Справа №766/11111/24
Пров. №3/766/6740/24
27.09.2024
Херсонський міський суд Херсонської області
у складі: головуючого судді - Арчакова Д.В.
за участі:
секретаря судового засідання - Тицко Ю.О.,
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1
розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Херсон, громадянина України, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
за частиною першою ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП),
безпосередньо після закінчення судового розгляду виніс постанову про таке:
І. Опис обставин, установлених під час розгляду справи
1. До Херсонського міського суду Херсонської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №363388 від 04.09.2024 року, складений відносно ОСОБА_1 за частиною першою статті 156 КУпАП, в якому зазначено, що остання, 04.07.2024 о 12:30 годині, перебуваючи за адресою: м. Херсон, площа В'ячеслава Чорновола, район торгового центру «Салют», будучи продавцем магазину ФОП « ОСОБА_2 », здійснювала торгівлю тютюновими виробами з підробленими марками акцизного податку.
Відповідно до зазначеного протоколу працівниками поліції було вилучено:
-Цигарки «Mustang» червоні - 24 шт.;
-Цигарки «Dandy Black» - 7 шт.;
-Цигарки «Monte Carlo Blue» - 2 шт.;
-Цигарки «Mustang silver» - 1 шт.
Всього : 34 (тридцять чотири) упаковки тютюнових виробів
ІІ. Пояснення осіб, які беруть участь у провадженні в справі про адміністративне правопорушення
2. В поясненнях до протоколу ОСОБА_1 зазначила, що на вилучених працівниками поліції упаковках тютюнових виробів присутня належна акцизна марка. Зі складеним протоколом не згодна.
ІІІ. Досліджені в судовому засіданні докази
3. На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення надано такі докази:
- протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №363388 від 04.07.2024 року, складений за частиною першою ст. 156 КУпАП;
- копія рапорту з фабулою ЄО;
- копія паспорту ОСОБА_1
- квитанція про отримання речей і документів, вилучених під час здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення;
- фотографія вилучених тютюнових виробів;
- копія ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами на ім'я ФОП ОСОБА_3 ;
- копія свідоцтва ФОП.
ІV. Оцінка Суду
4. Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
5. Адміністративна відповідальність за частиною першою ст. 156 КУпАП настає за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері торгівлі пивом, алкогольними та слабоалкогольними напоями і тютюновими виробами, а також суспільні відносини у сфері захисту прав споживачів та охорони здоров'я населення
6. Відповідно до положень ст. 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального»
тютюнові вироби - сигарети з фільтром або без фільтру, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників для куріння, нюхання, смоктання, жування чи вдихання без горіння шляхом нагрівання;
оптова торгівля - діяльність по придбанню і відповідному перетворенню товарів для наступної їх реалізації суб'єктам господарювання (у тому числі іноземним суб'єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) роздрібної торгівлі, іншим суб'єктам господарювання (у тому числі іноземним суб'єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва);
роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання (у тому числі іноземних суб'єктах господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) громадського харчування;
7. Відповідно до підпункту 14.1.107. ст. 14 Податкового кодексу України марка акцизного податку - спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.
8. Відповідно до приписів ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів тощо, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
9. Відповідно до п.6 розділу II «Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції», усі реквізити протоколу про адміністративне правопорушення заповнюються чорнилом чорного або синього кольору, розбірливим почерком, державною мовою.
Так, зміст графи «склад адміністративного правопорушення» не є повністю читабельним, а тому неможливо встановити повністю викладений посадовою особою зміст вчиненого правопорушення, що є порушенням Інструкції.
10. Відповідно до п. 15 Розділу II «Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції», до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).
Так, матеріали справи про адміністративне правопорушення за протоколом серії ВАД 363338 від 04.07.2024 не містять рапортів посадових осіб, протоколу вилучення речей і документів, відомостей щодо підробки акцизних марок або підстав вважати їх такими, що підроблені.
Окрім цього, додатки до матеріалів справі виконані в критично низькій технічній якості, що фізично унеможливлює ідентифікацію змісту наданих документів.
Додатково Суд зауважує, що виконана посадовими особами фототаблиця не дозволяє ідентифікувати її зміст відповідно до наданого Суду переліку вилучених речей ані з боку якості наданої копії (оскільки неможливо встановити зазначені кольорі, марки та ін.), ані з боку виконання фотофіксації через хаотичність викладених предметів, через яку не вбачається які саме предмети зафіксовані на фототаблиці.
11. Суд наголошує, що склад адміністративного правопорушення це сукупність законодавчо-визначених ознак, наявність яких дає підстави дійти висновку у кожному конкретному випадку щодо належної правової кваліфікації дій особи, та як наслідок прийняти рішення щодо можливості притягнення такої особи до юридичної відповідальності.
12. Відсутність (недоведеність) хоча б однієї із ознак складу адміністративного правопорушення унеможливлює прийняття рішення про притягнення особи до відповідальності та застосування щодо неї заходів державного примусу, зокрема накладення стягнення у виді штрафу.
13. Також Суд наголошує, що судовий розгляд відповідно до приписів КУпАП проводиться в межах обставин інкримінованого особі адміністративного правопорушення, зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення. Суд не має права самостійно змінювати кваліфікацію адміністративного правопорушення, інкримінованого особі чи збирати докази у справі. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
14. Відповідно до приписів ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин:
1) відсутність події і складу адміністративного правопорушення;
2) недосягнення особою на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку;
3) неосудність особи, яка вчинила протиправну дію чи бездіяльність;
4) вчинення дії особою в стані крайньої необхідності або необхідної оборони;
5) видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення;
6) скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність;
7) закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу;
8) наявність по тому самому факту щодо особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, постанови компетентного органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, або нескасованої постанови про закриття справи про адміністративне правопорушення, а також повідомлення про підозру особі у кримінальному провадженні по даному факту;
9) смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі.
15. Враховуючи вищевикладене та за результатом дослідження наданих Суду матеріалів протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД 363388 від 04.07.2024 року, складеного відносно ОСОБА_1 , вбачається, що:
- Неможливо встановити відповідність між зафіксованою в протоколі інформацією та доказами, доданими до протоколу;
- Неможливо встановити фактичні обставини правопорушення;
- Відсутні будь-які докази, що свідчили б про вчинення ОСОБА_1 , інкримінованого їй правопорушення за ч. 1 ст. 156 КУпАП.
З огляду на наведене, Суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою ст. 156 КУпАП.
З цих підстав,
керуючись статтями 1, 9, 22, 156, 247, 276-279,283-285, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Суд,
1. Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 156 КУпАП - закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
2. Речові докази, вилучені для тимчасового зберігання згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №363388 від 04.07.2024 року, а саме - тютюнові вироби «Mustang» червоні - 24 шт.; «Dandy Black» - 7 шт.; «Monte Carlo Blue» - 2 шт.; «Mustang silver» - 1 шт. (Всього : 34 (тридцять чотири) упаковки тютюнових виробів) - повернути власнику.
3. Постанова може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області протягом десяти днів з дня її винесення.
4. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. В разі подачі апеляційної скарги, судове рішення набирає чинності після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
СуддяД. В. Арчаков