Справа № 161/14899/24
Номер провадження: 3/161/5050/24
15 жовтня 2024 року Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Рудська С.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, до адміністративної відповідальності за вчинення однорідного правопорушення протягом року не притягувався, працюючого на посаді водія у ПП «Транском Альянс», який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 130 КУпАП, -
01.08.2024 року о 02:19 год., в м. Луцьку по пр-ту Перемоги, ОСОБА_1 в порушення вимог п. 2.9 «а» ПДР України, керував транспортним засобом AUDI A4, н.з. НОМЕР_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння. Огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння проводився у встановленому законом порядку на місці зупинки транспортного засобу із застосуванням газоаналізатора «Alcotest Drager 6810», результат якого становив 1,10 %о.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 повторно не з'явився, до його початку подав суду клопотання з проханням розгляд справи відкласти на іншу дату, у зв'язку з його перебуванням за межами України в службовому відрядженні (а.с. 30).
Вирішуючи питання про можливість відкладення розгляду справи, суд приходить до наступного.
Справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП надійшла до суду 06.08.2024 року та була призначена до розгляду на 22.08.2024 року.
До початку вищевказаного судового засідання 21.08.2024 року від ОСОБА_1 надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, у зв'язку з його перебуванням за межами України в службовому відрядженні. Останній також просив надати йому можливість ознайомитися з матеріалами справи (а.с. 17).
Дане клопотання ОСОБА_1 було задоволено судом та розгляд справи про адміністративне правопорушення було відкладено на 03.10.2024 року.
02.10.2024 року ОСОБА_1 повторно подано клопотання про відкладення вищевказаного судового засідання на іншу дату, яке також вмотивоване його перебуванням за межами України в службовому відрядженні (а.с. 24).
З метою забезпечення реалізацію ОСОБА_1 своїх процесуальних прав у повному обсязі, судове засідання, призначене на 03.10.2024 року було відкладено на 15.10.2024 року.
Разом з тим, 15.10.2024 року від ОСОБА_1 до початку вищевказаного судового засідання знову надійшло аналогічне за своїм змістом двом зазначеним вище клопотання про відкладення розгляду справи (а.с. 30).
З огляду на те, що справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП перебуває в провадженні суду понад два місяці, останній за увесь цей час не вжив жодних заходів для ознайомлення з матеріалами справи з метою формування своєї правової позиції щодо розглядуваної події особисто чи за допомогою свого захисника, не подав жодних письмових пояснень чи заперечень по справі, у тому числі клопотання про закриття провадження у справі.
Вищевказані дії ОСОБА_1 , на переконання суду, спрямовані на безпідставне затягування розгляду справи по суті, оскільки останній в жодній мірі не сприяє судому слідству.
За таких обставин та з урахуванням того, що під час розгляду справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 130 КУпАП, не передбачається обов'язкова присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд приходить до висновку про можливість розгляду справи за відсутності ОСОБА_1 .
Заслухавши пояснення захисника, дослідивши письмові та електронні докази, які містяться в матеріалах справи, суд приходить до наступного.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП, повністю підтверджується дослідженими судом доказами, а саме:
-протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 879325, складеним 01.08.2024 року командиром роти № 3 БУПП у Волинській обл. ДПП лейтенантом поліції Бондарем Т.В. відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП (а.с. 1);
-чеком приладу «Alcotest Drager 6810» ARBL-0881, з якого вбачається, що особою, яку тестують є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; тест № 1962 від 01.08.2024 року, 02:26 год.; результат огляду 1,10 %о (а.с. 3);
-довідкою УПП у Волинській обл. ДПП від 01.08.2024 року з якої слідує, до ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за диспозицією ст. 130 КУпАП протягом року не притягався; останній отримував посвідчення водія серії НОМЕР_2 від 10.05.2024 року (а.с. 4);
-актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, відповідно до якого: огляд ОСОБА_1 проведений у зв'язку з виявленими ознаками: різкого запаху алкоголю з порожнини рота, різкої зміни забарвлення шкірного покриву обличчя, порушення мови; огляд проведений за допомогою приладу «Alcotest Drager 6810»; результат огляду на стан сп'яніння - 1,10 %о; ОСОБА_1 з результатами огляду згідний (а.с. 5);
-направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції від 01.08.2024 року, складеним щодоОСОБА_1 з метою проходження ним огляду на стан сп'яніння у закладі охорони здоров'я, який не проводився (а.с. 7);
-рапортом інспектора взводу № 1 роти № 3 БУПП у Волинській обл. ДПП ст. лейтенанта поліції Крата А.С. від 01.08.2024 року (а.с. 8);
-відеозаписом із відеореєстратора, встановленого у службовому автомобілі патрульної поліції та із нагрудної боді-камери поліцейського на якому зафіксовано наступне. Під час здійснення патрулювання працівниками поліції 01.08.2024 року о 02:19 год., в м. Луцьку по пр-ту Перемоги, було виявлено транспортний засіб AUDI A4, на іноземній реєстрації, під керуванням ОСОБА_1 , який рухався у комендантську годину. Зазначені обставини зумовили зупинку останнього. В ході спілкування з ОСОБА_1 працівниками поліції було виявлено у нього запах алкоголю з ротової порожнини, у зв'язку з чим запропонували йому пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці його зупинки. На таку пропозицію водій погодився. За наслідками продуву ОСОБА_1 приладу «Alcotest Drager 6810», його цифровий покажчик становив 1.10 %о. Із таким результатом водій не погодився, однак на пропозицію поліцейського щодо повторного проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння в медичному закладі відмовився. Під час оформлення адміністративних матеріалів, ОСОБА_1 не заперечував факт вживання алкоголю перед тим як сісти за кермо мотивуючи це потребою, яка виникла внаслідок його участі у бойових діях на передовій (а.с. 9).
Об'єктивних підстав ставити під сумнів досліджені судом докази, які надані органом, що склав протокол про адміністративне правопорушення, у суду немає, в свою чергу ОСОБА_1 жоден із вказаних доказів в ході розгляду справи спростований не був.
Згідно п. 2.9 «а» ПДР України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п.п. 2, 4 Розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - Інструкція), - огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Отже, поліцейський вправі пред'явити до водія транспортного засобу вимогу пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану сп'яніння за наявності підстав вважати, що водій перебуває в стані, зокрема, алкогольного сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
В даному випадку, підстави вважати, що ОСОБА_1 перебуває у стані алкогольного сп'яніння, у інспектора поліції були в наявності. Так, інспектором поліції було встановлено, що у ОСОБА_1 відчувався різкий запах алкоголю з порожнини рота, а також за ним спостерігається порушення мови та різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя.
Згідно п.п. 6, 7 Розділу І Інструкції, - огляд на стан сп'яніння також проводиться лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до ст. 266 КУпАП (далі - заклад охорони здоров'я).
З вищевказаного слідує, що поліцейський зобов'язаний запропонувати водію транспортного засобу пройти огляд на стан сп'яніння на місці зупинки, а у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, провести такий огляд в найближчому закладі охорони здоров'я.
З досліджених судом відеозаписів з нагрудних відео реєстраторів працівників поліції встановлено, що ОСОБА_1 з результатами огляду на стан сп'яніння на місці події за допомогою спеціального технічного приладу «Alcotest Drager 6810» не погодився, однак на пропозицію поліцейського щодо повторного проходження такого огляду в медичному закладі останній відмовився.
Частиною 2 ст. 266 КУпАП передбачено, що огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків.
Як встановлено судом, факт проходження ОСОБА_1 огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки був зафіксований із використанням спеціальних технічних засобів, що відповідає приписам ч. 2 ст. 266 КУпАП.
Пунктом 7 Розділу ІІ Інструкції визначено, що установлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові.
Як було встановлено судом, огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, а саме: приладу «Alcotest Drager 6810» ARBL-0881, результат якого склав - 1,10 %о, був проведений 01.08.2024 року о 02:26 год.
Згідно Наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України «Про затвердження міжповірочних інтервалів законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, за категоріями» № 1747 від 13.10.2016 року міжповірочний інтервал для газоаналізаторів встановлений строком на 1 рік.
Так, результати огляду за допомогою «Alcotest Drager 6810» ARBL-0881, яким 01.08.2024 року було виявлено стан алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 під час керування ним транспортним засобом, був здійснений приладом з чинною повіркою до 07.05.2025 року включно (останнє калібрування здійснене 07.05.2024 року).
Таким чином, суд приходить до висновку, що чек газоаналізатора «Alcotest Drager 6810» ARBL-0881, за допомогою якого було встановлено перебування ОСОБА_1 в стані алкогольного сп'яніння, є належним, допустимим, достовірним та достатнім доказом у даній справі.
За таких обставин, оцінюючи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
При визначенні виду та розміру стягнення, судом враховується характер вчиненого правопорушення, яке відноситься до категорії порушень підвищеної суспільної небезпечності у сфері безпеки дорожнього руху, особу порушника, майновий стан.
Обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 судом не вбачаються.
Суд враховує ту обставину, що керування транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння є найбільш тяжким порушенням у сфері безпеки дорожнього руху. Тяжкість даного правопорушення обумовлена ступенем суспільної небезпеки, яка завдається вказаним діянням.
Так, водій у стані сп'яніння є загрозою для життя та здоров'я інших учасників дорожнього руху: водіїв, пішоходів, велосипедистів, а також і для самого себе та власності третіх осіб.
Санкція ч. 1 ст. 130 КУпАП тягне за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Конструкція вищевказаної норми передбачає накладання штрафу одночасно із позбавленням права керування транспортними засобами безальтернативно.
У цьому разі, загальні засади призначення адміністративного стягнення (ст. 33 КУпАП) не наділяють суд правом вибору однієї із форм реалізації відповідальності за вчинене адміністративне правопорушення - у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.
Тобто, у даній категорії справ справі функція посадової особи при обранні виду та міри адміністративного стягнення за своєю правовою природою не є дискреційною.
Законодавець окремо передбачив неможливість застосування до правопорушення, передбаченого ст. 130 КУпАП, звільнення від відповідальності за малозначністю, що підкреслює його підвищену суспільну небезпечність.
У зв'язку з цим, суд приймає до уваги ті обставини, що ОСОБА_1 працює водієм, а також є колишнім військовослужбовцем, який брав безпосередню участь у стримуванні збройної агресії рф проти України, однак дані фактори не можуть впливати на вид та міру адміністративного стягнення через його безальтернативність.
Враховуючи всі обставини справи та особу правопорушника, суд приходить до висновку, що на ОСОБА_1 слід накласти адміністративні стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Дана міра адміністративного стягнення буде необхідною і достатньою для попередження особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від скоєння нових адміністративних правопорушень.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Згідно ч. 2 ст. 308 КУпАП у разі несплати штрафу протягом 15 днів в порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення, з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
На підставі ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір» із ОСОБА_1 слід також стягнути судовий збір у сумі 605 грн. 60 коп.
На підставі ст. ст. 7, 33, 40-1, ч. 1 ст. 130, ст.ст. 251, 252, 283, 284 КУпАП, керуючись ЗУ «Про судовий збір», суддя, -
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що у разі несплати штрафу протягом 15 днів в порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення, з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Стягнути із ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Луцького міськрайонного
суду Волинської області С.М. Рудська