Рішення від 14.10.2024 по справі 200/5266/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 жовтня 2024 року Справа№200/5266/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув за правилами спрощеного позовного (письмового) провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -

ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить:

визнати протиправними дії щодо нездійснення нарахування та виплати щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб»,

зобов'язати здійснити з 30.07.2024 нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб»,

визнати протиправними дії щодо застосування обмеження розміру збільшення перерахунку пенсії, передбаченого п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», розміром 1500 грн,

зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.03.2024 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1,0796 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» у розмірі її фактичного нарахування в повному обсязі без обмеження 1500 грн,

визнати протиправними дії щодо повторного обмеження виплати пенсії максимальним розміром,

зобов'язати здійснювати виплату призначеної пенсії без обмеження її максимальним розміром у розмірі її фактичного призначення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач протиправно припинив виплату щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб». За змістом позову перерахунок його пенсії після 01.03.2018 здійснено з метою відновлення його порушеного права на належний розмір пенсії, що виникло до 01.03.2018, перерахунок пенсії не пов'язаний із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, через що проведення такого перерахунку не є підставою припинення виплати щомісячної доплати до пенсії згідно з постановою № 713.

Також позивач не згодний із застосуванням обмеження індексації пенсії розміром 1500 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», оскільки до повноважень Кабінету Міністрів України входить лише встановлення порядку індексації пенсії, а визначення розміру індексації пенсії та інших доходів громадян України проводиться виключно законами України.

Крім того, як зазначив позивач, відповідач, не зважаючи на рішення у справі № 200/3952/22, повторно протиправно обмежив розмір пенсії позивача максимальним розміром, в той час як рішенням Конституційного суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" зі змінами, а саме: частина 7 статті 43 Закону № 2262, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 01.01.2016 по 31.12.2016, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10730 гривень; положення частини 7 статті 43, першого речення частини 1статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зі змінами, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Відповідач проти задоволення заявлених позивачем вимог заперечував, про що зазначив у наданому до суду відзиві.

Згідно з викладеним відповідачем у відзиві на позов постановою КМУ від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» установлено з 01.07.2021 виплату особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячної доплати в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону. У разі, коли пенсія переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Так, на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18.10.2021 у справі №200/11075/21 територіальним управлінням пенсійного фонду проведено перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки в лютому 2022 року. Після виконання судового рішення розмір пенсійної виплати збільшився на більш ніж 2000 гривень. Таким чином, розмір пенсії позивача переглянуто після 01.03.2018, підстави для встановлення надбавки відповідно до постанови КМУ № 713 відсутні. Враховуючи зазначене, виплату щомісячної доплати відповідно до постанови КМУ №713 припинено з 01.03.2022. Абзацом 3 пункту 1 постанови КМУ № 713 не передбачено будь-яких обмежень щодо підстав перегляду пенсії після 01.03.2018.

Пунктом 10 постанови КМУ №185 встановлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень. Позивачу проведено індексацію пенсії відповідно до постанови КМУ №185, розмір індексації з 01.03.2024 становить 1500 гривень.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою від 05.08.2024 відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін.

Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ

Позивач, ОСОБА_1 , отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області (відповідач у справі).

Згідно з протоколом перерахунку пенсії від 28.07.2021 з 01.07.2021 позивачу на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 встановлено доплату до пенсії у сумі 2000 грн. Основний розмір пенсії (70% грошового забезпечення) становить 7035,00 грн та обчислений з грошового забезпечення розміром 10050,00 грн.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 18.10.2021 у справі 200/ 11075/21, що набрало законної сили 27.01.2022, визнано протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №128 від 02.08.2021 щодо відмови у перерахунку і виплаті ОСОБА_1 пенсії згідно довідки № 33/25-1078 Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» про розмір грошового забезпечення у розмірі 74% від грошового забезпечення за посадою заступник начальника Головного управління станом на листопад 2019 та зобов'язано провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 (різницю між фактично отриманими та належними до сплати сумами пенсії згідно довідки № 33/25-1078 Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» про розмір грошового забезпечення у розмірі 74% від грошового забезпечення за посадою заступник начальника Головного управління починаючи з 01.11.2019.

Відповідно до розпорядження від 25.02.2022 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.03.2022 на підставі рішення суду, під час перерахунку пенсію обчислено з грошового забезпечення розміром 30 945,96 грн. Після перерахунку розмір пенсійної виплати збільшився до 26106,01 грн, у т.ч. основний розмір пенсії (74 % грошового забезпечення) 22 900,01 грн, із урахуванням індексації за 2022 рік - 3026,00 грн. Розмір пенсії до виплати з урахуванням індексації та надбавок загальний розмір пенсії - 19 340,00 грн. При цьому, у складі пенсії після наведеного перерахунку відсутня надбавка у сумі 2000,00 грн відповідно до ПКМУ № 713 від 14.07.2021.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 31.08.2022 у справі № 200/3952/22, що набрало законної сили 24.01.2023, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 її максимальним розміром з лютого 2022 року; зобов'язано управління здійснити перерахунок його пенсії без обмеження її максимальним розміром та виплатити різницю недоотриманої пенсії, з урахуванням виплачених сум, починаючи з лютого 2022 року.

Згідно з протоколом пенсійної справи позивачу перераховано пенсію з 01.03.2023 на підставі рішення суду, після перерахунку розмір пенсії збільшився до 26 106,01 грн, у т.ч. основний розмір пенсії - 22 900,01 грн та індексації за 2022 рік - 3206,00 грн, індексація за 2023 рік - 1500,00 грн.

Згідно з протоколом перерахунку пенсії з 01.03.2024 розмір пенсійної виплати позивача збільшився на суму проведеної індексації за 2024 грн на 1500,000 грн, після чого загальний розмір пенсійної виплати збільшився до 29 106,01 грн.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 22.01.2024 у справі № 200/7443/23, що набрало законної сили 08.04.2024, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обмеження розміру виплаченої ОСОБА_1 з 01.03.2023 індексації пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» розміром 1500,00 грн та зобов'язано здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.03.2023 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1,197 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», без обмеження її розміром 1500,00 грн.

Згідно з протоколом перерахунку пенсії на підставі рішення суду з 01.05.224 розмір пенсійної виплати позивача збільшився до 32748,89 грн, у т.ч. основний розмір пенсії 22 900,01 грн, індексація за 2022 рік - 3206,00 грн, індексація за 2023 рік - 5142,88 грн, індексація за 2024 рік - 1500,00 грн.

Згідно з протоколом пенсійної справи з 01.06.2024 позивача обмежено розмір пенсійної виплати до 26106,01 грн.

Листом від 31.05.2024 № 0500-0203-8/55532 відповідач повідомив представника позивача, що відповідно до Постанови № 713 з 01.07.2021 позивачу встановлено доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн, втім, на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі № 200/11075/21 від 18.10.2021, яке набрало законної сили 27.01.2022, проведено перерахунок його пенсії з 01.11.2019 на підставі довідки № 33/25-1078 у розмірі 74% грошового забезпечення в лютому 2022 року. Враховуючи, що розмір пенсії позивача з 01.11.2019 переглядався та різниця у розмірі пенсії становила більше за 2000,00 грн, виплату щомісячної доплати відповідно до Постанови № 713 припинено з 01.03.2022.

Також відповідачем у цьому листі зазначено, що відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова № 185) з 01.03.2024 позивачу підвищено основний розмір пенсії на 7,96 %. Відповідно до п. 8 Постанови № 185 встановлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1-7 цієї постанови не може перевищувати 1500,00 грн. Іншого чинним законодавством не передбачено.

Згідно з наведеною у листі відповідача від 19.08.2024 № 14697/05-16 інформації про нарахування та виплату позивачу пенсії, у травні 2024 року позивачу виплачено пенсію у сумі 32 748,89 грн. При цьому, у червні-серпні 2024 року відображено її нарахування у сумі 32 748,89 грн на місяць, проте, виплату - по 26 106,01 грн на місяць. У листі наявна примітка про те, що пенсійну виплату обмежено розміром 26 106,01 грн.

Доказів зміни розміру виплачуваної пенсії у вересні, жовтні 2024 року суду не надано.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ ТА ВИСНОВКИ СУДУ

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ).

Згідно зі ст. 1-1 вказаного Закону № 2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 цього Закону особи з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

14.07.2021 з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб». 16.07.2021 вказана постанова набрала чинності.

Відповідно до п. 1 цієї постанови з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, установлено щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021.

Пунктом 3 зазначеної Постанови вказано Пенсійному фонду України забезпечити встановлення з 01.07.2021 виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 № 656 “Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій» для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, за матеріалами пенсійних справ.

Судом встановлено, що відповідно до постанови КМУ № 713 з 01.07.2021 позивачу встановлено щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 18.10.2021 у справі № 200/11075/21, яке набрало законної сили 27.01.2022, зобов'язано ГУ ПФУ в Донецькій області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 різницю між фактично отриманими та належними до сплати сумами пенсії згідно довідки № 33/25-1078 Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» про розмір грошового забезпечення у розмірі 74% від грошового забезпечення за посадою заступник начальника Головного управління починаючи з 01.11.2019.

На виконання цього рішення суду відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з 01.11.2019 у лютому 2022 року.

З 01.03.2022 щомісячна доплата до пенсії у розмірі 2000,00 грн позивачу припинена на підставі того, що після виконання судового рішення розмір пенсійної виплати збільшився більш ніж на 2000,00 грн, що не є спірним між сторонами.

Суд зауважує, що питання наявності в позивача права на надбавку відповідно до постанови КМУ № 713 у сумі 2000,00 грн станом на 01.07.2021 не є спірним у цій справі.

У той же час, доказів проведення після 01.03.2018 інших перерахунків пенсії позивача, ніж на виконання наведеного вище рішення суду, відповідачем суду не надано та не повідомлено про їх проведення, матеріали наданої відповідачем суду електронної пенсійної справи позивача також не містять таких відомостей.

В постанові від 08.11.2022 у справі № 420/2473/22, водночас, Верховний Суд зазначив, що аналіз положень постанови КМУ № 713 та мети її прийняття Урядом свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого після 01.03.2018 згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713 виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та інших осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713 - зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Відповідно до висновків Верховного Суду перерахунок пенсії проведений на виконання судового рішення, вмотивованого усуненням порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у нього виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, а тому така особа має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.

Прийняття рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18.10.2021 у справі № 200/11075/21 про зобов'язання провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки № 33/25-1078 з 01.11.2019, вмотивовано змінами правового врегулювання спірних правовідносин після набрання законної сили рішенням суду у справі № 826/12704/18.

Так, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у цій справі від 14.05.2019, яке набрало законної сили 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

За висновками, викладеними в цьому рішенні, пункт 3 оскаржуваної постанови № 103 передбачав перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премій, виплачених поліцейським у січні 2016 року, хоча фактично додаткові види грошового забезпечення поліцейським були затверджені лише у квітні 2016 року наказом МВС України № 260 від 06.04.2016. За таких обставин оскаржуваний пункт 3 постанови № 103 у відсотковому співставленні встановлював зменшення виплати пенсії військовослужбовцям у порівнянні з тими умовами, які вони мали до його прийняття, фактично звужував складові грошового забезпечення, які підлягають врахуванню при обрахунку пенсії вказаним особам, скасовував надбавки, доплати, підвищення і премії, які отримували пенсіонери органів внутрішніх справ (міліції) під час служби, та які враховувались при попередніх перерахунках пенсій, тому, на думку суду, змінював умови і норми пенсійного забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) або за прирівняними до них посадами, а тому звужував зміст вже існуючих прав таких осіб, відтак є протиправним та такими, що не відповідав правовим актам вищої юридичної сили.

Таким чином, перерахунок пенсії позивачу, проведений з 01.11.2019 на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18.10.2021 у справі № 200/11075/21 на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення є таким, що здійснений з метою відновлення порушення його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018, а отже не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії. Беручи до уваги наведене, позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн відповідно до постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 08.11.2022 у справі № 420/2473/22, від 02.03.2023 у справі № 600/870/22-а.

