Рішення від 09.10.2024 по справі 925/811/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 жовтня 2024 року м. Черкаси Справа № 925/811/24

Господарський суд Черкаської області у складі судді Зарічанської З.В., за участю секретаря судового засідання Філіпової І.С., розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовом заступника керівника Черкаської обласної прокуратури, в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає:

позивач 1. - Будищенська сільська рада,

позивач 2. - Черкаське управління захисних масивів Дніпровських водосховищ,

до відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області,

про усунення перешкод у користуванні та розпорядженні нерухомим майном шляхом скасування державної реєстрації земельної ділянки,

за участю представників сторін:

від прокуратури: Куліш А.А., прокурор відділу Черкаської обласної прокуратури, посвідчення від 01.03.2023 № 074887,

від позивача 1.: Острівна К.В., довіреність від 12.01.2023, розпорядження від 31.12.2020 № 120/02-05, посадова інструкція спеціаліста 1 категорії юридичного відділу Виконавчого комітету Будищенської сільської ради, положення про юридичний відділ Виконавчого комітету Будищенської сільської ради, рішення від 28.05.2021 № 16-8/VIII (в порядку самопредставництва),

від позивача 2.: участі не брали;

від відповідача: участі не брали.

25.06.2024 до Господарського суду Черкаської області надійшла позовна заява заступника керівника Черкаської обласної прокуратури, в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Будищенська сільська рада та Черкаське управління захисних масивів дніпровських водосховищ з вимогою усунути перешкоди державі в особі Будищенської сільської ради, яка представляє територіальну громаду с. Свидівок та Черкаського управління захисних масивів дніпровських водосховищ у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою водного фонду, шляхом скасування державної реєстрації земельної ділянки за кадастровим номером 7124986000:01:001:0043 площею 2,7607 га в Державному земельному кадастрі із категорією земель - для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення.

Позовні вимоги прокурор обґрунтовує неправомірним зазначенням цільового призначення спірної земельної ділянки як землі для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення, тоді як спірна земельна ділянка відноситься до земель водного фонду.

Ухвалою від 28.06.2024 господарський суд відкрив провадження у справі №925/811/24 за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначив на 22.07.2024 о 13:45. Встановив сторонам строк для подання заяв по суті.

11.07.2024 за допомогою системи "Електронний суд" Будищенська сільська рада подала додаткові пояснення у справі.

У поданих поясненнях Будищенська сільська рада зазначила, що Господарським судом Черкаської області у справі № 925/1031/20 установлено, що спірна земельна ділянка відноситься до земель водного фонду, яка обтяжена гідротехнічною захисною спорудою, отже є землею обмеженою в цивільному обороті, належить до комунальної власності територіальної громади с. Свидівок в особі Будищенської сільської ради. З огляду на вищевикладене, вказана земельна ділянка №7124986000:01:001:0043 є комунальною формою власності Будищенської сільської ради.

15.07.2024 Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області подало відзив з вимогою залишити без розгляду позовні вимоги.

У відзиві відповідач зазначив, що з Поземельної книги на земельну ділянку з кадастровим номером 7124986000:01:001:0043, зокрема вбачається, що на підставі Проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок від 18.04.16, розробленого ФОП Бондар Наталією Миколаївною до Державного земельного кадастру внесені відомості щодо державної реєстрації названої земельної ділянки.

Втім, за приписами статті 26 Закону України "Про землеустрій" розробниками документації із землеустрою є: юридичні особи, що володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та у складі яких працює за основним місцем роботи сертифікований інженер-землевпорядник, який є відповідальним за якість робіт із землеустрою; фізичні особи-підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою.

Подання документації із землеустрою до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, для внесення відомостей до Державного земельного кадастру від імені замовника документації здійснюється її розробником, якщо інше не встановлено договором.

Стаття 28 даного Закону, зокрема декларує, що розробник документації із землеустрою, зобов'язаний дотримуватися законодавства України, що регулює земельні відносини, він несе відповідно до законодавства відповідальність за достовірність, якість і безпеку заходів, передбачених цією документацією.

Також відповідач вважає помилковим посилання прокурора у позові на правові висновки, викладені в постанові Великої Палати Верховного Суду від 15.10.19 у справі № 903/129/18 і постанові Верховного Суду від 26.02.19 по справі № 905/803/18, які не являються подібними до справи що розглядається, оскільки обставини цих справ є істотними та не являються тотожними до справи що розглядається, а тому і підстави для прокурора на представництво інтересів держави в суді зовсім інші.

На думку відповідача, з огляду на правову природу спірних правовідносин та правові висновки Верховного Суду щодо правильного застосування матеріального права у справах відповідної категорії, Головне управління являється неналежним відповідачем у справі.

19.07.2024 за допомогою системи "Електронний суд" Будищенська сільська рада подала клопотання про долучення доказів, а саме документів, які підтверджують повноваження її представника - Острівної К.В. та додаткові пояснення у справі.

У поясненнях Будищенська сільська рада зазначає, що вимога про визнання недійсним рішення сільської ради, рішень, записів про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно за незаконним володільцем, самої державної реєстрації цього права, договорів, інших правочинів щодо спірного майна, і тим більше документів (свідоцтв, державних актів тощо), що посвідчують відповідне право не є належною у спорі про витребування земельних ділянок. Така вимога може бути ефективним способом захисту зокрема тоді, коли відповідне рішення є перешкодою для власника у реалізації його права власності. Обрання позивачем неналежного, зокрема неефективного, способу захисту прав є самостійною підставою для відмови у позові (див. постанови Великої Палати Верховного Суду від 19 січня 2021 року у справі № 916/1415/19 (пункт 6.21), від 2 лютого 2021 року у справі № 925/642/19 (пункт 54), від 6 квітня 2021 року у справі № 910/10011/19 (пункт 99), від 22 червня 2021 року у справі № 200/606/18 (пункт 76), від 28 вересня 2021 року у справі № 761/45721/16-ц (пункт 112), від 2 листопада 2021 року у справі № 925/1351/19 (пункт 6.56), від 23 листопада 2021 року у справі № 359/3373/16-ц (пункт 155) та інші. Заявлена вимога прокурора стосовно скасування державної реєстрації (запису) земельної ділянки є самостійною підставою для відмови у позові в обґрунтування викладеного позивач 1. покликається на позиції Верховного Суду, в яких зазначено, що вимоги про скасування рішень, записів про державну реєстрацію права власності на це майно за незаконним володільцем не є необхідним для відновлення його права (пункт 100 постанови Великої Палати Верховного Суду від 7 листопада 2018 року у справі № 488/5027/14-ц). Задоволення позову про витребування майна є підставою для внесення відповідного запису до Державного реєстру прав. Такі висновки сформульовані, зокрема, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 14 листопада 2018 року у справі № 183/1617/16, у пункті 98 постанови Великої Палати Верховного Суду від 7 листопада 2018 року у справі № 488/5027/14-ц.

