Рішення від 15.10.2024 по справі 200/6848/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2024 року Справа№200/6848/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кравченко Т.О.,

розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

30 вересня 2024 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області), надісланий через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» 30 вересня 2024 року, в якому позивач просив:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо відмови у нарахуванні ОСОБА_1 з 01 вересня 2024 року щомісячної доплати у розмірі 2 000,00 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», до призначеної пенсії;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01 вересня 2024 року щомісячну доплату до пенсії, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», у розмірі 2 000,00 грн.

Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.

30 вересня 2024 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами; встановив строк для подання заяв по суті справи; витребував у відповідача докази.

Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі учасники справи повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС).

Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).

Як на час прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі, так і на час розгляду справи по суті триває широкомасштабна військова агресія російської федерації, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».

Указом Президента України від 23 липня 2024 року № 469/2024 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 23 липня 2024 року № 3891-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 12 серпня 2024 року строком на 90 діб.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262).

Позивач стверджував, що в порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова КМУ № 713) пенсійний орган припинив нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2 000,00 грн.

Вважаючи такі дії пенсійного органу протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Просив задовольнити позов.

Відповідач позов не визнав; доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та способом, що визначені законодавством.

Зазначив, що Постановою КМУ № 713 для осіб, яким призначена пенсія до 01 березня 2018 року, установлена щомісячна доплата в розмірі до 2 000,00 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій. При цьому обумовлено, що вказана доплата не виплачується у разі, коли пенсія переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2 000,00 грн. У такому випадку щомісячна доплата встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Відповідач вказував на те, що з 01 липня 2021 року позивачу була встановлена доплата до пенсії відповідно до Постанови КМУ № 713.

В квітні 2022 року на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2021 року у справі № 200/10776/21, яке набрало законної сили 29 листопада 2021 року, проведено перерахунок призначеної позивачу пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 21 липня 2021 року № ФС-76676/09/01/1040.

Оскільки після перерахунку пенсії її розмір збільшився більше ніж на 2 000,00 грн, підстави для встановлення щомісячної доплати відповідно до Постанови КМУ № 713 відсутні.

Як наслідок, з 01 травня 2022 року ГУ ПФУ в Донецькій області припинило нарахування та виплату позивачеві щомісячної доплати до пенсії.

Доводи позивача про те, що перерахунок його пенсії, проведений на підставі рішення суду, був спрямований на відновлення його прав та не є тим перерахунком (переглядом) пенсії, який мав відбутись після 01 березня 2018 року відповідно до норм чинного пенсійного законодавства, відповідач вважав таким, що не заслуговує на увагу, оскільки перерахунок (перегляд) пенсії у розумінні Постанови КМУ № 713 полягає у будь якому перерахунку пенсії, в тому числі у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення, чи перегляді загального розміру пенсії у зв'язку із встановленням тих чи інших доплат, передбачених чинним законодавством.

На переконання відповідача, у цьому контексті ключовим питанням, яке обумовлює можливість стверджувати про наявність або відсутність перерахунку пенсії у розумінні Постанови КМУ № 713 після 01 березня 2018 року є момент набуття права на відповідний перерахунок. Тобто, якщо право на отримання пенсії у певному розмірі було набуте особою з 01 березня 2018 року, проте внаслідок протиправних дій пенсійного органу (пов'язаних, наприклад, із зменшенням відсотку грошового забезпечення тощо) пенсія не виплачувалась в повному обсязі, то перерахунок є відновленням порушеного права позивача та не є перерахунком у розумінні Постанови КМУ № 713. Водночас, якщо право на отримання пенсії у певному розмірі було набуте особою після перерахунку з 01 березня 2018 року, і пов'язане із зміною складових грошового забезпечення, такий перерахунок може вважатися перерахунком пенсії у розумінні Постанови КМУ № 713.

Крім того, абз. 3 п. 1 Постанови КМУ № 713 не передбачено будь-яких обмежень щодо підстав перегляду пенсії після 01 березня 2018 року.

Таким чином, такий перегляд може відбуватися, як на підставі заяви особи, так і на виконання рішення суду, та в будь-якому випадку розмір пенсійних виплат є переглянутим, що унеможливлює встановлення доплати відповідно до Постанови КМУ № 713.

Просив відмовити в позові.

Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.

На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

Позивача - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .

З 15 червня 2001 року постійне місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений в паспорті.

ОСОБА_1 має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджено посвідченням серії НОМЕР_3 , виданим 15 травня 2003 року ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010) зареєстроване як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений відповідний запис.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області.

З 27 листопада 1991 року позивачу призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262), що підтверджено пенсійним посвідченням серії НОМЕР_4 , виданим 22 липня 1999 року, а також матеріалами пенсійної справи № ФС-76676 (Міноборони).

Під час призначення пенсія позивача була встановлена у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення, у складі якого були враховані як основні, так і додаткові його складові.

В подальшому ГУ ПФУ в Донецькій області проводило перерахунок пенсії позивача.

Так, згідно з протоколом за пенсійною справою № ФС-76676 (Міноборони) від 14 червня 2007 року пенсія позивача була обчислена, виходячи з такого:

вид пенсії - за вислугу років;

дата звернення - 27 листопада 1991 року;

умови призначення - вислуга років - 36 (календарна - 20), у розмірі 90% грошового забезпечення;

військове звання - капітан;

посада - командир роти курсантів Слов'янського авіатехнічного училища цивільної авіації;

дата і причина звільнення - 29 листопада 1991 року, ст. 59 п. «а», запас;

грошове забезпечення для обчислення пенсії:

- посадовий оклад - 158,00 грн;

- оклад за військове звання - 120,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 40% - 111,20 грн;

- секретність 10% - 15,80 грн;

- ОУС офіцерам МО (ПО+ВЗ+НАД-100) 100% - 389,20 грн;

- за безперервну службу 50% - 397,10 грн;

- премія 33,3% - 396,70 грн;

в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 1 588,00 грн;

основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 36) у розмірі - 1 429,20 грн;

вид підвищення або надбавки до пенсії:

бойові дії в інших країнах, учасник бойових дій (ст. 6) - 101,50 грн;

учасник бойових дій - 40,00 грн;

всього призначено - 1 570,70 грн.

В листопаді 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до пенсійного органу про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії.

16 січня 2020 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/13774/19-а, яким позов задовольнив повністю, а саме:

- визнав протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо перерахунку призначеної пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року, обчисленої з розміру 70 відсотків суми грошового забезпечення;

- зобов'язав ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 63 Закону № 2262, у порядку і розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова КМУ № 103), виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Рішення суду від 16 січня 2020 року у справі № 200/13774/19-а набрало законної сили на підставі ухвали Першого апеляційного адміністративного суду від 10 серпня 2020 року.

Як свідчить розпорядження про перерахунок за пенсійною справою № ФС76676-Міноборони, ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії позивача з 01 жовтня 2020 року:

із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 4 510,00 грн;

- оклад за військове звання - 1 270,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 50% - 2 890,00 грн;

всього - 8 670,00 грн;

в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 8 970,00 грн;

основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 36) у розмірі - 7 803,00 грн;

вид підвищення або надбавка до пенсії:

бойові дії в інших країнах, учасник бойових дій (ст. 6) - 428,00 грн;

учасник бойових дій - 40,00 грн;

підсумок пенсії (з надбавками) - 8 271,00 грн;

з урахуванням попередньої суми пенсії 3 325,38 грн та підвищення 4 880,62 грн (100% від 4 880,62 грн) - 8 271,00 грн;

підстава перерахунку: рішення суду;

з 01 жовтня 2020 року - 8 271,00 грн.

Також на виконання рішення суду у справі № 200/13774/19-а пенсійний орган провів донарахування пенсії позивачу за період з січня 2018 року по вересень 2020 року включно.

Згідно з розпорядженням про перерахунок за пенсійною справою № ФС76676-Міноборони ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 серпня 2021 року:

із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 4 510,00 грн;

- оклад за військове звання - 1 270,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 50 - 2 890,00 грн;

всього - 8 670,00 грн;

в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 8 670,00 грн;

основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 36) у розмірі - 7 803,00 грн;

з урахуванням доплати - 8 069,00 грн;

щомісячна доплата до 2 000,00 грн відповідно до Постанови КМУ № 713 (від суми ОСНП 6 069,00 грн на 01 березня 2018 року) - 266,00 грн;

вид підвищення або надбавки до пенсії:

бойові дії в інших країнах, учасник бойових дій (ст. 6) - 463,50 грн;

учасник бойових дій - 40,00 грн;

підсумок пенсії (з надбавками) - 8 572,50 грн;

з урахуванням попередньої суми пенсії 3 325,38 грн та підвищення 4 880,62 грн (100% від 4 880,62 грн) - 8 572,50 грн;

підстава перерахунку: перерахунок на виконання Постанови КМУ № 713;

з 01 серпня 2021 року - 8 572,50 грн;

період перерахунку - з 01 липня 2021 року.

Отже, на підставі Постанови КМУ № 713 позивачеві з 01 липня 2021 року була встановлена щомісячна доплата до пенсії в розмірі 266,00 грн.

Згідно з протоколом за пенсійною справою № ФС76676-Міноборони ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії позивача з 01 березня 2022 року:

із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 4 510,00 грн;

- оклад за військове звання - 1 270,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 50% - 2 890,00 грн;

всього - 8 670,00 грн;

в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 8 670,00 грн;

основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 36) у розмірі - 7 803,00 грн;

з урахуванням доплати - 9 161,42 грн;

індексація базового ОСНП (7 803,00*0,140) - 1 092,42 грн;

щомісячна доплата до 2 000,00 грн відповідно до Постанови КМУ № 713 (від суми ОСНП 6 069,00 грн на 01 березня 2018 року) - 266,00 грн;

вид підвищення або надбавки до пенсії:

бойові дії в інших країнах, учасник бойових дій (ст. 6) - 483,50 грн;

учасник бойових дій - 40,00 грн;

підсумок пенсії (з надбавками) - 9 684,92 грн;

з урахуванням попередньої суми пенсії 3 325,38 грн та підвищення 4 880,62 грн (100% від 4 880,62 грн) - 9 684,92 грн;

підстава: масовий перерахунок щодо індексації суми пенсії з 01 березня 2022 року;

з 01 березня 2022 року - 9 684,92 грн.

В серпні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до пенсійного органу про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.

29 жовтня 2021 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/10776/21, яким позов задовольнив частково, а саме:

- визнав протиправним та скасував рішення ГУ ПФУ в Донецькій області про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 12 серпня 2021 року № 187;

- зобов'язав ГУ ПФУ в Донецькій області провести з 01 квітня 2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 21 липня 2021 року № ФС-76676/09/01/1040.

В решті позовних вимог суд відмовив.

Рішення суду від 29 жовтня 2021 року у справі № 200/10776/21 набрало законної сили на підставі ухвали Першого апеляційного адміністративного суду від 20 січня 2022 року.

Як свідчить розпорядження про перерахунок за пенсійною справою № ФС76676-Міноборони, ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 травня 2022 року:

із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 4 510,00 грн;

- оклад за військове звання - 1 270,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 50% - 2 890,00 грн;

- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі секретність 10%, надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 47 - 8 206,20 грн;

всього - 16 876,20 грн;

в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 16 876,20 грн;

основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 36) у розмірі - 11 813,34 грн;

з урахуванням індексації - 13 467,21 грн;

індексація базового ОСНП (11 813,34*0,140) - 1 653,87 грн;

вид підвищення або надбавки до пенсії:

бойові дії в інших країнах, учасник бойових дій (ст. 6) - 483,50 грн;

учасник бойових дій - 40,00 грн;

підсумок пенсії (з надбавками) - 13 990,71 грн;

підстава перерахунку: рішення суду;

з 01 травня 2022 року - 13 990,71 грн.

Також на виконання рішення суду у справі № 200/10776/21 пенсійний орган донарахував позивачеві пенсію за період з квітня 2019 року по квітень 2022 року включно.

Отже, після перерахунку пенсії на виконання рішення суду у справі № 200/10776/21 ГУ ПФУ в Донецькій області припинило нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою КМУ № 713, з 01 травня 2022 року.

Згідно з протоколом за пенсійною справою № ФС76676-Міноборони ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії позивача з 01 березня 2022 року:

із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 4 510,00 грн;

- оклад за військове звання - 1 270,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 50% - 2 890,00 грн;

- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі секретність 10%, надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 47% - 8 206,20 грн;

всього - 16 876,20 грн;

в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 16 876,20 грн;

основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 36) у розмірі - 11 813,34 грн;

з урахуванням індексації - 14 967,21 грн;

індексація базового ОСНП 2022 (11 813,34*0,140) - 1 653,87 грн;

індексація базового ОСНП 2023 (13 467,21*0,197) - 1 500,00 грн;

вид підвищення або надбавки до пенсії:

бойові дії в інших країнах, учасник бойових дій (ст. 6) - 523,25 грн;

учасник бойових дій - 40,00 грн;

щомісячна доплата до 100 грн індексації 01 березня 2023 року - 0,00 грн;

підсумок пенсії (з надбавками) - 15 530,46 грн;

з урахуванням попередньої суми пенсії 3 325,38 грн та підвищення 12 205,08 грн (100% від 12 205,08 грн) - 15 530,46 грн;

підстава перерахунку: Закон України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» (з 01 грудня 2022 року);

з 01 березня 2023 року - 15 530,46 грн.

В січні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до пенсійного органу про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

14 лютого 2023 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/88/23, яким позов задовольнив, а саме:

- визнав протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо застосування при перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року основного розміру пенсії з розрахунку 70 відсотків грошового забезпечення;

- зобов'язав ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року, згідно із Законом № 2262, на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 № ФС-76676/09/01/1040 від 21 липня 2021 року, та рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2021 року у справі № 200/10776/21, виходячи з розрахунку 90% грошового забезпечення, із урахуванням раніше виплачених сум.

Рішення суду від 14 лютого 2023 року у справі № 200/88/23 набрало законної сили на підставі постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 30 серпня 2023 року.

Як свідчить розпорядження про перерахунок за пенсійною справою № ФС76676-Міноборони, ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії позивача з 01 жовтня 2023 року:

із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 4 510,00 грн;

- оклад за військове звання - 1 270,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 50% - 2 890,00 грн;

- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі секретність 10%, надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 47% - 8 206,20 грн;

всього - 16 876,20 грн;

в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 16 876,20 грн;

основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 36) у розмірі - 15 188,58 грн;

з урахуванням індексації - 18 814,98 грн;

індексація базового ОСНП 2022 (15 188,58*0,140) - 2 126,40 грн;

індексація базового ОСНП 2023 (17 314,98*0,197) - 1 500,00 грн;

вид підвищення або надбавки до пенсії:

бойові дії в інших країнах, учасник бойових дій (ст. 6) - 523,25 грн;

учасник бойових дій - 40,00 грн;

щомісячна доплата до 100 грн індексації на 01 березня 2023 року;

підсумок пенсії (з надбавками) - 19 378,23 грн;

підстава перерахунку: рішення суду;

з 01 жовтня 2023 року - 19 378,23 грн.

Також на виконання рішення суду у справі № 200/88/23 ГУ ПФУ в Донецькій області провело донарахування позивачеві пенсії за період з квітня 2019 року по вересень 2023 року включно.

Згідно з протоколом за пенсійною справою № ФС76676-Міноборони ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії позивача з 01 березня 2024 року:

із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 4 510,00 грн;

- оклад за військове звання - 1 270,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 50% - 2 890,00 грн;

- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі секретність 10%, надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 47% - 8 206,20 грн;

всього - 16 875,20 грн;

в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 16 876,20 грн;

основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 36) у розмірі - 15 188,58 грн;

з урахуванням індексації - 20 312,65 грн;

індексація базового ОСНП 2022 (15 188,58*0,140) - 2 126,40 грн;

індексація базового ОСНП 2023 (17 314,98*0,197) - 1 500,00 грн;

індексація базового ОСНП 2024 (18 814,98*0,0796) - 1 497,67 грн;

вид підвищення або надбавки до пенсії:

бойові дії в інших країнах, учасник бойових дій (ст. 6) - 590,25 грн;

учасник бойових дій - 40,00 грн;

щомісячна доплата до 100 грн індексації 01 березня 2023 року - 0,00 грн;

підсумок пенсії (з надбавками) - 20 942,90 грн;

з урахуванням попередньої суми пенсії 3 325,38 грн та підвищення 17 617,52 грн (100% від 17 617,52 грн) - 20 942,90 грн;

підстава перерахунку: Державний бюджет України на 2024 рік + індексація з березня 2024 року;

з 01 березня 2024 року - 20 942,90 грн.

