29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84
"07" жовтня 2024 р. Справа № 924/658/24
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Гладюка Ю. В., при секретарі судового засідання Загроцькій А.Ю., розглянувши матеріали справи
за позовом ОСОБА_1 , м. Київ
до акціонерного товариства "Хмельницькобленерго", м. Хмельницький
про визнання прийнятих рішень на загальних зборах акціонерів недійсними з моменту їх прийняття
представники сторін:
від позивача: не з'явився,
від відповідача: Олійник В.А. згідно довіреності від 29.12.2023р.,
встановив:
Позивач звернувся до суду із позовом до акціонерного товариства "Хмельницькобленерго" про визнання недійсним з моменту прийняття рішення по питанню № 4 Річних загальних зборів акціонерів Акціонерного товариства "Хмельницькобленерго", які були проведені 29.04.2022 року і оформлені Протоколом №31; визнання недійсним з моменту з моменту прийняття рішення по питанню № 4 Річних загальних зборів акціонерів Акціонерного товариства "Хмельницькобленерго", які були проведені 26.04.2023 року і оформлені Протоколом №33; визнання недійсним з моменту з моменту прийняття рішення по питанню № 4 Річних загальних зборів акціонерів Акціонерного товариства "Хмельницькобленерго", які були проведені 26.04.2024 року і оформлені Протоколом №36.
В обґрунтування позову зазначає, що прийняті рішення загальних зборів акціонерів порушують права позивача на отримання дивідендів в той же строк, в який дивіденди отримує акціонер - Держава Україна. Загальні збори не приймали рішення про виплату дивідендів частинами. Таким чином, прийняті рішення загальних зборів акціонерів не забезпечили рівність акціонерів по строку отримання дивідендів, а відтак суперечать ст.ст. 27, 34 Закону України «Про акціонерні товариства», ст. 13 Конституції України, а відтак підлягають скасуванню на підставі ч.1.ст.61 Закону України «про акціонерні товариства».
Крім того, позивач зазначає, що, АТ «Хмельницькобленерго» - публічне акціонерне товариство, акції якого допущені до торгів на біржі ПФТС з 12.02.2010 і продовжують торгуватися станом на 11.07.2024, а відтак, загальні збори акціонерів АТ «Хмельницькобленерго» не мали права приймати рішення про виплату дивідендів безпосередньо акціонерам - це пряме порушення статті 30 (з 01.01.2023 статті 34) Закону України «Про акціонерні товариства» щодо способу виплати дивідендів.
Позивач у судовому засіданні 24.09.24р. позовні вимоги підтримав, наполягає на їх задоволенні.
Представник відповідача в судовому засіданні просить суд відмовити в задоволенні позову.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.
29.12.2021р. позачерговими загальними зборами АТ "Хмельницькобленерго" затверджено статуту Акціонерного товариства "Хмельницькобленерго".
17.11.2023р. позачерговими загальними зборами АТ "Хмельницькобленерго" затверджено нову редакцію статуту Акціонерного товариства "Хмельницькобленерго".
Згідно пунктів 1.1 - 1.5 статуту АТ "Хмельницькобленерго" є юридичною особою із новим найменуванням, у результаті проведення державної реєстрації змін до статуту Публічного акціонерного товариства "Хмельницькобленерго", у відповідності до Закону України "Про акціонерні товариства". Публічне акціонерне товариство "Хмельницькобленерго" було новим найменуванням Відкритого акціонерного товариства "Хмельницькобленерго", що було новим найменуванням Державної акціонерної енергетичної компанії "Хмельницькобленерго", створеної шляхом корпоратизації відповідно до наказу Міністерства енергетики та електрифікації України від 17.08.1995 р. № 157. Товариство є юридичною особою приватного права. Тип товариства - приватне акціонерне товариство.
Відповідно до п.6.1. та п. 6.2. статутний капітал АТ "Хмельницькобленерго" становить 33637840 грн. і поділений на 134551360 простих іменних акцій номінальною вартістю 0,25 грн.
Пунктом 10.5 статуту Товариства визначено, що дивіденд - частина чистого прибутку Товариства, що виплачується акціонеру з розрахунку на одна належну йому акцію. Товариство виплачує дивіденди виключно грошовими коштами. Дивіденди виплачуються на акції, звіт про результати розміщення яких зареєстровано у встановленому законодавством порядку.
У відповідності до п.10.8 статуту рішення про виплату дивідендів та їх розмір за акціями приймається загальними зборами.
У п.10.9 статуту визначено, що для кожної виплати дивідендів Наглядова рада встановлює дату складення переліку осіб, які мають право на отримання дивідендів, порядок та строк їх виплати. Дата складення переліку осіб, які мають право на отримання дивідендів за акціями, визначається рішенням Наглядової ради, але не раніше ніж через 10 (десять) робочих днів після прийняття такого рішення Наглядовою радою.
Згідно з інформацією із загальнодоступних джерел, яку зазначає відповідач у відзиві, до грудня 2022 року пакет акцій АТ "Хмельницькобленерго" у розмірі 70,0089 % належав державі, у зв'язку з чим управління корпоративними правами держави у статутному капіталі акціонерного товариства до 15.09.2021 р. здійснював Фонд державного майна України, тоді як розпорядженням Кабінету Міністрів України від 15.09.2021 р. № 1222-р органом управління АТ "Хмельницькобленерго" як оператора системи розподілу електричної енергії визначено Міністерство енергетики України.
21 грудня 2022 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 29.11.2022 р. № 1336 належний державі пакет акцій АТ "Хмельницькобленерго" у розмірі 70,0089 % статутного капіталу був переданий Акціонерному товариству "Українські розподільні мережі", 100% акцій якого належить державі, а управління корпоративними правами здійснює Міністерство енергетики України.
Позивач є акціонером АТ "Хмельницькобленерго", що підтверджується випискою про стан рахунку в цінних паперах на 11.07.2024.
29 квітня 2022 року Річними загальними зборами акціонерів АТ "Хмельницькобленерго" було прийнято рішення по питанню порядку денного №46 «Розподілити чистий прибуток, отриманий Товариством за результатами фінансово-господарської діяльності у 2021 році, з урахуванням Закону України «Про управління об'єктами державної власності» та постанови Кабінету Міністрів України від 08 березня 2022 р. № 230 «Про затвердження базового нормативу відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2021 році господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави», таким чином: 50 % - на виплату дивідендів акціонерам Товариства; 5% - на поповнення резервного капіталу Товариства; 45 % - на здійснення витрат, передбачених фінансовим планом Товариства на 2022 рік. Затвердити загальний розмір річних дивідендів за підсумками роботи Товариства за 2021 рік у розмірі - 99480,44592 тис. грн. Встановити, що виплата дивідендів здійснюється Товариством безпосередньо акціонерам. Передбачити, що у зв'язку з незатвердженням висновків зовнішнього (незалежного) аудитора за 2021 рік, та у випадку корегування фінансових показників Товариства на підставі висновків зовнішнього (незалежного) аудиту, чистий прибуток Товариства та його розподіл підлягають корегуванню».
26.05.2022 р. Наглядовою радою АТ "Хмельницькобленерго" на виконання вказаного рішення загальних зборів було прийнято рішення про встановлення дати складання переліку осіб, які мають право на отримання дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності товариства у 2021 році, порядку та строку їх виплати і нарахування та виплати дивідендів - з 29 червня по 29 жовтня 2022 року.
26 квітня 2023р. Річними загальними зборами акціонерів АТ "Хмельницькобленерго" було прийнято рішення по питанню порядку денного №4: « Затвердити чистий прибуток у розмірі 12272,40462 тис. грн, отриманий Товариством за результатами фінансово-господарської діяльності Товариства у 2022 році. Розподілити чистий прибуток, отриманий Товариством за результатами фінансово-господарської діяльності у 2022 році, таким чином: 50 % - на виплату дивідендів акціонерам Товариства; 5% - на поповнення резервного капіталу Товариства; 45 % - на здійснення витрат, передбачених Фінансовим планом Товариства на 2023 рік. Прийняти рішення про виплату дивідендів за простими акціями Товариства та затвердити загальний розмір річних дивідендів відповідно до результатів фінансово-господарської діяльності Товариства у 2022 році у розмірі - 6136,20231 тис. грн. Виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності Товариства у 2022 році здійснити безпосередньо акціонерам».
