Справа №345/5870/24
Провадження № 3/345/1507/2024
16.10.2024 року м. Калуш
Суддя Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області Онушканич В.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Калуського РВП ГУНП в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , особи з інвалідністю ІІІ групи, приватного підприємця (адміністратор піци-пабу «Кукурудза»), громадянки України, за ст.ст. 173, 185 КУпАП,
ОСОБА_1 12.10.2024 року близько 22.10 год. у м. Калуш по вул. Винниченка,8, у громадському місці, в приміщенні піци-пабу «Кукурудза», вчинила дрібне хуліганство, а саме нецензурно лаялася, чим порушила громадський порядок та спокій громадян.
Також 12.10.2024 року близько 22.10 год. у м. Калуш по вул. Винниченка, 8, в приміщенні піци-пабу «Кукурудза», ОСОБА_1 здійснила злісну непокору законній вимозі поліцейського при виконанні службових обов'язків, штовхала та шарпала за формений одяг поліцейського, що виразилося у перешкоджанні перевірки документів у військовозобов'язаних відповідно до ч. 2 ст. 32 Закону України «Про Національну поліцію».
ОСОБА_1 вину у вчиненні інкримінованих їй правопорушень визнала, не заперечила обставин, які викладені у протоколах. У скоєному розкаюється, просить її суворо не карати. Обіцяє більше таких дій не вчиняти.
Суддя, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Диспозиція ст.173 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за дрібне хуліганство, тобто нецензурну лайку в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
З об'єктивної сторони, хуліганство, незалежно від виду відповідальності (адміністративної чи кримінальної), характеризується порушенням громадського порядку, а з суб'єктивної сторони - умисною виною та мотивом явної неповаги до суспільства.
Об'єктом адміністративного проступку, передбаченогост.173 КУпАП є суспільні відносини у сфері охорони громадського порядку.
Громадський порядок - це обумовлена потребами суспільства система врегульованих правовими та іншими соціальними нормами система відносин, що складаються у громадських містах в процесі спілкування людей, і яка має на меті забезпечення спокійної обстановки суспільного життя, нормальних умов для праці і відпочинку людей, для діяльності державних органів, а також підприємств, установ та організацій.
Найбільш розповсюдженою формою дрібного хуліганства є нецензурна лайка у громадських місцях, непристойні висловлювання.
Іншою формою цього правопорушення є образливе ставлення до громадян, під яким необхідно розуміти докучливу поведінку, пов'язану з образливими діями, що зневажають честь і гідність людини та утискають будь-чию волю, до того ж у грубій розв'язній манері.
Обов'язковою ознакою об'єктивної сторони цього правопорушення є місце його скоєння, а саме - громадське місце.
Громадським місцем визначається - вільна в доступі необмеженому колу осіб територія нежитлового та невиробничого призначення, яка використовується для задоволення особистих потреб, у межах якої здійснюється державне регулювання суспільних відносин з охорони громадського порядку. Отже громадське місце є публічним і знаходиться у вільному доступі для необмеженого кола осіб, незалежно від соціальної, групової чи іншої належності й без будь-яких спеціальних дозволів.
З суб'єктивної сторони правопорушення характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу, особа усвідомлює, що її дії, протиправні, вона передбачає, що в результаті їх здійснення будуть порушені громадський порядок і прагне до цього. Елементом суб'єктивної сторони дрібного хуліганства є також мотив задоволення індивідуальних потреб самоствердження шляхом ігнорування гідності інших людей.
Склад адміністративного правопорушення, передбачений ст.173 КУпАП є формальним, коли діяння становить склад проступку незалежно від настання шкідливих наслідків, характеризується зухвалою поведінкою громадян, неповагою до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття.
Диспозицією ст. 185 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність, за злісну непокору законному розпорядженню або вимозі поліцейського при виконанні ним службових обов'язків, а також вчинення таких же дій щодо члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця у зв'язку з їх участю в охороні громадського порядку.
Умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення. Склад адміністративного правопорушення - це сукупність встановлених законом об'єктивних і суб'єктивних ознак, що характеризують діяння як адміністративне правопорушення (проступок). До складу адміністративного правопорушення входять ознаки, які характеризують об'єкт, об'єктивну і суб'єктивну сторони та суб'єкта правопорушення.
Об'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 185 КУпАП виступають суспільні відносини у сфері забезпечення громадського порядку та суспільної безпеки, також у сфері державного управління.
Об'єктивна сторона правопорушення полягає у злісній непокорі законному розпорядженню або вимозі працівника поліції (або члена громадського формування з охорони громадського порядку чи державного кордону або військовослужбовця у зв'язку з їх участю в охороні громадського порядку) при виконанні ним службових обов'язків.
Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі прямого умислу.
Відтак, відповідно до ст. 185 Кодексу про адміністративні правопорушення, злісна непокора повинна проявлятись у відмові від виконання наполегливих, неодноразово повторених законних вимог чи розпоряджень працівників поліції при виконанні службових обов'язків, або у відмові, вираженій в зухвалій формі, що свідчить про явну зневагу до осіб, які охороняють громадський порядок.
Окрім визнання своєї вини, вина ОСОБА_1 у скоєному доводиться також:
-відомостями, які містяться в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД №251069 від 14.10.2024 року (а.с.1);
-відомостями, які містяться в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД №251070 від 14.10.2024 року (а.с.2);
-рапортами працівників поліції, яких викладено фактичні обставини подій, які мали місце у громадському місці, в приміщенні піци-пабу «Кукурудза», а саме, що ОСОБА_1 вживала нецензурні слова, шарпала працівників поліції, на зауваження не реагувала, перешкоджала їм виконувати службові повноваження (а.с. 3, 4, 5, 6);
-письмовими поясненнями ОСОБА_1 (а.с. 7);
-стенограмою розмов ОСОБА_1 з працівниками поліції (а.с.9-10);
-відеозаписами, які наявні на долучених до протоколах дисках, на яких зафіксвоана поведінка ОСОБА_1 . Остання голосно висловлюється нецензурними словами, шарпає працівників поліції за одяг, на зауваження не реагує, перешкоджала їм виконувати службові повноваження, а саме перевіряти документив осіб чоловічої статі призовного віку. Виганяє працівників поліції з приміщення. На вимогу припинити неправомірнідії не реагує. (а.с.18).
З наведених підстав, суд прийшов до висновку, що у діях ОСОБА_1 наявні склади адміністративних правопорушень, передбачених ст. 173, ст.185 КУпАП.
Призначаючи стягнення ОСОБА_1 у відповідності з вимогами ст. 33 КУпАП, слід врахувати особу правопорушниці, те, що є особою з інвалідністю ІІІ групи, її майновий стан, характер та ступінь суспільної небезпечності скоєного, обставини справи. За таких обставин ОСОБА_1 слід обрати стягнення, яке сприятиме вихованню правопорушниці і запобіганню вчинення нею нових правопорушень.
Згідно із ч. 2 ст. 36 КУпАП України, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. Враховуючи санкції ст. 173 і ст.185 КУпАП, слід прийти до висновку, що більш серйозним правопорушенням серед них є правопорушення, передбачене ст. 185 КУпАП. Тому покарання ОСОБА_1 слід призначити саме в межах санкції ст. 185 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян
Відповідно до ч. 1 ст. 40-1 КУпАП із ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір згідно з п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір».
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 283-285 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст.ст. 173, 185 КУпАП, та призначити стягнення у вигляді штрафу в розмірі п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 255,00 грн.
Штраф сплатити за наступними реквізитами: Калуська міська територіальна громада, отримувач ГУК в Iв.-Фр.об./ТГ м.Калуш/21081100, код отримувача 37951998, банк отримувача Казначейство України(ел. адм. подат.), номер рахунку UA628999980313060106000009614, код класифікації доходів бюджету 21081100, найменування коду класифікації доходів бюджету адміністративні штрафи та інші санкції, наявність відомчої ознаки "00" Без деталізації за відомчою ознакою.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави - отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106 - судовий збір в розмірі 605,60 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Івано-Франківського апеляційного суду через Калуський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя