Справа №: 343/2275/24
Провадження №: 2-а/343/35/24
про залишення позовної заяви без руху
16 жовтня 2024 року м.Долина
Суддя Долинського районного суду Івано-Франківської області Лицур І.М., розглянувши матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до відділення поліції № 1 (м.Долина) Калуського РВП ГУНП України в Івано-Франківській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі,
ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до відділення поліції № 1 (м.Долина) Калуського РВП ГУНП України в Івано-Франківській області, в якому просить скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії ЕНА № 3133940 від 26.09.2024 року про притягнення його адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП, провадження у справі закрити, а також стягнути з відповідача судові витрати.
Відповідно до ч. 1 ст. 288 КУпАП, постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено у вищестоящий орган (вищестоящій посадовій особі) або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд, з особливостями, встановленими КУпАП.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 цього ж Кодексу, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Частиною 1 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
За вимогами ч. 2 ст. 286 вищевказаного Кодексу, позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
Відповідно до положень ч. 6 ст. 161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Частиною 1 ст. 123 вказаного Кодексу передбачено, що в разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до місцевого суду як адміністративного 16 жовтня 2024 року, про що свідчить штамп вхідної кореспонденції Долинського районного суду Івано-Франківської області, в той же час оскаржувана постанова про адміністративне правопорушення винесена 26.09.2024 року та 27.09.2024 року була надіслана позивачу рекомендованим листом.
При цьому, в позовній заяві не вказано, коли саме позивач отримав копію оскаржуваної постанови і в матеріалах справи відсутні докази, які підтверджували б дату її отримання, що позбавляє суд можливості встановити, чи не порушені строки звернення до суду з адміністративним позовом.
Також до позовної заяви не долучено заяви про поновлення строку звернення до суду та доказів поважності причин його пропуску.
Крім того, позовна заява ОСОБА_1 не відповідає вимогам ст. 160 КАС України, так як позивачем не вказано його номер і серію паспорта, реєстраційний номер облікової картки платника податків.
В якості відповідача позивач зазначив відділення поліції № 1 (м.Долина) Калуського РВП ГУНП України в Івано-Франківській області, не вказуючи при цьому усіх його реквізитів, як це вимагає п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України, а саме: ідентифікаційного коду в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, який є ідентифікатором юридичної особи, що підтверджує її правоздатність та дієздатність, яка у даному випадку підтверджуватиме можливість виступати стороною в адміністративному процесі, адже такою може бути тільки юридична особа, а не її структурний підрозділ.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ» від 16.09.2015 року № 730, крім інших, було утворено територіальний орган Національної поліції - Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області, яке й повинно бути належним відповідачем у даній справі, оскільки відділення поліції № 1 (м.Долина) Калуського РВП ГУ Національної поліції України в Івано-Франківській області є тільки структурним підрозділом ГУНП в Івано-Франківській області, не є юридичною особою та не наділено адміністративною процесуальною дієздатністю.
У відповідності до вимог ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху надсилається особі, яка подала позовну заяву, не пізніше наступного дня після її постановлення.
Враховуючи наведене, позовну заяву ОСОБА_1 слід залишити без руху та надати йому строк для усунення вищеназваних недоліків шляхом долучення заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду із зазначенням поважних причин пропуску цього строку та доказів на підтвердження поважності причин його пропуску, а також подання нової позовної заяви з належно визначеним відповідачем.
На підставі викладеного та керуючись ст. 169 КАС України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до відділення поліції № 1 (м.Долина) Калуського РВП ГУНП України в Івано-Франківській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, залишити без руху, про що повідомити позивача та надати йому строк для усунення недоліків протягом десяти днів з дня вручення даної ухвали.
В разі невиконання вимог ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і повернута позивачу.
Ухвала остаточна і оскарженню не підлягає.
Суддя: