Україна
Донецький окружний адміністративний суд
15 жовтня 2024 року Справа№200/5534/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Загацької Т.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (21005, Вінницька область, м. Вінниця, вул. Зодчих, буд. 22, код ЄДРПОУ 13322403) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області № 056230001580 від 15.05.2024;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області призначити з 27.01.2023 ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши йому періоди роботи у Державному Підприємстві "ШАХТОУПРАВЛІННЯ "ПІВДЕННОДОНБАСЬКЕ №1" з 22.09.1997 по 31.07.2003, з 22.12.2006 по 31.12.2006, 31.12.2011, з 27.03.2014 по 31.03.2014, з 01.10.2015 по 19.10.2015, 30.04.2020 до стажу на підземних і відкритих гірничих роботах за списком робіт і професій, затвердженим постановою Кабінетом Міністрів України №202 від 31.03.1994, а також періоди військової служби в особливий період з 12.06.2022 по теперішній час до стажу на підземних і відкритих гірничих роботах за списком робіт і професій, затвердженим постановою Кабінетом Міністрів України №202 від 31.03.1994 року з розрахунку один місяць служби за три місяці.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що його загальний та пільговий стаж складає понад 25 років, що дає йому право на призначення пенсії на пільгових умовах незалежно від віку на підставі ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зауважує, що позивач неодноразово звертався до органів Пенсійного фонду з заявами про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно з ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», надавши при цьому необхідні документи. Проте, відповідачами були прийняті рішення про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу на підземних роботах 25 років. Позивач звертає увагу, що всі види записів періодів його роботи, які дають йому право на оформлення пільгової пенсії, є в його трудовій книжці.
Отже, позивач вважає рішення відповідача протиправними та такими, що порушують його законні права та інтереси, тому просить суд задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 19.08.2024 відкрито провадження у справі, розгляд справи постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.
04.09.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області подано відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнав та просив суд відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування своєї правової позиції зазначив, що Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 23 червня 2023 року по справі № 380/4142/23 позовні вимоги задоволено. Головне управління на виконання рішення суду повторно розглянуло заяву позивача від 27.01.2023 року та прийняло рішення №056230001580 від 03.08.2023 року про відмову у призначенні пенсії з огляду на відсутність необхідної тривалості пільгового стажу. Після цього позивач повторно звернувся до Львівського окружного адміністративного суду, рішенням якого вже від 22 січня 2024 року по справі № 380/25459/23 позовні вимоги знову було задоволено, визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління від 03.08.2023 №056230001580 про відмову позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Зобов'язано Головне управління повторно розглянути заяву позивача від 27.01.2023 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням висновків в рішенні суду №380/4142/23 та зарахування періоду військової служби в особливий період з 12.06.2022 по теперішній час до пільгового стажу роботи позивача з розрахунку один місяць за три місяці на підземних і відкритих гірничих роботах за списком робіт і професій затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 202 від 31.03.1994.
На виконання цього рішення Головним управлінням 15.05.2024 року прийнято рішення №056230001580 про відмову у призначенні пенсії з урахуванням Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 у справі № 380/25459/23 в зв'язку з відсутністю пільгового стажу необхідної тривалості згідно поданих заявником документів.
За результатами розгляду документів, доданих до заяви від 27.01.2023, та з урахуванням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 року у адміністративній справі №380/25459/23 до пільгового стажу роботи позивача зараховано період військової служби в особливий період з 12.06.2022 по теперішній час з розрахунку один місяць служби за три місяці на підземних і відкритих гірничих роботах за списком робіт і професій затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1994 року.
За доданими документами до страхового стажу зараховано всі періоди.
До пільгового стажу зараховано періоди роботи з 01.01.1999 по 31.07.2003 як Список №1 за даними про спеціальний пільговий стаж згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (де зазначено особливість пільгового стажу - Список №1), з 01.08.2010 по 21.12.2006, з 01.01.2007 по 30.12.2011, з 01.01.2012 по 26.03.2014, з 01.04.2014 по 30.09.2015, з 20.10.2015 по 29.04.2020, з 01.05.2020 по 31.12.2021 як роботи на підземних і відкритих гірничих роботах за списком робіт і професій, затвердженим постановою Кабінетом Міністрів України №202 від 31.03.1994 р. - за даними про спеціальний пільговий стаж згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (де зазначено особливість пільгового стажу - Постанова №202).
Долучена довідка №16 від 24.01.2023 року, видана МІНІСТЕРСТВОМ ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ ДЕРЖАВНЕ ПІДПРИЄМСТВО “ШАХТОУПРАВЛІННЯ “ПІВДЕНОДОНБАСЬКЕ 1» за період роботи з 22.09.1997 по 24.01.2023 (по дату видачі довідки), не відповідає додатку №5 визначеному в п.20 Постанови КМУ №637, оскільки в документі відсутні посилання на постанову Кабінету Міністрів України якою затверджено списки робіт та професій що дають право на пільгове забезпечення заявника за вищезазначений період роботи, довідка не містить підписи головного бухгалтера та начальника відділу кадрів, а також не долучено документ, що підтверджує право підпису даної довідки тимчасово виконуючим обов'язки директора підприємства, тому періоди роботи з 22.09.1997 по 31.12.1998 не враховано до пільгового стажу заявника. Враховуючи те, що дане підприємство розташовується на території територіальної громади, що розташована в районі проведення воєнних (бойових) дій, і перебувають/перебували в тимчасовій окупації, даний період роботи можливо підтвердити шляхом звернення до Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області з питань підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років. Отже, страховий стаж Позивача з урахуванням кратності становить 54 р. 10 м. 21 дн. Стаж роботи на підземних і відкритих гірничих роботах за списком робіт і професій, затвердженим постановою Кабінетом Міністрів України №202 від 31.03.1994 р. становить 20 р. 0 м. 26 дн., в тому числі
Стаж роботи за списком №1 становить 24 р. 07 м. 26 д., в тому числі стаж роботи на підземних і відкритих гірничих роботах за списком робіт і професій, затвердженим постановою Кабінетом Міністрів України №202 - 20 р. 0 м. 26 д.
Представник відповідача вказує, що Головним управлінням прийнято рішення від 15.054.2024 року №056230001580 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини третьої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 року у справі № 380/25459/23 в зв'язку з відсутністю пільгового стажу необхідної тривалості згідно поданих заявником документів.
Вважає, що підстав для задоволення позову немає.
Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
27.01.2023 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 02.02.2023 №056230001580 відмовлено у призначенні пенсії позивачу на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в обґрунтування якого зазначено таке.
Дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 . Вік заявника 47 років. Страховий стаж особи з урахуванням кратності становить 53 роки 03 місяці 21 день. Стаж роботи на підземних і відкритих гірничих роботах за списком робіт і професій, затвердженим постановою Кабінетом Міністрів України №292 від 31.03.1994 становить 24 роки 03 місяці 26 днів.
Згідно наданих документів до страхового стажу зараховано всі періоди. Згідно наданих документів до пільгового стажу зараховано всі періоди.
Висновок: відмовити в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в зв'язку з відсутністю пільгового стажу необхідної тривалості згідно поданих заявником документів.
Позивач не погодився з такими рішенням Пенсійного фонду, оскаржив його до суду.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 23.06.2023 у справі №380/4143/23 позовні вимоги задоволено повністю.
Визнано протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області про відмову у призначенні пенсії від 02.02.2023 №056230001580.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області повторно розглянути заяву від 27.01.2023 про призначення пенсії ОСОБА_1 , та зарахувати періоди військової служби в особливий період з 12.06.2022 по 13.07.2022, з 13.07.2022 року по теперішній час до стажу для призначення пенсії на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за три місяці, до пільгового стажу за Списком № 1.
На виконання рішення суду у справі №380/4143/23 Головним управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянуто заяву від 27.01.2023 та прийнято рішення від 03.08.2023 №056230001580 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах позивачу, в обґрунтування якого зазначено таке.
Дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 . Вік заявника 47 років. Страховий стаж особи з урахуванням кратності становить 55 років 09 місяців 21 день. Стаж роботи на підземних і відкритих гірничих роботах за списком робіт і професій, затвердженим постановою Кабінетом Міністрів України №292 від 31.03.1994 становить 18 років 03 місяці 27 днів. Стаж роботи за Списком №1 становить 26 років 0 місяців 24 дні.
За результатами розгляду документів, доданих до заяви від 27.01.2023, та з врахуванням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23.06.2023 у адміністративній справі №380/4143/23 за позовом ОСОБА_1 : до страхового стажу та пільгового стажу зараховано всі періоди.
Висновок: відмовити в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в зв'язку з відсутністю пільгового стажу необхідної тривалості згідно поданих заявником документів.
Позивач не погодився з таким рішенням та діями пенсійного органу, звернувся до суду за захистом своїх прав.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 у справі № 380/25459/23 позовні вимоги задоволено повністю.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 03.08.2023 №056230001580 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 27.01.2023 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням висновків в рішенні суду №380/4143/23 та зарахування періоду військової служби в особливий період з 12.06.2022 по теперішній час до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 з розрахунку один місяць за три місяці на підземних і відкритих гірничих роботах за списком робіт і професій затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 202 від 31.03.1994.
На виконання рішення суду у справі №380/25459/23 Головним управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянуто заяву від 27.01.2023 та прийнято рішення від 15.05.2024 №056230001580 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 , в обґрунтування якого зазначено таке.
Страховий стаж особи з урахуванням кратності становить 54 р. 10 м. 21 дн.
Стаж роботи на підземних і відкритих гірничих роботах за списком робіт і професій, затвердженим постановою Кабінетом Міністрів України №202 від 31.03.1994 р. становить 20 р. 0 м. 26 дн., в тому числі Стаж роботи за списком №1 становить 24 р. 07 м. 26 д., в тому числі стаж роботи на підземних і відкритих гірничих роботах за списком робіт і професій, затвердженим постановою Кабінетом Міністрів України №202 - 20 р. 0 м. 26 д.
Результати розгляду документів, доданих до заяви:
За результатами розгляду документів, доданих до заяви від 27.01.2023, та з урахуванням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 року у адміністративній справі №380/25459/23 до пільгового стажу роботи заявника зараховано період військової служби в особливий період з 12.06.2022 по теперішній час з розрахунку один місяць служби за три місяці на підземних і відкритих гірничих роботах за списком робіт і професій затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1994 року. За доданими документами до страхового стажу зараховано всі періоди. До пільгового стажу зараховано періоди роботи з 01.01.1999 по 31.07.2003 як Список №1 - за даними про спеціальний пільговий стаж згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (де зазначено особливість пільгового стажу - Список №1), з 01.08.2010 по 21.12.2006, з 01.01.2007 по 30.12.2011, з 01.01.2012 по 26.03.2014, з 01.04.2014 по 30.09.2015, з 20.10.2015 по 29.04.2020, з 01.05.2020 по 31.12.2021 як роботи на підземних і відкритих гірничих роботах за списком робіт і професій, затвердженим постановою Кабінетом Міністрів України №202 від 31.03.1994 р. - за даними про спеціальний пільговий стаж згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (де зазначено особливість пільгового стажу - Постанова №202).
Додатково повідомляємо, що долучена довідки №16 від 24.01.2023 року, видана МІНІСТЕРСТВОМ ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ ДЕРЖАВНЕ ПІДПРИЄМСТВО “ШАХТОУПРАВЛІННЯ “ПІВДЕНОДОНБАСЬКЕ 1» за період роботи з 22.09.1997 по 24.01.2023 (по дату видачі довідки), не відповідає додатку №5 визначеному в п.20 Постанови КМУ №637, оскільки в документі відсутні посилання на постанову Кабінету Міністрів України якою затверджено списки робіт та професій що дають право на пільгове забезпечення заявника за вищезазначений період роботи, довідка не містить підписи головного бухгалтера та начальника відділу кадрів, а також не долучено документ, що підтверджує право підпису даної довідки тимчасово виконуючим обов'язки директора підприємства, тому періоди роботи з 22.09.1997 по 31.12.1998 не враховано до пільгового стажу заявника. Враховуючи те, що дане підприємство розташовується на території територіальної громади, що розташована в районі проведення воєнних (бойових) дій, і перебувають/перебували в тимчасовій окупації, даний період роботи можливо підтвердити шляхом звернення до Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області з питань підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.
Позивач не погодився з таким рішенням та діями пенсійного органу, звернувся до суду за захистом своїх прав із даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Призначення, виплата та перерахунок призначеної пенсії регулюється Законами України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року №1788-XII, «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року№1058-IV.
Згідно з п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особам, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Відповідно до ч.1 ст.114 розд. ХІV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Згідно з п.1 ч.2 ст.114 вказаного Закону на пільгових умовах пенсія за віком призначається, зокрема працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, або за відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають особи, визначені наступними абзацами п.1 ч.2 ст.114 вказаного Закону.
Таким чином, необхідними умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах на підставі п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є зайнятість особи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1, які затверджені Кабінетом Міністрів України, така зайнятість повний робочий день, наявність атестації робочих місць та наявність відповідного страхового стажу, в тому числі на зазначених роботах.
Відповідно до статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники цього пункту, або за відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають особи, визначені наступними абзацами п.1 ч.2 ст.114 вказаного Закону.
Отже необхідними умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах на підставі п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є зайнятість особи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1, які затверджені Кабінетом Міністрів України, така зайнятість повний робочий день, наявність атестації робочих місць та наявність відповідного страхового стажу, в тому числі на зазначених, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років. При наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок за кожний повний рік цих робіт пенсійний вік, встановлений статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», знижується на 1 рік.
Наведені положення кореспондуються з викладеними у частині третій статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV та Постанові Кабінету Міністрів «Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років» від 31.03.1994 №202.
Згідно зі Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений Постановою Ради Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року №10, що діяв до 11 березня 1994 року, Список №1, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162, що діяв до 16 січня 2003 року, Список №1, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №36 від 16 січня 2003 року, що діяв до 24 червня 2016 року та Список №1, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року №461, містить в собі розділ 1 підрозділ 1 «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуваннікорисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень» у яких передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах мають усі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», Кабінет Міністрів України постановою від 12.08.1993 №637 затвердив Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Згідно з п.п.1 та 2 вказаного Порядку, за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Відповідно до п.3 Порядку, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Пунктом 20 Порядку визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно зі ст.101 Закону України «Про пенсійне забезпечення», органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Відповідно до постанови Верховного Суду від 30.05.2018 у справі №174/658/16-а (провадження №К/9901/201/17), оцінюватися судом мають саме підстави відмови у призначенні пенсії, тобто, мотиви, з яких виходив відповідач, розглядаючи заяву про її призначення.
Аналіз вищенаведених норм права дає змогу суду дійти висновку, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, тоді як підтвердження трудового стажу на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами можливе лише у випадку її відсутності або відсутності в ній записів.
Суд зазначає, що вищенаведені норми встановлюють виключний пріоритет трудової книжки перед іншими документами для визначення пільгового стажу.
Так, згідно з записами трудовій книжки позивача НОМЕР_2 від 22.09.1997 позивач працював:
ВП «Шахтоуправління Південнодонбаське №1» ДП «Донецьквугілля»:
- з 22.09.1997 - прийнятий електрослюсарем підземним 4 розряду з повним робочим днем у шахті;
- з 28.09.2004 - переведений електрослюсарем підземним 5 розряду з повним робочим днем у шахті на ділянці №3.
Таким чином, професії, за якими працював позивач, віднесені до Списку №1 та атестовані, про що зазначено у його трудовій книжці.
Отже, записів у трудовій книжці позивача для визначення пільгового стажу повністю достатньо, оскільки в трудовій книжці позивача зазначені періоди роботи, назви професій, а також визначено, що роботи виконувались повний робочий день в шахті (під землею).
При цьому, суд зауважує, що відповідачами не зазначено, а судом не виявлено доказів того, що записи про спірні періоди в трудовій книжці позивача можна визнати такими, які не відповідають дійсності чи зроблені з порушенням визначеної процедури.
Додатково суд зазначає, що та обставина, що шахта, на якій працював позивач, знаходиться на непідконтрольній українській владі території, у зв'язку з чим, позивач не має можливості надати довідки про пільговий характер роботи позивача, не спростовує наявність у останнього пільгового стажу, що дає йому право на пенсію на пільгових умовах.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина.
Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Згідно з ч.1 ст.18 вказаного Закону, громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Відповідно до ч.2 ст.9 вказаного Закону, будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Частиною 3 ст.9 вказаного Закону визначено, що будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Отже, відповідно до наведених норм Закону, необхідною умовою для визнання незаконним акту органу, який знаходиться на тимчасово окупованій території, є створення такого органу, обрання чи призначення у порядку, не передбаченому законом.
Всі первинні документи, які сформовані до проведення антитерористичної операції, не можуть піддаватися сумніву та позбавляти особи права на отримання пенсії, що обчислена із заробітку, який вона отримувала на законних підставах, тільки з тих міркувань, що Україна тимчасово не здійснює контроль на території, де набутий відповідний стаж роботи.
Суд враховує, що позивач фактично позбавлений можливості надати такі довідки через знаходження підприємства на окупованій території, а неможливість провести перевірку відповідності запису довідки первинним документам, не може позбавляти позивача права на пенсійне забезпечення, оскільки надані позивачем трудові книжки містять усі необхідні реквізити та відомості про періоди його роботи на пільгових умовах.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постановах від 23 січня 2018 року у справі №583/392/17, від 30 жовтня 2018 року у справі №234/3038/17, від 14 лютого 2019 року в справі №234/18065/16-а.
Доводи відповідача стосовно того, що довідка про уточнюючій спеціальний (пільговий) стаж роботи містить недоліки, не можуть бути прийняті судом до уваги, оскільки, як було зазначено раніше, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а за правильність виготовлення довідок та іншої документації підприємства не несе відповідальність особа, яка звертається до даного підприємства.
Відтак, позивач не можу нести відповідальність у вигляді позбавлення права на виключення періоду його роботи: з 22.09.1997 по 31.12.1998 в ДП «Шахтоуправління «Південнодонбаьке №1».
Також, в трудовій книжці позивача в наявності відповідні записи щодо атестації робочого місця професії, що дає право на пенсію за Списком №1.
Відтак, позивач має належним чином оформлені трудові книжки, в яких містяться записи про його відповідний трудовий стаж із відомостями, які відповідають вимогам діючого законодавства на підтвердження права па пенсію на пільгових умовах.
Крім того, як вбачається з витягу РС-право позивачу незараховано до пільгового стажу позивача з 22.09.1997 по 31.07.2003, з 22.12.2006 по 31.12.2006, 31.12.2011, з 27.03.2014 по 31.03.2014, з 01.10.2015 по 19.10.2015, 30.04.2020 до стажу на підземних і відкритих гірничих роботах за списком робіт і професій, затвердженим постановою Кабінетом Міністрів України №202 від 31.03.1994 року, без зазначення відповідачем причин. З цього приводу суд вказує наступне.
Розділом І Постанови № 202 законодавцем встановлений, зокрема, список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку, а саме: I) підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт: усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).
В той же час Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, включає Розділ І «Гірничі роботи», п.п.1.1а - усі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, який дає право на пенсію незалежно від віку.
Таким чином пільговий стаж за Списком № 1 згідно з постановою № 202 повинен включатись до пільгового стажу при обчисленні пенсії.
Також вказує, що Закон України «Про відпустки» від 15.11.1996 року №504/96-ВР (далі Закон, в редакції, чинній на дату відповідної відпустки) у ст. ст. 25, 26 врегульовує випадки надання відпустки без збереження заробітної плати, при цьому у ст. 25 визначено обов'язкові випадки надання такої відпустки, в той час як у ст. 26 зазначено, що за сімейними обставинами та з інших причин працівнику може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на термін, обумовлений угодою між працівником та власником або уповноваженим ним органом, але не більше 15 календарних днів на рік.
Аналогічні положення містилися і у Кодексі законів про працю України, в редакції, чинній на дату відповідної відпустки (ст. 84). Додатково в ст. 214, 218 Кодексу законів про працю України врегульовано надання відпустки в зв'язку з навчанням.
Відповідно до листа Міністерства соціальної політики України від 08 лютого 2016 року №713/039/161-16 час простою та періоди відпусток без збереження заробітної плати, якщо вони були пов'язані з виробничою необхідністю, працівникам, які працюють в шкідливих і важких умовах праці, можуть бути зараховані до пільгового стажу, але не більше 1 місяця в календарному році
Час простою та періоди відпусток без збереження заробітної плати, якщо вони були пов'язані з виробничою необхідністю, працівникам, які працюють в шкідливих і важких умовах праці, можуть бути зараховані до пільгового стажу, але не більше 1 місяця в календарному році.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Касаційного адміністративного суду від 26.03.2020 року у справі №423/2860/16-а.
А отже, спірне рішення відповідача № 056230001580 від 15.05.2024, не відповідає обставинам справи та нормам матеріального права, а тому є незаконним, необґрунтованим і підлягає скасуванню.
Щодо вимог позивача зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати йому періоди військової служби в особливий період з 12.06.2022 року по теперішній час до стажу на підземних і відкритих гірничих роботах за списком робіт і професій, затвердженим поставною Кабінетом Міністрів України №202 від 31.03.1994 року з розрахунку один місяць служби за три місяці, то суд відмовляє у задоволенні даної частини позовних вимог оскільки дане порушене право позивача захищено рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 22 січня 2024 року у справі № 380/25459/23 та яке виконано відповідачем про що свідчить інформація з витягу РС-право наданого до матеріалів справи.
Отже судом встановлено, що на дату подання заяви про призначення стаж роботи позивача на підземних і відкритих гірничих роботах за списком робіт і професій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1994, за даними персоніфікованого обліку становив 20 років 0 місяців 26 днів.
Судом встановлено, що відповідач протиправно не зарахував до пільгового стажу позивача період 22.09.1997 по 31.12.1998 на посаді електрослюсаря підземного, зайнятого повний робочий день в шахті, що дорівнює 1 року 3 місяцям 10 дням.
Також судом враховано до пільгового стажу позивача з 01.01.1999 по 31.07.2003, з 22.12.2006 по 31.12.2006, 31.12.2011, з 27.03.2014 по 31.03.2014, з 01.10.2015 по 19.10.2015, 30.04.2020 до стажу на підземних і відкритих гірничих роботах за списком робіт і професій, затвердженим постановою Кабінетом Міністрів України №202 від 31.03.1994 року, що дорівнює 4 рокам 8 місяцям 6 дням.
Отже, стаж роботи позивача на підземних і відкритих гірничих роботах за списком робіт і професій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1994, обчислений за даними персоніфікованого обліку та на підставі документів і в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом №1058-ІV, становить більше ніж 25 років (20 років 0 місяців 26 днів. + (зарахований даним рішенням період: 1 рік 3 місяців 10 дн. + 4 роки 8 місяців 6 дн.)).
Таким чином, позовна вимога про призначення пенсії згідно з частиною 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підлягає задоволенню, оскільки у позивача наявний стаж роботи за списком виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від віку.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Частиною 2 статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно із статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За приписами статті 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтувалося на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Решта доводів позивача висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини та, зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п. 29).
Позивач звільнений від сплати судового збору. Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (21005, Вінницька область, м. Вінниця, вул. Зодчих, буд. 22, код ЄДРПОУ 13322403) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 15.05.2024 №056230001580 про відмову у призначенні пенсії з урахуванням Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 у справі № 380/25459/23.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати до пільгового стажу на підземних і відкритих гірничих роботах за списком робіт і професій, затвердженим постановою Кабінетом Міністрів України №202 від 31.03.1994, періоди роботи ОСОБА_1 у Державному підприємстві "Шахтоуправління "Південнодонбаське №1" з 22.09.1997 по 31.07.2003, з 22.12.2006 по 31.12.2006, 31.12.2011, з 27.03.2014 по 31.03.2014, з 01.10.2015 по 19.10.2015, 30.04.2020.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області призначити пенсію ОСОБА_1 з 27.01.2023 відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Повний текст рішення складено і підписано 15.10.2024.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 243 КАС України зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Т.В.Загацька