Ухвала від 18.07.2024 по справі 766/11633/24

Справа №766/11633/24

н/п 1-в/766/443/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про продовження строку адміністративного нагляду

18.07.2024

Херсонський міський суд Херсонської області

у складі: головуючого судді - ОСОБА_1 ,

За участі:

секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Херсоні подання начальника Херсонського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Херсонській області підполковника поліції ОСОБА_3 про встановлення адміністративного нагляду відносно:

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Херсон, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,

раніше судимого за вчинення особливо тяжкого злочину:

-01.11.2011 року Білозерським районним судом Херсонської області за п. 6, 12 ч. 2 ст. 115, ч. 4 ст. 187, ч. 1 ст. 70 Кримінального кодексу України (далі - КК України),

ВСТАНОВИВ:

1. Начальник відділу поліції № 1 Херсонського районного управління поліції ГУНП в Херсонській області звернувся до суду із поданням про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 .

2. Подання обґрунтоване тим, що ОСОБА_4 перебуває у відділі поліції № 1 Херсонського районного управління поліції ГУНП в Херсонській області на обліку під адміністративним наглядом. Під час знаходження на обліку на шлях виправлення не став, продовжує вчиняти правопорушення та неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності. За місцем мешкання характеризується посередньо.

На підтвердження обґрунтування до подання подано протоколи про адміністративні правопорушення, постанови по справі про адміністративні правопорушення складені відносно ОСОБА_4 , а також ухвалу судді Херсонського міського суду Херсонської області від 27.07.2023 року про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 .

3. Особа, що звернулася з цим поданням просить вирішити питання про продовження адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 строком на шість місяців з такими обмеженнями:

- реєстрація в Херсонському РУП ГУНП в Херсонській області два рази на місяць, а саме кожного першого та третьої середи місяця на протязі року з 09:00 години до 13:00 години;

- письмово повідомляти працівників поліції, які здійснюють адміністративний нагляд, про зміну місця роботи, адреси проживання, як в межах населеного пункту, так і за його межами;

- заборона залишення місця проживання з 21:00 години до 05:00 години;

- заборона відвідування торговельних закладів, які проводять реалізацію алкогольних напоїв на розлив, з метою їх вживання та придбання;

- заборона виїзду за межі м. Херсон в особистих справах без дозволу працівників поліції Херсонського РУП ГУНП в Херсонській області;

- з'являтися за викликом працівників поліції Херсонського РУП ГУНП в Херсонській області у вказаний термін і давати усні та письмові пояснення з питань, пов'язаних з виконанням правил адміністративного нагляду.

4. ОСОБА_4 та відділ поліції № 1 ХРУП ГУНП в Херсонській області про день, час та місце судового розгляду були повідомлені належним чином, до суду не з'явились. Так матеріали подання містять заяву ОСОБА_4 з проханням проводити судовий розгляд за його відсутності, проти продовження строку адміністративного нагляду останній не заперечує.

5. Суд, розглянувши подання та додані до нього матеріали дійшов такого висновку:

6. Ухвалою судді Херсонського міського суду Херсонської області від 27.07.2023 року відносно ОСОБА_4 встановлено адміністративний нагляд терміном на один рік.

7. Відповідно до частини другої ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» у разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості.

Отже, підставою для продовження адміністративного нагляду є те, що особа, щодо якої встановлений адміністративний нагляд є небезпечною для суспільства, тобто такою, яка схильна або має бажання за певних умов до заподіяння або створення загрози заподіяння істотної шкоди фізичній, юридичній особі, суспільству або державі.

Зі змісту подання вбачається, що особа, яка його подала, вважає, що ОСОБА_4 є небезпечною для суспільства особою, оскільки не виконує правил адміністративного нагляду, систематично вчиняє нові правопорушення, на шлях виправлення не стає.

8. Відповідно до ст. 9 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» особи, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, зобов'язані вести законослухняний спосіб життя, не порушувати громадський порядок і додержувати таких правил:

а) прибути у визначений установою виконання покарань термін в обране ними місце проживання і зареєструватися в органі Національної поліції;

б) з'являтися за викликом органу Національної поліції у вказаний термін і давати усні та письмові пояснення з питань, пов'язаних з виконанням правил адміністративного нагляду;

в) повідомляти поліцейських, які здійснюють адміністративний нагляд, про зміну місця роботи, місця проживання чи перебування, а також про виїзд за межі району (міста) у службових справах;

г) в разі від'їзду в особистих справах з дозволу поліцейського в інший населений пункт та перебування там більше доби зареєструватися у відповідному органі Національної поліції.

9. Відповідно до ст. 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» до осіб, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, за постановою суду можуть бути застосовані частково або у повному обсязі такі обмеження:

а) заборона виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу;

б) заборона перебування у визначених місцях району (міста);

в) заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста);

г) реєстрація в міліції від одного до чотирьох разів на місяць.

Під час здійснення адміністративного нагляду суд за поданням начальника органу Національної поліції з урахуванням особи піднаглядного, його способу життя і поведінки може змінювати (зменшувати або збільшувати) обсяг обмежень, передбачених цією статтею.

10. Отже, з наведено слідує, що начальник органу Національної поліції при зверненні до суду з поданням про встановлення або продовження адміністративного нагляду може діяти тільки в межах ст. 10 названого Закону.

Обов'язки для осіб, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, визначені Законом і не можуть визначатися судом за поданням начальника органу Національної поліції.

11. Крім того, суд наголошує, встановлення обмежувальних заходів має кореспондуватися з відповідальністю за їх порушення, оскільки лише в такому разі втручання в приватне право особи буде виправданим, оскільки буде дотримана легітимна мета такого втручання, яка сформульована у ст. 2 названого Закону, а саме: адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню кримінальних правопорушень окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.

12. Відповідно до частини першої ст. 187 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена відповідальність за порушення правил адміністративного нагляду особами, щодо яких встановлено такий нагляд, а саме:

1) неявка за викликом органу Національної поліції у вказаний термін і ненадання усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з виконанням правил адміністративного нагляду;

2) неповідомлення працівників Національної поліції, які здійснюють адміністративний нагляд, про зміну місця роботи чи проживання або про виїзд за межі району (міста) у службових справах;

3) порушення заборони виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу;

4) порушення заборони перебування у визначених місцях району (міста);

5) нереєстрація в органі Національної поліції

13. Суд також враховує, що відповідно до частини другої п. 8 Порядку здійснення заходів під час запровадження комендантської години та встановлення спеціального режиму світломаскування в окремих місцевостях, де введено воєнний стан, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 липня 2020 р. №573 на території, де запроваджено комендантську годину, забороняється перебування у визначений період доби на вулицях та в інших громадських місцях осіб без виданих перепусток, а також рух транспортних засобів.

З 01.04. 2024 року на території Херсонської міський територіальної громади введено режим комендантської години з 21:00 години до 05:00 години наступного дня.

Обмеження введені в режимі комендантської години поширюються на усіх, хто перебуває на території Херсонської міський територіальної громади, в тому числі на ОСОБА_4 .

Тому суд вважає, що окремо застосовувати обмеження, які по суті дублюють обмеження режиму комендантської години є надмірним втручанням у приватне право особи.

14. Отже виходячи з викладеного суд вважає за можливим задовольнити подання начальника відділу поліції № 1 Херсонського районного управління поліції ГУНП в Херсонській області частково, а саме, продовжити адміністративний нагляд відносно ОСОБА_4 , із встановленням таких обмежень:

- реєстрація в Херсонському РУП ГУНП в Херсонській області два рази на місяць, а саме кожного першого та третього четверга місяця на протязі року з 09:00 години до 13:00 години;

- заборона відвідування торговельних закладів, які проводять реалізацію алкогольних напоїв на розлив, з метою їх вживання та придбання;

- заборона виїзду за межі м. Херсон в особистих справах без дозволу працівників поліції Херсонського РУП ГУНП в Херсонській області.

Керуючись ст. 5, 6, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», ст. 395, 532 Кримінального процесуального кодексу України,

ПОСТАНОВИВ:

1. Подання начальника Херсонського районного управління поліції ГУНП в Херсонській області ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , - задовольнити частково.

2. Продовжити відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , адміністративний нагляд терміном на 6 (шість) місяців, а саме до 18.01.2025 року.

3. Застосувати до ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , під час здійснення за ним адміністративного нагляду такі обмеження:

- реєстрація в Херсонському РУП ГУНП в Херсонській області два рази на місяць, а саме кожного першого та третього четверга місяця на протязі року з 09:00 години до 13:00 години;

- заборона відвідування торговельних закладів, які проводять реалізацію алкогольних напоїв на розлив, з метою їх вживання та придбання;

- заборона виїзду за межі м. Херсон в особистих справах без дозволу працівників поліції Херсонського РУП ГУНП в Херсонській області.

4. В решті подання відмовити.

5. Ухвала може бути оскаржена протягом 7 (семи) днів з дня її проголошення до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області.

6. Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

СуддяОСОБА_1