З огляду на таке, нездійснення відповідачем нарахування та виплати позивачу щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» є протиправними, а відтак є підстави для зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії позивача у розмірі 2000 грн згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».

Позивач просить суд здійснити таке нарахування з 30.07.2024, водночас, судом встановлено, що її нарахування та виплата протиправно не здійснюються позивачу з 01.03.2022.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Позивач звернувся до суду 31.07.2024. Беручи до уваги наведене та з урахуванням встановленого ч. 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України шестимісячного строку на звернення до суду з моменту, коли позивач дізнався або мав дізнатись про порушення своїх прав, враховуючи, що пенсія за поточний місяць виплачується протягом такого місяця, з метою повного та ефективного захисту прав позивача, суд вважає за можливе вийти на межі позовних вимог та зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії позивача у розмірі 2000 грн згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» з 01.02.2024.

З приводу індексації пенсії суд зазначає таке.

Відповідно до статті 64 Закону №2262-ХІІ у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

Пунктом 6 розділу Прикінцеві положення Закону України “Про Державний бюджет України на 2024 рік» установлено, що у 2024 році, зокрема, частина друга статті 22, стаття 64 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» застосовується у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

Вказаний пункт Закону №2710-IX є чинним та неконституційним не визнавався.

Таким чином, Законом про Державний бюджет України на 2024 рік делеговано Кабінету Міністрів України право встановлювати порядок та умови індексації пенсійного забезпечення у 2024 році.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення).

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Підстави для проведення індексації визначені статтею 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", відповідно до якої індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідачем у даній справі проведено індексацію пенсії позивача з 01.03.2024 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 (далі - постанова № 185), суму індексації визначено у розмірі 1500,00 грн.

Згідно з п. 1 цієї постанови Пунктом з 01.03.2024 перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

Пунктом 2 постанови № 185 установлено, що з 01.03.2024 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього підпункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Відповідно до абз. 3 пункту 3 Постанови № 185 передбачено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Виключень щодо неврахування пункту 3 Постанови № 185 під час такого перерахунку пенсії, законодавство не містить.

Отже, нормами зазначених вище законів надано право Кабінету Міністрів України визначати розмір, умови та порядок збільшення пенсій з метою їх індексації, що й зробив Уряд шляхом затвердження постанови № 185. Зазначений пункт 3 Постанови № 185 є чинним та підлягає застосуванню відповідачем.

Положення постанови №185 не суперечать Конституції України, Законам України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" та "Про індексацію грошових доходів населення", встановлення граничної величини індексації пенсії саме по собі не є порушенням права позивача на належний соціальний захист, оскільки пов'язане з фінансовими можливостями держави.

Суд звертає увагу на те, що питання застосування граничного розміру індексації пенсій з 01.03.2023 відповідно до постанови № 168 (яка є аналогічною в частині приписів п. 3 постанови № 185) було предметом судового розгляду Верховним Судом у справах № 420/25804/23 (постанова від 07 червня 2024 року), № 120/14637/23 (постанова від 13 червня 2024 року).

Так, у постанові від 07.06.2024 у згаданій справі № 420/25804/23 Верховний Суд дійшов висновку, що обмеження верхньої межі індексації здійснюється для того, щоб збалансувати потреби та захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян, а також з урахуванням того, що в умовах дії воєнного стану видатки в першу чергу спрямовуються на національну безпеку і оборону та на здійснення заходів правового режиму воєнного стану.

При цьому, як положеннями статті 42 Закону № 1058-IV, так і положеннями статті 64 Закону № 2262-ХІІ Уряду надано право визначати розмір, умови та порядок здійснення індексації пенсій.

Отже, положеннями постанови КМУ визначено верхню межу розміру індексації пенсії у граничному розмірі 1500,00 грн, яку не може перевищувати сума індексації (підвищення) у разі здійснення на виконання пункту 2 цієї постанови.

Тобто це означає, що якщо сума індексації пенсії в результаті проведеного перерахунку перевищує 1500,00 грн, доплата до пенсії встановлюється у межах граничної величини - в розмірі 1500,00 грн.

На підставі викладеного Верховний Суд у постанові від 07.06.2024 у справі № 420/25804/23 дійшов висновку про правомірність дій пенсійного органу щодо встановлення позивачу індексації пенсії з 01.03.2023 у розмірі граничної величини, передбаченої пунктом 10 постанови №168, - 1500,00 грн.

В межах справи № 420/25804/23 Верховним Судом досліджено нормативно-правове регулювання визначення граничної величини суми індексації пенсії, з огляду на що суд враховує вищенаведені висновки Верховного Суду під час розгляду цієї справи.

З урахуванням наведеного, суд дійшов до висновку, що пенсійний орган, нарахувавши позивачеві відповідно до постанови КМУ № 185 з 01.03.2024 індексацію (підвищення) пенсії в сумі 1500 грн, також діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, обґрунтовано та з врахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Отже, заявлені позивачем вимоги в частині визнання протиправними дії щодо застосування обмеження розміру збільшення перерахунку пенсії, передбаченого п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», розміром 1500 грн, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.03.2024 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1,0796 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» у розмірі її фактичного нарахування в повному обсязі без обмеження 1500 грн, задоволенню не підлягають.

Стосовно виплати позивачу пенсії з червня 2024 року у сумі 26 106,01 грн суд зазначає, що пояснень та доказів на їх підтвердження щодо виплати її у такому розмірі замість нарахованого її розміру у сумі 32 748,89 грн, тобто, обмеження її розміру, відповідач суду не надав, у примітці до листа від 19.08.2024 № 14697/05-16 послався на обмеженням її розміру після виконання рішення суду № 200/3952/22, що встановлений на 01.02.2022.

Водночас, рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 31.08.2022 у справі № 200/3952/22, яке набрало законної сили 24.01.2023, позов ОСОБА_1 задоволено, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обмеження пенсії її максимальним розміром з лютого 2022 року; зобов'язано управління здійснити перерахунок пенсії без обмеження її максимальним розміром та виплатити різницю недоотриманої пенсії, з урахуванням виплачених сум, починаючи з лютого 2022 року.

У цьому судовому рішенні встановлено, що Конституційним Судом України у Рішенні від 20.12.2016 № 7-рп/2016 надано оцінку обмеженню максимальним розміром пенсії військовослужбовців та особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону №2262-XII і визнано таким, що не відповідає статті 17 Конституції України і втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не міг перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Як вже зазначено, пояснень щодо підстав виплати позивачу з червня 2024 року пенсії у сумі 26106,01 грн замість нарахованого її розміру у сумі 32 748,89 грн, тобто, обмеження її розміру, відповідачем суду не надав.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відтак, позовні вимоги про визнання протиправними обмеження виплати пенсії максимальним розміром підлягають задоволенню із визначенням початку застосування такого обмеження - 01.06.2024 .

Вимоги позивача про зобов'язання відповідача в подальшому здійснювати виплату пенсію без обмеження її максимальним розміром, у розмірі її фактичного призначення, є вимогами на майбутнє та не підлягають задоволенню. Втім, для ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень та на підставі частини 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії без обмеження її максимальним розміром та виплатити різницю недоотриманої пенсії, з урахуванням виплачених сум, починаючи з червня 2024 року.

Таким чином, позов підлягає задоволенню частково.

Відповідно до частин 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Враховуючи наведене, сплачені позивачем судові витрати зі сплати судового збору у сумі 968,96 грн підлягають стягненню на його користь з бюджетних асигнувань відповідача пропорційно задоволеній частині позовних вимог - у сумі 645,97 грн.

З огляду на викладене вище та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 241-243, 245, 246, 257, 262, 291, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 01.02.2024 нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обмеження виплати ОСОБА_1 пенсії максимальним розміром з червня 2024 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром та виплатити різницю недоотриманої пенсії, з урахуванням виплачених сум, починаючи з червня 2024 року

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Відомості про сторін:

ОСОБА_1 (позивач) - адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (відповідач) - адреса: 84122, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, ЄДРПОУ 13486010.

Суддя А.С. Михайлик