Постанова від 16.10.2024 по справі 166/1476/24

Справа № 166/1476/24

Провадження № 3/166/809/24

ПОСТАНОВА

іменем України

16 жовтня 2024 року смт Ратне

Cуддя Ратнівського районного суду Волинської області Фазан Ольга Зіновіївна, розглянувши скеровану відділенням поліції № 2 (сел Ратне) Ковельського РУП ГУНП у Волинській області справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , фізичної особи-підприємиці,

за ст.156 ч.1, Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

З протоколу про адміністративне правопрорушення серії ВАД № 593382 від 20.09.2024 року вбачається, що ОСОБА_1 20 вересня 2024 року близько 12 год 20 хв в магазині «Берізка» за адресою: с.Велимче, вул.Шевченка, 51а, здійснила реалізацію двох пачок сигарет марки «Прима» без марок акцизного збору за ціною 40 гривень за пачку.

Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.1 ст.156 КУпАП.

У судове засідання особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 не з'явилася, не клопотала про відкладення розгляду справи.

Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, дійшов наступного.

Згідно з ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Положеннями ст. 280 КУпАП, регламентовано, що суд, при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтею 256 КУпАП визначено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Складання протоколу є процесуальною дією суб'єкта владних повноважень, які спрямовані на фіксацію адміністративного правопорушення та в силу положень ст. 251 КУпАП є предметом оцінки суду в якості доказу вчинення такого правопорушення при розгляді справи про притягнення особи до адміністративної відповідальності.

Статтями 251,280 КУпАП визначено фактичні дані, обставини на основі яких, у визначеному законом порядку, орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення.

Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Шляхом аналізу ст.ст.254, 255 КУпАП установлено, що протокол про адміністративне правопорушення - офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння (діянь), яке (які) містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП

З наведеного вбачається, що протокол про адміністративне правопорушення є не тільки одним із джерел доказів у справі, але й актом обвинувачення у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення.

Проте сам по собі протокол про адмінправопорушення без взаємозв'язку із іншими доказами не є достатньою підставою для притягнення особи до відповідальності.

За ч.1 ст.156 КУпАП, відповідальність настає за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.

Так, поліцейський відділу поліції №2 (смт Ратне) Ковельського РУП ГУНП у Волинській області до протоколу серії ВАД №593382 від 20 вересня 2024 року про здійснення продажу сигарет без марок акцизного збору будь-яких належних та допустимих доказів на підвердження вказаних обставин не додає.

З пояснень особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 вбачається, що вона заперечує здійснення нею реалізації сигарет без марок акцизного збору, зазначила, що в магазині не має сигарет без марок акцизного збору.

Пояснення ОСОБА_2 від 20.09.2024, суд сприймає критично, оскільки у даних поясненнях ОСОБА_2 не вказує хто саме здійснював реалізацію сигарет без марок акцизного збору.

До матеріалів справи долучено рапорт працівника поліції ОСОБА_3 від 20.09.2024, в якому зазначено про вилучення двох пачок сигарет марки «Прима» без марок акцизного збору, що також не підтверджує здійснення ОСОБА_1 реалізації сигарет без марок акцизного збору.

Таким чином, всі матеріали адміністративної справи за ч.1 ст. 156 КУпАП стосовно ОСОБА_1 оформлені працівнивком поліції ОСОБА_4 , який є зацікавленою особою.

Отже, суд оцінюючи докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення за ч.1 ст. 156 КУпАП.

Згідно з п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Враховуючи викладені обставини в їх сукупності, провадження у справі щодо ОСОБА_1 необхідно закрити на підставі п. 1 ст.247 КУпАП - у зв'язку з відсутністю в її діях події і складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 156 КУпАП.

На підставі викладеного, керуючись статтями 156,247 п.1, 283, 284 КУпАП, суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 закрити у зв'язку з відсутністю в її діях події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 156 КУпАП.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Ратнівський районний суд Волинської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Ратнівського

районного суду Фазан О. З.