Крім того, Будищенська сільська рада зазначила, що оскільки згідно з змісту заявлених позовних вимог Черкаською обласною прокуратурою захищаються права та інтереси Черкаського управління захисних масивів Дніпровських водосховищ, тому позивач 1. вважає, що з огляду на судову практику, позовні вимоги Черкаської обласної прокуратури не підлягають розгляду по суті, оскільки позовну заяву подано не від імені та в інтересах держави, а від імені та в інтересах державного підприємства, а прокурор не має повноважень на ведення справ у частині таких вимог.

22.07.2024 ухвалою занесеною до протоколу судового засідання господарський суд на підставі п. 3 ч. 2 ст. 183 ГПК України відклав підготовче засідання до 22.08.2024 о 14:00.

01.08.2024 Черкаське управління захисних масивів Дніпровських водосховищ подало заяву про розгляд справи без участі його представника.

08.08.2024 за допомогою системи "Електронний суд" Черкаська обласна прокуратура подала відповідь на відзив, в якій зазначила, що доводи відповідача щодо залишення позову без розгляду є необґрунтованими та не відповідають наявним матеріалам справи.

Прокурор зазначає, що предметом спору у цій справі є скасування державної реєстрації в Державному земельному кадастрі земельної ділянки з кадастровим номером 7124986000:01:001:0043 площею 2,7607 га, як земель для будівництва і обслуговування об'єктів рекреаційного призначення, яка фактично належить до категорії земель водного фонду. Водночас, до того часу, поки в Державному земельному кадастрі продовжуватиме розміщуватися інформація про вказану земельну ділянку з цільовим призначенням відмінним від її дійсного цільового призначення, такі дані в розумінні ст. 20 Закону України "Про Державний земельний кадастр" є офіційними, що у свою чергу унеможливлює її раціональне використання та збереження державою, зокрема територіальною громадою с. Свидівок та Черкаським управлінням захисних масивів дніпровських водосховищ, як земель водного фонду та створює реальні ризики повторного незаконного розпорядження оспореною землею. За вказаних обставин державна реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 7124986000:01:001:0043 повинна бути скасована з метою подальшого формування нового об'єкту земельних відносин з відповідним цільовим призначенням. Отже, цей позов спрямований на задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні значимого питання про належність спірної земельної ділянки до категорії земель водного фонду з відповідними законодавчо встановленими обмеженнями щодо її використання та розпорядження. Припинення існування спірної земельної ділянки за категорією земель - для будівництва і обслуговування об'єктів рекреаційного призначення переслідує легітимну мету контролю за використанням майна відповідно до загальних інтересів у тому, щоби таке використання відбувалося за цільовим призначенням. Важливість цих інтересів зумовлюється, зокрема, особливим статусом земельної ділянки - її належністю до земель водного фонду.

Прокурор вказує, що державна реєстрація земельної ділянки шляхом внесення до Державного земельного кадастру передбачених законом відомостей про її формування, а також скасування державної реєстрації є результатом реалізації органами Держгеокадастру належних їм контрольних функцій у сфері управлінської діяльності. Спірна земельна ділянка сформована як земля рекреаційного призначення з видом використання для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення всупереч вимогам земельного законодавства, за рахунок земель водного фонду - штучне водосховище, прибережна захисна смуга Кременчуцького водосховища та гідротехнічна споруда, з порушенням при її реєстрації вимог земельного законодавства щодо визначення цільового призначення, про що, на думку прокурора, беззаперечно свідчать в сукупності обставини, зазначені в позові.

Так, на підставі проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за кадастровим номером 7124986000:01:001:0043 площею 2,7607 га в оренду терміном на 10 років ОК "Дачний-2016" для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення, до Державного земельного кадастру 04.05.2017 Міськрайонним управлінням у Черкаському районі та м. Черкасах Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області внесено відомості про її державну реєстрацію за категорією земель - землі рекреаційного призначення з цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення (код 07.01.). Як наслідок, Державним кадастровим реєстратором Міськрайонного управління у Черкаському районі та м. Черкасах ГУ Держгеокадастру у Черкаській області 04.05.2017 відкрито поземельну книгу на вказану земельну ділянку. За даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, відповідно до рішення державного реєстратора Державного реєстру речових прав на нерухоме майно Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради Гриценко М.О. від 05.09.2017 № 36910391 в Державному реєстрі зареєстровано право власності Черкаської РДА на спірну земельну ділянку та право оренди на неї ОК "Дачний-2016".

Рішенням Господарського суду Черкаської області від 12.01.2021, додатковим рішенням від 22.01.2021 у справі № 925/1031/20, залишеними без змін постановою Верховного Суду від 27.03.2024, за позовом прокурора визнано незаконним та скасовано розпорядження Черкаської РДА від 07.06.2017 № 182 "Про затвердження проєкту відведення земельної ділянки" у частині затвердження проєкту землеустрою та передачі ОК "Дачний-2016" земельної ділянки з кадастровим номером 7124986000:01:001:0043 площею 2,7607 га терміном на 10 років для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення, визнано недійсним на майбутнє, з моменту набрання рішенням законної сили, договір оренди землі від 19.08.2017, скасовано державну реєстрацію права оренди від 31.08.2017 № 22169091 з одночасним припиненням відповідного речового права ОК "Дачний 2016" на спірну земельну ділянку за кадастровим номером 7124986000:01:001:0043, скасовано державну реєстрацію права власності від 31.08.2017 № 22168651 з одночасним припиненням відповідного речового права Черкаської РДА на вказану вище земельну ділянку.

На виконання рішення господарського суду від 22.01.2021 у справі № 925/1031/20 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 15.05.2024 внесено відомості про припинення за Черкаською РДА права приватної власності на земельну ділянку за кадастровим номером 7124986000:01:001:0043 площею 2,7607 га та права оренди на неї за ОК "Дачний 2016".

Отже прокурор вважає, що доведеним є факт належності вказаної земельної ділянки до земель водного фонду. Водночас, за даними Державного земельного кадастру земельна ділянка, що була предметом судового розгляду у вказаній справі продовжує бути сформованою, як земельна ділянка для будівництва і обслуговування об'єктів рекреаційного призначення. Враховуючи те, що землі водного фонду є землями, які обмежені в цивільному обороті, а наявність в Державному земельному кадастрі відомостей про цю земельну ділянку з цільовим призначенням, яке суперечить дійсному, що унеможливлює її раціональне використання територіальною громадою с. Свидівок та Черкаським управлінням захисних масивів дніпровських водосховищ саме, як земель водного фонду, має місце порушення інтересу держави, яке підлягає захисту в судовому порядку шляхом скасування державної реєстрації в Державному земельному кадастрі земельної ділянки за кадастровим номером 7124986000:01:001:0043.

З огляду на викладене, прокурор наполягає, що належним відповідачем у даній справі є Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області, як територіальний підрозділ Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру.

Крім того, прокурор заперечив проти доводів відповідача про невиконання прокурором імперативної процедури, передбаченої ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", зокрема щодо попереднього повідомлення Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України та Державного агентства водних ресурсів України про звернення до господарського суду Черкаської області з цією позовною заявою.

21.08.2024 за допомогою системи "Електронний суд" Будищенська сільська рада подала додаткові пояснення. Так позивач 1. зазначає, що саме сільські ради є належними представниками територіальних громад, і скасування державної реєстрації оскаржуваної земельної ділянки призведе до неможливості територіальній громаді розпоряджатися власними землями. Натомість, оскільки землі водного фонду згідно Земельного та Водного кодексів можуть перебувати у комунальній формі власності, вказана земельна ділянка розташовується на території Будищенської сільської ради, набагато логічнішим було б не скасування державної реєстрації вказаної земельної ділянки, а реєстрація її як земельної ділянки водного фонду комунальної форми власності. Вказане цілком і повністю усунуло б колізію, яка відбулася при формуванні позовних вимог, а саме: яка саме юридична особа: Будищенська сільська рада, яка представляє територіальну громаду с. Свидівок (код ЄДРПОУ 26323723) чи Черкаське управління захисних масивів дніпровських водосховищ (код ЄДРПОУ 05510154) буде розпорядником в подальшому вказаної земельної ділянки з кадастровим номером 7124986000:01:001:0043?

Також позивач 1. зазначає, що відповідно до листа Черкаського управління захисних масивів дніпровських водосховищ від 13 серпня 2024 №563/13 Будищенсько-Свидівоцька захисна дамба знаходиться в оперативному управлінні Черкаського РУВП та перебуває в державній власності, проте не у власності самого управління. Відповідно, оперативне управління не є тотожними права власності, тож Черкаське управління захисних масивів дніпровських водосховищ не може бути в розумінні статті 391 ЦК України позивачем у вказаній справі, оскільки тільки власник має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

22.08.2024 прокурор подав клопотання про поновлення процесуальних строків на подання відповіді на відзив.

Ухвалами занесеними до протоколу судового засідання від 22.08.2024 господарський суд на підставі ст. 119 ГПК України задовольнив клопотання Черкаської обласної прокуратури та поновив строк для подання відповіді на відзив; на підставі ч. 3 ст. 177 ГПК України продовжив строк підготовчого провадження на тридцять днів.

Ухвалою від 22.08.2024 господарський суд закрив підготовче провадження по справі № 925/811/24 та призначив справу до судового розгляду по суті на 12.09.2024 о 14:00.

11.09.2024 за допомогою системи "Електронний суд" Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області подало клопотання про розгляд справи 12.09.2024 без участі його представника.

У судовому засіданні 12.09.2024 суд заслухав вступні слова сторін та у зв'язку з оголошенням повітряної тривоги. зокрема на території Черкаської області, ухвалою занесеною до протоколу судового засідання оголосив перерву в судовому засіданні до 03.10.2024 об 11:30.

У зв'язку із оголошенням повітряної тривоги, зокрема на території Черкаської області, судове засідання 03.10.2024 не відбулося.

Ухвалою від 03.10.2024 господарський суд судове засідання у справі № 925/811/24 призначив на 09.10.2024 о 14:00.

У судовому засіданні 09.10.2024 представники позивача 2. та відповідача участі не брали. Про дату та час розгляду справи належно повідомлені, що підтверджується довідками про доставку електронних листів (копій ухвал від 12.09.2024) до їх електронних кабінетів.

У судовому засіданні 09.10.2024 суд закінчив з'ясування обставин справи та перевірку їх доказами, наявними в матеріалах справи, заслухав виступи присутніх представників сторін у судових дебатах. Суд оголосив вступну та резолютивну частини рішення.

Заслухавши пояснення прокурора та представниці позивача 1., розглянувши матеріали справи, господарський суд встановив таке.

Розпорядженням від 21.03.2016 № 66 "Про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою" Черкаська районна державна адміністрація Черкаської області надала дозвіл обслуговуючому кооперативу "Дачний-2016" (далі - ОК "Дачний-2016") на розробку проєкту землеустрою щодо передачі земельної ділянки площею 3,0 га (землі загального користування) в оренду терміном на 10 років для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення з метою обслуговування потреб жителів територіальної громади, що розташована в адміністративних межах Свидівоцької сільської ради, за межами населеного пункту.

04.05.2017, згідно з витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку з кадастровим номером 7124986000:01:001:0043 площею 2,7607 га, 04.05.2017 державним реєстратором Міськрайонного управління у Черкаському районі та м. Черкасах Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області внесено відомості про її державну реєстрацію із категорією земель - землі рекреаційного призначення та з цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення (код 07.01.).

Розпорядженням Черкаської районної державної адміністрації Черкаської області від 07.06.2017 № 182 "Про затвердження проєкту відведення земельної ділянки" затверджено проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,7607 га в оренду терміном на 10 років ОК "Дачний-2016" для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення, в адміністративних межах Свидівоцької сільської ради Черкаського району, за межами населеного пункту та передано в оренду земельну ділянку за кадастровим номером 7124986000:01:001:0043 площею 2,7607 га.

Визначаючи які обставини справи підлягають встановленню, а які є встановлені, суд враховує, що відповідно до ч. 4 ст. 75 ГПК України, обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Так у провадженні господарського суду Черкаської області перебувала справа № 925/1031/20 за позовом Заступника керівника Черкаської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі (позивачів): 1) Черкаської обласної державної адміністрації; 2) Черкаського управління захисних масивів дніпровських водосховищ до відповідачів: 1) Черкаська районна державна адміністрація, 2) Обслуговуючий кооператив "Дачний-2016", за участю третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивачів: 1) Державна екологічна інспекція Центрального округу, 2) Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області, про: визнання незаконним та скасування розпорядження, визнання недійсним договору оренди землі, зобов'язання повернути земельну ділянку водного фонду.

У рішенні від 12.01.2021 у справі № 925/1031/20, залишеними без змін постановою Верховного Суду від 27.03.2024, господарський суд встановив, зокрема такі обставини справи:

"...18.08.2017 між Черкаською районною державною адміністрацією в особі голови Черкаської районної державної адміністрації Яріша Анатолія Анатолійовича, що діє на підставі Закону України «Про місцеві державні адміністрації» від 09.04.1999 року №586 XIV (Орендодавець) та Обслуговуючим кооперативом «Дачний-2016» в особі керівника Путрі Олександра Олександровича, який діє на підставі Статуту ОК (Орендар), було укладено договір оренди землі (Далі - Договір, том 1 а.с. 40-44), за умовами якого Орендодавець надав, а Орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку рекреаційного призначення з кадастровим номером 7124986000:01:001:0043 для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення з метою обслуговування жителів територіальної громади в адміністративних межах Свідівоцької сільської ради Черкаського району Черкаської області - за межами населеного пункту.

Відповідно до п. 2 Договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 2,7607 га земель рекреаційного призначення.

Згідно з п. 3 договору на земельній ділянці відсутні будівлі і споруди.

Згідно п. 6 Договору вказаний договір укладено на 10 років.

Відповідно до п. 16 Договору цільове призначення земельної ділянки - для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення, функціональне призначення - рекреаційне призначення..."

Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо земельної ділянки з кадастровим номером 7124986000:01:001:0043, відповідно до рішення державного реєстратора Державного реєстру речових прав на нерухоме майно Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради Гриценко М.О. від 05.09.2017 № 36910391 з відкриттям розділу в Державному реєстрі зареєстровано право власності Черкаської РДА та право оренди ОК "Дачний-2016" на спірну земельну ділянку. Об'єкту нерухомого майна присвоєно реєстраційний номер 1342956971249.

У рішенні від 12.01.2021 у справі № 925/1031/20 господарський суд встановив: "...Земельна ділянка за кадастровим номером 7124986000:01:001:0043, що передана в оренду ОК «Дачний», перебуває в межах технічно-експлуатаційної зони Будище-Свидівської захисної дамби, що підтверджується відповідною план-схемою розміщення спірної земельної ділянки та визначення по відношенню до неї 116 метрової технічно-експлуатаційної зони дамби, розробленої ДП «Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» (том 1, а.с. 54), а також паспортом Кременчуцького водосховища.

Тобто, за сумою наведених ідентифікаційних ознак Черкаська РДА не мала прав та повноважень на розпорядження спірною земельною ділянкою водного фонду, що була обтяжена захисною гідротехнічною спорудою...

...Судом встановлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 7124986000:01:001:0043 площею 2,7607 га, що розташована в адміністративних межах Свидівоцької сільської ради Черкаського району, за межами населеного пункту - відповідно до розпорядження Черкаської РДА №182 від 07.06.2017 включала землі водного фонду - штучні водосховища, а проектна документація щодо передачі у користування обслуговуючому кооперативу «Дачний 2016» - не погоджувалась..."

Рішенням від 12.01.2021 у справі № 925/1031/20 господарський суд позовні вимоги задовольнив повністю:

- визнав незаконним та скасував розпорядження Черкаської районної державної адміністрації №182 від 07.06.2017 "Про затвердження проекту відведення земельної ділянки" в частині затвердження проекту землеустрою та передачі обслуговуючому кооперативу "Дачний-2016" земельної ділянки з кадастровим номером 7124986000:01:001:0043 площею 2,7607 га терміном на 10 років для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення, розташованої в адміністративних межах Свидівоцької сільської ради Черкаського району, за межами населеного пункту;

- визнав недійсним на майбутнє, з моменту набрання рішенням законної сили, договір оренди землі від 19.08.2017, що був укладений терміном на 10 років між Черкаською районною державною адміністрацією та обслуговуючим кооперативом "Дачний-2016";

- скасував державну реєстрацію права оренди №22169091 від 31.08.2017 з одночасним припиненням відповідного речового права обслуговуючого кооперативу «Дачний 2016» на земельну ділянку за кадастровим номером 7124986000:01:001:0043 площею 2,7607 га, передану йому в оренду терміном на 10 років для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення, що розташована в адміністративних межах Свидівоцької сільської ради Черкаського району, за межами населеного пункту.

На виконання рішення господарського суду від 22.01.2021 у справі № 925/1031/20 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна 15.05.2024 внесено відомості про припинення за Черкаською РДА права власності на земельну ділянку за кадастровим номером 7124986000:01:001:0043 площею 2,7607 га та права оренди на неї за ОК "Дачний 2016".

Водночас, за даними Державного земельного кадастру земельна ділянка з кадастровим номером 7124986000:01:001:0043 сформована, як земельна ділянка для будівництва і обслуговування об'єктів рекреаційного призначення.

04.04.2024 Черкаська обласна прокуратура звернулась до Будищенської сільської ради з листом, в якому з метою встановлення підстав для представництва інтересів держави в суді у випадку, якщо захист законних інтересів держави не здійснює або неналежним чином здійснює суб'єкт владних повноважень, прокурор має право отримувати інформацію, яка на законних підставах належить цьому суб'єкту, витребовувати та отримувати від нього матеріали та їх копії. Так Черкаська обласна прокуратура просила інформувати про вжиті чи про наміри вжиття в майбутньому Будищенською сільською радою заходів реагування з метою внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру, які б відповідали їх дійсному цільовому призначенню, усунення перешкод територіальній громаді с. Свидівок в особі Будищенської сільської ради в користуванні та розпорядженні земельною ділянкою водного фонду шляхом скасування державної реєстрації речового права приватної власності ОК "Дачний-2016" на об'єкт нерухомості - берегоукріплювальну споруду з допоміжною будівлею, знесення об'єкта нерухомості чи за необхідності обернення його у комунальну власність.

У відповідь 02.05.2024 Будищенська сільська рада надіслала Черкаській обласній прокуратурі лист, в якому повідомила, що нею не будуть вживатися заходи реагування, спрямовані на зміну цільового призначення вказаної вище земельної ділянки з метою внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру, які б відповідали її дійсному цільовому призначенню, усунення перешкод територіальній громаді с. Свидівок в особі Будищенської сільської ради в користуванні та розпорядженні земельною ділянкою водного фонду шляхом скасування державної реєстрації речового права приватної власності ОК "Дачний-2016" на об'єкт нерухомості - берегоукріплювальну споруду з допоміжною будівлею, знесення об'єкта нерухомості чи за необхідності обернення його у комунальну власність.

03.06.2024 Черкаська обласна прокуратура звернулась до Черкаського управління захисних масивів дніпровських водосховищ з листом, в якому з метою вирішення питання про наявність підстав для захисту інтересів держави заходами представницького характеру, на підставі ст. 23 Закону України "про прокуратуру" просила в найкоротший строк інформувати про вжиті чи про наміри вжиття в майбутньому Черкаським управлінням захисних масивів дніпровських водосховищ, як титульним володільцем земельної ділянки кадастровим номером 7124986000:01:001:0043 заходів реагування, спрямованих на зміну цільового призначення вказаної вище земельної ділянки з метою внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру, які б відповідали їх дійсному цільовому призначенню, або скасування державної реєстрації вказаної вище земельної ділянки з метою формування нового об'єкта речового права.

У відповідь, 04.06.2024 Черкаське управління захисних масивів дніпровських водосховищ надало Черкаській обласній прокуратурі лист, в якому зазначило, що заходи реагування спрямовані на зміну цільового призначення земельної ділянки за кадастровим номером 7124986000:01:001:0043 управлінням не вживались, їх вжиття є неможливим, у зв'язку з відсутністю на те повноважень, у тому числі пред'явлення позовів, а тому просило Черкаську обласну прокуратуру захистити порушені права держави в судовому порядку у відповідності до вимог діючого законодавства.

10.06.2024 Черкаська обласна прокуратура звернулась з листами до Будищенської сільської ради та Черкаського управління масивів дніпровських водосховищ, в якому відповідно до ч. 4 ст. 23 Закону України "про прокуратуру" повідомила, що нею підготовлено позовну заяву в інтересах держави в особі Будищенської сільської ради, Черкаського управління захисних масивів дніпровських водосховищ про усунення перешкод в користуванні та розпорядженні майном шляхом скасування державної реєстрації земельної ділянки за кадастровим номером 7124986000:01:001:0043 площею 2,7607 га в Державному земельному кадастрі із категорією земель - для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення.

З ідентичним за змістом листом Черкаська обласна прокуратура зверталась до Будищенської сільської ради та Черкаського управління масивів дніпровських водосховищ 19.06.2024 електронною поштою.

Так прокурор вважає, що цей позов спрямований на задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні значимого питання про належність спірної земельної ділянки до категорії земель водного фонду з відповідними законодавчо встановленими обмеженнями щодо її використання та розпорядження. Припинення існування спірної земельної ділянки за категорією земель - для будівництва і обслуговування об'єктів рекреаційного призначення переслідує легітимну мету контролю за використанням майна відповідно до загальних інтересів у тому, щоби таке використання відбувалося за цільовим призначенням. Важливість цих інтересів зумовлюється, зокрема, особливим статусом земельної ділянки - її належністю до земель водного фонду.

Розглядаючи спір господарський суд враховує такі положення чинного законодавства.

Відповідно до положень ст. 13, 14 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Згідно зі ст. 19 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення.

При встановленні цільового призначення земельних ділянок здійснюється віднесення їх до певної категорії земель та виду цільового призначення. При зміні цільового призначення земельних ділянок здійснюється зміна категорії земель та/або виду цільового призначення. (ч. 1 ст. 20 ЗК України)

Віднесення земельних ділянок до певної категорії та виду цільового призначення земельних ділянок здійснюється щодо земельних ділянок, якими розпоряджаються Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, - за рішенням відповідного органу. (ч. 2 ст. 20 ЗК України)

До земель водного фонду належать землі, зайняті: а) морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об'єктами, болотами, а також островами, не зайнятими лісами; б) прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами; в) гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них; г) береговими смугами водних шляхів; ґ) штучно створеними земельними ділянками в межах акваторій морських портів. (ч. 1 ст. 58 ЗК України)

Відповідно до ст. 4 Водного кодексу України (далі - ВК України), до земель водного фонду належать землі, зайняті: морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об'єктами, болотами, а також островами, не зайнятими лісами; прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами; гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них; береговими смугами водних шляхів.

Таким чином, до земель водного фонду України відносяться землі, на яких хоча й не розташовані об'єкти водного фонду, але за своїм призначенням вони сприяють функціонуванню і належній експлуатації водного фонду, виконують певні захисні функції.

Чинним законодавством установлено особливий правовий режим використання земель водного фонду.

Так, зокрема, у ст. 59 ЗК України встановлено, зокрема, можливість використання земель водного фонду для визначених цілей на умовах оренди.

Відповідно до ч. 4 досліджуваної статті громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для сінокосіння, рибогосподарських потреб (у тому числі рибництва (аквакультури), культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт, догляду, розміщення та обслуговування об'єктів портової інфраструктури і гідротехнічних споруд тощо, а також штучно створені земельні ділянки для будівництва та експлуатації об'єктів портової інфраструктури та інших об'єктів водного транспорту. Землі водного фонду можуть бути віднесені до земель морського і внутрішнього водного транспорту в порядку, встановленому законом.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 60 ЗК України вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності встановлюються прибережні захисні смуги. Прибережні захисні смуги встановлюються по берегах річок та навколо водойм уздовж урізу води (у меженний період) шириною: а) для малих річок, струмків і потічків, а також ставків площею менш як 3 гектари - 25 метрів; б) для середніх річок, водосховищ на них, водойм, а також ставків площею понад 3 гектари - 50 метрів; в) для великих річок, водосховищ на них та озер - 100 метрів. При крутизні схилів більше трьох градусів мінімальна ширина прибережної захисної смуги подвоюється.

Зазначена норма кореспондується з положеннями ст. 88 ВК України.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 61 ЗК України, ст. 89 ВК України, прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності. У прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм та на островах забороняється будівництво будь-яких споруд (крім гідротехнічних, навігаційного призначення, гідрометричних та лінійних, а також інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, огорож, прикордонних знаків, прикордонних просік, комунікацій, майданчиків для занять спортом на відкритому повітрі, об'єктів фізичної культури і спорту, які не є об'єктами нерухомості), у тому числі баз відпочинку, дач, гаражів та стоянок автомобілів.

Отже, прибережна захисна смуга - це частина водоохоронної зони визначеної законодавством ширини вздовж річки, моря, навколо водойм, на якій встановлено особливий режим.

Як уже встановлено судом, у рішенні від 22.01.2021 у справі № 925/1031/20 господарський суд встановив, що земельна ділянка з кадастровим номером 7124986000:01:001:0043, яка є предметом розгляду у цій справі, відноситься до земель водного фонду, обтяжена гідротехнічною захисною спорудою, отже, з огляду на наведені вище правові норми, є землею обмеженою в цивільному обороті, належить до комунальної власності територіальної громади с. Свидівок в особі Будищенської сільської ради, та на ній забороняється будівництво будь-яких споруд, відтак така земельна ділянка не може мати цільове призначення - для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення.

Зазначена обставина в силу положень ч. 4 ст. 75 ГПК України не підлягає повторному доказуванню.

На виконання рішення господарського суду від 22.01.2021 у справі № 925/1031/20 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 15.05.2024 внесено відомості про припинення права власності Черкаської РДА на земельну ділянку з кадастровим номером 7124986000:01:001:0043 площею 2,7607 га та право оренди на неї ОК "Дачний 2016".

Водночас, як уже встановлено судом, спірна земельна ділянка в Державному земельному кадастрі сформована як земля рекреаційного призначення з видом використання для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення, що суперечить вимогам земельного законодавства викладеним вище, за рахунок земель водного фонду - штучне водосховище, прибережна захисна смуга Кременчуцького водосховища та гідротехнічна споруда.

Формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. (ч. 1 ст. 79-1 ЗК України)

Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у Державному земельному кадастрі в порядку, встановленому Законом. (ст. 202 ЗК України)

Спеціальним законом, який установлює правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру є Закон України "Про Державний земельний кадастр".

Відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр", яка кореспондується з положеннями ст. 193 ЗК України, Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами, про меліоративні мережі та складові частини меліоративних мереж.

Державний земельний кадастр базується на таких основних принципах: обов'язковості внесення до Державного земельного кадастру відомостей про всі його об'єкти; єдності методології ведення Державного земельного кадастру; об'єктивності, достовірності та повноти відомостей у Державному земельному кадастрі; внесення відомостей до Державного земельного кадастру виключно на підставі та відповідно до цього Закону; відкритості та доступності відомостей Державного земельного кадастру, законності їх одержання, поширення і зберігання; безперервності внесення до Державного земельного кадастру відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру, що змінюються; документування всіх відомостей Державного земельного кадастру. (ст. 3 Закону України "Про Державний земельний кадастр")

Ведення та адміністрування Державного земельного кадастру забезпечуються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. (ч. 1 ст. 6 Закону України "Про Державний земельний кадастр")

Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян чи їх об'єднань у діяльність Державного кадастрового реєстратора забороняється, крім випадків, встановлених цим Законом. (ч. 7 ст. 9 Закону України "Про Державний земельний кадастр")

Відомості про межі земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру, зокрема, на підставі відповідної документації із землеустрою щодо формування земельних ділянок - у випадках, визначених статтею 79-1 Земельного кодексу України, при їх формуванні. (ч. 1 ст. 21 Закону України "Про Державний земельний кадастр")

Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. (ч. 3 ст. 79-1 ЗК України)

Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. (ч. 2 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр")

Процедуру та вимоги щодо ведення Державного земельного кадастру визначає Порядок ведення Державного земельного кадастру, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051. (далі - Порядок)

До Державного земельного кадастру включаються, серед іншого, відомості про земельні ділянки: цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель). (ч. 1 ст. 15 Закону України "Про Державний земельний кадастр")

Земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер. (ч. 1 ст. 16 Закону України "Про Державний земельний кадастр")

Кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера. (ч. 6 ст. 16 Закону України "Про Державний земельний кадастр")

Для державної реєстрації земельної ділянки державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються: заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин; документація із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки, в електронній формі та формі електронного документа. (абз. 1 ч. 1 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр")

Відповідно до ч. 10 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр", державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: поділу чи об'єднання земельних ділянок; якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника; ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).

Аналогічні підстави скасування державної реєстрації земельної ділянки визначені у п. 114 Порядку.

Крім того, відповідно до ч. 13 ст. 79-1 ЗК України, земельна ділянка припиняє існування як об'єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується в разі: поділу або об'єднання земельних ділянок; скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації; якщо речове право на земельну ділянку, зареєстровану в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", не було зареєстровано протягом року з вини заявника. Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо такої земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень).

Власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном. (ст. 391 ЦК України)

Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. (ч. 2 ст. 152 ЗК України)

У постанові від 03.09.2020 у справі № 911/3306/17 Верховний Суд вказав, що держава, втручаючись у права щодо земельних ділянок, зокрема тих, які перебувають під посиленою правовою охороною, захищає загальні інтереси у безпечному довкіллі, непогіршенні екологічної ситуації, у використанні майна не на шкоду людині та суспільству і ці інтереси реалізуються, зокрема, через цільовий характер використання земельних ділянок.

Кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера. (ч. 6 ст. 16 Закону України "Про Державний земельний кадастр")

Поземельна книга закривається у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. (ч. 4 ст. 25 Закону України "Про Державний земельний кадастр")

Отже, з метою реального поновлення прав держави, державна реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 7124986000:01:001:0043 підлягає скасуванню.

Суд звертає увагу, що право власності на таку земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав є припиненим за Черкаською РДА на виконання рішення у справі № 925/1031/20, тому дотримана вимога ч. 10 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" та ч. 13 ст. 79-1 ЗК України щодо необхідності припинення всіх речових прав на таку земельну ділянку в разі ухвалення рішення про скасування її державної реєстрації.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 6 Закону України "Про Державний земельний кадастр", ведення та адміністрування Державного земельного кадастру забезпечуються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Держателем Державного земельного кадастру є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

У ч. 2 ст. 7 Закону України "Про Державний земельний кадастр" передбачено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, серед іншого, належать: ведення та адміністрування Державного земельного кадастру; внесення до Державного земельного кадастру та надання відомостей про землі, розташовані у межах державного кордону України, територій Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, районів, сіл, селищ, міст; здійснення державної реєстрації меліоративних мереж, складових частин меліоративних мереж, земельних ділянок, обмежень у їх використанні; ведення поземельних книг та надання витягів із Державного земельного кадастру про земельні ділянки.

Центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин є Держгеокадастр України.

Відповідно до п. 1 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області, затвердженого наказом Держгеокадастру від 23.12.2021 № 603 (у редакції наказу Держгеокадастру від 08.03.2023 № 85), Головне управління Держгеокадастру в області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане. (далі - Положення)

Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області, відповідно до покладених на нього завдань здійснює ведення Державного земельного кадастру, інформаційну взаємодію Державного земельного кадастру з іншими інформаційними системами в установленому порядку, здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, обмежень у їх використанні, скасування такої реєстрації, веде поземельні книги та видає витяги із Державного земельного кадастру про земельні ділянки (п. 4 Положення).

Реєстрацію спірної земельної ділянки в Державному земельному кадастрі України здійснено Державним кадастровим реєстратором міськрайонного управління у Черкаському районі та м. Черкасах Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області.

Отже, орган, що допустив порушення та уповноваженим органом на усунення такого порушення шляхом скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 7124986000:01:001:0043 є Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області.

Велика Палата Верховного Суду неодноразово звертала увагу на те, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідками. Подібні висновки сформульовані, зокрема, у постановах Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2018 у справі № 338/180/17, від 11.09.2018 у справі № 905/1926/16, від 30.01.2019 у справі № 569/17272/15-ц, від 02.07.2019 у справі № 48/340, від 22.10.2019 у справі № 923/876/16 та інших.

Застосування судом того чи іншого способу захисту має приводити до відновлення порушеного права позивача без необхідності повторного звернення до суду. Судовий захист повинен бути повним та відповідати принципу процесуальної економії, тобто забезпечити відсутність необхідності звернення до суду для вжиття додаткових засобів захисту. Такі висновки сформульовані в постановах Великої Палати Верховного Суду від 22.09.2020 у справі № 910/3009/18, від 19.01.2021 у справі № 916/1415/19, від 16.02.2021 у справі № 910/2861/18.

Власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. (ч. 2 ст. 152 ЗК України)

Перелік способів захисту земельних прав викладений у ч. 3 ст. 152 ЗК України, якою, зокрема передбачено і застосування інших, передбачених законом способів.

Підсумовуючи викладене, господарський суд доходить висновку, що обраний прокурором спосіб захисту порушених прав держави є ефективним, відповідає змісту порушеного права та інтересу, призведе до реального відновлення інтересів держави у спірних правовідносинах, який узгоджується з положеннями ст. 16 ЦК України та ст. 152 ЗК України, а саме скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером №4622110100:19:000:0043 як об'єкта цивільних прав.

Щодо наявності підстав для здійснення прокуратурою представництва інтересів держави в суді у спірних правовідносинах, господарський суд зазначає таке.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Враховуючи положення Великої Палати Верховного Суду викладені у постанові від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18, захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні компетентні органи, а не прокурор. Прокурор не повинен вважатися альтернативним суб'єктом звернення до суду і замінювати компетентний орган, який може і бажає захищати інтереси держави.

Системне тлумачення абзацу першого частини третьої статті 23 Закону дозволяє дійти висновку, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах; 2) якщо немає органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб'єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах (постанова Великої Палати Верховного Суду від 26.06.2019 року у справі № 587/430/16-ц).

Виходячи із наведених норм законодавства, "державним" (суспільним, публічним) інтересом для звернення прокурора до суду із даним позовом є задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно важливого та соціально значущого питання поновлення прав Будищенської сільської ради, оскільки земельна ділянка з кадастровим номером 7124986000:01:001:0043 не може існувати у встановлених межах, її державна реєстрація повинна бути скасована та створено новий об'єкт (об'єкти) земельних відносин з іншим цільовим призначенням.

Порушення інтересів держави полягає в тому, що земельна ділянка з кадастровим номером 7124986000:01:001:0043 площею 2,7607 га не може існувати в межах прибережної захисної смуги як землі будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення, оскільки створює реальні ризики повторного незаконного розпорядження нею. Тому державна реєстрація такої земельної ділянки з цільовим призначенням "землі будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення" має бути скасована. У подальшому можливе створення в якості нового об'єкту (об'єктів) земельних відносин з цільовим призначенням, що відповідатиме нормам чинного законодавства.

У спірних правовідносинах необхідність захисту інтересів держави полягає у тому, що суспільство, Український народ як сукупність окремих суб'єктів, індивідів, людей, з огляду на ст. 1, 3, 6-8, 13, 14, 41, 50 Конституції України, має конституційне право правомірно очікувати захисту суспільних інтересів у вигляді адекватної реакції держави на випадки порушення законності при вирішенні земельних питань, і розраховувати на те, що держава вживатиме усіх можливих законних засобів і способів для відновлення становища, яке існувало до порушення права власності Українського народу на земельні ділянки лісового фонду та земель водного фонду.

