Рішення від 14.10.2024 по справі 480/5165/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 жовтня 2024 року Справа № 480/5165/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гелети С.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області і просить суд:

- визнати протиправну бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо нездійснення з 01.12.2022 перерахунку пенсії ОСОБА_1 , відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 №1307 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 і від 26.09.2012 № 886», із врахуванням виданої довідки архівним відділом Глухівської міської ради Сумської області від 19.04.2024 №674/04-03 та довідки № 274 від 06.06.2017, виданої Комунальною установою Глухівської районної ради Сумської області «Об'єднаний трудовий архів Глухівського району»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.12.2022 перерахунок та виплату ОСОБА_1 , пенсії відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 №1307 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 і від 26.09.2012 № 886» з 01.12.2022, з урахуванням довідки виданої архівним відділом Глухівської міської ради Сумської області від 19.04.2024 №674/04-03 та довідки № 274 від 06.06.2017, виданої Комунальною установою Глухівської районної ради Сумської області «Об'єднаний трудовий архів Глухівського району».

Свої вимоги обґрунтовує тим, що отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Позивач зазначає, що звернувся до відповідача із заявою про здійснення відповідного перерахунку розміру пенсії та надав до заяви довідку про заробітну плату позивача, видану архівним відділом Глухівської міської ради Сумської області від 19.04.2024 №674/04-03. Разом із тим, ГУ ПФУ в Одеській області відмовило позивачу у здійсненні відповідного перерахунку з тих підстав, що надана позивачем довідка про заробітну плату є архівною довідкою, що не може бути підставою для здійснення відповідного перерахунку пенсії. При цьому зазначає, що в пенсійній справі містяться також документи, що стосуються періоду роботи та заробітної плати позивача при ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Зокрема наявна в пенсійній справі позивача довідка № 274 від 06.06.2017, видана Комунальною установою Глухівської районної ради Сумської області «Об'єднаний трудовий архів Глухівського району», яка також містить інформацію про заробітну плату позивача.

Позивач зазначає, що неврахування даних довідок привело до порушення його прав на належний розмір пенсійного забезпечення, що впливає на зменшений розмір отриманої пенсії. Зазначає, що посилання відповідача на недоліки в оформленні довідок є безпідставними та необґрунтованими, оскільки відповідач виплачував позивачу пенсію із врахуванням зазначеної довідки, зміст довідки відповідає законодавству.

Таким чином, як зазначає позивач, ГУ ПФУ в Одеській області вчинило протиправну бездіяльність щодо нездійснення з 01.12.2022 перерахунку пенсії ОСОБА_1 , відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 №1307 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 і від 26.09.2012 № 886».

Представник відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у відзиві на позов просить відмовити у задоволенні вимог, зазначає, що підстави перерахунку пенсії позивачу відсутні. Надана до заяви про перерахунок пенсії довідка, видана архівним відділом Глухівської міської ради Сумської області від 19.04.2024 №674/04-03 не є підставою для перерахунку пенсії позивачу, оскільки не відповідає формі довідки, затвердженої Міністерством соціального захисту населення від 27.02.1996 №01-3/244-013-2. Необхідна інформація про заробітну плату позивача у наданій довідці відсутня, не зазначено необхідні дані, передбачені довідкою, затвердженою Міністерством соціального захисту населення від 27.02.1996 №01-3/244-013-2 .

Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області відзиву на позов чи письмових пояснень по суті позовних вимог не надав, надано документи з пенсійної справи позивача.

Позивачем подано відповідь на відзив в якому зазначає, що підприємство в якому працював позивач є ліквідованим, а тому інформацію про заробітну плату було видано відповідним архівною установою. Крім того, зазначає, що відповідач повинен здійснити перерахунок пенсії за документами, які містяться в пенсійній справі позивача, а тому просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідачів щодо нездійснення йому перерахунку пенсії, а також перерахувати розмір, враховуючи дані довідки, виданої архівним відділом Глухівської міської ради Сумської області від 19.04.2024 №674/04-03 та довідки № 274 від 06.06.2017, виданої Комунальною установою Глухівської районної ради Сумської області «Об'єднаний трудовий архів Глухівського району».

Провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без виклику осіб. Також судом було залучено до участі у справі другим відповідачем Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області. Витребувано документи у відповідачів.

Дослідивши наявні матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Матеріалами справи підтверджується, що позивач є особою з інвалідністю Ш групи, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 1), з 06.06.2017 отримує пенсію по інвалідності згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що підтверджується матеріалами справи та не є спірним під час розгляду даної справи.

Позивач звернувся до територіального органу ПФУ із заявою від 22.04.2024 про здійснення перерахунку пенсії по ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з врахування наданої до заяви довідки про заробітну плату у зоні відчуження, яка видана архівним відділом Глухівської міської ради Сумської області від 19.04.2024 №674/04-03.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 29.04.2024 №959250139354 від 29.04.2024 позивачу було відмовлено у такому перерахунку пенсії, з тих підстав, що наданий позивачем документ не є підставою для здійснення відповідного перерахунку пенсії, оскільки на підставі архівних довідок перерахунок пенсії не передбачений.

Не погодився із підставами відмови у здійсненні перерахунку, а також неврахування ГУ ПФУ в Одеській області архівної довідки від 19.04.2024 №674/04-03 про заробітну плату, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом (стаття 46 Конституції України).

Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Згідно із ч. 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в подальшому - Закон № 1058-IV), перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч. 1 ст. 35, ч. 2 ст. 38, ч. 3 ст. 42, ч. 5 ст. 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Статтею 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом Української РСР "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Закон України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в подальшому - Закон № 796-XII) визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Пунктом 13 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV передбачено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Законів України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. Порядок фінансування цих пенсій встановлюється відповідними законами.

Згідно із ст. 9 Закону № 796-XII, особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи; громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт; громадяни, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих.

Відповідно до ст. 10 Закону № 796-XII, учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі, проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців*, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.

Згідно із примітки "*" тут і надалі до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 54 Закону № 796-XII, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.

Отже, особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) та є особами з інвалідністю Ш групи по захворюванню, що пов'язане з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до статті 54 Закону № 796-XII мають право на пенсію по інвалідності та можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

Судовим розглядом встановлено, що позивач отримує пенсію по інвалідності як особа з інвалідністю третьої групи, відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до п. 1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 1210 від 23.11.2011 (в подальшому - Порядок № 1210), механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - пенсії), а також визначення заробітної плати (доходу) для їх обчислення. Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати (доходу),одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Заробітна плата для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи (п. 2 Порядку № 1210).

Згідно з п.п. 3 п. 3 Порядку № 1210, у разі, коли особа пропрацювала у зоні відчуження менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється, виходячи із заробітної плати за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження.

Відповідно до п. 7 Порядку № 1210, пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати (доходу), яку (який) вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження,характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата (дохід) для розрахунку пенсії не може бути нижчою (нижчим) від фактично одержаної суми у зазначений період.

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII, видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами, організаціями (військоматами).

Згідно із п. 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.

Отже, єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01.07.2000 є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.

Постановою Ради міністрів Української РСР та Української республіканської Ради професійних спілок "Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій та установ, зайнятих на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та запобіганням забруднення навколишнього середовища" від 10 червня 1986 року № 207-7 установлено, що оплата праці робітників, зайнятих на роботах в третій, другій, першій зони небезпеки, проводиться відповідно в 4-, 3-, 2- кратному розмірі, понад розмір середньомісячної заробітної плати, виходячи із тарифної ставки (окладу), установленого за основним місцем роботи.

Працівникам і службовцям, відрядженим у зону ЧАЕС та призваним на військові збори, за якими зберігалась за основним місцем роботи середньомісячна зарплата, відповідно до абзацу 4 підпункту 1 пункту 1 постанови №207-7, працю оплачували у ІІІ, ІІ та І зонах небезпеки у 4-, 3-, та 2-кратному розмірі, виходячи із тарифної ставки за основним місцем роботи, тобто на одну кратність менше, оскільки за основним місцем роботи за ними зберігається середня зарплата. А тому загальний показник кратності не може перевищувати 5-кратний розмір у найвищій ІІІ зоні небезпеки.

Форма Довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках затверджена Наказом Міністерства соціальної політики України № 644 від 12.10.2012.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 року № 1307 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210 і від 26 вересня 2012 р. № 886» внесені зміни до постанови № 1210 і постанови Кабінету Міністрів України від 26.09.2012 року № 886 «Про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках».

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів від 09.12.2021 року № 1307 установлено, що в разі коли в осіб із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, стосовно яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, осіб, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, внаслідок чого стали особами з інвалідністю, а також осіб, які отримують пенсію у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за осіб з їх числа, розмір пенсії, обчислений відповідно до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням змін, затверджених цією постановою, буде більшим від розміру пенсії, обчисленої відповідно до Законів України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і «;Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», здійснюється автоматичне, без звернення особи, переведення на пенсію на умовах, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за документами, що містяться в матеріалах пенсійних справ, про що органи Пенсійного фонду України інформують зазначених осіб шляхом надсилання листа або смс-повідомлення на номер мобільного телефону операторів мобільного зв'язку.

Пунктом 3 означеної постанови Пенсійному фонду України наказано забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за документами, що містяться в матеріалах пенсійних справ, з 1 січня 2022 р., з 1 березня 2022 р. і з 1 грудня 2022 р. на найбільш вигідних умовах.

Таким чином, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 року № 1307, - автоматично, без звернення, за документами, що містяться в матеріалах пенсійних справ, на пенсію на умовах, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», переводяться особи, зокрема, із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, стосовно яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, та які отримують пенсії на умовах Законів України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

При цьому, таке переведення можливо лише у випадку, якщо розмір пенсії, обчислений відповідно до постанови № 1210 з урахуванням змін, затверджених постановою № 1307, буде більшим від розміру пенсії, що отримують такі особи на умовах Законів України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Суд зазначає, що оскільки позивач з 06.06.2017 отримує пенсію по інвалідності, що призначена на умовах Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», то підстави для врахування постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 року № 1307 в цій частині відсутні.

Відтак, відсутні підстави для задоволення вимог позивача стосовно посилання на бездіяльність територіального органу ПФУ з питань невиконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 року № 1307 щодо не переведення його автоматично, за матеріалами пенсійної справи, на найбільш вигоні умови обрахунку пенсії з 01.12.2022, про що зазначено в обґрунтування позовних вимог в адміністративному позові.

Відповідно до пунктів 1-3 постанови № 1210, цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - пенсії), а також визначення заробітної плати (доходу) для їх обчислення. Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи.

У разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження:

1) з дня аварії не менш як 12 місяців підряд, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу) за будь-який повний календарний місяць роботи в зазначеній зоні;

2) на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС не менш як 12 місяців у період з 26 квітня 1986 р. до 1 серпня 1987 р., за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу) за будь-який повний календарний місяць роботи в зоні відчуження. Якщо така особа виводилася із зони Чорнобильської АЕС за медичними показниками у зв'язку з переопроміненням, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу) за будь-який повний календарний місяць роботи на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС;

3) менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати (доходу) за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження;

4) менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках (в тому числі особа, яка захворіла на променеву хворобу), за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати (доходу) за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата (дохід) за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати (доходу) проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати (доходу).

Пунктом 9 постанови № 1210, в редакції постанови № 1307, визначено, що одним із базових вихідних даних, необхідних для проведення розрахунку розміру пенсії по інвалідності особі, є розмір заробітку за кожний (конкретний) місяць роботи в зоні відчуження, згідно якого, в тому числі, розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), за період 1986 - 1990 років.

Відповідно до ст. 72 Закону СРСР «Про загальний військовий обов'язок», за військовозобов'язаними, що призвані на збори, зберігається середній заробіток за весь час їх проходження.

Оплата праці військовозобов'язаних, які були призвані на спеціальні військові збори та направлені на роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, провадилась на умовах, передбачених для робітників та службовців, виконуючих ці роботи, - згідно вимог Розпорядження Ради Міністрів СРСР від 23.05.1986 року № 1031, яким встановлено, що на військовозобов'язаних, призваних на спеціальні збори та які безпосередньо приймали участь у роботах з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, розповсюджено порядок оплати праці та виплати одноразової винагороди за місцем основної роботи.

Також, на цих осіб поширюється дія Постанови Ради Міністрів УРСР від 08.05.1986 року № 168, Постанова ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР та ВЦСПС від 07.05.1986 року № 524-156 та Розпорядження Ради Міністрів СРСР від 17.05.1986 року № 964-рс.

Пунктом 1 Постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР та ВЦСПС від 07.05.1986 року № 524-156 (Постанова Ради Міністрів УРСР від 08.05.1986 року № 168-5) передбачено підвищення тарифних ставок (посадових окладів) робітникам підприємств та організацій, що приймали участь у роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС у 30-ти кілометровій зоні до 100%.

Постановою Ради Міністрів СРСР та ВЦСПС від 05.06.1986 року № 665-195 (Постанова Ради Міністрів УРСР та УКППРОФСОФА від 10.06.1986 року № 207-7) передбачено - «Встановити, що за робітниками, направленими для виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС та запобіганню забруднення навколишнього середовища, зберігається середня заробітна плата (за винятком пільг для робітників в районах Крайньої Півночі та прирівняних до них місцевостей). Розповсюдити на працівників підприємств, організацій та установ, незалежно від відомчої підлеглості (включаючи осіб, що тимчасово переведені та відряджені), а також на військовослужбовців, військових будівельників, що зайняті на вказаних роботах, дію пунктів 1 (на період проведення цих робіт) та 10 Постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР та ВЦСПС від 07.05.1986 року № 524-156. Надати право керівникам Міністерств і відомств та їх заступникам проводити оплату праці працівникам, що зайняті на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у відповідних зонах небезпеки у розмірах, передбачених Розпорядженням Ради Міністрів СРСР від 17.05.1986 року № 964. Оплата праці робітників, що зайняті на роботах у третій, другій та першій зонах небезпеки, провадиться відповідно у чотирьох. трьох, та двох кратному розмірах, понад середньомісячну заробітну плату, виходячи із тарифної ставки (посадового окладу), встановленої по основному місцю роботи. Встановити робітникам підприємств, організацій та установ, що виконують роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС та запобіганню забруднення середовища, додаткову оплату праці у нічний час у розмірі 35% годинної тарифної ставки (окладу) за кожний час роботи у нічний час та максимальний розмір премії 60% тарифної ставки (окладу) на місяць. Дозволити підприємствам, організаціям та установам залучати робітників на роботи, що пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС у вихідні та святкові дні з оплатою праці у подвійному розмірі. Пільги, що передбачені цією Постановою, встановлюються з моменту аварії на ЧАЕС».

Крім того, відповідно до Постанови Держкомпраці СРСР та Секретаріату ВЦСПС від 07.05.1986 року № 153/10-43: «Для робітників, безпосередньо зайнятих на роботах по усуненню наслідків аварії, в зоні іонізуючого випромінювання встановлюється: - шестигодинний робочий день».

Постановою Ради Міністрів СРСР та ВЦСПС від 05.06.1986 року № 665-195 (Постановою Ради Міністрів УРСР та УКРСОВПРОФА від 10.06.1986 року № 207-7) передбачено, що підвищена оплата праці у зоні відчуження застосовується від дня аварії, граничний розмір премії встановлено - 60% тарифної ставки (посадового окладу).

Пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 (в редакції, що була чинною станом на день звернення позивача із заявою про проведення перерахунку пенсії) визначено, - в усіх випадках премія, передбачена підпунктом 3 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10 червня 1986 р. № 207-7 (не більш як 400 карбованців на місяць), що була визначена умовами оплати праці для осіб, які безпосередньо брали участь у роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи і запобіганням забрудненню навколишнього природного середовища, після проведеного розрахунку додається до суми обчисленої заробітної плати (обчисленого доходу).

Суд зазначає, що обчислення пенсій відповідно до Закону № 796-XII здійснюється на підставі довідок про заробітну плату, які відповідно до ст. 15 вказаного Закону видаються установами та організаціями на підставі первинних документів (особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату). Підставою для проведення розрахунку заробітної плати за роботу в зоні відчуження є первинні документи про нараховану заробітну плату та фактичну тривалість роботи безпосередньо в зоні відчуження.

Кабінетом Міністрів України прийнято 26.09.2012 постанову № 886 «Про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках», якою затверджено Типове положення про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, та визначено, що розгляд письмових заяв громадян України з числа інвалідів внаслідок каліцтва або захворювання (категорія 1) та осіб, які втратили годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, про видачу довідки про заробітну плату, одержану працівниками за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, здійснюється комісією Мінсоцполітики (далі - центральна комісія) і комісіями Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації (далі - регіональна комісія) за поданням райдержадміністрацій (пункт 1).

Пунктом 8 Типового положення передбачено, що регіональна комісія розглядає письмові заяви громадян України з числа інвалідів внаслідок каліцтва або захворювання (категорія 1) і осіб, які втратили годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - заявник), про видачу довідки про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у разі, коли підприємство, установу або організацію ліквідовано без правонаступника.

Наказом Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 № 644, зареєстрованим в Мінюсті України 29.10.2012 за № 1808/22120, затверджена форма Довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058-ІV врегульовано Порядком, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).

За змістом підпункту 2.10, - довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.

Аналіз наведених норм права дає підстави дійти висновку, що особа, яка бажає отримувати пенсію подає до органу, що призначає пенсію, довідку про заробітну плату, видану підприємством, установою чи організацією де працювала особа, або якщо підприємство, установа чи організація ліквідовані або припинили своє існування, довідку видану їх правонаступником чи архівною установою. При цьому законодавцем надано органу, що призначає пенсію право у разі необхідності перевіряти обґрунтованість видачі довідки про заробітну плату.

Матеріалами справи підтверджується, що позивачем було отримано нову довідку архівного відділу Глухівської міської ради Глухівської міської ради від 19.04.2024 №674/04-03 з інформацією про те, що за відомостями заробітної плати ОСОБА_1 за період роботи з серпня по листопад 1987 р. отримав у серпні 255,30, вересні -, жовтні 1188,7, листопаді 311,18. У зазначеній довідці у примітках зазначено : в тому числі за 1987 р. жовтень «по став.и расц.» - 61,50+4,81, «разн.нач.» - 1122,60. Зазначено підстави виданої довідки від 19.04.2024 №674/04-03, а саме ф-160, оп.1-0,од.зб.25 арк. 266 (а.с. 55 зворотн.стор).

Саме зазначену довідку архівного відділу Глухівської міської ради Глухівської міської ради від 19.04.2024 №674/04-03 разом із заявою від 22.04.2024 було надано позивачем до територіального органу ПФУ для здійснення відповідного перерахунку пенсії. Також позивачем до терторіального органу ПФУ надано архівну довідку архівного відділу Глухівської міської ради Глухівської міської ради від 19.04.2024 №675/04-03 про реорганізацію підприємства, на якому працював позивач (а.с.67.), але не було враховано ГУ ПФУ в Одеській області під час розгляду заяви позивача та прийнято рішення від 29.04.2024 про відмову у перерахунку пенсії.

Судом висновки ГУ ПФУ в Одеській області про відсутність підстав здійснення відповідного перерахунку пенсії, оскільки відсутні документи, які відображають суму заробітної плати (доходу), яку (який) позивач одержував за основним місцем роботи з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3), а надана позивачем архівна довідка архівного відділу Глухівської міської ради Глухівської міської ради від 19.04.2024 №674/04-03 не містить повної інформації, що передбачені Наказом Міністерства соціальної політики України № 644 від 12.10.2012, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України № 1808/22120 від 29.10.2012, не є підставою для відповідного перерахунку пенсії, під час прийняття рішення від 29.04.2024 про відмову у перерахунку пенсії позивачу судом визнається передчасними та необґрунтованими. Рішення від 29.04.2024 прийнято відповідачем без з'ясування всіх обставин та не дослідження територіальним органом ПФУ документів пенсійної справи позивача в повному обсязі під час розгляду заяви позивача, враховуючи наступне.

В матеріалах пенсійної справи, копії з яких надані відповідачами до матеріалів даної справи, наявні відповідні документи, які не можуть не враховуватися відповідачем, оскільки містять інформацію про отримання заробітної плати позивачем під час виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та які містять інформацію, що передбачена Наказом Міністерства соціальної політики України № 644 від 12.10.2012, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України № 1808/22120 від 29.10.2012.

Так, матеріалами справи підтверджується, що згідно записів у трудовій книжці позивача, відображено, що в період з 22.10.1984 до 21.11.1988 позивач ОСОБА_1 працював на різних посадах у Глухівському районному об'єднанні «Сільгоспхімії» (а.с.12 зворотн.стор.-13).

Згідно наявної в пенсійній справі позивача довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 13.11.2009 №41889 зазначено, що ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 22.08.1987 (наказ №(480)234) до 02.10.1987 (наказ №(521)275). (а.с.49 зворотн.стор.)

Також згідно наявної в матеріалах пенсійної справи архівної довідки архівного відділу Глухівської міської ради від 19.04.2024 №675/04-03 зазначено підстави перейменування Глухівського районного виробничого об'єднання по агрохімічному обслуговуванню сільського господарства «Сільгоспхімія» до ВАТ Глухівський «Райагрохім» (а.с.43зворот.стор).