25.05.2023р. Наглядовою радою АТ "Хмельницькобленерго" на виконання вказаного рішення загальних зборів прийнято рішення про встановлення дати складення переліку осіб, які мають право на отримання дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності товариства у 2022 році, порядку та строку їх виплати і нарахування та виплати дивідендів - з 26 червня по 26 жовтня 2023 року.
17.11.2023р. Позачерговими Загальними зборами акціонерів АТ «Хмельницькобленерго» по питанню порядку денного № 1 було прийняте рішення про зміну типу акціонерного товариства з публічного на приватне.
26 квітня 2024р. Річними загальними зборами акціонерів АТ "Хмельницькобленерго" було прийнято рішення по питанню порядку денного №4: «Розподілити чистий прибуток, отриманий Товариством за результатами фінансово-господарської діяльності у 2023 році, з урахуванням Закону України «Про управління об'єктами державної власності» та постанови Кабінету Міністрів України від 09 лютого 2024 р. № 129 «Про затвердження базового нормативу відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2023 році господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави», таким чином: 80 % - на виплату дивідендів акціонерам Товариства; 5 % - на поповнення резервного капіталу Товариства; 15% - на здійснення витрат, передбачених фінансовим планом Товариства на 2024 рік. Прийняти рішення про виплату дивідендів за простими акціями Товариства та затвердити загальний розмір річних дивідендів відповідно до результатів фінансово-господарської діяльності Товариства у 2023 році у розмірі - 12267,94696 тис. грн. Встановити, що виплата дивідендів здійснюється Товариством безпосередньо акціонерам».
28.05.2024р. Наглядовою радою АТ "Хмельницькобленерго" на виконання вказаного рішення загальних зборів прийнято рішення про встановлення дати складення переліку осіб, які мають право на отримання дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності товариства у 2023 році, порядку та строку їх виплати і нарахування та виплати дивідендів - з 17 червня по 06 листопада 2024 року.
Дослідивши наявні в справі докази, давши їм оцінку в сукупності, суд враховує наступне.
Стаття 15 Цивільного кодексу України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа також має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Під порушенням слід розуміти такий стан суб'єктивного права, за якого воно зазнало протиправного впливу з боку правопорушника, внаслідок чого суб'єктивне право особи зменшилося або зникло як таке, порушення права пов'язано з позбавленням можливості здійснити, реалізувати своє право повністю або частково.
Вказаний вище підхід є загальним і може застосовуватись при розгляді будь-яких категорій спорів, оскільки не доведеність порушення прав, за захистом яких було пред'явлено позов у будь-якому випадку є підставою для відмови у його задоволенні.
Таким чином, у розумінні закону, суб'єктивне право на захист це юридично закріплена можливість особи використати заходи правоохоронного характеру для поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право.
Захист, відновлення порушеного або оспорюваного права чи охоронюваного законом інтересу відбувається, в тому числі, шляхом звернення з позовом до суду (частина перша статті 16 Цивільного кодексу України).
Статтею 6 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" визначено, що акція це іменний цінний папір, який посвідчує майнові права його власника (акціонера), що стосуються акціонерного товариства, включаючи право на отримання частини прибутку акціонерного товариства у вигляді дивідендів та право на отримання частини майна акціонерного товариства у разі його ліквідації, право на управління акціонерним товариством, а також немайнові права, передбачені Цивільним кодексом України та законом, що регулює питання створення, діяльності та припинення акціонерних товариств.
Відповідно до ст. 167 Господарського кодексу України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Акціонерами товариства визнаються фізичні і юридичні особи, а також держава в особі органу, уповноваженого управляти державним майном, або територіальна громада в особі органу, уповноваженого управляти комунальним майном, які є власниками акцій товариства. Акція товариства посвідчує корпоративні права акціонера щодо цього акціонерного товариства (частина перша статті 4, частина перша статті 20 Закону України "Про акціонерні товариства").
У статті 116 Цивільного кодексу України та статті 10 Закону України "Про господарські товариства" закріплено, право учасника товариства, на отримання частки прибутку (дивідендів) пропорційно частці кожного з учасників, якщо він є учасником товариства на початок строку виплати дивідендів.
Судом відмічається, що за період, що охоплюється змістом позовних вимог, діяло дві редакції Закону України «Про акціонерні товариства», а саме: до 31.12.2022 - Закон України «Про акціонерні товариства» № 514-VI від 17.09.2008 (далі - Закон № 514-VI), та з 01.01.2023 -Закон України «Про акціонерні товариства» № 2465-ІХ від 27.07.2022 (далі - Закон № 2465-IX).
Відповідно до ч. 1 ст. 27 (ст. 25 Закону № 514-VI) Закону України "Про акціонерні товариства" кожною простою акцією акціонерного товариства її власнику - акціонеру надається однакова сукупність прав, включаючи права, зокрема, на участь в управлінні акціонерним товариством; отримання дивідендів; отримання у разі ліквідації товариства частини його майна або вартості частини майна товариства; отримання інформації про господарську діяльність товариства.
Отже, правовою підставою набуття корпоративних прав акціонера акціонерного товариства (у тому числі, права на отримання дивідендів) є набуття права власності на акції товариства.
Згідно ч. 1 ст. 34 (ст. 30 Закону № 514-VI) Закону України "Про акціонерні товариства" визначено, що дивіденд - частина чистого прибутку акціонерного товариства, що виплачується акціонеру з розрахунку на одну належну йому акцію певного типу та/або класу. За акціями одного типу та класу нараховується однаковий розмір дивідендів. Виплата дивідендів власникам акцій одного типу та класу має відбуватися пропорційно до кількості належних їм цінних паперів, а умови виплати дивідендів (зокрема щодо строків, способу та суми дивідендів) мають бути однакові для всіх власників акцій одного типу та класу. Товариство виплачує дивіденди виключно грошовими коштами.
Відповідно до абзацу 1 ч. 7 ст. 9 Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки», прості акції надають їх власникам право на отримання частини прибутку акціонерного товариства у вигляді дивідендів, на участь в управлінні акціонерним товариством, на отримання частини майна акціонерного товариства у разі його ліквідації та інші права, передбачені законом, що регулює питання створення, діяльності та припинення акціонерних товариств. Прості акції надають їх власникам однакові права.
З матеріалів справи вбачається, що загальні збори та наглядова рада Акціонерного товариства "Хмельницькобленерго" прийняли рішення про виплату акціонерам дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності товариства у 2021р., 2022р. та 2023р. При цьому строки виплати визначені наглядовою радою з 29.06.2022 р. по 29.10.2022 р., з 26.06.2023 р. по 26.10.2023 р. та 17.06.2024р. по 06.11.2024р. відповідно.
Згідно ч.2 ст.34 Закону України «Про акціонерні товариства» (ч.3.ст. 30 Закону № 514-VI) рішення про виплату дивідендів та їх розмір за простими акціями приймається загальними зборами. Частиною третьою цієї ж статті встановлено, що виплата дивідендів за простими акціями здійснюється з чистого прибутку за звітний рік та/або нерозподіленого прибутку, та/або резервного капіталу на підставі рішення загальних зборів у строк, що не перевищує шість місяців з дня прийняття загальними зборами рішення про виплату дивідендів (наведене узгоджується з п. 10.7. Статуту АТ «Хмельницькоблененрго»).
До виключної компетенції Загальних зборів товариства належать, зокрема, питання затвердження результатів фінансово-господарської діяльності за відповідний рік та розподіл прибутку або затвердження порядку покриття збитків товариства і прийняття рішення про виплату дивідендів за простими акціями товариства, затвердження розміру річних дивідендів (пункти 19, 22 ч.2 ст. 33 Закону України «Про акціонерні товариства» (підпункти 18, 21 пункту 16.2.1 Статуту АТ «Хмельницькобленерго»).
Відповідно до ч.2 ст.37 Закону України «Про акціонерні товариства» (ч.2 ст. 32 Закону № 514-VI) питання затвердження результатів фінансово-господарської діяльності за відповідний рік та розподіл прибутку товариства обов'язково включається до порядку денного річних загальних зборів.
Пунктом 20 ч.2 ст. 71 Закону України «Про акціонерні товариства» (п. 14 ч. 2 ст. 52 № 514-VI) передбачено, що до виключної компетенції наглядової ради належить: визначення дати складення переліку осіб, які мають право на отримання дивідендів, порядку та строків виплати дивідендів у межах граничного строку, визначеного частинами третьою та четвертою статті 34 Закону.
Зазначене положення також закріплено у п.10.9 Статуту АТ «Хмельницькобленерго».
З вище наведеного випливає, що прийняття рішень щодо затвердження річного звіту, розподіл прибутків, рішення про виплату дивідендів та їх розмір належить до виключної компетенції загальних зборів, а визначення порядку та строків виплати дивідендів - до виключної компетенції наглядової ради.
Стосовно строків виплати дивідендів суд враховую правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 20.06.2024 року справі №924/740/23, у якій зазначено, що порядок виплати дивідендів, визначений у статті 34 Закону України «Про акціонерні товариства», не передбачає обов'язку акціонерного товариства здійснити виплату дивідендів одночасно усім своїм акціонерам в один день та не передбачає автоматичного виникнення у товариства обов'язку здійснити таку виплату усім акціонерам у день отримання дивідендів одним з акціонерів. Натомість згідно з цим порядком виплата дивідендів здійснюється протягом певного періоду: протягом шести місяців з дня прийняття загальними зборами рішення про виплату дивідендів.
АТ «Хмельницькобленерго» є товариством у статутному капіталі якого 50% і більше акцій до грудня 2022 року належали державі, а з 21 грудня 2022 року належать господарському товариству, 100 відсотків акцій у статутному капіталі якого належить державі АТ «Хмельницькобленерго», зобов'язане у своїй діяльності, зокрема стосовно виплати дивідендів, враховувати положення Закону України «Про управління об'єктами державної власності».
Проте, норми Закону України «Про управління об'єктами державної власності» не зобов'язують господарські товариства, у статутному капіталі яких є акції (частки), що прямо чи опосередковано належать державі, встановлювати окремий строк при прийнятті рішення загальними зборами про виплату дивідендів акціонеру - господарському товариству, у статутному капіталі якого є акції, що прямо чи опосередковано належать державі.
Крім того, Рішенням Конституційного Суду України від 22.07.2020 року по справі №3-313/2019(7438/19), визнала таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення абзацу восьмого частини п'ятої статті 11 Закону України «Про управління об'єктами державної власності" від 21 вересня 2006 року № 185- V (зі змінами) щодо виплати до державного бюджету частини чистого прибутку господарськими товариствами, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, та господарські товариства, 50 і більше відсотків акцій (часток) яких знаходяться у статутних капіталах господарських товариств, частка держави яких становить 100 відсотків, які не прийняли рішення про нарахування дивідендів до 1 травня року, що настає за звітним, «оскільки, визначаючи правові основи управління об'єктами державної власності, законодавець не передбачив можливості спрямування частини чистого прибутку на користь таких учасників у разі неприйняття рішення про нарахування дивідендів.». Однак, інші положення Закону України «Про управління об'єктами державної власності» не були визнані неконституційними, а тому дане рішення не стосується предмету позовних вимог позивача, як і підкреслює це Верховний Суд у постанові від 20.06.2024 у справі №924/740/23.
Позивач у позовній заяві стверджує, що при прийнятті рішень загальними зборами, проведених 29 квітня 2022 року та 26 квітня 2023 року, обраний спосіб виплати дивідендів, а саме безпосередньо акціонерам, не відповідає вимогам Закону України «Про акціонерні товариства», оскільки станом на момент прийняття вказаних рішень АТ «Хмельницькобленерго» було публічним акціонерним товариством, а акції товариства були допущені до торгів на біржі ПФТС і продовжують торгуватись станом на 11.07.2024.
Однак, як зазначає відповідач у відзиві, за період, що випливає зі змісту позовних вимог щодо акцій АТ «Хмельницькобленерго» не було здійснено публічної пропозиції, а також не вживались заходи щодо торгів на фондовій біржі, відповідно відсутні будь-які правочини щодо включення у біржовий список та/або реєстр або ж інші правочини щодо надання послуг чи зобов'язання дій на договірних засадах, що пов'язано з проведенням торгів щодо акцій АТ «Хмельницькобленерго» на фондовій біржі.
Слід відмітити, що на офіційній веб-сторінці АТ «Фондова біржа ПФТС» розміщено протокол №20 загальних зборів даної біржі від 07.05.2024, які були проведені 29 квітня 2024 року, зокрема, по питанню порядку денного №14 було прийнято рішення про анулювання ліцензії на провадження професійної діяльності на ринках капіталу - діяльності з організації торгівлі фінансовими інструментами. А тому дана фондова біржа не могла проводити торги, зокрема, щодо акцій товариства.
Серед іншого, Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку неодноразово приймала постанови щодо порушення законодавства при здійсненні діяльності АТ «Фондова біржа ПФТС». Постановою №14/14/117/СО3 від 31.07.2024 даною Комісією було винесено Постанову про затвердження угоди про врегулювання наслідків вчинення порушення профільного законодавства, якою встановлено, що Комісія припиняє притягнення АТ «Фондова біржа ПФТС» до відповідальності за порушення профільного законодавства та надано строк для усунення встановлених порушень відповідно до нормативних значень та сплати штрафу. Дана постанова свідчить про тривалу діяльність АТ «Фондова біржа ПФТС» з порушенням законодавства.
Крім того, позивач не надав належних доказів, що у 2022 році та у 2023 році, станом на момент прийняття відповідних рішень загальними зборами товариства, були проведені торги на фондовій біржі щодо акцій АТ «Хмельницькобленерго».
Статтею 4 ГПК України передбачено, що право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом.
Застосування будь-якого способу захисту цивільного права та інтересу має бути об'єктивно виправданим та обґрунтованим. Це означає, що: застосування судом способу захисту, обраного позивачем, повинно реально відновлювати його наявне суб'єктивне право, яке порушене, оспорюється або не визнається; обраний спосіб захисту повинен відповідати характеру правопорушення; застосування обраного способу захисту має відповідати цілям судочинства; застосування обраного способу захисту не повинно суперечити принципам верховенства права та процесуальної економії, зокрема не повинно спонукати позивача знову звертатися за захистом до суду (постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.01.2021 у справі № 916/1415/19 (пункт 6.13), від 26.01.2021 у справі № 522/1528/15-ц (пункт 82), від 08.02.2022 у справі № 209/3085/20 (пункт 24)). Спосіб захисту права є ефективним тоді, коли він забезпечуватиме поновлення порушеного права, а в разі неможливості такого поновлення - гарантуватиме можливість отримати відповідну компенсацію. Тобто цей захист має бути повним і забезпечувати у такий спосіб досягнення мети правосуддя та процесуальну економію (постанова Великої Палати Верховного Суду від 22.09.2020 у справі № 910/3009/18 (пункт 63)).
Надаючи правову оцінку належності обраного позивачем способу захисту, суди повинні зважати й на його ефективність з погляду Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція). У § 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі "Чахал проти Сполученого Королівства" (Chahal v. the United Kingdom, заява № 22414/93, [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ, Суд) зазначив, що стаття 13 Конвенції гарантує на національному рівні ефективні правові способи для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Таким чином, суть цієї статті зводиться до вимоги надати особі такі способи правового захисту на національному рівні, що дозволили б компетентному державному органові розглядати по суті скарги на порушення положень Конвенції й надавати відповідний судовий захист, хоча держави - учасники Конвенції мають деяку свободу розсуду щодо того, яким чином вони забезпечують при цьому виконання своїх зобов'язань.
У статті 13 Конвенції гарантується доступність на національному рівні засобу захисту, здатного втілити в життя сутність прав та свобод за Конвенцією, у якому б вигляді вони не забезпечувались у національній правовій системі. Зміст зобов'язань за статтею 13 Конвенції залежить, зокрема, від характеру скарг заявника. Однак засіб захисту, що вимагається статтею 13, має бути ефективним як у законі, так і на практиці, зокрема у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (§ 75 рішення ЄСПЛ від 05.04.2005 у справі "Афанасьєв проти України" (заява № 38722/02)).
Іншими словами, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, а в разі неможливості такого поновлення - гарантувати особі можливість отримання нею відповідного відшкодування.
Тож у кожному конкретному спорі суд насамперед повинен оцінювати застосовувані способи захисту порушених прав, які випливають із характеру правопорушень, визначених спеціальними нормами права, а також ураховувати критерії ефективності таких засобів захисту та передбачені статтею 13 Цивільного кодексу України обмеження щодо недопущення зловживання свободою при здійсненні цивільних прав будь-якою особою.
Велика Палата Верховного Суду у своїх постановах неодноразово зазначала, що перелік способів захисту, визначений у частині другій статті 16 Цивільного кодексу України, не є вичерпним. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках (абзац дванадцятий частини другої вказаної статті). Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам (постанови від 05.06.2018 у справі № 338/180/17 (пункт 57), від 11.09.2018 у справі № 905/1926/16 (пункт 40), від 30.01.2019 у справі № 569/17272/15-ц, від 11.09.2019 у справі № 487/10132/14-ц (пункт 89), від 16.06.2020 у справі № 145/2047/16-ц (пункт 7.23), від 15.09.2020 у справі № 469/1044/17).
Позивач у судовому засіданні пояснив, що свій позов він спрямовує на захист свого права щодо отримання дивідендів. Проте, крім наведеного вище, у спосіб визначений позивачем не відбудеться захист його права на отримання дивідендів.
Отже, заявлені вимоги про визнання недійсними з моменту прийняття рішень річних загальних зборів акціонерів АТ «Хмельницькобленерго» є неефективними, оскільки їх задоволення не призведе до відновлення права, яке позивач вважає порушеним, що є підставою для відмови в позові.
Обрання позивачем неналежного та неефективного способу захисту своїх прав є самостійною підставою для відмови в позові. Подібний висновок сформульований, зокрема, у постановах Великої Палати Верховного Суду від 19.01.2021 у справі № 916/1415/19 (пункт 6.21), від 02.02.2021 у справі № 925/642/19 (пункт 52), від 22.06.2021 у справі № 200/606/18 (пункт 76), від 23.11.2021 у справі № 359/3373/16-ц (пункт 155), від 15.09.2022 у справі №910/12525/20 (пункт 148).
Враховуючи вищенаведене, судом не здобуто правових підстав для задоволення позову.
При підготовці повного тексту рішення, суд вважає за необхідне відмітити, що вже після судового засідання (о 16 год. 37 хв.) до суду від позивача надійшла заява про відмову від позову, яка із зрозумілих причин, не могла бути прийнята судом до уваги під час розгляду справи.
Судові витрати у справі покладаються на позивача відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст.ст. 2, 20, 24, 73, 74, 129, 232, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ухвалив:
У позові відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. (ч.1, 2 ст. 241 ГПК України).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. (ч.1 ст. 256 ГПК України).
Апеляційна скарга подається в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України.
Суддя Ю.В. Гладюк
Повний текст рішення складено 15.10.2024р.
Віддрук.1 прим: 1 - до справи,
Відповідачу надіслати ухвалу в кабінет ЕС.
Надіслати на ел. пошту:
позивачу (ІНФОРМАЦІЯ_1)