Рішення від 16.10.2024 по справі 300/4313/24

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" жовтня 2024 р. справа № 300/4313/24

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Біньковської Н.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Окуневич М.В., звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, відповідно до змісту якого просить: визнати протиправною відмову щодо перерахунку пенсії без її обмеження; зобов'язати перерахувати та виплачувати пенсію, в тому числі її складових (індексації пенсії за 2023 та 2024 роки) без обмеження її максимальним розміром з 20.03.2024.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що отримує пенсію по інвалідності відповідно до статті 54 Закону України "Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". З 01.03.2024 основний розмір пенсії обчислено 59869,19 грн., додаткова пенсія інвалідам ІІІ групи з числа ліквідаторів аварії на ЧАЕС 284,70 грн., обмеження в індексації з 01.03.2023 - 7626,71 грн., обмеження індексації пенсії з 01.03.2024 року - 2914,21 грн. Пенсійну виплату позивачу встановлено в розмірі 23610 грн. (обмеження максимальним розміром 10 мінімальними розмірами пенсії). Позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив виплачувати пенсію позивачу без обмеження її максимального розміру, а також провести індексацію пенсії за 2023 та 2024 роки також без обмеженням, перерахувавши починаючи з 01.04.2024. Однак, пенсійний орган протиправно відмовив у задоволенні прохання позивача. Позивач зазначає, що норми щодо індексації пенсії за 2023 та 2024 роки неможливо застосувати в частині проведення індексації саме в межах максимального розміру, оскільки жодним спеціальним законом таких обмежень на сьогодні не встановлено. Фактично індексація пенсії позивача не відбулася, оскільки обмеженням максимальним розміром знівельовано формально здійснену в перерахунку пенсії індексацію. Просить позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач скористався правом подання відзиву на позов. Зазначає, що позивач 01.07.1995 отримує пенсію по інвалідності в розмірі фактичних збитків відповідно до статті 54 Закону України "Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Стверджує, що пункт 3 постанови КМУ №185 чинний, не суперечить вимогам закону та містить імперативну вимогу щодо граничної межі розміру збільшення. Максимальний розмір пенсії зріс до 23610,00 грн., однак пунктом 8 Прикінцевих положень зазначеного Закону встановлено, що перерахунок пенсій, надбавок, підвищень та інших доплат до пенсії, який здійснюється з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2024 року (2361 грн.) проводиться з 1 березня 2024 року разом із здійсненням щорічної індексації пенсій, передбаченої частиною другою статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Стверджує, що рішенням Конституційного Суду України від 20.03.2024 № 2-р (ІІ)/2024 не визначено порядок і строки його виконання. Зазначає, що Пенсійний фонд України листом звернувся із запитом до Міністерства соціальної політики України щодо надання роз'яснення стосовно порядку та строків виконання рішення Конституційного Суду України від 20.03.2024 № 2-р (ІІ)/2024 у справі №3-123/2023 (229/23). Просить в задоволенні позову відмовити (а.с.28).

Заяв про розгляд справи з викликом сторін суду не надходило. У відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними в справі матеріалами.

Суд, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши в сукупності письмові докази, встановив наступне.

ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 від 23.09.2018 (а.с.6), та особою з інвалідністю ІІІ групи, що підтверджується довідкою МСЕК серії ІФ №063213 від 08.10.2003 (а.с.5).

Позивач з 01.07.1996 отримує пенсію по інвалідності в розмірі фактичних збитків відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с.34).

Згідно розпорядження про перерахунок пенсії позивача від 25.02.2023 розмір його пенсії з надбавками склав 48112,97 грн., з врахуванням обмеження десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність, до виплати визначено пенсію в розмірі 20930,00 грн. (а.с.36).

За змістом розпорядження про перерахунок пенсії позивача від 28.02.2024 розмір пенсії позивача з надбавками склав 49612,97 грн., з врахуванням обмеження десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність, до виплати визначено пенсію в розмірі 23610,00 грн. (а.с.37).

Позивач звернувся до відповідача із заявою від 18.04.2024, в якій покликаючись на рішення Конституційного Суду України від 20.03.2024 №2-р(ІІ)/2024 просив здійснити нарахування та виплату пенсії з 01.04.2024 без обмеження та провести донарахування індексації за 2023 та 2024 роки в розмірі її фактичного нарахування, без обмеження максимальним розміром індексації (а.с.8).

За результатами розгляду звернення позивача відповідач листом від 14.05.2024 №5047-3726/Д-02/8-0900/24 повідомив про те, що розмір пенсійної виплати з 01.03.2024 становить 23610,00 грн., обмежений максимальним розміром (10 прожиткових мінімумів з 01.03.2024 в сумі 23610,00 грн.), а саме: 59869,19 грн. - основний розмір пенсії від середнього заробітку, 284,70 грн. - додаткова пенсія інвалідам 3 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС, мінус 7626,71 грн. - обмеження індексації з 01.03.2023, мінус 2914,21 грн. - обмеження в індексації з 01.03.2024, 49612,97 грн. - розмір пенсії з надбавками. Вказано, що рішенням Конституційного Суду України від 20.03.2024 №2-р(ІІ)/2024 не визначено порядок і строки його виконання. При цьому станом на березень місяць 2024 року частина 3 статті 67 Закону №796 не викладена в редакції рішення Конституційного Суду України від 20.03.2024 № 2-р (ІІ)/2024. Позицію щодо незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів неодноразово висловлював Конституційний Суд України. Зазначено, що Пенсійний фонд України листом звернувся із запитом до Міністерства соціальної політики України щодо надання роз'яснення стосовно порядку та строків виконання рішення Конституційного Суду України від 20.03.2024 № 2-р (ІІ)/2024 в справі №3-123/2023 (229/23). Станом на дату розгляду звернення роз'яснення щодо порядку виконання рішення суду не надходили (а.с.10).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Згідно з частиною 3 статті 46 Конституції України, пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я визначає Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII (надалі також - Закон № 796-XII), який створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Статтею 49 Закону № 796-XII передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до частини 1, 2 статті 54 Закону № 796-XII пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою.

В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.

Обмеження максимального розміру пенсії вперше були введені в дію Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VI (надалі також - Закон № 3668-VI), який набрав чинності з 01.10.2011.

За змістом статті 2 Закону №3668-VI максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Податкового кодексу України, Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати 10740 гривень.

Підпунктом 6 пункту 6 розділу II «Прикінцеві та Перехідні положення» Закону № 3668-VI внесено зміни, зокрема, до статті 67 Закону № 796-XII, а саме частину 3 цієї статті викладено в новій редакції, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Конституційний Суд України 20.03.2024 за результатами розгляду справи №3-123/2023 (229/23) прийняв рішення № 2-р(II)/2024, яким визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), припис статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII зі змінами, припис першого речення частини третьої статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII зі змінами.

Відповідно до пункту 2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 20.03.2024 №2-р(II)/2024 припис статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII зі змінами, припис першого речення частини третьої статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII зі змінами, визнані неконституційними, утрачають чинність із дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Конституційний Суд України в мотивувальній частині рішення від 20.03.2024 № 2-р(II)/2024 зазначив: «… Приписами статті 67 Закону № 796-XII, як випливає з її назви, урегульовано порядок підвищення розміру доплат, пенсій і компенсацій, визначених Законом № 796-XII. Стаття 67 Закону № 796-XII у первинній редакції, що запроваджена була Законом України «Про внесення змін і доповнень до Закону Української РСР «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 19 грудня 1991 року № 2001-XII та була чинною на час призначення ОСОБА_2 пенсії, не містила приписів щодо обмеження максимального розміру пенсії, натомість містила вимогу щорічного підвищення конкретних розмірів усіх доплат, пенсій і компенсацій відповідно до зміни індексу вартості життя й зростання мінімальної заробітної плати. Таку вимогу містить і частина перша статті 67 Закону № 796-XII у редакції Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 6 червня 1996 року № 230/96-ВР, що є чинною на час розгляду цієї справи, а саме: конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищує Кабінет Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.

Із наведеного випливає, що, зберігши вимогу підвищення для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, розмірів усіх доплат, пенсій і компенсацій відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, законодавець приписами статті 2 Закону 3668-VI, першого речення частини третьої статті 67 Закону № 796-XII обмежив максимальний розмір державної пенсії цих осіб (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, установлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.

У пункті 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення Закону № 3668-VI визначено, що обмеження пенсії максимальним розміром, установленим Законом № 3668-VI, не поширюють на пенсіонерів, яким пенсію призначено до набрання чинності Законом № 3668-VI (абзац перший); якщо внаслідок ухвалення Закону № 3668-VI розмір пенсії буде зменшено, пенсію виплачують у раніше встановленому розмірі (абзац четвертий). Водночас згідно з абзацом другим пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення Закону № 3668-VI виплату пенсії пенсіонерам, яким її призначено до набрання чинності Законом № 3668-VI і в яких розмір пенсії перевищує установлений Законом № 3668-VI максимальний розмір пенсії, здійснюють без індексації, без застосування приписів частин другої, третьої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інших перерахунків, визначених законодавством, допоки розмір пенсії відповідатиме максимальному розмірові пенсії, установленому Законом № 3668-VI, що свідчить про зупинення підвищення розміру пенсії для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

На підставі викладеного Конституційний Суд України дійшов висновку, що запроваджене обмеження максимального розміру пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, установлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, призвело до порушення сутності конституційних гарантій щодо забезпечення соціального захисту цих осіб, що є порушенням зобов'язань держави, які випливають зі змісту статей 3, 16, 50 Конституції України в їх взаємозв'язку.

Наведене свідчить про те, що приписи статті 2 Закону № 3668-VI, першого речення частини третьої статті 67 Закону № 796-XII, що обмежують максимальний розмір пенсії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, не відповідають статтям 1, 3, 16, частині третій статті 22, частині першій статті 50 Конституції України…».

Суд зазначає, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» визначено розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність: з 01.01.2024 2361,00 гривень. Отже, обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність (максимальний розмір пенсії) 01.01.2024 складає 23610,00 грн.

Із матеріалів пенсійної справи позивача слідує, що з 01.03.2024 розмір пенсії позивача склав 49612,97 грн., однак розмір пенсії обмежено максимальним розміром в сумі 23610,00 грн. (а.с.37).

В контексті вказаного суд зазначає, що з 20.03.2024 - з дня ухвалення Конституційним Судом України Рішення № 2-р(II)/2024 стаття 67 Закону № 796-XII не містить норм про обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, так само, як і припис статті 2 Закону № 3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон № 796-XII, зі змінами, оскільки їх визнано неконституційними.

З врахуванням наведеного вище суд дійшов висновку, що з 20.03.2024 відповідач не має правових підстав обмежувати пенсію позивача максимальним розміром - десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність, оскільки рішенням Конституційного Суду України від 20.03.2024 № 2-р(II)/2024 визнано неконституційними припис статті 2 Закону № 3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон № 796-XII, припис першого речення частини третьої статті 67 Закону № 796-XII.

Відтак, з 20.03.2024 позивач має право на виплату пенсії по інвалідності без обмеження десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.

Щодо доводів відповідача про те, що в рішенні Конституційного Суду України від 20.03.2024 № 2-р(ІІ)/2024 не визначено порядок і строки його виконання, то суд вважає їх безпідставними з огляду на таке.

Згідно частини 2 статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Аналогічне положення міститься у статті 91 Закону України «Про Конституційний Суд України». Окрім цього у статті 97 цього Закону визначено, що Конституційний Суд України у рішенні, висновку може встановити порядок і строки їх виконання.

Так, в рішенні від 20.03.2024 № 2-р(ІІ)/2024 Конституційний Суд України визначив, що припис статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи від 8 липня 2011 року № 3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, припис першого речення частини третьої статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність із дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Таким чином, Конституційний Суд України в Рішенні від 20.03.2024 № 2-р(ІІ)/2024 визначив, що припис статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи від 8 липня 2011 року № 3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, припис першого речення частини третьої статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 28 лютого 1991 року №796-XII зі змінами, втратили чинність 20.03.2024.

Стосовно позовної вимоги позивача про зобов'язання відповідача перерахувати та виплачувати індексацію пенсії за 2023 та 2024 роки без обмеження максимальним розміром, суд зазначає наступне.

Згідно розпорядження про перерахунок пенсії позивача слідує, що з 01.12.2022 розмір пенсії ОСОБА_1 становив 46612,97 грн., з них: 46328,27 грн. - основний розмір пенсії від середнього заробітку (92656,5400 х 50 % втрати працездатності), 284,70 грн. - додаткова пенсія інвалідам 3 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС Пост №112 п. 5. До виплати визначено 20930,00 грн. (а.с.33).

Згідно матеріалів пенсійної справи позивача встановлено, що середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з 01.03.2023 становить 110909,95000 грн. Основний розмір від середнього заробітку - 55454,98 грн. (110909,95000 х 50%). Також позивачу виплачується: 284,70 грн. - додаткова пенсія інвалідам 3 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС Пост №112 п. 5.; обмеження в індексації з 01.03.2023 (-7626,71 грн.). Загальний розмір пенсії становить 48112,97 грн. До виплати визначено 20930,00 грн. (а.с.36).

Згідно розпорядження про перерахунок пенсії з 01.12.2022 слідує, що основний розмір пенсії позивача становив 46612,97 грн.

Після перерахунку пенсії з 01.03.2023 загальна сума підвищення пенсії позивача після проведення індексації на підставі п. 4 Постанови № 168 в загальному розмірі склала 9126,71 грн. (55454,98 грн. - 46328,27 грн.).

В свою чергу Кабінет Міністрів України відповідно до п. 10 Постанови КМУ № 168 визначив, що загальна сума підвищення не може перевищувати 1500 грн., у зв'язку з чим відповідачем застосовані обмеження в індексації в розмірі 7626,71 грн. (9126,67 грн. - 1500 грн.).

Суд зазначає, що відповідно до розпорядження про перерахунок пенсії позивача з 01.12.2022 його пенсія в загальному розмірі становила 46612,97 грн., а після перерахунку пенсії з 01.03.2023 - 48112,97 грн., тобто пенсія позивача після перерахунку збільшилась на 1500 грн.

Згідно матеріалів пенсійної справи позивача середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з 01.03.2024 становить 119738,37000 грн. Основний розмір від середнього заробітку - 59869,19 грн. (119738,37000 х 50%). Також позивачу виплачується: 284,70 грн. - додаткова пенсія інвалідам 3 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС Пост №112 п. 5.; обмеження в індексації з 01.03.2023 (-7626,71 грн.); обмеження в індексації з 01.03.2024 (-2914,21 грн.). Загальний розмір пенсії становить 49612,97 грн. До виплати визначено 23610,00 грн. (а.с.37).

Згідно розпорядження про перерахунок пенсії з 01.03.2023 слідує, що основний розмір пенсії позивача становив 48112,97 грн.

Після перерахунку пенсії з 01.03.2024 загальна сума підвищення пенсії позивача після проведення індексації на підставі пп. 3. п. 2 Постанови № 185 в загальному розмірі склала 4414,21 грн. (59869,19 грн. - 55454,98 грн.).

В свою чергу Кабінет Міністрів України відповідно до п. 3 Постанови КМУ № 185 визначив, що загальна сума підвищення не може перевищувати 1500 грн., у зв'язку з чим відповідачем застосовані обмеження в індексації в розмірі 2914,21 грн. (4414,21 грн. - 1500 грн.).

Суд зазначає, що відповідно до розпорядження про перерахунок пенсії позивача з 01.03.2023 його пенсія в загальному розмірі становила 48112,97 грн., а після перерахунку пенсії з 01.03.2024 - 49612,97 грн., тобто пенсія позивача після перерахунку збільшилась на 1500 грн.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (надалі також - Закон № 1282-XII) індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 вказаного Закону передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Отже, індексація має спеціальний статус виплати з боку держави у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, зокрема, пенсії, яка має систематичний характер, а тому індексація є невід'ємною складовою сум при розрахунку пенсії.

Згідно із пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (надалі також - Постанова №168) установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, передбачені частиною третьою статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови.

Пунктом 10 Постанови №168 установлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (надалі також - Постанова №185) з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

Згідно з підпунктом 3 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 установлено, що з 1 березня 2024 року розміри пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, передбачені частиною третьою статті 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968), пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році (Офіційний вісник України, 2023 р., № 26, ст. 1475) підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 установлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Обмеження верхньої межі індексації здійснюється для того, щоб збалансувати потреби та захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян, а також з урахуванням того, що в умовах дії воєнного стану видатки в першу чергу спрямовуються на національну безпеку і оборону та на здійснення заходів правового режиму воєнного стану.

Аналогічні висновки викладені у постановах Верховного Суду від 13.06.2024 в справі №120/14637/23, від 20.06.2024 в справі №420/23990/23, від 21.06.2024 в справі №620/13042/23, від 25.06.2024 у справах №№ 420/25467/23, 420/24063/23, 440/12646/23, від 26.06.2024 у справі №580/9314/23, від 02.07.2024 в справі №620/12774/23, від 16.07.2024 в справі №480/9389/23.

Як встановлено судом, відповідачем з 01.03.2023, з 01.03.2024 нараховано позивачу індексацію у розмірі 1500,00 грн., що відповідає вимогам Постанови №168 та Постанови №185.

Обмеживши суму нарахованої в 2023 - 2024 роках індексації пенсії, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області діяло в межах покладених на нього повноважень та відповідно до вимог чинного нормативно-правового акту, який передбачав проведення такої індексації.

Стосовно позову в частині зобов'язання здійснити з 20.03.2024 саме перерахунок пенсії суд зауважує, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з 01.03.2024 проведено перерахунок пенсії позивача. Загальний розмір нарахованої з 01.03.2024 пенсії позивача з урахуванням індексації, доплат та підвищень становив 49612,97 грн., однак до виплати визначено 23610,00 грн. Тобто, перерахунок пенсії вже здійснено, однак обмежено саме суму виплати пенсії. Відтак, в задоволенні цієї позовної вимоги слід відмовити.

Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог позивача шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити позивачу з 20 березня 2024 року виплату пенсії без обмеження пенсії максимальним розміром, із врахуванням проведених платежів.

У зв'язку із тим, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 10 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір", а доказів понесення ним будь-яких інших витрат, пов'язаних з розглядом справи суду не надано, судові витрати розподілу не підлягають.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо обмеження з 20.03.2024 у виплаті ОСОБА_1 пенсії десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088) здійснити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) з 20 березня 2024 року виплату пенсії без обмеження пенсії максимальним розміром, із врахуванням проведених платежів.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Біньковська Н.В.