В матеріалах пенсійної справи наявний лист комунальної установи «Об'єднаний трудовий архів Глухівського району» від 06.06.2017 №275 зазначено підстави створення та реорганізації Глухівського районного виробничого об'єднання по агрохімічному обслуговуванню сільського господарства «Сільгоспхімія» до ВАТ Глухівське підприємство «Агротехсервіс» (а.с.53зворотн.стор). Також у листі зазначено, що документи з особового складу підприємства за період з 1943 р. до 2005 року знаходяться на зберіганні у комунальній установі «Об'єднаний трудовий архів Глухівського району», зазначено підстави викладеної інформації у листі.

Згідно архівної довідки комунальної установи «Об'єднаний трудовий архів Глухівського району» від 06.06.2017 № 277 зазначено відомості про нарахування заробітної плати позивачу з липня 1978 р. до вересня 1980р., зазначено підстави виданої довідки та посилання на відомості по заробітній платі (а.с. 54).

Згідно архівної довідки комунальної установи «Об'єднаний трудовий архів Глухівського району» від 06.06.2017 № 273 зазначено відомості про нарахування заробітної плати позивачу за період з 1984 р. до 1985 р., зазначено підстави виданої довідки та посилання на відомості по заробітній платі (а.с. 54зворотн.стор).

Згідно архівної довідки комунальної установи «Об'єднаний трудовий архів Глухівського району» від 06.06.2017 № 274 зазначено відомості про нарахування заробітної плати позивачу за період з 1986 р. до 1988р., зазначено підстави виданої довідки та посилання на відомості по заробітній платі (а.с. 55).

Суд звертає увагу, що в матеріалах пенсійної справи позивача також наявна довідка від 19.11.1989 за №245, видана Глухівським районним об'єднанням «Сільгоспхімії» і у такій довідці зазначено, що ОСОБА_1 за роботу у населеному пункті с.Лелів Київської області в період з 22.08.1987 до 02.10.1987 по місцю роботи Глухівського РО «Сільгоспхімії» за відомостями за жовтень 1987р. виплачена заробітна плата в сумі 1122,66 карб., при місячному заробітку 210 карб., а також зазначено з урахуванням коефіцієнту 3 відповідно до постанови Ради Міністрів РСР та Укппрофсофа від 10.06.1986 №207-7 (а.с.49). Зазначена довідка підписана уповноваженими особами та скріплена печаткою Глухівського РО «Сільгоспхімії», зазначено та завірено в установленому порядку відповідні виправлення у довідці.

При цьому суд звертає увагу, що аналогічні дані стосовно виплаченої позивачу суми заробітної плати за період роботи у зоні відчуження « 1122,66» зазначено у архівній довідці архівного відділу Глухівської міської ради Глухівської міської ради від 19.04.2024 №674/04-03 (а.с.55зворотн.стор), яку безпідставно не було взято до увагу відповідачем під час розгляду заяви позивача та прийняття рішення від 29.04.2024.

Враховуючи те, що діяльність підприємства, в якому працював позивач, припинене, всі первинні документи передані до архівного відділу, позивачем і надаються довідки, які видані архівним відділом.

При цьому архівним відділом зазначено первинні документи, на підставі яких видано та зазначено суми заробітної плати позивача в період роботи у зоні відчуження з серпня по жовтень 1987.

Матеріалами справи не підтверджується, що відповідачами взагалі була проведена перевірка даних, зазначених архівних довідках архівного відділу Глухівської міської ради Глухівської міської ради, в т.ч. від 19.04.2024 №674/04-03 про заробітну плату позивача в період роботи у зоні відчуження.

Таким чином на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії наявні документи, в сукупності яких відображена відповідна інформація про заробітну плату, відповідний коефіцієнт, період роботи позивача в зоні відчуження, а саме наявна як довідка від 19.11.1989 за №245, видана Глухівським районним об'єднанням «Сільгоспхімії», так і архівна довідка архівного відділу Глухівської міської ради Глухівської міської ради від 19.04.2024 №674/04-03. Також в матеріалах пенсійної справи наявна архівна довідка комунальної установи «Об'єднаний трудовий архів Глухівського району» від 06.06.2017 № 274 із відомостями про нарахування заробітної плати позивачу за період з 1986 р. до 1988р.

Таким чином прийняте рішення від 29.04.2024 №959250139354 про відсутність підстав для відповідного перерахунку пенсії позивача та відсутності документів стосовно отриманої заробітної плати позивача за період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, не відповідають критеріям ст. 2 КАС України, а також ст.ст. 11,16 Закону України «Про адміністративну процедуру».

Виходячи з положень п.п. 1, 3 ч. 2 ст. 2 КАС України стосовно законності і обґрунтованості прийнятого відповідачем рішення по суті звернення позивача, суд зазначає, що рішення ГУ ПФУ в Одеській області не відповідає означеним критеріям, оскільки єдиною підставою для відмови у задоволені звернення позивача послугувала та обставина, що у документах пенсійної справи відсутня довідка про заробітну плату, що оформлена в установленому законодавством порядку, а надана архівна довідка про заробітні плату не є підставою для здійснення перерахунку пенсії позивача.

Суд звертає увагу, що надана позивачем до заяви про перерахунок пенсії довідка від 19.04.2024 №674/04-03 видана не підприємством, а архівною установою за матеріалами документів, що були передані підприємством, в якому працював позивач, до архівного відділу. При цьому архівним відділом зазначено первинні документи, на підставі яких відображена інформація про отриману заробітну плату позивача, перелік яких зазначено у такій довідці.

Разом із тим, довідка підприємства з інформацією про коефіцієнт підвищення, період роботи, сума отриманої заробітної плати за роботу у зоні відчуження, наявна в матеріалах пенсійної справи позивача та містить всі дані, про що зазначено судом вище, але взагалі не взято до уваги відповідачем. При цьому сума отриманого заробітку позивача "1122,66", зазначена у довідці підприємства від 19.11.1989 №245, є ідентичною із сумою заробітку позивача за жовтень 1987р., зазначеною у примітках архівної довідки від 19.04.2024 №674/04-03 - "1122,66".

Відповідач не конкретизував, якому закону або нормативно-правовому акту не відповідає саме архівна довідка архівного відділу Глухівської міської ради Глухівської міської ради від 19.04.2024 №674/04-03, не визначив причин за яких пенсійним органом не можуть бути взяти до уваги інші документи, що маються в пенсійній справі ОСОБА_1 для можливості подальшого обчислення розмірі пенсії позивача із заробітної плати, отриманою ним за роботу в зоні відчуження у період з 22.08.1987 до 02.10.1987.

Суд вважає, що пенсіонер не може бути позбавленим права на отримання пенсії, як він вважає, в більшому розмірі, лише з підстав відсутності в пенсійній справі документа строго встановленого зразку.

Підсумовуючи наведене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення вимог адміністративного позову стосовно визнання протиправної бездіяльності відповідачів щодо нездійснення з 01.12.2022 перерахунку пенсії, відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 №1307 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 і від 26.09.2012 № 886», із врахуванням виданої довідки архівним відділом Глухівської міської ради Сумської області від 19.04.2024 №674/04-03 та довідки № 274 від 06.06.2017, виданої Комунальною установою Глухівської районної ради Сумської області «Об'єднаний трудовий архів Глухівського району» та зобов'язати здійснити такий перерахунок з 01.12.2022, оскільки положення постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 № 1307 не вплинули на правовідносини, що виникли між сторонами у справі.

Зазначений висновок суду узгоджується із правовою позицією Другого апеляційного адміністративного суду, викладеному в постанові від 10.06.2024 по справі №440/734/23.

Право позивача на проведення обчислення розміру його пенсії в іншому порядку ніж існуючий порушено не діями (бездіяльністю) відповідача, а прийнятим за наслідками розгляду заяви позивача від 22.04.2024 рішенням ГУ ПФУ в Одеській області від 29.04.2024 №959250139354, яке позивачем не оспорюється.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

При цьому обрання способу захисту прав у сфері публічно-правових відносин визначається з урахуванням принципів адміністративного судочинства та змісту ст.ст. 2, 5, 245 КАС України.

Згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. З цього випливає, що вихід за межі позовних вимог можливий за наступних умов: лише у справах за позовами до суб'єктів владних повноважень, оскільки лише в цьому випадку відбувається захист прав та інтересів позивача; повний захист прав позивач неможливий у спосіб, про який просить позивач. Повнота захисту полягає в ефективності відновлення його прав; вихід за межі позовних вимог повинен бути пов'язаний із захистом саме тих прав, щодо яких подана позовна заява.

