08 жовтня 2024 року м. Дніпросправа № 280/8308/23
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Юрко І.В., суддів: Білак С.В., Чабаненко С.В.,
секретарі судового засіданні Беседі Г.Р.,
за участі представників позивача Винник І.С., Карпенко А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Східного офісу Державної аудиторської служби України в Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 04 червня 2024 року в адміністративній справі №280/8308/23 (головуючий суддя І-ї інстанції - Бойченко Ю.П.) за позовом Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області до Управління Східного офісу Державної аудиторської служби України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та скасування вимоги в частині,-
Позивач 06.10.2023 року звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Управління Східного офісу Державної аудиторської служби України в Запорізькій області, в якому просив:
- визнати дії Управління Східного офісу Державної аудиторської служби в Запорізькій області при складанні пунктів 2, 3, 4 вимоги, оформленої листом від 08.09.2023 року №040804-15/2968-2023 «Про усунення виявлених порушень» протиправними;
- скасувати пункти 2, 3, 4 вимоги Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області, оформленої листом № 040804-15/2968-2023 від 08.09.2023 року.
В обґрунтування позову зазначено, що при проведенні ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Держаудитслужбою встановлено порушення позивачем вимог абз.3 пп.5 п.1 розпоряджень Кабінету Міністрів України «Про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету» від 13.05.2022 року №341-р та від 03.06.2022 року №442-р в частині виділення коштів для здійснення оплати праці окремим категоріям працівників. Вказаний висновок зроблено на підставі відсутності підтвердження приймання участі у виконанні заходів, визначених розпорядженнями, деякими працівниками ГУ ДСНС у Запорізькій області. Однак, вказані розпорядження взагалі не містять вимог щодо необхідності підтвердження участі того чи іншого працівника в передбачених заходах. Також, листами ДСНС України з метою підвищення соціального захисту окремих категорій працівників, які виконували обов'язки в районах ведення бойових дій, а також на територіях, які зазнали обстрілів, запропоновано здійснити додаткове преміювання таких працівників. При цьому, в зазначених листах безпосередньо погоджено ці виплати та зазначено, що їх необхідно здійснювати за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 15 травня 2024 року провадження у справі №280/8308/24 за позовною заявою ГУ Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області до Управління Східного офісу Державної аудиторської служби України в Запорізькій області закрито в частині позовних вимог про визнання протиправними та скасування пунктів 2 та 4 вимоги відповідача, оформленої листом від 08.09.2023 року № 040804-15/2968-2023 «Про усунення виявлених порушень».
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 04 червня 2024 року адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано пункт 3 вимоги Управління Східного офісу Держаудитслужби України в Запорізькій області, оформленої листом від 08.09.2023 року № 040804-15/2968-2023 «Про усунення виявлених порушень».
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що рішення суду першої інстанції є не обґрунтованим та таким, що прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права. Апелянт вказує, що судом першої інстанції неправильно встановлено обставини справи, оскільки позивачем витрачалися кошти резервного фонду державного бюджету на виплату додаткової премії працівникам Головного управління, що не передбачено нормами чинного законодавства. Вважає, що висновок в акті ревізії щодо незаконного використання коштів резервного фонду протягом квітня-жовтня 2022 року на загальну суму 4590420,00 грн. через проведення Головним управлінням за погодженням з ДСНС України виплат за напрямками, які не відповідають визначеним Розпорядженнями КМУ «Про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету» від 13.05.2022 року №341-р та від 03.06.2022 року №442-р, є законодавчо обґрунтованим та таким, що відповідає дійсності.
Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому просив вимоги скарги залишити без задоволення, а рішення суду залишити без змін.
В судовому засіданні представники позивача просили рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Представник відповідача в судове засідання апеляційної інстанції не прибув, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Відповідно до частини другої статті 313 Кодексу адміністративного судочинства України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Відповідно до частин першої та другої статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників позивача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та відзиву на скаргу, встановила наступне.
В період з 08.05.2023 року по 28.07.2023 року відповідачем проведено планову виїзну ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області за період з 01.01.2021 року по 31.03.2023 року, за її результатами якої 28.07.2023 року складено акт № 040804-20/4.
Висновками акту перевірки встановлено, зокрема, що на виплату премій працівникам використано коштів на загальну суму 6008300,00 грн., з яких на виплату додаткової премії - 4913520,00 грн. (розпорядження №341-р - 3574550,00 грн., розпорядження №442-р - 1338970,00 грн.), на виплату премії до свята - 1094780,00 грн. (розпорядження №442-р) та нарахування на заробітну плату 487150,00 грн. (розпорядження №341-р - 218150,00 грн., розпорядження №442-р - 269000,00 грн.).
Проте, відповідно до абз.3 пп.5 пункту 1 розпорядження КМУ від 29.04.2022 року №341-р кошти виділялися для здійснення виплати додаткової винагороди особам рядового і начальницького складу цивільного захисту та оплати праці окремим категоріям працівників, які в районах ведення бойових дій безпосередньо залучаються до гасіння пожеж, аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, знешкодження вибухонебезпечних предметів та для виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю (смертю) осіб рядового і начальницького складу цивільного захисту.
Аналогічно, згідно абз.3 пп.5 пункту 1 розпорядження КМУ від 03.06.2022 року №442-р кошти виділялися для здійснення виплати додаткової винагороди та грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу цивільного захисту, а також оплати праці окремим категоріям працівників, які в районах ведення бойових дій безпосередньо залучаються до гасіння пожеж, аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, знешкодження вибухонебезпечних предметів та для матеріально- технічного забезпечення.
Згідно Методичних рекомендацій щодо виплати додаткової винагороди особам рядового і начальницького складу у період дії воєнного стану додаткова винагорода виплачується тим особам, які забезпечують здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових лій у період здійснення зазначених заходів. Також пунктом 8 вказаних рекомендацій зазначено: такими, що забезпечують здійснення заходів, вважаються особи, які беруть участь в гасінні пожеж, аварійно-рятувальних та інших невідкладних роботах, знешкодженні вибухонебезпечних предметів, відновлювальних роботах, доставці гуманітарних вантажів, проведенні евакуації населення з окупованих населених пунктів/ територій (у тому числі супроводженні евакуаційних колон зеленими коридорами), життєзабезпеченні постраждалого населення (підвозі продуктів харчування, питної та технічної води, функціонуванні пунктів обігріву та пунктів життєзабезпечення), забезпеченні аварійним електроживленням об'єктів соціальної сфери та критичної інфраструктури (далі-аварійно-рятувальні заходи), перебуваючи при цьому безпосередньо в районах ведення бойових дій.
Згідно наданих до ревізії документів, встановлено, що протягом квітня-жовтня 2022 року до ГУ щомісячно надходили листи від Державної служби України з надзвичайних ситуацій про надання пропозицій щодо додаткового преміювання працівників, які виконували обов'язки в районах ведення бойових дій, а також на територіях, які зазнали обстрілів, а саме:
які брали участь у гасінні пожеж, аварійно-рятувальних та інших невідкладних роботах, доставці гуманітарних вантажів, проведенні евакуації населення з окупованих населених пунктів/територій (у тому числі супроводженні евакуаційних колон зеленими коридорами), життєзабезпеченні постраждалого населення (підвозі продуктів харчування, питної та технічної води, функціонуванні пунктів обігріву та пунктів життєзабезпечення), забезпеченні аварійним електроживленням об'єктів соціальної сфери та критичної інфраструктури - у розмірі до 37500,00 грн. (за березень - 30000,00 гривень);
які забезпечують діяльність підрозділів залежно від обсягу виконаних робіт, навантаження, відповідальності тощо - у розмірі, що не перевищує 18750 грн. (за березень - 15000,00 гривень).
На виконання вказаних листів позивачем до Державної служби України з надзвичайних ситуацій щомісячно з метою отримання дозволу на додаткове преміювання цивільних працівників направлялися списки працівників.
В свою чергу ДСНС України листами від 08.04.2022 року №04-3428/201, від 20.05.2022 року №04-434/201, від 22.06.2022 року №04-2479/201, від 18.07.2022 року №04-3973/201, від 25.08.2022 року №04-6185/201, від 23.09.2022 року №04-8190/201, від 12.10.2022 року №04-9330/201 не заперечувала стосовно заохочення грошовими преміями працівників Головного управління та його підрозділів, які брали участь у заходах щодо життєзабезпечення постраждалого населення, здійснюють доставку гуманітарних вантажів в райони, де ведуться бойові дії, які забезпечують діяльність підрозділів, в залежності від обсягу виконаних робіт, навантаження, відповідальності тощо, разом зі списком, що додавався до листа.
На підставі вказаних вище листів Головним управлінням видавалися накази «Про преміювання» від 20.04.2022 року №132, від 23.05.2022 року №183, від 23.06.2022 року №258, від 19.07.2022 року №307, від 26.08.2022 року №360, від 26.09.2022 року №457.
Відповідно до наказів здійснювалась виплата премії працівникам за участь у заходах щодо життєзабезпечення постраждалого населення, доставці гуманітарних вантажів в райони, де ведуться бойові дії, а також забезпеченні діяльності Головного управління та його підрозділів.
З метою підтвердження участі працівників у заходах щодо життєзабезпечення постраждалого населення, доставці гуманітарних вантажів в райони, де ведуться бойові дії, надано письмовий запит щодо надання документів (рапортів, доповідних записок, протоколів і т.д.), які підтверджують участь працівників, яким за рахунок коштів резервного фонду, отриманих згідно розпоряджень КМУ від 13.05.2022 року №341-р та від 03.06.2022 року №442-р, виплачувалась додаткова премія за участь у заходах щодо життєзабезпечення постраждалого населення, доставці гуманітарних вантажів у райони, де ведуться бойові дії.
На вказаний запит надані накази «Про направлення» (виконання спеціальних завдань), «Про кадрові питання» та рапорти, на підставі яких складалися Протоколи про виплату додаткової винагороди особам рядового і начальницького складу цивільного захисту, а не премії працівникам.
Перевіркою підтверджено участь у заходах щодо життєзабезпечення постраждалого населення, доставці гуманітарних вантажів у райони, де ведуться бойові дії по 11 працівникам (з них: у березні - 3 особи, у квітні - 5 осіб, у травні - 6, у червні - 6, у липні - 7, у серпні - 8, у вересні - 8), яким протягом березня-вересня 2022 року виплачено премії на загальну суму 1561500,00 грн. та перераховано єдиний внесок у сумі 343530,00 гривень.
Виплата премії працівникам з нагоди святкування Дня рятівника за вагомий внесок у вирішенні завдань, покладених на ДСНС, сумлінне, самовіддане, високопрофесійне виконання службових обов'язків, нараховувалась згідно наказу від 20.09.2022 року №438 «Про преміювання» на підставі листа ДСНС України від 14.09.2022 року №01-7484/201 «Про заохочення до Дня рятівника», яким також зазначено, що преміювання здійснити в межах кошторисних призначень на зазначені цілі, за умови відсутності кредиторської заборгованості з оплати праці, комунальних послуг та енергоносіїв.
Згідно вищезазначеного наказу премія до Дня рятівника виплачувалась працівникам управління економки і фінансів, обліково-розрахункового відділу, відділу планування, аналітичного та документального забезпечення, відділу психологічного забезпеченню та соціально-гуманітарної роботи центру забезпечення діяльності Головного управління, діловодам, слюсарям, водіям, прибиральницям і т.д.
Таким чином, ревізією правильності нарахування та виплати додаткової премії під час дії воєнного стану та премії до свята, виплачених за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету, проведеною суцільним способом за квітень-жовтень 2022 року (премія за березень-вересень 2022 року), шляхом співставлення особових рахунків працівників, наказів «Про преміювання», інформації по нарахуванню по коду 2111, з даними м/о№5, м/о№2, з доданими первинними документами, встановлено, що Головним управлінням за погодженням з ДСНС України за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету проведено виплату додаткової премії працівникам, по яким не підтверджено участь у заходах щодо життєзабезпечення постраждалого населення, доставці гуманітарних вантажів в райони, де ведуться бойові дії, та працівникам, що забезпечують діяльність Головного управління та його підрозділів (фахівцям управління економіки і фінансів, обліково-розрахункового відділу, сектору діловодства та архівної роботи, відділу психологічного забезпечення та соціально-гуманітарної роботи, завідувачам складів, прибиральникам службових приміщень, водіям і т.д.), а також виплату премії до Дня рятівника, чим порушено абз.3 пп.5 п.1 розпоряджень КМУ «Про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету» від 13.05.2022 року №341-р та від 03.06.2022 року №442-р, в частині того, що кошти виділялися для здійснення оплати праці окремим категоріям працівників, які в районах ведення бойових дій безпосередньо залучаються до гасіння пожеж, аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, знешкодження вибухонебезпечних предметів, що призвело до незаконного використання протягом квітня-жовтня 2022 року коштів (резервного фонду держаного бюджету по КПКВ 1006280 «Забезпечення діяльності сил цивільного захисту» за КЕКВ 2111 «Заробітна плата» на загальну суму 4446800,00 грн. (розпорядження №341-р на суму 2701000,00 грн. - премія під час воєнного стану, розпорядження №442-р на суму 1745800,00 грн. (651020,00 грн. - премія під час воєнного стану, 1094780,00 грн. - премія до свята) та, як наслідок, зайвого перерахування єдиного внеску у сумі 143620,00 грн. (розпорядження №442-р, нарахування на премію під час воєнного стану).
Висновки Держаудитслужби, викладені в акті ревізії, слугували підставою для формування вимоги від 08.09.2023 року №040804-15/2968-2023 «Про усунення виявлених порушень».
Вказаною вимогою вимагалось, крім іншого, забезпечити відшкодування відповідно до норм статей 130-136 КЗпП України на користь Головного управління з осіб, які допустили порушення щодо виплати премій працівникам всупереч вимог розпоряджень КМУ «Про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету» від 13.05.2022 року №341-р та від 03.06.2022 року №442-р на загальну суму 4446800,00 грн., та, як наслідок, сплату єдиного внеску на суму 143620,00 грн., з подальшим перерахуванням до доходів державного бюджету (пункт 3 вимоги).
Не погодившись з такою вимогою Держаудитслужби, позивач оскаржив її до суду.
Апеляційний суд, переглядаючи рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, зазначає про таке.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначає Закон України від 26 січня 1993 року № 2939-XII «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (далі по тексту - Закон №2939).
Повноваження Управління Східного офісу Державної аудиторської служби України в Запорізькій області, порядок призначення та проведення перевірки позивачем не оскаржується, а тому судом апеляційної інстанції не перевіряється.
У справі, що розглядається, Держаудитслужба дійшла висновку про порушення позивачем вимог абз.3 пп.5 п.1 розпоряджень Кабінету Міністрів України «Про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету» від 13.05.2022 року №341-р та від 03.06.2022 року №442-р.
Відповідно до частини першої статті 13 Бюджетного кодексу України бюджет може складатися із загального та спеціального фондів.
Згідно з ч.5 ст.13 Бюджетного кодексу України розподіл бюджету на загальний та спеціальний фонди, їх складові частини визначаються виключно цим Кодексом та законом про Державний бюджет України.
За правилами частин першої, другої статті 24 Бюджетного кодексу України резервний фонд бюджету формується для здійснення непередбачених видатків, що не мають постійного характеру і не могли бути передбачені під час складання проекту бюджету. Порядок використання коштів з резервного фонду бюджету визначається Кабінетом Міністрів України.
Рішення про виділення коштів з резервного фонду бюджету приймаються відповідно Кабінетом Міністрів України, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами місцевого самоврядування.
Згідно Указу Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 року№2102-ІХ, із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб в Україні введено воєнний стан, строк дії якого відповідними Указами Президента України неодноразово продовжувався та діє на час розгляду справи.
У період, що перевірявся, порядок використання коштів з резервного фонду державного бюджету визначався постановою КМУ від 01.03.2022 року №175 «Тимчасовий порядок виділення та використання коштів з резервного фонду бюджету в умовах воєнного стану» (далі по тексту - Постанова №175).
Підпунктом 1 п.2 Постанови №175 встановлено, що в умовах воєнного стану виділення коштів з резервного фонду бюджету здійснюється за рішенням відповідно Кабінету Міністрів України, місцевої державної адміністрації, військової адміністрації, виконавчого органу відповідної ради, у якому визначаються:
- головний розпорядник бюджетних коштів, якому виділяються кошти з резервного фонду бюджету;
- напрям використання коштів з резервного фонду бюджету;
- обсяг коштів, що виділяються з резервного фонду бюджету;
- код програмної класифікації видатків та кредитування бюджету відповідно до напряму використання коштів резервного фонду бюджету та інші умови (щодо виділення, використання, ведення обліку, звітності) у разі необхідності. Структура кодування програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету для бюджетних програм, видатки або кредитування за якими здійснюються за рахунок резервного фонду, для яких п'ятим знаком визначається цифра « 7», може не застосовуватися.
Отже, напрями використання коштів з резервного фонду Державного бюджету України визначались у відповідному рішенні КМУ.
Згідно абз.3 пп.5 п.1 розпорядження КМУ від 29.04.2022 року №341-р «Про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету» Міністерству внутрішніх справ виділено 28102234,7 тис. гривень, у тому числі Державній службі з надзвичайних ситуацій за програмою 1006280 «Забезпечення діяльності сил цивільного захисту» 1293908,4 тис. гривень, з них 1173908,4 тис. гривень - для здійснення виплати додаткової винагороди особам рядового і начальницького складу цивільного захисту та оплати праці окремим категоріям працівників, які в районах ведення бойових дій безпосередньо залучаються до гасіння пожеж, аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, знешкодження вибухонебезпечних предметів; 120000 тис. гривень - для виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю (смертю) осіб рядового і начальницького складу цивільного захисту.
Відповідно до абз.3 пп.5 п.1 розпорядження КМУ від 03.06.2022 року №442-р «Про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету» Міністерству внутрішніх справ виділено 34382852,6 тис. гривень, у тому числі Державній службі з надзвичайних ситуацій за програмою 1006280 «Забезпечення діяльності сил цивільного захисту» 1293908,4 тис. гривень, з них 1173908,4 тис. гривень - для здійснення виплати додаткової винагороди особам рядового і начальницького складу цивільного захисту та оплати праці окремим категоріям працівників, які в районах ведення бойових дій безпосередньо залучаються до гасіння пожеж, аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, знешкодження вибухонебезпечних предметів; 120000 тис. гривень - для виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю (смертю) осіб рядового і начальницького складу цивільного захисту.
Вказані розпорядження Кабінету Міністрів України від 29.04.2022 року №341-р та від 03.06.2022 року № 442-р не містять вимог щодо підтвердження участі того чи іншого працівника в передбачених заходах. Як наслідок, документи для визначення (підтвердження) участі/не участі того чи іншого працівника, що забезпечували діяльність позивача, не оформлялись і преміювання здійснювалось працівникам за участь у заходах щодо життєзабезпечення постраждалого населення, доставці гуманітарних вантажів в райони, де ведуться бойові дії, а також забезпеченні діяльності Головного управління та його підрозділів.
Також, одним з напрямів використання коштів з резервного фонду Державного бюджету України розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 29.04.2022 року №341-р та від 03.06.2022 року №442-р за бюджетною програмою 1006280 «Забезпечення діяльності сил цивільного захисту» визначено здійснення оплати праці окремим категоріям працівників, які в районах ведення бойових дій безпосередньо залучаються до гасіння пожеж, аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, знешкодження вибухонебезпечних предметів.
В той же час, перелік інших невідкладних робіт вказаними розпорядженнями не встановлений.
Враховуючи викладене, апеляційний суд погоджується із висновком суду першої інстанції, що оплата праці за рахунок коштів з резервного фонду Державного бюджету України відповідно до вказаних вище розпоряджень Кабінету Міністрів України могла бути проведена працівникам, оплата праці яких здійснюється за бюджетною програмою 1006280 «Забезпечення діяльності сил цивільного захисту», за умови, що ці працівники:
- працювали у період, за який здійснюється виплата заробітної плати, в районах ведення бойових дій;
- залучались до гасіння пожеж, аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, знешкодження вибухонебезпечних предметів.
При цьому, суд першої інстанції правильно звернув увагу, що наказом Міністерства фінансів України від 14.12.2001 року №574 затверджено Інструкцію про статус відповідальних виконавців бюджетних програм та особливості їх участі у бюджетному процесі.
Головним розпорядником бюджетної програми 1006280 у 2021-2022 роках визначено Міністерство внутрішніх справ України. Відповідальний виконавець визначається головним розпорядником за погодженням з Мінфіном.
