15.10.2024
Справа № 522/10265/24
Провадження № 1-«кс»/522/5767/24
15 жовтня 2024 року м. Одеса
Слідчий суддя Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,
розглянувши у судовому засіданні клопотання старшого слідчого в ОВС СВ УСБУ в Одеській області ОСОБА_3 , погоджене з прокурором Одеської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України уродженки м. Київ, з вищою освітою, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,
підозрюваної у кримінальному провадженні за № 62024150020000693 від 08.05.2024 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 260 КК України,-
за участю сторін кримінального провадження:
прокурора - ОСОБА_6 ,
слідчого - ОСОБА_7 ,
захисника - ОСОБА_8 ,
підозрюваної - ОСОБА_5 ,
Так, слідчим відділом Управління СБ України в Одеській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62024150020000693 від 08.05.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 109, ч. 2 ст. 111, ч. 2 ст. 28, ч.ч. 1, 3 ст. 260, ч. 1 ст. 263, ч. 2 ст. 436-2 КК України, та за підозрою громадянки України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 260 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що приблизно з 2010 року громадянин України ОСОБА_9 , проживаючи у м. Севастополі Автономної Республіки Крим, розпочав створення ряду організаційних структур у вигляді громадських організацій та комерційних підприємств, основою яких стала повна особиста відданість ОСОБА_9 осіб, які працювали у цих організаційних структурах.
Після переїзду у першій половині 2014 року ОСОБА_9 та групи його послідовників до м. Одеси, ОСОБА_9 продовжив і примножив свої зусилля по створенню кола осіб, повністю відданих йому особисто і готових беззастережно виконувати його накази і вказівки. З цією метою ОСОБА_9 розробив та зробив обов'язковими серед своїх співробітників і послідовників спеціальні правила поведінки (так звані "регламенти"), а також систему контролю за їх виконанням та покарання за їх порушення (в тому числі побиття). Крім того, у вказаний період часу ОСОБА_9 став привносити у діяльність створених ним організаційних структур елементи єдиноначальності, підпорядкованості, дисципліни, а також запровадив військову, фізичну та спеціальну (тактичну, медичну, психологічну) підготовку серед своїх співробітників і послідовників.
За таких обставин, на основі створених ОСОБА_9 організаційних структур та осіб, які в них працювали і перебували у їх складі, у м. Одесі у 2014-2021 роках утворилось стійке, ієрархічне неформальне об'єднання, головною ознакою якого стала повна особиста відданість співробітників і учасників ОСОБА_9 та яке умовно можна назвати "організацією ОСОБА_9 ". Одним з учасників цього об'єднання була громадянка України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1
24.02.2022, о 5 годині ранку, за наказом президента Російської Федерації (далі за текстом - РФ) ОСОБА_10 , збройні сили РФ незаконно, віроломно вторглись на територію Україну, здійснили широкомасштабну неспровоковану військову агресію і збройний напад, застосовуючи всі види стрілецької, артилерійської, ракетної, іншої зброї, в тому числі засоби ведення війни, заборонені міжнародним правом, спричиняючи ураження і руйнування об'єктів військової і цивільної, в тому числі критичної, інфраструктури, ураження і вбивства особового складу підрозділів Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів, мирного населення, масово порушуючи при цьому закони та звичаї війни, передбачені міжнародними договорами, і масово вчиняючи на території України злочини проти основ національної безпеки України, проти життя та здоров'я особи, проти волі, честі та гідності особи, проти статевої свободи та статевої недоторканності особи, проти виборчих, трудових та інших особистих прав і свобод людини і громадянина, проти власності, проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку.
Після початку 24.02.2022 широкомасштабного вторгнення російських військ на територію України, усвідомлюючи їх намір окупувати м. Одесу, ОСОБА_9 і учасник його організації ОСОБА_11 , маючи стійкі прорадянські та проросійські погляди, не пізніше 18.04.2022 вступили у злочинну змову, направлену на створення не передбаченого законами України воєнізованого формування, участь у його діяльності, керівництво ним, його фінансування, постачання йому зброї, боєприпасів.
Згідно зі спільно розробленим та погодженим ОСОБА_9 і ОСОБА_11 як керівниками майбутнього не передбаченого законами України воєнізованого формування планом вчинення кримінального правопорушення, на базі попередньо утвореної ОСОБА_9 "організації" та її учасників передбачалось створити не передбачене законами України воєнізоване формування - "Оперативно-бойовий підрозділ" (надалі "ОБП"), та озброїти його. За задумом ОСОБА_9 і ОСОБА_11 , учасники вказаного незаконного воєнізованого формування мали при наближенні російських військ до м. Одеси забезпечити останнім сприяння в окупації території міста, у тому числі шляхом вбивства українських військовослужбовців та інших захисників України, заволодіння належними ним зброєю та боєприпасами, а також подолання спротиву Сил оборони України іншими діями і засобами військового характеру. Після евакуації з м. Одеси місцевих органів державної влади і органів місцевого самоврядування, учасники "організації Мальцева" мали захопити владу в м. Одесі, шляхом захоплення будівель і споруд, які займали відповідні місцеві органи державної влади і органи місцевого самоврядування, проголошення себе відповідними службовими особами, здійснення "владних" повноважень. Силове захоплення, штурм будівель і споруд, які займали відповідні місцеві органи державної влади і органи місцевого самоврядування, подолання опору незаконному захопленню державної влади в м. Одесі українських правоохоронних органів і Сил оборони України передбачалось здійснювати у насильницький спосіб силами озброєного "ОБП", в тому числі із застосуванням вогнепальної зброї по людях аж до вбивства людей, які їм протидіють. Після окупації м. Одеси російськими військами, що визначалось керівниками організації як "повоєнний період" та "організаційний повоєнний період", ОСОБА_9 і ОСОБА_11 , розраховуючи до цього часу захопити владу в м. Одесі, планували увійти до окупаційних органів влади Російської Федерації на території м. Одеси і включити до їх складу інших учасників "організації ОСОБА_12 ".
Реалізуючи свій злочинний умисел, 18.04.2022, у невстановлений час, ОСОБА_9 , знаходячись за межами України, організував інтерактивну (із використанням засобів телекомунікацій) нараду зі ОСОБА_11 та іншими учасниками "організації ОСОБА_12 ", на якій довів до присутніх про свої наміри захопити владу в м. Одесі при наближенні російських військ, увійти до окупаційних органів влади Російської Федерації на території м. Одеси, для реалізації цієї мети створити воєнізоване формування "ОБП". ОСОБА_11 і інші присутні на нараді учасники "організації ОСОБА_12 " схвалили його рішення і зобов'язались їх виконувати.
Керівником воєнізованого формування "ОБП" ОСОБА_9 призначив себе, співкерівником - ОСОБА_11 , на що останній погодився.
20.04.2022 ОСОБА_9 , знаходячись за межами України, розмістив у закритій Telegram-групі "Батухан", адміністратором якої він був особисто і в яку входили учасники його організації, повідомлення про затвердження нового стратегічного плану "організації" на воєнний, післявоєнний і організаційний післявоєнний період, а також про створення в "організації" воєнізованого формування - "оперативно-бойового підрозділу (ОБП)", з метою забезпечення діяльності "організації" і соціалізації її учасників в післявоєнний період. При цьому, ОСОБА_9 закликав учасників "організації" вступати в "ОБП", для чого звертатися до ОСОБА_11 як співкерівника "ОБП".
Отримавши повідомлення ОСОБА_9 про створення "ОБП", окремі учасники його "організації", а саме: громадянин України ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; громадянин Російської Федерації ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; громадянин США ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ; громадянин України ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ; громадянин ФРН ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ; громадянин України ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ; громадянка Російської Федерації ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_8 ; громадянка України ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_9 ; громадянка України ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_10 ; громадянка України ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_11 ; громадянка України ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_12 ; громадянка Російської Федерації ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_13 ; громадянка України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; громадянка України ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_14 ; громадянка Киргизької Республіки ОСОБА_25 , ІНФОРМАЦІЯ_15 ; громадянка Республіки Білорусь ОСОБА_26 , ІНФОРМАЦІЯ_16 ; громадянка України ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_8 ; громадянин України ОСОБА_28 , ІНФОРМАЦІЯ_17 ; громадянин України ОСОБА_29 , ІНФОРМАЦІЯ_18 ; громадянин України ОСОБА_30 , ІНФОРМАЦІЯ_19 ; громадянин України ОСОБА_31 , ІНФОРМАЦІЯ_20 , - у період з 20.04.2022 до 05.05.2022 повідомили ОСОБА_9 і ОСОБА_11 про свою добровільну згоду взяти участь у новоствореному не передбаченому законами України воєнізованому формуванні "ОБП".