При цьому, враховуючи бажання позивача отримувати, призначену відповідно до положень ст. 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", пенсії по інвалідності, в розмірі, який обчислений із заробітку за роботу в зоні відчуження у 1987 році, суд вважає за необхідно застосувати положення ч. 2 ст. 9 КАС України, вийти за межі позовних вимог позивача та обрати належний спосіб захисту порушеного права позивача та скасувати рішення ГУ ПФУ в Одеській області від 29.04.2024 №959250139354 про відмову у перерахунку пенсії позивачу.

Судом враховується, що під час прийняття рішенні від 29.04.2024 підставою для відмови у здійсненому перерахунку стало не взяття до уваги ГУ ПФУ в Одеській області документу, наданого позивачем до заяви від 22.04.2024 про перерахунок пенсії. При цьому судом встановлено, що під час розгляду заяви позивача не було взято до уваги електронну пенсійну справу позивача у повному обсязі, в т.ч. і наявна в пенсійній справі довідка від 19.11.1989 за №245, видана Глухівським районним об'єднанням «Сільгоспхімії», що не може бути визнано судом належним та обґрунтованим.

Рішення від 29.04.2024 прийнято ГУ ПФУ в Одеській області без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), непропорційно, без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів позивача і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), не відповідає критеріям визначених ч. 2 ст. 2 КАС України та ст.ст. 11,16 Закону України «Про адміністративну процедуру».

Враховуючи те, що позивачем подана заява про здійснення відповідного перерахунку пенсії 22.04.2024, але територіальним органом, який розглядав заяву позивача та прийняв рішенні по суті такої заяви, не було взагалі досліджено документи, які надані позивачем до заяви про перерахунок пенсії, в т.ч. і які вже наявні в матеріалах пенсійної справи позивача, суд вважає за необхідне застосувати положення ч. 2 ст. 9 КАС України, вийти за межі позовних вимог позивача та зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.04.2024 про перерахунок пенсії з урахуванням висновків суду по даній справі, зокрема з урахуванням наявних в матеріалах пенсійної справи даних про заробітну плату ОСОБА_1 , зазначених у довідці, виданої архівним відділом Глухівської міської ради Сумської області від 19.04.2024 №674/04-03, від 06.06.2017 №274, виданої комунальною установою «Об'єднаний трудовий архів Глухівського району», довідки № 274 від 06.06.2017, виданої Комунальною установою Глухівської районної ради Сумської області «Об'єднаний трудовий архів Глухівського району», довідки від 19.11.1989 за №245, виданої Глухівським районним об'єднанням «Сільгоспхімії» та прийняти рішення за результатом розгляду заяви.

Стосовно позовних вимог щодо звернення судового рішення до негайного виконання, суд відмовляє, враховуючи наступне. Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць. Суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті (п. 1 ч. 2 ст. 371 КАС України). Зазначеною правовою нормою встановлено право суду звернути до негайного виконання рішення, що за своєю суттю є способом виконання такого рішення. Водночас, виплаті недоотриманої з вини відповідача пенсії позивачу передує її перерахунок, що здійснюється відповідно до порядку, встановленого Кабінетом Міністрів України, розрахунок недоотриманої пенсії. З огляду на зазначене, відсутні підстави для звернення рішення про виплату пенсії до негайного виконання, оскільки не встановлений розмір пенсії та компенсації, що присуджується.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 29.04.2024 №959250139354 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (м.Одеса, вул.Канатна, 83,і.к. 20987385) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ,і.к. НОМЕР_1 ) від 22.04.2024 про перерахунок пенсії з урахуванням висновків суду по даній справі, зокрема з урахуванням наявних в матеріалах пенсійної справи даних про заробітну плату ОСОБА_1 , зазначених у довідці, виданої архівним відділом Глухівської міської ради Сумської області від 19.04.2024 №674/04-03, від 06.06.2017 №274, виданої комунальною установою «Об'єднаний трудовий архів Глухівського району», довідки № 274 від 06.06.2017, виданої Комунальною установою Глухівської районної ради Сумської області «Об'єднаний трудовий архів Глухівського району», довідки від 19.11.1989 за №245, виданої Глухівським районним об'єднанням «Сільгоспхімії» та прийняти рішення за результатом розгляду заяви.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.М. Гелета