та її результати відображаються у Протоколі повірки № 2363 від 22.08.2023 року. При проведенні повірки проводилися наступні операції:

- відповідність ваг "20-ВА-Д" для застосування їх як приладу для контрольного зважування транспортного засобу (ТЗ) (пункт 3.1. Протоколу). Виконувалося шляхом навантаження ваг еталонними гирями;

- визначення контрольного навантаження на одну вісь для двовісного ТЗ з жорсткою підвіскою, тривісного та п'ятивісного транспортних засобів - розвантажені ТЗ та навантажені ТЗ (таблиці 3.2.1; 3.2.2 3.3.1; 3.3.2; 3.4.1; 3.4.2 Протоколу). Виконувалося шляхом почергового наїзду автомобіля на ваги передньою та задньою осями двовісного авто та визначенням маси по кожній осі;

- зважування ТЗ у русі - розвантажених та навантажених ТЗ (таблиці 3.2.3.1; 3.2.3.2; 3.3.3.1; 3.3.3.2; 3.4.3.1; 3.4.3.2 Протоколу). У зв'язку з тим, що згідно технічної документації на ваги 20-ВА-Д, максимальна швидкість проїду складає 5 км/год, і мінімальна швидкість, яку може відтворити вантажний ТЗ також 5 км/год, зважування ТЗ у русі виконувалося при одній швидкості - 5 км/год;

- розрахунок похибок;

3. невідповідність складення свідоцтва про повірку № 2363 від 22.08.2023 було виявлено 23.08.2023;

4. нове свідоцтво про повірку було виписано на іншому бланку за № 2363/1 відповідно до ДСТУ OIML R 134-1:2010, взамін старого, та 23.08.2023 передано Замовнику ТОВ "Компанія "Ваговимірювальні системи-Пром", з яким укладено Договір субпідряду №01-03-23 від 01 березня 2023 року (а.с.54-68).

Отже, засіб зважувальної техніки (ваги 20-ВА-Д" зав.№2060), що входить до габаритно-вагового комплексу за допомогою якого здійснено зважування транспортного засобу позивача, є сертифікованим, має свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки.

Доказів того, що вказаний засіб був чи є технічно несправним суду надано не було.

Також, як зазначалось судом, законодавцем чітко передбачено критичну похибку в розмірі 2 % на вісь, що дозволяє враховувати специфіку вантажу, в тому числі й сипучого, який під час транспортування здатний зсуватися.

В даному випадку критична похибка 2 % еквівалентна 230 кг (11500 кг * 2 % / 100 %), а тому у разі встановлення перевищення вагових параметрів до 11730 кг відповідальність не застосовувалася б. Разом із тим, у справі перевищення на вісь становило 1180 кг (12680 кг - 11500 кг), тобто 10,26 % (1180 кг / 11500 кг * 100 %).

Таким чином, уповноваженими особами Укртрансбезпеки було правомірно та відповідно до чинного законодавства зафіксовано правопорушення, яке вчинила позивачка, та винесено постанову від 25.06.2026 № ПШ054234.

Підсумовуючи вищевказане, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст.6, 9, 11, 14, 72, 73, 77, 90, 139, 241, 250 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.255 КАС України та може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Третього апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295-297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Л.І. ХИЛЬКО