Постанова від 14.10.2024 по справі 200/3509/24

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 жовтня 2024 року справа №200/3509/24

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Компанієць І.Д., суддів: Гайдара А.В., Казначеєва Е.Г.,

розглянув у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10 липня 2024 року у справі № 200/3509/24 (головуючий І інстанції Давиденко Т.В.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії з 01.12.2019 року з урахуванням її індексації за 2020,2021 роки,

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01.12.2019 року з урахуванням її індексації за 2020,2021 роки, із виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсії.

В обґрунтування позову зазначив, що на час виникнення спірних правовідносин (з 01.12.2019 по 01.03.2022) Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та відповідними підзаконними нормативними актами не було врегульоване відносини щодо індексації пенсії військовослужбовцям, тому відповідач при обрахунку пенсії з 01.12.2019 повинен був субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації за 2020.2021 роки.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 10 липня 2024 року позов задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 з урахуванням її індексації за 2020, 2021 роки.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 з урахуванням її індексації за 2020, 2021 роки, із виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсії.

Вирішено питання судових витрат по справі.

Не погодившись з рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти постанову, якою відмовити в задоволенні позову у повному обсязі.

Обґрунтування апеляційної скарги.

Пунктом 2 Порядку № 124 визначено вичерпний перелік видів пенсій, що підлягають індексації відповідно до цього Порядку, зокрема, з урахуванням заробітку (грошового забезпечення), який визначено відповідно до ч.1 ст.43 Закону №2262, який стосується військовослужбовців строкової служби.

Проте, позивачу пенсія призначалася не як військовослужбовцю строкової служби, а тому його пенсія не підпадає індексації на підставі Порядку № 124.

Крім того, позивач в розумінні п. «б» ст. 1-2 закону № 2262 відноситься до осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України, а не до осіб з числа військовослужбовців строкової служби, на нього не розповсюджуються норми ч.2 ст.42 Закону № 1058 (станом на 2020-2021 роки)

Також суд першої інстанції застосував до спірних правовідносин правові висновки Верховного Суду, викладені в постанові від 30.01.2024 у справі № 580/1974/23, які є протилежними висновкам суду першої інстанції за позовом ОСОБА_1

Індексації підлягають грошові доходи населення в межах прожиткового мінімуму, встановленому для відповідних соціальних та демографічних груп населення.

Законом України «Про державний бюджет на 2020 рік» визначено розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність на 2020 рік.

Тому є безпідставними вимоги позивача про нарахування індексації на суми доплат з 01.12.2019, оскільки вказані суми є різницею між розміром пенсії до перерахунку та розміром пенсії після перерахунку та перевищують розмір прожиткового мінімуму.

Отже, неможливо провести перерахунок пенсії з 01.12.2019 з урахуванням індексації за 2020, 2021 роки.

Враховуючи режим роботи суддів та працівників апарату Першого апеляційного адміністративного суду з часу введення на території України правового режиму воєнного стану, з метою збереження життя та здоров'я, а також забезпечення безпеки суддів та працівників апарату суду, дана постанова прийнята колегією суддів за умови наявної можливості доступу колегії суддів до матеріалів адміністративної справи.

Апеляційним судом витребувано у Донецького окружного адміністративного суду справу, однак суд першої інстанції листом повідомив, що всі документи у цій справі сформовано в електронному вигляді та експортовано в КП “Діловодство спеціалізованого суду».

Верховний Суд листом від 19.08.2022 № 2097/0/2-22 на лист вх. № 1730/0/1-22 щодо надання Науково-консультативною радою при Верховному Суді висновку з питань, пов'язаних з електронним адміністративним судочинством повідомив, що підстав для звернення до НКР щодо надання вченими-членами НКР наукових висновків немає. Суд проводить розгляд справи за матеріалами судової справи у паперовій або електронній формі в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 9 ст. 18 КАС України).

Відповідно до листів Державної судової адміністрації України від 01.08.2018 № 15-14040/18, від 13.09.2018 № 15-17388/18 судами забезпечено сканування та експортування в підсистему “Електронний суд» матеріалів всіх судових справ, як перебували в провадженні суддів станом на 01.08.2018. Тобто вказана підсистема містить усі матеріали судової справи.

Отже, враховуючи зазначені листи, апеляційний суд вважає за можливе здійснити апеляційний перегляд за документами, наявними в підсистемі “Електронний суд».

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.

Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, розглядаючи апеляційну скаргу в межах викладених доводів, встановив наступне.

Встановлені обставини справи.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_2 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262.

На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29.08.2023 у справі № 200/3102/23, яке набрало законної сили 06.12.2023 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області в грудні 2023 року здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи “Територіальне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» про розмір грошового забезпечення від 19.04.2023 № 6217/Д.

12.03.2024 ОСОБА_1 через особистий кабінет Веб-порталу електронних послуг Пенсійного фонду України звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з заявою вх. № ВЕБ-05001-Ф-С-24-045587 щодо здійснення перерахунку пенсії із врахуванням її індексації за 2020, 2021 роки.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 09.04.2024 ОСОБА_1 повідомлений про відмову у здійсненні перерахунку пенсії із врахуванням її індексації за 2020, 2021 роки, у зв'язку з тим, що постанов Кабінету Міністрів України щодо проведення індексації пенсій за 2020, 2021 роки особам із числа військовослужбовців не приймалось, законодавчі підстави для проведення індексації відсутні.

Суд першої інстанції, задовольняючи позов, виходив з того, що на час виникнення спірних правовідносин Законом № 2262 та відповідними підзаконними нормативними актами не було врегульоване відносини щодо індексації пенсії військовослужбовцям, тому відповідач при обрахунку пенсії позивача з 01.12.2019 повинен був субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації за 2020, 2021 роки.

Оцінка суду.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 4 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788) умови, норми та порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців, а також осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських та членів їхніх сімей встановлюються Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Їм надається також право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом, незалежно від місця проходження військової служби. При цьому всі види грошового забезпечення військовослужбовців, а також осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських враховуються нарівні із заробітною платою робітників і службовців.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб встановлені Закон № 2262.

На підставі статті 5 Закону № 2262 особам, звільненим з військової служби, іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей може призначатися (за їх бажанням) пенсія на умовах і в порядку, передбачених Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При цьому для обчислення пенсій враховуються всі види грошового забезпечення, що отримували зазначені особи, які мають право на пенсію за цим Законом, перед звільненням зі служби (…)

Як свідчать матеріали справи позивачу призначену пенсію за вислугою років на підставі Закону № 2262, як особі начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України.

Постановою КМУ №124 від 20 лютого 2019 року затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 124)

На підставі пункту 1 Порядку № 124 цим Порядком відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Згідно з пунктом 2 Порядку № 124 перерахунку підлягають пенсії, обчислені:

відповідно до Закону;

відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі відшкодування фактичних збитків;

з урахуванням заробітку (грошового забезпечення), який визначено відповідно до частини першої статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Отже, зазначеною нормою визначено обмежений перелік видів пенсій, що підлягають індексації, відповідно Порядку № 124.

Відповідно до частини першої статті 43 Закону № 2262 пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Таким чином, в даному випадку, індексації підлягають пенсії що призначені особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачу пенсія призналась не як військовослужбовцю строкової служби, тому пенсія позивача індексації на підставі саме порядку № 124 не підпадає.

Згідно з частиною третьою статті 63 Закону № 2262 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

На підставі частини четвертої статті 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до статті 64 Закону № 2262 (в редакції, чинній з 01 березня 2022 року) у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

Отже, до березня 2022 року Кабінетом Міністрів України не приймалось постанов щодо проведення індексації пенсій за 2020, 2021 роки особам із числа військовослужбовців, тому відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача з врахуванням індексації за 2020, 2021 роки з 01 грудня 2019 року.

За таких обставин підстави для задоволення адміністративного позову відсутні.

Є безпідставним посилання позивача та суду першої інстанції на висновки Верховного Суду, викладені в постанові від 30.01.2024 у справі № 580/1974/23, оскільки в цій справі висновки стосуються підстав включення в довідку про розмір грошового забезпечення сум індексації грошового забезпечення, що не є тотожним предмету спору за позовом ОСОБА_1 .

Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до положень частини першої статті 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового судового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального або порушення норм процесуального права.

Здійснюючі апеляційний розгляд справи в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції неповно з'ясував обставини справи, судом першої інстанції неправильно застосовано норми матеріального права, що обумовлює задоволення апеляційної скарги, скасування рішення суду першої інстанції з прийняттям постанови про відмову в задоволенні позову у повному обсязі.

Відповідно до статті 139 КАС України розподіл судових витрат по справі не здійснюється.

Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 317, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10 липня 2024 року у справі № 200/3509/24 - задовольнити.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10 липня 2024 року у справі № 200/3509/24 - скасувати.

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття 14 жовтня 2024 року.

Касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів до Верховного Суду з дня складання повного судового рішення в порядку, визначеному ст.328 КАС України.

Повне судове рішення складено 14 жовтня 2024 року.

Головуючий суддя І.Д. Компанієць

Судді А.В. Гайдар

Е.Г. Казначеєв