У відповідь на адвокатський запит представника позивача листом від 26 жовтня 2023 року № 0500-0203-8/91595 «Про надання інформації на адвокатський запит на гр. ОСОБА_1 » ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило, що на виконання рішення суду від 14 лютого 2023 року у справі № 200/88/23, яке набрало законної сили 30 серпня 2023 року, у вересні 2023 року провело перерахунок пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 21 липня 2021 року № ФС-76676/09/01/1040 та рішення суду від 29 жовтня 2021 року у справі № 200/10776/21, виходячи з розрахунку 90% грошового забезпечення.

З жовтня 2023 року загальний розмір пенсійної виплати складає 19 378,23 грн.

Пенсійний орган покликався на п. 1 Постанови КМУ № 713 і зазначив, що у разі коли пенсії особам, зазначеним в абз. абз. 1 і 2 цього пункту, переглядалися (перераховувалися) після 01 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абз. абз. 1 і 2 цього пункту, не виплачується, а тому підстави для встановлення позивачеві цієї доплати відсутні.

18 вересня 2024 року представник позивача звернувся до ГУ ПФУ в Донецькій області з адвокатським запитом, в якому просив повідомити, у зв'язку з чим пенсійний орган після виконання рішення суду у справі № 200/88/23 не нараховує та не виплачує ОСОБА_1 щомісячну доплату в сумі 2 000,00 грн, а також нарахувати та виплатити її.

У відповідь на адвокатський запит представника позивача листом від 18 вересня 2024 року № 0500-0203-8/93216 «Про надання інформації на адвокатський запит на гр. ОСОБА_1 » ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило, що відповідно до Постанови КМУ № 713 ОСОБА_1 з 01 липня 2021 року встановлена щомісячна доплата у розмірі 266,00 грн.

В квітні 2022 року позивачеві проведений індивідуальний перерахунок пенсії на виконання рішення суду від 29 жовтня 2021 року у справі № 200/10776/21.

Враховуючи, що основний розмір пенсії ОСОБА_1 переглядався та різниця між розмірами становила 2 000,00 грн, виплату щомісячної доплати, передбаченої Постановою КМУ № 713, припинено з 01 травня 2022 року.

Як свідчить протокол за пенсійною справою № ФС-76676 (Міноборони) від 11 жовтня 2022 року, на час розгляду цієї справи ОСОБА_1 отримує пенсію в загальному розмірі 20 942,90 грн; щомісячна доплата до пенсії, передбачена Постановою КМУ № 713, йому не нараховується і не виплачується.

Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.

Норми права, які застосував суд, мотиви їх застосування.

Висновки суду по суті позовних вимог.

Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Норми Конституції України є нормами прямої дії.

П. п. 1, 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України установлено, що права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262).

Відповідно до ст. 63 Закону № 2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.

При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова КМУ № 713).

П. 1 Постанови КМУ № 713 встановлена з 01 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року відповідно до Закону № 2262 (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 Закону станом на 01 березня 2018 року, щомісячна доплата в сумі 2 000,00 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абз. абз. 1 і 2 цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абз. абз. 1 і 2 цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2 000,00 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2 000,00 грн, щомісячна доплата, передбачена абз. 1 цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01 липня 2021 року.

Відповідно до пояснювальної записки до проекту Постанови № 713 метою її ухвалення визначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року, які мають місце після перерахунку пенсії.

Прийняття Постанови № 713 зумовлено тим, що в червні 2021 року у осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01 липня 2021 року зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2 000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70%. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема, складають близько 2 000,00 грн - 2 700,00 грн.

Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01 липня 2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262 до 01 березня 2018 року було установлено щомісячну доплату в сумі 2 000,00 грн, виплата якої не здійснюється у разі, коли пенсія особам, зазначеним в абз. абз. 1 і 2 цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року.

Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної Постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсі, проведення якого згідно з абз. 3 п. 1 Постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2 000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 Закону № 2262 має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262 на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Саме таких висновків дійшов Верховний Суд в постановах від 08 листопада 2022 року у справі № 420/2473/22, від 02 березня 2023 року у справі № 600/870/22-а, від 18 квітня 2023 року у справі № 560/6528/22, від 26 квітня 2023 року у справах № 380/14122/22, № 380/4510/22, № 140/10795/21, № 160/14146/22, від 17 травня 2023 року у справі № 620/5518/22, від 24 травня 2023 року у справі № 400/2732/22, від 29 червня 2023 року у справі № 420/343/22, від 11 липня 2023 року у справі № 420/342/22, від 11 липня 2023 року у справі № 420/4078/22, від 08 серпня 2023 року у справі № 580/245/22, від 22 серпня 2023 року у справі № 580/4853/22, від 22 серпня 2023 року у справі № 560/9947/22, від 22 серпня 2023 року у справі № 460/16973/22, від 17 жовтня 2023 року у справах № 280/3420/22, № 280/6072/22, № 580/1149/23, № 160/14149/22, № 580/5126/22, від 31 жовтня 2023 року у справі № 580/303/23 та інших.