Відповідальним виконавцем бюджетної програми 1006280 у 2021-2022 роках визначено Державну службу України з надзвичайних ситуацій. ДСНС України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
Як вбачається з акту ревізії від 28.07.2023 року №040804-20/4 Державна служба України з надзвичайних ситуацій листами від 08.04.2022 року №04-3428/201, від 20.05.2022 року №04-434/201, від 22.06.2022 рокуи№04-2479/201, від 18.07.2022 року №04-3973/201, від 25.08.2022 року №04-6185/201, від 23.09.2022 року №04-8190/201, від 12.10.2022 року №04-9330/201 не заперечувала стосовно заохочення грошовими преміями працівників Головного управління та його підрозділів, які брали участь у заходах щодо життєзабезпечення постраждалого населення, здійснюють доставку гуманітарних вантажів в райони, де ведуться бойові дії, які забезпечують діяльність підрозділів, в залежності від обсягу виконаних робіт, навантаження, відповідальності тощо, разом зі списком, що додавався до листа.
На підставі вказаних вище листів Головним управлінням видавалися накази «Про преміювання» від 20.04.2022 року №132, від 23.05.2022 року №183, від 23.06.2022 року №258, від 19.07.2022 року №307, від 26.08.2022 року №360, від 26.09.2022 року №457. Відповідно до наказів здійснювалась виплата премії працівникам за участь у заходах щодо життєзабезпечення постраждалого населення, доставці гуманітарних вантажів в райони, де ведуться бойові дії, а також забезпеченні діяльності Головного управління та його підрозділів.
Апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивач правомірно преміював своїх працівників за квітень-жовтень 2022 року на загальну суму 4446800,00 грн., оскільки:
- відповідні видатки здійснювались позивачем за бюджетною програмою Державного бюджету України 1006280 «Забезпечення діяльності сил цивільного захисту»;
- працівники позивача працювали у спірний період на території Запорізької області, тобто в районні ведення воєнних (бойових) дій, та безпосередньо залучались до інших невідкладних робіт (щодо життєзабезпечення постраждалого населення, доставці гуманітарних вантажів в райони, де ведуться бойові дії).
Крім того, ГУ ДСНС у Запорізькій області не є безпосереднім розпорядником коштів резервного фонду держбюджету, оскільки таким розпорядником є ДСНС України, і преміювання працівників, які не були залучені безпосередньо до гасіння пожеж, аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт в районах ведення бойових дій, здійснювалося з урахуванням листів від ДСНС України.
З огляду на зазначене, висновок відповідача щодо незаконного використання коштів з резервного фонду на преміювання працівників саме позивачем є необґрунтованим, оскільки таке використання у всіх випадках здійснювалося з дозволу розпорядника коштів - Державної служби з надзвичайних ситуацій України.
Відтак, пункт 3 вимоги Управління Східного офісу Держаудитслужби України в Запорізькій області, оформленої листом від 08.09.2023 року №040804-15/2968-2023 «Про усунення виявлених порушень» підлягав визнанню протиправним та скасуванню.
Рішення суду першої інстанції в частині відмовлених позовних вимог (в частині визнання протиправними дій відповідача при складанні вимоги) сторонами не оскаржується, а тому апеляційним судом в цій частині рішення суду не перевіряється.
У пункті 58 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010 Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
Наведене дає підстави для висновку, що доводи скаржника у кожній справі повинні оцінюватись судами на предмет їх відповідності критеріям конкретності, доречності та важливості у рамках відповідних правовідносин з метою належного обґрунтування позиції суду. Відтак, інші, зазначені в апеляційній скарзі доводи, окрім проаналізованих вище, ґрунтуються на довільному трактуванні фактичних обставин справи і норм матеріального права, а тому такі не вимагають детальної відповіді або спростування.
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а зводяться до переоцінки доказів та незгоди з ними тому підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду відсутні.
Згідно частини першої статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 77, 243, 250, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Східного офісу Державної аудиторської служби України в Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 04 червня 2024 року в адміністративній справі №280/8308/23 залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 04 червня 2024 року в адміністративній справі №280/8308/23 залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Повний текст постанови складено 14 жовтня 2024 року.
Головуючий - суддя І.В. Юрко
суддя С.В. Білак
суддя С.В. Чабаненко