14 жовтня 2024 року м. Житомир справа № 240/7319/24
категорія 112010203
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Лавренчук О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, у якому просить:
- визнати протиправними дії та бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні та виплаті пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2021-2023 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 30.01.2024;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити призначення та виплату позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2021-2023 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 30.01.2024.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку, передбаченого ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закон № 796-ХІІ) та ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Зазначає, що 30.01.2024 звернувся (через портал електронних послуг) до Відповідача із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2021-2023 роки. Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 04.03.2024 №6396-3747/Д-02/8-0600/24 відмовлено в призначені пенсії за віком, оскільки Позивачу вже була призначена пенсія за віком відповідно до Закон № 796-ХІІ. Позивач вказує, що йому була призначена пенсія відповідно до Закону № 796-ХІІ, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону № 1058-ІV він звернувся вперше. На думку позивача, у нього наявні права на призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення з заявою за призначенням пенсії за віком, що слугувало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Автоматизованим розподілом судової справи між суддями, головуючим суддею у справі №240/7319/24 визначено суддю Липу В.А..
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 24.04.2024 позовну заяву залишено без руху.
Через систему "Електронний суд" 30.04.2024 надійшла заява про усунення недоліків.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду Липи В.А. від 08.05.2024 відкрито спрощене позовне провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
Відзив на позовну заяву надійшов до суду 27.05.2024. У відзиві відповідач вказує про те, що призначенення / перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший надісланих поштою чинним законодавством не передбачено. Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналі. Позивачем заява, визначеного зразка про перерахунок пенсії, з усіма необхідними долученими документами, не надавалась, офіційної відмови позивач не отримував, а отримав роз'яснення. Наголошує, що пенсія за віком, призначена зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також пенсія за віком, яка призначається особі при досягненні пенсійного віку, передбаченого ст.26 Закону, це один і той самий вид пенсії, розмір якого обчислюється відповідно до одного Закону. Отже, підстав для проведення переходу з виду на вид та застосування для обчислення пенсії показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за таким переходом, немає. Отже, дії Управління є правомірними та вмотивованими, а позов є необґрунтованим, тому підлягає залишенню без задоволення. Дії Управління вважає правомірними та вмотивованими, а позов необґрунтованим, а тому підлягає залишенню без задоволення.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.07.2024 головуючою суддею для розгляду адміністративної справи №240/7319/24 було визначено суддю Лавренчук Ольгу Володимирівну.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 25 липня 2024 року справу прийнято до провадження суддею Лавренчук О.В..
У період з 19.08.2024 по 02.09.2024 головуюча у справі суддя перебувала у відпустці.
Клопотання відповідача про долучення доказів надійшли до суду 14.10.2024.
Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у позові, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яку призначено з врахуванням ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-ХІІ.
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою від 30 січня 2024 року про переведення з одного виду на інший вид у якій просить призначити пенсію за віком з дати подання заяви та просить під час призначення пенсії за віком застосувати показники середньої заробітної плати по Україні за 2021-2023 роки згідно із Законом №1058 (а.с. 15-16).
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 04.03.2024 № 6396-3747/Д-02/8-0600/24 позивачу повідомлено про розгляд його заяви відповідно до Закону України "Про звернення громадян". Зазначено: "Ви отримуєте пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон), яку було призначено зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". ... Чинним законодавством не передбачено прийняття для перерахунку пенсії заяв, надісланих засобами поштового зв'язку або електронною поштою, тому Вашу заяву про перехід з виду на вид від 30.01.2024 розглянуто відповідно до Закону України "Про звернення громадян". Водночас наголошуємо, що пенсія за віком, призначена зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а також пенсія за віком, яка призначається особі при досягненні пенсійного віку, передбаченого ст.26 Закону, це один і той самий вид пенсії, розмір якого обчислюється відповідно до одного Закону. Отже, підстав для проведення переходу з виду на вид та застосування для обчислення пенсії показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за таким переходом, немає."
Не погоджуючись з такою відмовою, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість дій, бездіяльність відповідача на відповідність вимогам ч. 2 ст.2 КАС України, суд виходить з наступного.
Умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення викладені у ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " від 28.02.1991 №796-ХІІ (далі - Закон №796).
Зі змісту ст.5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №10587) слідує, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.
Згідно ч.1 ст.9 Закону №1058-IV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно з ч.3 ст.45 Закону № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Згідно зі ст.44 Закону № 1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин (далі - Порядок №22-1).
Згідно п.1.1 розділу І Порядку №22-1 заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.
У разі подання заяви засобами Порталу Дія та за умови реалізації технічної можливості щодо її формування та подання, формування заяви здійснюється засобами Порталу Дія відповідно до відомостей, зазначених в додатках до цього Порядку. Відомості, необхідні для формування заяви, можуть бути отримані шляхом електронної інформаційної взаємодії з інформаційно-комунікаційними системами та публічними реєстрами органів державної влади.
У період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох наступних місяців після місяця, в якому його буде припинено чи скасовано, заява про призначення (поновлення) пенсії та документи, необхідні для призначення (поновлення) пенсії, особами, які у зв'язку з агресією Російської Федерації тимчасово проживають за кордоном (крім осіб, які проживають на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором) та отримали тимчасовий захист або статус біженця (далі - особи, які тимчасово проживають за кордоном), можуть надсилатись поштою.
Судом з'ясовано, що підставою для звернення позивача із даною позовною заявою слугувало те, що, на його думку, відповідач вчинив бездіяльність щодо не розгляду заяви про призначення пенсії, яка надіслана, як стверджує позивач, через портал електронних послуг.
З цього приводу суд зазначає, що із системного аналізу норм Порядку № 22-1 можна дійти висновку, що заява про призначення пенсії подається заявником одним із наведених способів:
- особисто до територіального органу Пенсійного фонду України;
- в електронній формі через вебпортал Пенсійного фонду України;
- через Портал Дія.
Як було встановлено судом та підтверджується поштовим конвертом, позивач заяву про призначення / перерахунок пенсії від 30.01.2024 надіслав до ГУ ПФУ в Житомирській області поштою, а не через портал електронних послуг.
Суд зауважує, що дійсно приписами п. 1.1 Порядку № 22-1 передбачений порядок подання заяви поштою, водночас лише для осіб, які у зв'язку з агресією російської федерації тимчасово проживають за кордоном та отримали тимчасовий захист або статус біженця.
В той же час з матеріалів справи слідує, що місце проживання позивача зареєстроване у м.Києві. При цьому жодних доказів того, що позивач проживає за кордоном та отримав тимчасовий захист або статус біженця матеріали справи не містять.
З огляду на викладене суд погоджується із доводами відповідача про те, що заява позивача про призначення/перерахунок пенсії від 30.01.2024 подана ним не у встановленому законом порядку, позаяк нормами Порядку № 22-1 обумовлений конкретний порядок та особливості подання заяв про призначення пенсії.
Окрім того, як зазначено у п. 2.23 Порядку № 22-1, при поданні особою заяви про призначення пенсії в паперовій формі документи можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.
При цьому документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.
Натомість, додатковим підтвердженням того, що подання позивачем заяви про призначення пенсії з доданими до ним документами відбулось не у передбачений законом спосіб підтверджує і та обставина, що документи про вік (тобто, паспорт) були надіслані позивачем згідно його заяви в копіях (а.с.81-84). Відповідно, такі документи не могли бути враховані відповідачем.
Також суд звертає увагу, що лист від 04.03.2024 № 6396-3747Д-02/8-0600/24 не є рішенням (індивідуально-правовим актом) суб'єкта владних повноважень, а є саме відповіддю, наданою за результатом розгляду його звернення відповідно до Закону України «Про звернення громадян». За змістом цього листа вбачається, що відповідач лише роз'яснив позивачу належну процедуру звернення до органів пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії за віком та зазначив про те, що подану заяву від 30.01.2024 розглянуто як звернення, в порядку Закону України "Про звернення громадян".
Таким чином, у даному випадку реалізація позивачем права на пенсію повинна здійснюватися у встановленому порядку, визначеному, зокрема, у Законі № 1058-IV та Порядку № 22-1. Приписами ст. 44 Закону № 1058-IV та Порядку № 22-1 не передбачено можливість подання ним заяви про призначення пенсії до територіального органу Пенсійного фонду України засобом поштового зв'язку, оскільки жодних доказів того, що позивач проживає за кордоном та отримав тимчасовий захист або статус біженця - матеріали справи не містять.
Тому орган пенсійного фонду у листі від 04.03.2024 № 6396-3747Д-02/8-0600/24 цілком слушно роз'яснив позивачу порядок звернення за призначенням пенсії.
З огляду на викладене, виходячи з системного аналізу норм чинного законодавства та встановлених обставин справи, суд приходить до висновку про відсутність підстав для призначення та виплати позивачу пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV з 30.01.2024 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2021-2023 роки, а доводи позивача та представлені ним докази наразі не спростовують вказаних висновків суду.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, виходячи з встановлених обставин справи, оцінивши докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України та наведені положення чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позов підлягає залишенню без задоволення за встановленої судом безпідставності його вимог.
Підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7,м. Житомир, Житомирська область, Житомирський район, 10003, ЄДРПОУ: 13559341) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Лавренчук
14.10.24