Суд зазначає, що перерахунок пенсії позивача в квітні 2022 року був зумовлений набранням законної сили рішенням суду у справі № 200/10776/21, яким, зокрема, ГУ ПФУ в Донецькій області зобов'язано здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до Закону № 2262 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 21 липня 2021 року № ФС-76676/09/01/1040 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року.

Суд зауважує, що проведений на виконання судового рішення у справі № 200/10776/21 перерахунок призначеної позивачу пенсії за вислугу років відбувся з метою відновлення його порушеного права на належне пенсійне забезпечення.

Виходячи з того, що перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ в Донецькій області в квітні 2022 року на виконання судового рішення у справі № 200/10776/21 з метою відновлення його порушеного права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього винило до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, суд дійшов висновку, що позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2 000,00 грн відповідно до Постанови КМУ № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття цієї постанови, а саме поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року.

Отже, право позивача на отримання щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою КМУ № 713, було порушено ще з 01 травня 2022 року, тобто з моменту припинення нарахування та виплати цієї доплати.

З 01 травня 2022 року не виникало обставин, які б зумовлювали виникнення підстав для припинення нарахування та виплати позивачеві щомісячної доплати, передбаченої Постановою КМУ № 713.

Тобто порушення права позивача на отримання щомісячної доплати до пенсії відповідно до Постанови КМУ № 713 носить триваючий характер.

З огляду на встановлені фактичні обставини та норми права, які регулюють спірні правовідносини, діючи на підставі ч. 2 ст. 9 КАС, суд дійшов висновку, що бездіяльність ГУ ПФУ в Донецькій області, яка полягає у ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії за вислугу років, установленої Постановою КМУ № 713, підлягає визнанню протиправною.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області відновити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії за вислугу років в розмірі 266,00 грн, встановленої на підставі Постанови КМУ № 713, з 01 вересня 2024 року.

При цьому суд враховує, що щомісячна доплата до пенсії, передбачена Постановою КМУ № 713, була установлена ОСОБА_1 з 01 липня 2021 року в розмірі до 2 000,00 грн, а саме 266,00 грн, про що свідчить розпорядження про перерахунок за пенсійною справою № ФС76676-Міноборони з 01 серпня 2021 року.

Належні та допустимі докази, які б свідчили, що позивач оскаржував рішення (дії) пенсійного органу, які полягали у встановленні щомісячної доплати відповідно до Постанови КМУ № 713 в розмірі, меншому за 2 000,00 грн, суду не надані.

Рівно як і не надані належні та допустимі докази, а саме рішення, протокол чи розпорядження про перерахунок пенсії, які б свідчили, що на виконання Постанови КМУ № 713 ОСОБА_1 була встановлена щомісячна доплата до пенсії в розмірі саме 2 000,00 грн.

За цих обставин суд дійшов висновку про відсутність підстав для визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Донецькій області, які полягали у відмові в нарахуванні ОСОБА_1 з 01 вересня 2024 року щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2 000,00 грн, передбаченої Постановою КМУ № 713, та покладання на відповідача обов'язку нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01 вересня 2024 року щомісячну доплату до пенсії, передбачену Постановою КМУ № 713, в розмірі 2 000,00 грн, а тому в цій частині позовних вимог належить відмовити.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.

Розподіл судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як учасник бойових дій позивач звільнений від сплати судового збору в силу положень п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».

Докази здійснення інших судових витрат позивачем не надані.

Відтак, судові витрати не підлягають розподілу.

Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яка полягає у ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії за вислугу років, установленої на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відновити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії за вислугу років, установленої на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», в розмірі 266,00 грн з 01 вересня 2024 року.

4. В іншій частині позовних вимог - відмовити.

5. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

6. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

7. Повне судове рішення складено 15 жовтня 2024 року.

Суддя Т.О. Кравченко