Звернення до суду з цим позовом спрямоване на задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні значимого питання про належність спірної земельної ділянки до водного фонду. Скасування державної реєстрації земельної ділянки з цільовим призначенням "землі будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення" переслідує легітимну мету контролю за використанням майна відповідно до загальних інтересів, які полягають у тому, щоби таке використання відбувалося за цільовим призначенням. Важливість цих інтересів зумовлюється, зокрема, особливим статусом земельної ділянки - належністю її до земель водного фонду. Таким чином, у спірних правовідносинах наявний як державний, так і суспільний інтерес, що є підставою для представництва прокурором інтересів держави в суді.

Згідно з ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.

Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.

Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень.

Прокурор, звертаючись до суду з позовом, має обґрунтувати та довести підстави для представництва, однією з яких є бездіяльність компетентного органу.

Бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.

Звертаючись до відповідного компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.

Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об'єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню, тощо.

До справи прокурор додав докази листування, які свідчать про такі обставини.

04.04.2024 Черкаська обласна прокуратура звернулась до Будищенської сільської ради з листом, в якому з метою встановлення підстав для представництва інтересів держави в суді просила інформувати про вжиті чи про наміри вжиття в майбутньому Будищенською сільською радою заходів реагування. У відповідь 02.05.2024 Будищенська сільська рада надіслала Черкаській обласні й прокуратурі лист, в якому повідомила, що нею не будуть вживатися заходи реагування, спрямовані на зміну цільового призначення вказаної вище земельної.

Вказаним листом спростовуються твердження представниці позивача про можливість вирішення питання в інший спосіб - шляхом зміни цільового призначення, адже таку зміну може ініціювати лише власник земельної ділянки - Будищенська сільська рада, яка відмовилась здійснювати відповідні заходи. Так для такої зміни необхідно розробити документацію із землеустрою щодо спірної земельної ділянки із зміною цільового призначення на "землі водного фонду". У судовому порядку відсутня можливість змінити цільове призначення земельної ділянки без виготовлення такої документації.

03.06.2024 Черкаська обласна прокуратура звернулась до Черкаського управління захисних масивів дніпровських водосховищ, в якому з метою вирішення питання про наявність підстав для захисту інтересів держави заходами представницького характеру, на підставі ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" просила інформувати про вжиті чи про наміри вжиття в майбутньому заходів реагування. У відповідь, 04.06.2024 Черкаське управління захисних масивів дніпровських водосховищ надало Черкаській обласній прокуратурі лист, в якому зазначило, що заходи реагування управлінням не вживались, їх вжиття є неможливим, у зв'язку з відсутністю на те повноважень, у тому числі пред'явлення позовів, а тому просило Черкаську обласну прокуратуру захистити порушені права держави в судовому порядку у відповідності до вимог діючого законодавства.

10.06.2024 Черкаська обласна прокуратура звернулась з листами до Будищенської сільської ради та Черкаського управління масивів дніпровських водосховищ, в якому відповідно до ч. 4 ст. 23 Закону України "про прокуратуру" повідомила, що нею підготовлено позовну заяву в інтересах держави в особі Будищенської сільської ради, Черкаського управління захисних масивів дніпровських водосховищ про усунення перешкод в користуванні та розпорядженні майном шляхом скасування державної реєстрації земельної ділянки за кадастровим номером 7124986000:01:001:0043 площею 2,7607 га в Державному земельному кадастрі із категорією земель - для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення. З ідентичним за змістом листом Черкаська обласна прокуратура зверталась до Будищенської сільської ради та Черкаського управління масивів дніпровських водосховищ 19.06.2024 електронною поштою, що підтверджується скриншотами про надсилання таких листів на електронною поштою.

Отже, враховуючи нездійснення позивачами заходів для звернення до суду з позовом щодо захисту інтересів територіальної громади та держави, враховуючи повноваження прокурора самостійно визначати, у чому полягає порушення інтересів держави і визначати орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, суд дійшов висновку, що прокурор в даному випадку належним чином обґрунтував та довів підстави для представництва інтересів держави в суді.

Щодо заперечень відповідача про неналежний спосіб захисту, то позивач 1. наводить постанови Верховного Суду у справах, які містять інші правовідносини та інші позовні вимоги, не подібні до тих, що розглядаються в справі № 925/811/24, а відтак такі правові висновки не стосуються даного спору.

Стосовно заперечень позивача 1. про те, що позов неправильно подано в інтересах Черкаського управління захисних масивів Дніпровських водосховищ, оскільки саме Будищенська сільська рада є власником земельної ділянки і тільки власник відповідно до ст. 391 ЦК України має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном, суд зазначає таке. Черкаське управління захисних масивів Дніпровських водосховищ є позивачем як балансоутримувач захисної дамби, яка розташована, в тому числі, на спірній земельній ділянці, оскільки відповідно до ч. 2 ст. 512 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою.

Підсумовуючи викладене, господарський суд задовольняє позовні вимоги повністю.

На підставі п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись ст. 74, 76-77, 129, 233, 236-241, 326-327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Усунути перешкоди державі в особі Будищенської сільської ради, яка представляє територіальну громаду с. Свидівок (ідентифікаційний код 26323723, вул. 30-річчя Перемоги, буд. 42, с. Будище, Черкаський р-н, 19620) та Черкаського управління захисних масивів дніпровських водосховищ (ідентифікаційний код 05510154, вул. Надпільна, 332, м. Черкаси, 18005) у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою водного фонду, шляхом скасування державної реєстрації земельної ділянки за кадастровим номером 7124986000:01:001:0043 площею 2,7607 га в Державному земельному кадастрі із категорією земель - для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення.

Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області (ідентифікаційний код 39765890, вул. Смілянська, 131, м. Черкаси, 18001) на користь Черкаської обласної прокуратури (ідентифікаційний код 02911119, бульв. Шевченка, 286, м. Черкаси, 18000) витрати зі сплати судового збору у розмірі 3 028 грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення надіслати сторонам за допомогою системи "Електронний суд".

Повне рішення складено та підписано 15.10.2024.

Суддя Зоя ЗАРІЧАНСЬКА