Таким чином, ОСОБА_5 вступила з ОСОБА_9 , ОСОБА_11 та іншими учасниками "ОБП" в злочинну змову, направлену на створення не передбаченого законом воєнізованого формування ОБП, участь у ньому.
Утворивши таким чином особовий склад незаконного збройного формування - "ОБП" - ОСОБА_9 і ОСОБА_11 , діючи за попередньою змовою групою осіб, протягом квітня-травня 2022 року в ході нарад, в тому числі інтерактивних, довели до учасників "ОБП", в тому числі до ОСОБА_5 , цілі та завдання воєнізованого формування, зокрема: силове, із застосуванням зброї, захоплення будівель і споруд місцевих органів державної влади і органів місцевого самоврядування; силова протидія українським правоохоронним органам і Силам оборони України, аж до вбивства українських військовослужбовців та інших захисників України, заволодіння належними ним зброєю та боєприпасами; сприяння російським військам в окупації м. Одеси; захоплення влади в м. Одесі; входження до складу майбутніх окупаційних органів влади Російської Федерації в м. Одесі; проведення з цією метою військової і фізичної підготовки учасників воєнізованого формування, забезпечення чіткої підпорядкованості учасників керівництву організації і суворої дисципліни.
Продовжуючи реалізовувати спільний злочинний умисел, направлений на створення не передбаченого законами України воєнізованого формування, ОСОБА_9 і ОСОБА_11 , діючи за попередньою змовою групою осіб, не пізніше 05.05.2022 спільно розробили структуру "ОБП", передбачивши у його складі, крім безпосередньо керівників ОСОБА_9 і ОСОБА_11 : "штурмову групу", "снайперську групу", "розвідгрупу", "групу оперативного забезпечення", а також "офіцера зв'язку", і розподілили кожному учаснику воєнізованого формування власну функціональну роль. Так, 05.05.2022, учасник "ОБП", громадянка Російської Федерації ОСОБА_32 , виконуючи свою функцію у складі не передбаченого законами України воєнізованого формування "ОБП", діючи на виконання вказівок ОСОБА_9 і ОСОБА_11 , розмістила у закритій групі в месенджері "Telegram": "ОБП 11 (временно созданного отдела криминальной полиции)", до складу якої входили учасники "ОБП" та адміністратором якої був ОСОБА_14 , перелік учасників незаконного воєнізованого формування з розподілом по структурних одиницях, із зазначенням конспіративних радіопозивних кожного учасника, а саме:
1) керівник - ОСОБА_9 , конспіративний радіопозивний "Нобель"
2) штурмова група:
- ОСОБА_11 , конспіративний радіопозивний "Равин";
- ОСОБА_13 , конспіративний радіопозивний "Ворон";
- ОСОБА_14 , конспіративний радіопозивний "Доктор";
- ОСОБА_15 , конспіративний радіопозивний "Боцман";
- ОСОБА_16 , конспіративний радіопозивний "Ломщик";
- ОСОБА_33 , конспіративний радіопозивний "Грішник";
- ОСОБА_34 , конспіративний радіопозивний "Танкіст";
- ОСОБА_17 , без зазначення оперативного позивного;
3) снайперська група:
- ОСОБА_18 , конспіративний радіопозивний "Румат";
- ОСОБА_19 , конспіративний радіопозивний "Тайга";
- ОСОБА_20 , конспіративний радіопозивний "Тора";
4) розвідувальна група;
- ОСОБА_21 , конспіративний радіопозивний "Кішка";
- ОСОБА_22 , конспіративний радіопозивний "Дага";
- ОСОБА_8 , конспіративний радіопозивний "Агра";
- ОСОБА_29 , конспіративний радіопозивний "Сталкер";
- ОСОБА_35 , конспіративний радіопозивний "Руно";
5) група оперативного забезпечення:
- ОСОБА_5 , конспіративний радіопозивний "Мара";
- ОСОБА_24 , конспіративний радіопозивний "Лиса";
- ОСОБА_25 , конспіративний радіопозивний "Дракон";
- ОСОБА_26 , конспіративний радіопозивний "Волха";
- ОСОБА_28 , конспіративний радіопозивний "Фауст";
6) офіцер зв'язку:
- ОСОБА_27 , конспіративний радіопозивний "Дива".
У цей же період часу, в травні 2022 року, ОСОБА_9 і ОСОБА_11 , діючи за попередньою змовою групою осіб, на спільних нарадах повідомили учасникам незаконного воєнізованого формування "ОБП" їхнє спільне рішення як керівництва організації про те, що після окупації російськими військами м. Одеси учасники формування мають увійти до складу російських окупаційних органів влади, і запропонували визначитись, на які посади вони претендують в "нових органах влади" у "післявоєнний період".
У подальшому, протягом 2022 року, ОСОБА_9 і ОСОБА_11 , діючи за попередньою змовою групою осіб, запровадили і організували проведення військової, фізичної і спеціальної підготовки учасників незаконного воєнізованого формування "ОБП". Так, протягом вказаного періоду часу учасники "ОБП", в тому числі громадянка України ОСОБА_5 , діючи за попередньою змовою групою осіб:
- проходили фізичну і спеціальну фізичну підготовку, навчання рукопашному бою, зокрема із застосуванням ножа;
- проходили теоретичну і практичну стрілецьку підготовку, в тому числі снайперську, вивчення будови різних типів стрілецької зброї, практичні стрільби з різних типів стрілецької зброї в спеціалізованих тирах в АДРЕСА_3 ;
- проходили спеціальну військову підготовку, вивчали військову тактику, дії військового підрозділу в обороні і в нападі, здійснення штурмових дій по захопленню будівель, автомобілів та інших об'єктів;
- проходили всебічну психологічну підготовку з метою досягнення самоконтролю в умовах екстремальних стресових ситуацій, таких як участь в бойових діях;
- вивчали основи негласного візуального стеження за об'єктами в умовах міста ("філеринг");
- вивчали основи здобуття інформації з відкритих джерел ("open source intelligence", "OSINT");
- проходили спеціальну медичну підготовку, одержували навички тактичної медицини - швидкого надання першої медичної допомоги собі і іншим в бойових умовах.
Крім того, з метою матеріального забезпечення незаконного воєнізованого формування "ОБП", протягом 2022-2024 років ОСОБА_9 і ОСОБА_11 , діючи за попередньою змовою групою осіб, здійснювали його фінансування, зокрема, для потреб формування у різний спосіб придбали:
- через мережу збройових магазинів в м. Одесі - 64 одиниці нарізної і гладкоствольної вогнепальної зброї: Mossberg s/n - v1611004; Mossberg v1632597; blaser F16 s/n - FG007880/fgr008044; Berreta XA244504; Berreta DT11273W; Browning Cynergy BRGP20189YM132; Browning maral 356ZP03461; schmeisser AR15 CO2263; Benelli M984190T20; huglu 21v2241; mossberg v1498663; escort 70-h22PT-021766; fabarm stf pm044643; Mossberg 835 UM 0035101; beretta xa246402; Taurus hz6945; Remington ras088282; mlr- 1722 1011047; Remington 870 ab772727m; Benelli Supernova V1136420D; benelli bs038708y20; benelli y187997w; browning 43606; huglu 21c0136; blackwater x20204896; huglu 20c8243; benelli ch060506p; mossberg v1608571; Taurus FT5794; Mossberg V1548886; benelli m0109404f; Cricket 25152529; mosberg af0076743; beretta st08366r; fabarm pm046156; sbr 21g 28540; fabarm pm045814; Taurus ada 798729; tvsircons kil71126; Blaser 7b00972; beretta dt12322w; beretta ta047019; Mossberg 930af0100804; beretta xa248812; mossberg 94r 0021382; huglu 20s9478; Huglu 22X5777; Huglu 22V0464; Mossberg V1753091; Antonio zoli 254379; utas ut14p00204; arm san 59-h22yd-000722; beretta n71167s; beretta dt20201 w; Beretta UGO3542A; Benelli F399916S; Huglu 20S18798; Maverick mv0989070; Huglu 21C0105; fort 205 m 09217; Marlin 444xlr с/н: 93233537; Форт 12-РМ № ВІ064712; Форт 12-РМ № ВІ082890; Форт 9Р № ВІ069133, а також боєприпаси до вказаної зброї. Придбана зброя була оформлена на ОСОБА_9 , ОСОБА_8 , ОСОБА_13 ;
- спеціальні пристосування (аксесуари) до вогнепальної зброї для оптимізації стрільби (зокрема, оптичні приціли, коліматорні приціли, засоби вимірювання відстані до цілі, ліхтарі для зброї, магазини, тощо);
- військову амуніцію (кобури, розвантажувальні жилети, ліхтарі, рюкзаки, палатки, спальні мішки, тощо);
- комплекти військової форми, засоби індивідуального захисту (бронежилети, каски) для всіх учасників "ОБП";
- засоби тактичної медицини;
- автотранспорт і мотоциклетний транспорт для пересування учасників формування.
За вищевикладених обставин, протягом 2022-2024 років ОСОБА_5 , діючи спільно з ОСОБА_9 і ОСОБА_11 , за попередньою змовою з ними, створила не передбачене законами України воєнізоване формування "Оперативно-бойовий підрозділ", брала у ньому участь. При цьому, не передбачене законами України воєнізоване формування "Оперативно-бойовий підрозділ" мало організаційну структуру військового типу, а саме: єдиноначальність, підпорядкованість та дисципліну, в ньому проводилась військова та фізична підготовка його учасників.
У зв'язку з викладеними фактичними обставинами, громадянка України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 260 КК України - створення не передбачених законом воєнізованих або збройних формувань, за ознаками: створення не передбаченого законами України воєнізованого формування, участь у його діяльності, вчинені за попередньою змовою групою осіб.
14.10.2024 громадянку України ОСОБА_5 затримано в порядку ст.ст. 208, 615 КПК України.
15.10.2024 громадянці України ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 260 КК України.
Підозра ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 260 КК України, повністю підтверджується зібраними в ході досудового розслідування доказами, а саме:
- протоколами допитів свідка ОСОБА_25 від 19.07.2024, 20.07.2024, 22.07.2024, 24.07.2024;
- протоколами допитів свідка ОСОБА_36 від 19.07.2024, 20.07.2024;
- рапортом 7 управління ДВКР СБ України від 03.08.2024;
- протоколом огляду Інтернет сервісу «teletype» від 23.08.2024;
- протоколом огляду речей, документів, флеш накопичувачів, комп'ютерних даних та іншої техніки від 27.08.2024;
- протоколом огляду від 20.08.2024;
- протоколом огляду речей та документів від 21.08.2024;
- трьома протоколами огляду цифрової інформації у вільному доступі за технологією «Берклі» від 24.08.2024;
- протоколом огляду речей, документів, флеш накопичувачів, комп'ютерних даних та іншої техніки від 16.08.2024;
- листом ТОВ «Центр стрілецької підготовки «Одеса» (вх № 9335 від 08.08.2024);
- висновком експерта УНДІСТЕ СБУ № 277/1 від 14.05.2024;
- висновком експерта УНДІСТЕ СБУ № 300/1 від 19.07.2024;
- протоколом обшуку за адресою: АДРЕСА_4 ;
- протоколом за результатами проведення НСРД № 17/7/2-11834 від 07.09.2023;
- іншими матеріалами досудового розслідування у сукупності.
ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 260 КК України, санкція якого передбачає можливість призначення покарання у вигляді позбавлення волі.
Відповідно до ч. 6 ст. 176 КПК України, під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109 - 114-2, 258 - 258-5, 260, 261, 437-442 КК України, за наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, застосовується запобіжний захід, визначений пунктом 5 частини першої цієї статті - тримання під вартою.
Крім цього, підозрювана ОСОБА_5 , перебуваючи на свободі, може:
- переховуватися від органів досудового розслідування та суду, в тому числі і на території інших держав, що підтверджується тяжкістю покарання, яке передбачене санкцією статті, за якою їй повідомлено про підозру; проживанням в м. Одесі, розташованому в прикордонному районі; відсутністю постійного джерела доходів в м. Одесі;
- знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, що підтверджується тим, що досудове розслідування у кримінальному провадженні перебуває на початковій стадії; тим, що всі обставини вчинення кримінального правопорушення на даний час не встановлені; тим, що всі особи, причетні до вчинення кримінального правопорушення, і свідки на даний час не встановлені; тяжкістю покарання, яке передбачене санкцією статті, за якою їй повідомлено про підозру;
- незаконно впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні, у тому числі на осіб, обізнаних про обставини вчинення кримінального правопорушення, але на даний час не встановлених, що підтверджується тяжкістю покарання, яке передбачене санкцією статті, за якою їй повідомлено про підозру; тим, що всі обставини вчинення кримінального правопорушення на даний час не встановлені; тим, що всі особи, причетні до вчинення кримінального правопорушення, і свідки на даний час не встановлені і не допитані;
- вчинити інше кримінальне правопорушення, що підтверджується її причетністю до створення не передбаченого законами України воєнізованого формування.
Запобігти ризикам, зазначеним у клопотанні, шляхом застосування більш м'яких запобіжних заходів, окрім тримання під вартою, неможливо, зважаючи на вище перелічені ризики.
Зазначені обставини, відповідно до ст. 177 КПК України, є підставою для обрання підозрюваній ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
В судовому засіданні прокурор та слідчий підтримали клопотання та просили його задовольнити з обставин викладених в ньому.
Підозрювана та її захисник заперечували проти задоволення клопотання, зазначили що ризики відсутні та просили обрати більш м'яку міру запобіжного заходу, з визначенням розміру застави.
Розглянувши клопотання, заслухав думку учасників процесу, суд вважає, що клопотання слідчого підлягає задоволенню.
З наданих до суду матеріалів вбачається, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 260 КК України.
Підозра висунута ОСОБА_5 підтверджується матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.
Вирішуючи питання щодо обґрунтованості підозри, слідчий суддя враховує те, що діючий Кримінальний процесуальний кодекс України встановлює обов'язок розглядати обґрунтованість підозри, що за визначенням ЄСПЛ «є необхідною умовою законності тримання під вартою» («Нечипорук і Йонкало проти України», 42310/04, §219, 21 квітня 2011 року).
Відповідно до практики ЄСПЛ «обґрунтованість підозри, на якій має ґрунтуватися арешт, складає суттєву частину гарантії від безпідставного арешту і затримання, закріпленої у статті 5 §1(с) Конвенції». За визначенням ЄСПЛ «обґрунтована підозра у вчиненні кримінального злочину, про яку йдеться у статті 5 §1(с) Конвенції, передбачає наявність обставин або відомостей, які переконали б неупередженого спостерігача, що ця особа, можливо, вчинила певний злочин» («K.-F. проти Німеччини», 27 листопада 1997, §57).
Долучені матеріали кримінального провадження, на даній стадії досудового розслідування є достатніми для висновку щодо обґрунтованості підозри ОСОБА_20 при цьому, слідчий суддя акцентує увагу, що слідчий суддя не вирішує питання винуватості особи у вчиненні тих чи інших кримінальних правопорушень, а лише на підставі долучених до клопотання доказів, вирішує питання наявності обґрунтованої підозри за фактом можливого вчинення таких кримінальних правопорушень.
Таким чином, слідчий суддя вважає, що під час судового засідання доведені конкретні обставини, які свідчать про вірогідну причетність ОСОБА_5 до кримінального правопорушення, підозру в якому їй висунуто.
Метою застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою ОСОБА_5 є те що вона може переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Застосування до підозрюваної більш м'якого запобіжного заходу неможливе, оскільки існують ризики того, що вона, перебуваючи на свободі, може вчинити інше кримінальне правопорушення, або продовжити вчиняти кримінальне правопорушення у якому остання підозрюється.
Крім того, слідчий суддя враховує, що підозрювана ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, за яке за результатами розгляду справи у суді їй може бути призначено покарання, пов'язане з реальним позбавленням волі, тому вона може мати намір уникнути кримінальної відповідальності, що свідчить про наявність ризику переховуватися від органу досудового розслідування та суду з метою уникнення притягнення до кримінальної відповідальності.
Також, слідчий суддя враховує ту обставину що перебуваючи на волі ОСОБА_5 може незаконно впливати на свідків у цьому кримінальному провадженні.
Крім того, слідчий суддя враховує що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, які становлять підвищену суспільну небезпеку, скаєних під час воєнного стану в умовах агресії російської федерації та зазначені дії можуть завдати шкоди життю (здоров'ю) військовослужбовців, обороноздатності держави, перешкодити законній діяльності Збройних сил України та інших військових формувань.
Також, слідчий суддя вважає що на теперішній час наявні достатні підтави важати те, що підозрювана ОСОБА_5 може:
- переховуватися від органів досудового розслідування та суду, в тому числі і на території інших держав, що підтверджується тяжкістю покарання, яке передбачене санкцією статті, за якою їй повідомлено про підозру; проживанням в м. Одесі, розташованому в прикордонному районі; відсутністю постійного джерела доходів в м. Одесі;
- знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, що підтверджується тим, що досудове розслідування у кримінальному провадженні перебуває на початковій стадії; тим, що всі обставини вчинення кримінального правопорушення на даний час не встановлені; тим, що всі особи, причетні до вчинення кримінального правопорушення, і свідки на даний час не встановлені; тяжкістю покарання, яке передбачене санкцією статті, за якою їй повідомлено про підозру;
- незаконно впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні, у тому числі на осіб, обізнаних про обставини вчинення кримінального правопорушення, але на даний час не встановлених, що підтверджується тяжкістю покарання, яке передбачене санкцією статті, за якою їй повідомлено про підозру; тим, що всі обставини вчинення кримінального правопорушення на даний час не встановлені; тим, що всі особи, причетні до вчинення кримінального правопорушення, і свідки на даний час не встановлені і не допитані;
- вчинити інше кримінальне правопорушення, що підтверджується її причетністю до створення не передбаченого законами України воєнізованого формування.
При вирішенні питання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою ОСОБА_5 суд враховує, обставини передбачені ст. 178 КПК України, а саме: вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним злочину, тяжкість покарання, що загрожує останній у разі визнання її винуватою, вік та стан її здоров'я, міцність соціальних зв'язків.
Прокурором під час розгляду клопотання надано достатньо доказів, які свідчать, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів, не може запобігти доведеним під час розгляду ризикам.
Стороною захисту не надано доказів, які перешкоджають застосуванню до підозрюваної ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Крім того, відповідно до ч. 6 ст. 176 КПК України під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109-114-2, 258-258-6, 260, 261, 437-442 Кримінального кодексу України, за наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, застосовується запобіжний захід, визначений пунктом 5 частини першої цієї статті, тобто виключно у вигляді тримання під вартою.
Так, відповідно до листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №511-550/0/4-13 «Про деякі питання порядку застосування запобіжних заходів під час досудового розслідування та судового провадження відповідно до Кримінального процесуального кодексу України», слідчому судді, суду слід враховувати, що рішення про застосування одного із видів запобіжних заходів, який обмежує права і свободи підозрюваного, обвинуваченого, має відповідати характеру певного суспільного інтересу, що, незважаючи на презумпцію невинуватості, превалює над принципом поваги до свободи особистості.
Також, відповідно до практики Європейського суду з прав людини, суд своїм рішенням повинен забезпечити не тільки права підозрюваного, а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів. Забезпечення таких стандартів, як підкреслює Європейський суд з прав людини, вимагає від суду більшої суворості в оцінці порушень цінностей суспільства.
Таким чином, у провадженні наявні реальні ознаки справжнього суспільного інтересу, який, незважаючи на презумпцію невинуватості, переважає принцип поваги до особистої свободи підозрюваного.
Крім того, відповідно до ч. 4 ст. 183 КПК України, слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 цього Кодексу, має право не визначити розмір застави у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого статтями 109-114-2, 258-258-6, 260, 261, 402-405, 407, 408, 429, 437-442 КК України.
Керуючись ст. ст. 131, 176, 177, 178, 183, 186, 193, 194, 196, 197 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання старшого слідчого в ОВС СВ УСБУ в Одеській області ОСОБА_3 , погоджене з прокурором Одеської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити.
Застосувати до ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою в Державній установі «Одеський слідчий ізолятор», в межах строку досудового розслідування, тобто до 12.11.2024 року включно.
Розмір застави не визначати.
Строк дії ухвали слідчого судді обчислюється з 14.10.2024 року з моменту фактичного затримання особи та припиняє свою дію 12.11.2024 року.
Ухвала слідчого судді щодо застосування запобіжного заходу підлягає негайному виконанню після її проголошення.
Апеляційна скарга, на ухвалу слідчого судді, може бути подана протягом п'яти днів з дня її оголошення. Для особи, яка перебуває під вартою, строк подачі апеляційної скарги обчислюється з моменту вручення їй копії судового рішення.
Подання апеляційної скарги на ухвалу слідчого судді зупиняє набрання нею законної сили, але не зупиняє її виконання.
Слідчий суддя: