Рішення від 12.09.2024 по справі 910/5808/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.09.2024Справа № 910/5808/24

Господарський суд міста Києва у складі судді Щербакова С.О., за участю секретаря судового засідання Яременко Т.Є., розглянувши матеріали господарської справи

за позовом Виконавчого комітету Житомирської міської ради Житомирської області

до Північного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України

про визнання недійсним та скасування рішення

Представники:

від позивача: Задорожній І.В., Хижняк Н.І.;

від відповідача: Тацишина О.П.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Виконавчий комітет Житомирської міської ради Житомирської області (далі - позивач) звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Північного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (далі - відповідач) про визнання недійсним та скасування рішення адміністративної колегії Північного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №60/19-р/к по справі № 185/60/32-рп/к.22 щодо порушення законодавства про захист економічної конкуренції.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що спірне рішення є незаконним та необґрунтованим внаслідок неповного з'ясування та доведення обставин, які мають значення для справи, невідповідності висновків, викладених у рішенні, обставинам справи, неправильного застосування норм матеріального права.

Разом з позовом, Виконавчим комітетом Житомирської міської ради Житомирської області було подано клопотання про залучення третіх осіб, в якому позивач просить суд залучити до участі у даній справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Приватне підприємство «Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство № 4», Товариство з обмеженою відповідальністю «Грін Бін Україна» та Комунальне підприємство «Автотранспортне підприємство 0628» Житомирської міської ради.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 20.05.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи здійснюється в порядку загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 20.06.2024. Зокрема, зобов'язано Північне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України надати суду у строк до 19.06.2024 копії матеріалів справи № 185/60/32-рп/к.22 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції" на електронному носії.

06.06.2024 та 13.06.2024 до суду надійшли відзиви відповідача на позовну заяву, в яких Відділення, зокрема зазначає, що оскільки захоронення побутових відходів дозволяється тільки на спеціально обладнаних для цього полігонах/звалищах, то прийняття органом місцевої влади відповідної норми може призвести до неможливості відповідними суб'єктами господарювання здійснювати професійну діяльність та/або виконувати взяті договірні зобов'язання, що негативно впливає на їх конкурентоспроможність та має наслідком обмеження конкуренції на ринку вивезення побутових відходів як в територіальних межах м. Житомир, так і прилеглих територіях окремих територіальних громад. Також, відповідач вказує, що дії виконавчого комітету Житомирської міської ради, які полягали у прийнятті підпункту 1.1. пункту 1 рішення від 11.11.2020 № 1357 не передбачали можливості вже на другий день після визначення трьох виконавців послуг з вивезення твердих побутових відходів іншим суб'єктам господарювання, які станом на 11.11.2020 мали чинні договори, укладені, зокрема за результатами участі у процедурах закупівель та з об'єднаннями співвласників багатоквартирного будинку, отримувати послугу захоронення твердих побутових відходів, яка є невід'ємною складовою послуги з вивезення твердих побутових відходів.

06.06.2024 через відділ автоматизованого документообігу суду від Приватного підприємства «Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство № 4» надійшла заява про вступ у справу в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог, в якій заявник просить суд залучити Приватне підприємство «Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство № 4», до участі у справі, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.

06.06.2024 та 13.06.2024 через відділ автоматизованого документообігу суду від Північного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України надійшли копії матеріалів справи № 185/60/32-рп/к.22 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції" на електронному носії.

17.06.2024 до суду надійшла відповідь позивача на відзив на позовну заяву, в якому позивач, зокрема зазначає, що рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради від 11.11.2020 №1357 «Про роботу міського полігону захоронення побутових відходів м. Житомира» не містить вимог, які обмежують права ПП «ВЖРЕП №4» або будь-яких інших суб'єктів господарювання щодо захоронення побутових відходів на Житомирському міському полігоні із захоронення твердих побутових відходів.

У судовому засіданні 20.06.2024 розглянувши подане позивачем клопотання про залучення третіх осіб та заяву Приватного підприємства «Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство № 4» про вступ у справу в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог, суд відмовив у їх задоволенні (мотиви викладені в ухвалі суду від 15.08.2024).

Також, у судовому засіданні 20.06.2024 суд на місці ухвалив продовжити строк проведення підготовчого провадження на 30 днів та оголосив перерву до 15.08.2024.

10.07.2024 до суду надійшли заперечення відповідача на відповідь на відзив, в яких відповідач, зокрема зазначає, що органи місцевого самоврядування повинні здійснювати заходи щодо створення та розвитку конкурентного середовища на ринку житлово-комунальних послуг, визначаючи у порядку, встановленому законодавством, на конкурсних засадах, виконавців житлово-комунальних послуг. Також, відповідач вказує, що надання правової оцінки впливу рішень органів місцевого самоврядування на умови конкуренції та предмет наявності/ відсутності порушень законодавства про захист економічної конкуренції відноситься до виключних повноважень органів Антимонопольного комітету України.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 15.08.2024 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті. Судове засідання у справі № 910/5808/24 призначено на 12.09.2024.

У цьому судовому засіданні представники позивача підтримали заявлені позовні вимоги.

Представник відповідача заперечив проти задоволення позовних вимог.

Відповідно до ст. 233 Господарського процесуального кодексу України, рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами та витребуваних судом.

У судовому засіданні 12.09.2024 відповідно до ст. 240 Господарського процесуального кодексу України судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, Господарський суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

19.03.2024 Адміністративною колегією Північного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України прийнято рішення № 60/19-р/к «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції» у справі № 185/60/32-рп/к.22, яким визнано дії виконавчого комітету Житомирської міської ради, які полягали у прийнятті підпункту 1.1. пункту 1 рішення від 11.11.2020 № 1357 «Про роботу міського полігону захоронення побутових відходів м. Житомир» та Порядку приймання побутових відходів на міському полігоні захоронення твердих побутових відходів м. Житомира від суб'єктів господарювання, які не визначені виконавцями послуг з вивезення побутових відходів на території Житомирської міської об'єднаної територіальної громади, затвердженого рішенням від 06.10.2021 № 1110 «Про приймання побутових відходів на міському полігоні захоронення твердих побутових відходів», порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим частиною першою статті 15 та пунктом 3 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, що призвели до обмеження конкуренції на ринку послуг з вивезення твердих побутових відходів.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач, зокрема зазначає, що оскаржуване рішення є неправомірним і таким, що суперечить вимогам чинного законодавства України, оскільки рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради від 11.11.2020 № 1357 «Про роботу міського полігону захоронення побутових відходів м. Житомир» та від 06.10.2021 № 1110 «Про приймання побутових відходів на міському полігоні захоронення твердих побутових відходів» прийняті позивачем із дотриманням всіх існуючих норм законодавства у сфері поводження та управління побутовими відходами, ними врегульовуються питання порядку роботи Житомирського міського полігону захоронення твердих побутових відходів, який перебуває у комунальній власності Житомирської міської територіальної громади та знаходиться на балансі комунального підприємства «Автотранспортне підприємство 0628» Житомирської міської ради. Вказані рішення, на думку позивача, жодним чином не призвели до порушення законодавства про захист економічної конкуренції, а також не порушили інтереси Приватного підприємства «Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство №4» та інших юридичних осіб.

Оцінюючи подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 та ч. 4 ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Статтею 5 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" унормовано, що Антимонопольний комітет України здійснює свою діяльність відповідно до Конституції України, законів України "Про захист економічної конкуренції", "Про захист від недобросовісної конкуренції", цього Закону, інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до цих законів.

Згідно ст. 3 Закону України «Про Антимонопольний комітет України», основним завданням Антимонопольного комітету України є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині: здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції; контролю за концентрацією, узгодженими діями суб'єктів господарювання та дотриманням вимог законодавства про захист економічної конкуренції під час регулювання цін (тарифів) на товари, що виробляються (реалізуються) суб'єктами природних монополій; сприяння розвитку добросовісної конкуренції; методичного забезпечення застосування законодавства про захист економічної конкуренції; здійснення контролю щодо створення конкурентного середовища та захисту конкуренції у сфері державних закупівель; проведення моніторингу державної допомоги суб'єктам господарювання та здійснення контролю за допустимістю такої допомоги для конкуренції.

Приписами ст. 4 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" визначено, що Антимонопольний комітет України будує свою діяльність на принципах: законності; гласності; захисту конкуренції на засадах рівності фізичних та юридичних осіб перед законом та пріоритету прав споживачів.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Антимонопольний комітет України», у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції Антимонопольний комітет України має такі повноваження, зокрема: розглядати заяви і справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та проводити розслідування за цими заявами і справами; приймати передбачені законодавством про захист економічної конкуренції розпорядження та рішення за заявами і справами, перевіряти та переглядати рішення у справах, надавати висновки щодо кваліфікації дій відповідно до законодавства про захист економічної конкуренції; розглядати справи про адміністративні правопорушення, приймати постанови та перевіряти їх законність та обґрунтованість; перевіряти суб'єкти господарювання, об'єднання, органи влади, органи місцевого самоврядування, органи адміністративно-господарського управління та контролю щодо дотримання ними вимог законодавства про захист економічної конкуренції та під час проведення розслідувань за заявами і справами про порушення законодавства про захист економічної конкуренції; при розгляді заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, проведенні перевірки та в інших передбачених законом випадках вимагати від суб'єктів господарювання, об'єднань, органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю, їх посадових осіб і працівників, інших фізичних та юридичних осіб інформацію, в тому числі з обмеженим доступом.

Згідно ч. 1 ст. 35 Закону України "Про захист економічної конкуренції" розгляд справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції починається з прийняттям розпорядження про початок розгляду справи та закінчується прийняттям рішення у справі.

Частиною 1 статті 48 Закону України "Про захист економічної конкуренції" визначено, що за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення, в тому числі про визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції; накладення штрафу тощо.

Як визначено статтею 41 Закону України "Про захист економічної конкуренції", а також зазначено і у п. 12 Правил розгляду заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції (Правил розгляду справ), які затверджено розпорядженням Антимонопольного комітету України від 19.04.1994 р. № 5, доказами у справі можуть бути будь-які фактичні дані, які дають можливість встановити наявність або відсутність порушення. Ці дані встановлюються такими засобами: поясненнями сторін і третіх осіб, поясненнями службових осіб та громадян, письмовими доказами, речовими доказами і висновками експертів. Усні пояснення сторін, третіх осіб, службових чи посадових осіб та громадян, які містять дані, що свідчать про наявність чи відсутність порушення, фіксуються у протоколі.

Пунктом 32 Правил розгляду справ встановлено, що у рішенні наводяться мотиви рішення, зазначаються встановлені органом Комітету обставини справи з посиланням на відповідні докази, а також положення законодавства, якими орган Комітету керувався, приймаючи рішення. Під час вирішення питання про накладення штрафу у резолютивній частині рішення вказується розмір штрафу. Резолютивна частина рішення, крім відповідних висновків та зобов'язань, передбачених статтею 48 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у необхідних випадках має містити вказування на дії, які відповідач повинен виконати або від яких утриматися для припинення порушення та усунення його наслідків, а також строк виконання рішення.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем в антимонопольній справі є Виконавчий комітет Житомирської міської ради Житомирської області, який є органом місцевого самоврядування. Основний вид діяльності: 84.11 Державне управління загального характеру.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи (частина третя статті 140 Конституції України).

Відповідно до частини першої статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.

Тож, Житомирської міська рада Житомирської області є органом місцевого самоврядування. Виконавчим органом Житомирської міської ради Житомирської області є виконавчий комітет.

Повноваження та порядок діяльності виконавчого комітету міської ради визначений Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Відповідно до частини третьої статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Відносини, пов'язані з поводженням з побутовими відходами регулюються Законом України «Про житлово-комунальні послуги» (зі змінами), Законом України «Про відходи» (зі змінами) (далі - Закон про відходи) та «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про охорону навколишнього природного середовища». Діяльність щодо поводження з відходами здійснюється відповідно державних стандартів, закріплених в низці підзаконних нормативних актах, в тому числі Порядком проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2011 № 1173 (зі змінами) (втратив чинність у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2023 № 918 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів»), Правилами надання послуг з поводження з побутовими відходами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2008 № 1070 (зі змінами) (надалі - Правила 4 № 1070) (втратили чинність у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 08.08.2023 № 835 «Про затвердження Правил надання послуги з управління побутовими відходами та типових договорів про надання послуги з управління побутовими відходами»).

Правові, організаційні та економічні засади діяльності, пов'язаної із запобіганням або зменшенням обсягів утворення відходів, їх збиранням, перевезенням, зберіганням, сортуванням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням та захороненням, а також з відверненням негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини на території України визначені Законом про відходи.

За визначенням термінів, наведених у статті 1 Закону про відходи:

поводження з відходами - дії, спрямовані на запобігання утворенню відходів, їх збирання, перевезення, сортування, зберігання, оброблення, перероблення, утилізацію, видалення, знешкодження і захоронення, включаючи контроль за цими операціями та нагляд за місцями видалення;

захоронення відходів - остаточне розміщення відходів при їх видаленні у спеціально відведених місцях чи на об'єктах таким чином, щоб довгостроковий шкідливий вплив відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини не перевищував установлених нормативів;

послуги з вивезення побутових відходів - збирання, зберігання та перевезення побутових відходів, що здійснюються у населеному пункті згідно з правилами благоустрою, затвердженими органом місцевого самоврядування;

послуги із захоронення побутових відходів - послуги з остаточного розміщення побутових відходів після їх перероблення (оброблення) у спеціально відведених місцях чи на об'єктах таким чином, щоб довгостроковий шкідливий вплив відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини не перевищував установлених нормативів;

послуги з поводження з побутовими відходами - послуги з вивезення, перероблення та захоронення побутових відходів, що надаються в населеному пункті згідно з правилами благоустрою території населеного пункту, розробленими з урахуванням схеми санітарного очищення населеного пункту та затвердженими органом місцевого самоврядування.

Механізм надання суб'єктами господарювання незалежно від форми їх власності послуг з поводження з побутовими відходами у містах, селищах і селах визначено Правилами № 1070.

Порядком проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2011 № 1173 (надалі - Порядок № 1173) визначено, що виконавець послуг з вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту обирається за результатами відповідного конкурсу, який проводиться органами місцевого самоврядування.

У пункті 4 Порядку № 1173 зазначено, що підготовка та проведення конкурсу забезпечується виконавчим органом сільської, селищної, міської ради або місцевою держадміністрацією у разі делегування їй повноважень відповідними радами у порядку, встановленому законом, виконавчим органом місцевого самоврядування суб'єкта співробітництва у формах, передбачених Законом України «Про співробітництво територіальних громад» (надалі - організатор конкурсу).

Згідно з пунктами 30-31 Порядку № 1173 організатор конкурсу протягом не більш як п'яти робочих днів з дня проведення конкурсу вводить у дію відповідним актом 5 рішення конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу на певній території населеного пункту, межі якої були визначені умовами конкурсу.

З переможцем конкурсу протягом десяти календарних днів після прийняття конкурсною комісією рішення укладається договір на надання послуг з вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту.

Відповідно до статті 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (у редакціях від 02.04.2020 та від 01.05.2021) послуги з поводження з побутовими відходами є комунальними послугами, які, в свою чергу, належать до житлово-комунальних послуг. Також, послуга з управління багатоквартирним будинком включає забезпечення утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, якщо прибудинкова територія, за даними Державного земельного кадастру, знаходиться у власності або користуванні співвласників багатоквартирного будинку відповідно до вимог законодавства, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; інші додаткові послуги, які можуть бути замовлені співвласниками багатоквартирного будинку.

Відповідно до частини першої статті 25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживачі зобов'язані укласти договір про поводження з побутовими відходами з особою, визначеною у встановленому законодавством порядку.

Якщо інше не визначено законом, об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, управитель багатоквартирного будинку або інша уповноважена особа, яка укладає колективний договір про надання комунальних послуг, згідно з правилами благоустрою території населеного пункту, розробленими з урахуванням схеми санітарного очищення населеного пункту та затвердженими органом місцевого самоврядування, має право на вибір серед визначених у встановленому законодавством порядку виконавців послуг з поводження з побутовими відходами.

Разом з тим, відповідно до положень статті 22 Закону про ОСББ для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, ОСББ за рішенням загальних зборів має право: - задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення; - визначати управителя, виконавців окремих житлово-комунальних послуг, з якими усі співвласники укладають відповідні договори; - виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг.

Питання самостійного забезпечення ОСББ експлуатації та утримання багатоквартирного будинку та користування спільним майном у такому будинку регулюються Господарським кодексом України в частині господарчого забезпечення діяльності негосподарюючих суб'єктів.

Згідно з частиною другою статті 35-1 Закону про відходи власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів укладають договори з виконавцем послуг з вивезення побутових відходів, здійснюють оплату послуг із поводження з побутовими відходами та забезпечують роздільне збирання побутових відходів.

Виконавець послуг з вивезення побутових відходів укладає договори про надання послуг з поводження з побутовими відходами із споживачами. Виконавець послуг з вивезення побутових відходів зобов'язаний укласти договори про надання послуг з перероблення та захоронення побутових відходів із суб'єктами господарювання, що надають такі послуги відповідно до правил благоустрою території населеного пункту, розроблених з урахуванням схеми санітарного очищення населеного пункту. Договори про надання послуг з поводження з побутовими відходами мають містити інформацію про укладені договори між виконавцем послуг з вивезення побутових відходів та суб'єктами господарювання, що надають послуги з перероблення та/або захоронення побутових відходів. Великогабаритні та ремонтні відходи у складі побутових відходів мають збиратися окремо від інших видів побутових відходів.

Перевезення побутових відходів здійснюється спеціально обладнаними транспортними засобами.

Термічне оброблення (спалювання) побутових відходів дозволяється лише на спеціально призначених для цього підприємствах чи об'єктах. Спалювання побутових відходів дозволяється лише на енергетичні цілі з метою одержання теплової та/або електричної енергії.

Захоронення побутових відходів дозволяється тільки на спеціально обладнаних для цього полігонах/звалищах.

Під час обрання органами місцевого самоврядування або місцевими державними адміністраціями схеми санітарного очищення перевага надається пропозиціям, що передбачають більший ступінь перероблення чи утилізації побутових відходів.

Так, розпорядженням адміністративної колегії Відділення від 07.02.2022 № 60/32-рп/к розпочато розгляд справи № 185/60/32-рп/к.22 за ознаками вчинення ВК Житомирської МР порушення, передбаченого пунктом 3 статті 50 та частиною першою статті 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних дій (бездіяльності) органу місцевого самоврядування, що можуть призвести до спотворення конкуренції на ринку послуг з вивезення твердих побутових відходів на території м. Житомир.

Листом Відділення від 11.12.2023 № 60-02/5198 Виконкому було направлено копію подання з попередніми висновками у справі № 185/60/32-рп/к.22.

Листом від 22.12.2023 № 215290 (вх. Відділення від 28.12.2023 № 60-01/4248) ВК Житомирської МР надав відповідь на копію подання з попередніми висновками у зазначеній справі.

За змістом ст. 6 Закону України «Про захист економічної конкуренції» антиконкурентними узгодженими діями є узгоджені дії, які призвели чи можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції. Антиконкурентними узгодженими діями, зокрема, визнаються узгоджені дії, які стосуються: 1) встановлення цін чи інших умов придбання або реалізації товарів; 2) обмеження виробництва, ринків товарів, техніко-технологічного розвитку, інвестицій або встановлення контролю над ними; 3) розподілу ринків чи джерел постачання за територіальним принципом, асортиментом товарів, обсягом їх реалізації чи придбання, за колом продавців, покупців або споживачів чи за іншими ознаками; 4) спотворення результатів торгів, аукціонів, конкурсів, тендерів; 5) усунення з ринку або обмеження доступу на ринок (вихід з ринку) інших суб'єктів господарювання, покупців, продавців; 6) застосування різних умов до рівнозначних угод з іншими суб'єктами господарювання, що ставить останніх у невигідне становище в конкуренції; 7) укладення угод за умови прийняття іншими суб'єктами господарювання додаткових зобов'язань, які за своїм змістом або згідно з торговими та іншими чесними звичаями в підприємницькій діяльності не стосуються предмета цих угод; 8) суттєвого обмеження конкурентоспроможності інших суб'єктів господарювання на ринку без об'єктивно виправданих на те причин.

Як вбачається з матеріалів антимонопольної справи, до Відділення із заявою від 04.11.2021 № 584 (вх. Відділення від 08.11.2021 № 60-01/106-АМ) звернулося ПП «ВЖРЕП №4», суб'єкт господарювання, який здійснює діяльність на ринку надання послуг з вивезення побутових відходів, щодо вчинення антиконкурентних узгоджених дій ВК Житомирської МР, які полягають у прийнятті рішень від 11.11.2020 № 1357 «Про роботу міського полігону захоронення побутових відходів м. Житомир» та від 06.10.2021 № 1110 «Про приймання побутових відходів на міському полігоні захоронення твердих побутових відходів», яким затвердив Порядок приймання побутових відходів на міському полігоні захоронення твердих побутових відходів м. Житомира від суб'єктів господарювання, які не визначені виконавцями послуг з вивезення побутових відходів на території Житомирської міської об'єднаної територіальної громади згідно з додатком.

Так, ВК Житомирської МР прийняв рішення від 11.11.2020 № 1357 «Про роботу міського полігону захоронення побутових відходів м. Житомир» (далі - Рішення № 1357).

Відповідно до підпункту 1.1. пункту 1 Рішення № 1357 КП «АТП 0628», як балансоутримувач Полігону, мало забезпечити приймання побутових відходів на міському полігоні захоронення побутових відходів м. Житомира від підприємств перевізників твердих побутових відходів, які визначені у встановленому згідно чинного законодавства порядку виконавцями послуг з вивезення побутових відходів на певній території м. Житомир.

У листі від 10.11.2021 № 215571 (вх. Відділення від 22.11.2021 № 60-01/5584) ВК Житомирської МР було наведено обґрунтування щодо прийняття пункту 1.1 Рішення № 1357, зокрема наступне: Житомирською міською радою 10.11.2020 було прийнято рішення № 2069 «Про визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на певній території м. Житомира». З наступного дня, тобто з 11.11.2020, визначені даним рішенням суб'єкти господарювання почали надавати послуги з поводження з побутовими відходами на території м. Житомира.

Стаття 35-1 Закону України «Про відходи» передбачає, що захоронення побутових відходів дозволяється тільки на спеціально обладнаних для цього полігонах/звалищах.

У м. Житомирі місцем для захоронення твердих побутових відходів є Житомирський міський полігон по захороненню твердих побутових відходів. Балансоутримувачем полігону є Комунальне підприємство «Автотранспортне підприємство 0628» Житомирської міської ради.

Таким чином, вже на наступний день після визначення міською радою виконавців послуг з вивезення відходів на території міста, зазначені виконавці послуг мали нагальну потребу у захороненні зібраних відходів від споживачів.

В свою чергу Комунальне підприємство «Автотранспортне підприємство 0628» Житомирської міської ради належним чином забезпечило приймання побутових відходів від виконавців послуг з їх вивезення.

Відділенням встановлено, що конкурс з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на території м. Житомира проводився відповідно до норм Порядку № 1173 на підставі рішення Житомирської міської ради від 18.06.2020 № 1886 «Про визнання управління житлового господарства Житомирської міської ради організатором конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на певній території м. Житомира».

Додатком до наказу управління житлового господарства Житомирської міської ради від 28.09.2020 № 36-ОС було затверджено конкурсну документацію для проведення конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на певній території м. Житомир. Вказаною конкурсною документацією територія м. Житомир була поділена на 6 територій (лотів).

Рішенням Житомирської міської ради від 10.11.2020 № 2069 за результатами відповідного конкурсу було визначено виконавців послуг з вивезення побутових відходів на певній території м. Житомир. У межах території (лоти) № 1, № 3, № 4 та № 6 - товариство з обмеженою відповідальністю «ГРІН БІН УКРАЇНА», в межах території № 2 (лот) - КП «АТП 0628», а в межах території (лот) № 3 - Приватне підприємство «КВЖРЕП № 8».

Таким чином, відповідно до підпункту 1.1. пункту 1 Рішення № 1357 ВК Житомирської МР дозволив КП «АТП 0628», як балансоутримувачу Полігону, забезпечити приймання побутових відходів тільки від двох суб'єктів господарювання: Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРІН БІН УКРАЇНА» і Приватного підприємства «КВЖРЕП № 8» та зібраних самим Полігоном як виконавцем послуги з вивезення твердих побутових відходів.

При цьому, в м. Житомир та сусідніх населених пунктах, які не мають полігонів для захоронення відходів, існують інші визначені виконавці послуг з вивезення побутових відходів, власники, наймачі джерел утворення відходів, які не користуються послугами зазначених трьох суб'єктів господарювання та/або здійснюють діяльність суб'єкти господарювання, які мають спеціалізовану техніку і працівників відповідної кваліфікації та можуть власними силами забезпечити вивезення відходів до полігону.

Відділення в оскаржуваному рішенні зазначило, що оскільки захоронення твердих побутових відходів дозволяється тільки на спеціально обладнаних для цього полігонах/звалищах, то прийняття органом місцевої влади відповідної норми може призвести до неможливості зазначеними суб'єктами господарювання здійснювати професійну діяльність та/або виконувати взяті договірні зобов'язання, що негативно впливає на їх конкурентоспроможність та має наслідком обмеження конкуренції на ринку вивезення твердих побутових відходів як в територіальних межах м. Житомир, так і прилеглих територіях окремих територіальних громад.

При цьому, ПП «ВЖРЕП № 4», Заявник, є спеціалізованим підприємством з вивезення твердих відходів в м. Житомир, має відповідні спеціально обладнані транспортні засоби та здійснює діяльність на ринку вивезення твердих побутових відходів на підставі укладених договорів, зокрема, за результатами проведення публічних закупівель, та надавало послуги з вивезення твердих побутових відходів об'єднанням співвласників багатоквартирних будинків. Вказане приватне підприємство зверталося до КП «АТП 0628» з пропозицією укласти договір на надання послуг по захороненню твердих побутових відходів на 2021 рік, проте йому було відмовлено.

Так, листом від 18.12.2020 № 456 КП «АТП 0628» повідомило ПП «ВЖРЕП № 4» наступне: «З приводу укладення договору на захоронення твердих побутових відходів на 2021 рік повідомляємо, що відповідно до рішення Виконавчого комітету Житомирської міської ради №1357 від 11.11.2020 року «Про роботу міського полігону захоронення побутових відходів м. Житомира», на КП АТП 0628 Житомирської міської ради було покладено обов'язок, щодо забезпечення приймання побутових відходів на міському полігоні захоронення побутових відходів м. Житомира від підприємств-перевізників твердих побутових відходів, які визначені у встановленому згідно чинного законодавства порядку виконавцями послуг з вивезення побутових відходів на певній території м. Житомира. Водночас, згідно рішення Житомирської міської ради від 10.11.2020 року «Про визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на певній території м. Житомира», ПП «ВЖРЕП №4» не визнаний виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на певній території м. Житомира, а тому підстави для укладення договору на захоронення твердих відходів з Вашим підприємством, відсутні…» (мова оригіналу).

Також листом від 13.10.2021 №395 КП «АТП 0628» повідомило ПП «ВЖРЕП № 4» наступне: «З питань надання ПП «ВЖРЕП № 4» послуг з вивезення твердих побутових відходів, які накопичилися на території виробничої бази ПП «ВЖРЕП № 4», пропонуємо Вам звернутись до спеціалізованих підприємств, які були визначені виконавцями послуг поводження з побутовими відходам на певній території м. Житомир, відповідно до Рішення Житомирської міської ради № 2069 від 10.11.2020 «Про визначення виконавців послуг з вивезення побутових відходів на певній території м. Житомир…» (мова оригіналу).

Відповідно до статуту КП «АТП 0628» метою і предметом діяльності вказаного підприємства, зокрема, є збирання безпечних твердих побутових і промислових відходів у місцях їх накопичення, сміттєвих контейнерах, ємностях тощо та змішаних відновлюваних матеріалів, експлуатація полігонів для захоронення безпечних відходів, видалення безпечних відходів шляхом спалювання або іншими методами, з одержуванням електроенергії або пари, компосту, замінників, палива, біогазу та інших побічних продуктів для подальшого використання, або без їх одержування, оброблення органічних відходів для їх подальшої утилізації.

Державним актом на право постійного користування земельною ділянкою від 25.10.2005, зареєстрованим в книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №0305520900015, виданим Житомирською міською радою, КП «АТП 0628» визнано балансоутримувачем полігону твердих побутових відходів, розташованого за адресою: Житомирська обл., м. Житомир, вул. Андріївська, 29 (надалі - МВВ, Полігон).

Згідно з паспортом МВВ від 18.05.2020 № 25.8 власником зазначеного місця видалення відходів є КП «АТП 0628», також Полігон є міською комунальною власністю.

Міністерство розвитку громад та територій України (наразі Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України) зазначало, що найближчим до територіальних меж м. Житомир паспортизованим МВВ, яке відповідає державним будівельним нормам є Полігон КП «АТП 0628», розташований за адресою: м. Житомир, вул. Андріївська.

Внаслідок зазначених обставин ПП «ВЖРЕП № 4» було позбавлено можливості отримувати талони на захоронення твердих побутових відходів, які підприємство мало вивозити на підставі укладених договорів, та йому було відмовлено в укладенні договору на захоронення твердих побутових відходів на спеціально обладнаному для цього полігоні в м. Житомир. З огляду на позбавлення можливості здійснювати захоронення відходів, що є невід'ємною складовою послуги з вивезення побутових відходів, підприємство було змушене з вересня 2021 року достроково розірвати договірні відносини з усіма суб'єктами господарювання, яким надавало послуги з вивезення відходів.

Листом від 04.05.2022 № 24 (вх. Відділення від 10.05.2022 № 60-02/765) Заявник повідомив Відділення, що будучи управителем багатоквартирних будинків додатково надавав послуги з вивезення твердих побутових відходів ОСББ в територіальних межах м. Житомир. У 2021 ПП «ВЖРЕП № 4» не надавало відповідним ОСББ послуги з вивезення твердих побутових відходів у зв'язку із відмовою Підприємства заключити договори про надання послуг із захоронення твердих побутових відходів (що є складовою послуги з вивезення твердих побутових відходів).

При цьому, чинне законодавство не наділяє органи місцевого самоврядування правом забороняти та/або обмежувати діяльність господарюючих суб'єктів щодо допуску до полігонів з метою захоронення твердих побутових відходів.

Змістом та положеннями Порядку № 1173 передбачено, що вивезення побутових відходів має бути забезпечено суб'єктами господарювання, які мають у наявності спеціально обладнані транспортні засоби.

Так, ПП «ВЖРЕП № 4» є спеціалізованим підприємством з вивезення відходів, має відповідні спеціально обладнані транспортні засоби та здійснює господарську діяльність на підставі укладених договорів, які у встановленому порядку не визнавалися нечинними (незаконно укладеними) правочинами.

Отже, зазначене підприємство має належним чином виконувати взяті договірні зобов'язання з метою належного здійснення відповідної господарської діяльності.

Відповідно до положень статті 31 Господарського кодексу України дискримінацією суб'єктів господарювання органами влади визнається: - заборона створення нових підприємств чи інших організаційних форм господарювання в будь-якій сфері господарської діяльності, а також встановлення обмежень на здійснення окремих видів господарської діяльності або виробництво певних видів товарів з метою обмеження конкуренції; - встановлення заборон чи обмежень стосовно окремих суб'єктів господарювання або груп підприємців.

Як зазначено Відділенням в оскаржуваному рішенні, наслідком наведених несприятливих умов діяльності стало понесення ПП «ВЖРЕП № 4» суттєвих збитків та неможливість в подальшому здійснювати діяльність на ринку вивезення твердих побутових відходів, незважаючи на наявність досвіду та спеціалізованого обладнання, що призводить до обмеження конкуренції на цьому ринку.

Частиною четвертою статті 20 Закону України «Антимонопольний комітет України» передбачено, що органи влади, органи місцевого самоврядування, органи адміністративно-господарського управління та контролю зобов'язані погоджувати з Комітетом та його територіальними відділеннями проекти нормативно-правових актів та інших рішень, які можуть вплинути на конкуренцію.

Порядок обов'язкового погодження з Комітетом та його територіальними відділеннями рішень органів влади, органів адміністративно-господарського управління та контролю, органів місцевого самоврядування щодо демонополізації економіки, розвитку конкуренції та антимонопольного регулювання визначені Положенням про порядок погодження з органами Антимонопольного комітету України рішень органів державної влади, органів адміністративно-господарського управління та контролю, органів місцевого самоврядування щодо демонополізації економіки, розвитку конкуренції та антимонопольного регулювання, затвердженим 11 розпорядженням Антимонопольного комітету України від 01.04.1994 № 4-р, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.04.1994 за № 78/287 (зі змінами).

Разом з тим, відповідний проект рішення ВК Житомирської МР «Про роботу міського полігону захоронення побутових відходів м. Житомира» у встановленому порядку на погодження до Відділення не надсилався та, відповідно, не погоджувався на предмет впливу на конкуренцію.

Таким чином, Відділення дійшло висновку, що положення підпункту 1.1. пункту 1 Рішення № 1357, обмежували права суб'єктів господарювання, зокрема Заявника, які здійснювали діяльність із вивезення твердих побутових відходів у м. Житомир та прилеглих населених пунктах (зокрема, як визначені органами місцевого самоврядування виконавці зазначених послуг), мали чинні договори, укладені за результатами участі у процедурах закупівель згідно норм Закону України «Про публічні закупівлі», та/або є управителями багатоквартирним будинком, яким співвласниками (об'єднанням співвласників) багатоквартирного будинку замовлені послуги з вивезення відходів, але не були переможцями конкурсу з визначення виконавців послуг з вивезення побутових відходів на певній території м. Житомир, на отримання послуг із захоронення твердих побутових відходів на Полігоні, що могло призвести до обмеження конкуренції на ринку вивезення твердих побутових відходів.

При цьому, Житомирська міська рада прийняла рішення від 25.03.2021 № 101 «Про функціонування міського полігону твердих побутових відходів у м. Житомир». Згідно пункту 3 управлінню житлового господарства Житомирської міської ради доручено розробити Порядок приймання побутових відходів на міському полігоні захоронення побутових відходів м. Житомира від суб'єктів господарювання, які не визначені виконавцями послуг з вивезення побутових відходів на певній території м. Житомир, та затвердити його на засіданні Виконкому. Пунктом 5 вищевказаного рішення визначено, що воно набирає чинності з моменту затвердження ВК Житомирської МР Порядку приймання побутових відходів на міському полігоні захоронення побутових відходів м. Житомира від суб'єктів господарювання, які не визначені виконавцями послуг з вивезення побутових відходів на певній території м. Житомира.

ВК Житомирської МР було прийнято Рішення від 06.10.2021 № 1110 «Про приймання побутових відходів на міському полігоні захоронення твердих побутових відходів», пунктом 1 якого затверджено Порядок приймання побутових відходів на міському полігоні захоронення твердих побутових відходів м. Житомира від суб'єктів господарювання, які не визначені виконавцями послуг з вивезення побутових відходів на території Житомирської міської об'єднаної територіальної громади згідно з додатком (далі - Порядок № 1110).

Підпунктом 2.3 пункту 2 Порядку № 1110 було встановлено, що вивезення відходів на Полігоні дозволяється наступним суб'єктам господарювання, які не визначені виконавцями послуг з вивезення побутових відходів на території Житомирської міської об'єднаної територіальної громади, зокрема виконавцям послуг з вивезення побутових відходів на території інших населених пунктів (ОТГ), які межують з м. Житомиром та у яких відсутні полігони для захоронення твердих побутових відходів. Перелік таких об'єднаних територіальних громад затверджується виконавчим комітетом Житомирської міської ради.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При цьому, виконавчими органами сільських, селищних, міських рад згідно з Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», є виконавчі комітети, відділи, управління та інші виконавчі органи, які створюються радами як виконавчі органи. Виконавчі органи у своїй роботі та звітності є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень звітують органам виконавчої влади держави.

Отже, встановлення ВК Житомирської МР дозвільної системи для суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність за межами Житомирської міської об'єднаної територіальної громади, затвердження переліку інших об'єднаних територіальних громад та інших умов і порядку отримання відповідних дозволів виходить за межі повноважень виконавчого органу Житомирської міської ради та може мати негативні наслідки для конкуренції, зокрема у вигляді її обмеження на ринку вивезення твердих побутових відходів.

Пунктами 3 та 4 Порядку № 1110 ВК Житомирської МР встановив порядок та умови отримання в нього дозволу на захоронення суб'єктами господарювання відходів на полігоні в м. Житомир. Так, за результатами розгляду заяв суб'єктів господарювання, які мали відповідати критеріям пункту 2 цього Порядку, ВК Житомирської МР мало прийматися відповідне рішення про надання дозволу на захоронення відходів (тільки при наявності відповідного рішення Полігон міг укладати договір на захоронення твердих побутових відходів), що не передбачено чинним законодавством та створює передумови для обмеження конкуренції на ринку вивезення твердих побутових відходів.

Також, відповідно до пункту 5 Порядку № 1110 управителі багатоквартирних будинків, об'єднання співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельні, обслуговуючі та гаражні кооперативи (організації, об'єднання) повинні укладати з виконавцями послуг з вивезення побутових відходів договори на вивезення окремих побутових відходів (твердих, великогабаритних, ремонтних), що є спільною власністю співвласників або членів кооперативу (об'єднань).

При цьому, положення пункту 5 Порядку № 1110 обмежували конкурентоспроможність та права суб'єктів господарювання, які здійснювали діяльність із вивезення твердих побутових відходів у межах м. Житомир та були управителями багатоквартирних будинків, яким додатково співвласниками багатоквартирного будинку замовлені послуги з вивезення твердих побутових відходів або надають відповідні послуги об'єднанням співвласників багатоквартирних будинків, щодо отримання послуг із захоронення твердих побутових відходів на Полігоні, зобов'язуючи замовників послуг з вивезення окремих побутових відходів (твердих, великогабаритних, ремонтних), а саме управителей багатоквартирних будинків, об'єднання співвласників багатоквартирних будинків укладати договори про надання послуг з вивезення відходів виключно з виконавцями послуг з вивезення побутових відходів на певній території м. Житомир, тобто з конкретними суб'єктами господарювання: КП «АТП 0628» (займало монопольне становище на ринку надання послуг із захоронення твердих побутових відходів в територіальних межах м. Житомир як встановлено за результатами розгляду справи № 179/60/26-рп/к.22), Товариством з обмеженою відповідальністю «ГРІН БІН УКРАЇНА» та Приватним підприємством «КВЖРЕП № 8».

Обслуговування об'єднань співвласників багатоквартирних будинків, надання послуг з управління житлових будинків передбачає систематичне прибирання під'їздів, підвальних приміщень, горищ, прибудинкових територій, урн для сміття, тощо в результаті чого утворюється побутові відходи, які потребують вивезення на полігон для захоронення. У суб'єктів господарювання, які не визначені виконавцями послуг з вивезення твердих побутових відходів на певній території м. Житомир, проте надають послуги з вивезення твердих побутових відходів замовникам на підставі чинних договорів, та в яких є в наявності спеціалізована сміттєзбиральна техніка для збору та вивезення твердих побутових відходів на міський полігон для їх остаточного захоронення, мають можливість самостійно вивозити тверді побутові відходи до Полігону.

Однак, положення Порядку № 1110 (зокрема пункту 5) не дозволяють управителям багатоквартирних будинків (які мають спеціально обладнані транспортні засоби), яким співвласниками багатоквартирного будинку додатково замовлені послуги з вивезення відходів або надають відповідні послуги об'єднанням співвласників багатоквартирних будинків безпосередньо здійснювати вивіз побутових відходів на полігон і вимагають укладання договорів із визначеними виконавцями послуг з вивезення побутових відходів на певній території м. Житомир, що призводить до неможливості виконувати взяті на себе договірні зобов'язання та обмежує конкуренцію на ринку надання послуг з вивезення твердих побутових відходів, оскільки створюються несприятливі умови діяльності суб'єктам господарювання, що полягають у неможливості здійснення відповідного виду господарської діяльності та мають наслідком вихід таких суб'єктів з ринку.

Листами від 22.02.2022 № 21/977 (вх. Відділення від 07.04.2022 № 60-01/665) та від 05.09.2023 №21/3389 (вх. Відділення від 06.09.2023 № 60-01/2998) Виконком надав до Відділення пояснення із посиланням на нормативно-правові акти стосовно підстав прийняття Порядку № 1110, які, зокрема, полягали в наступному:

- виходячи із положень Законів України «Про житлово-комунальні послуги», «Про відходи» та Правил надання послуг з поводження з побутовими відходами чітко вбачається, що послуга з поводження з побутовими відходами є комунальною послугою, яку можуть надавати виключно виконавці такої послуги, які в свою чергу визначаються органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;

- ПП «ВЖРЕП №4» не визначався переможцем цього конкурсу, а тому і не був визначений виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на певній території м. Житомира. Зважаючи на це, можна зробити висновок, що ПП «ВЖРЕП № 4» не являється суб'єктом правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг, оскільки не визнавався виконавцем послуг з вивезення побутових відходів;

- приписами статті 22 Закону про ОСББ визначено, що питання самостійного забезпечення об'єднанням утримання і експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку регулюється Господарським кодексом України в частині господарчого забезпечення діяльності негосподарюючих суб'єктів.

- самостійне забезпечення об'єднанням утримання і експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у багатоквартирному будинку може здійснюватися безпосередньо співвласниками, а також шляхом залучення об'єднанням фізичних та юридичних осіб на підставі укладених договорів.

- Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» визначає особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, регулює правові, організаційні та економічні відносини, пов'язані з реалізацією прав та виконанням обов'язків співвласників будинку щодо його утримання та управління.

- зазначене вище, на думку Виконкому, підтверджує те, що самостійне забезпечення об'єднанням утримання і експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном (про яке йде мова в статті 22 Закону про ОСББ), ніяким чином не стосується надання послуг з поводження з побутовими відходами.

Проте, наведені вище аргументи не були взяті до уваги Відділенням, оскільки в абзаці першому статті 22 Закону про ОСББ конкретно зазначено, що включають в себе відповідні поняття, наведено уточнюючий перелік потреб, які ОСББ може задовольняти шляхом самозабезпечення, у тому числі послугу з вивезення побутових відходів.

Так, відповідно до абзацу першого статті 22 Закону про ОСББ для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об'єднання за рішенням загальних зборів має право: задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення; визначати управителя, виконавців окремих житлово-комунальних послуг, з якими усі співвласники укладають відповідні договори.

Також Виконком зазначив, що в силу приписів Закону України «Про житлово-комунальні послуги», послуга з поводження з побутовими відходами надається згідно з умовами договору, що укладається з урахуванням особливостей, визначених цим Законом та вимогами правил надання послуг з поводження з побутовими відходами, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. При цьому, виконавця послуг з вивезення побутових відходів визначає орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Проте, у згаданому законі в абзаці другому статті 25 зазначено: якщо інше не передбачено законом, об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, управитель багатоквартирного будинку або інша уповноважена особа, яка укладає колективний договір про надання комунальних послуг, згідно з правилами благоустрою території населеного пункту, розробленими з урахуванням схеми санітарного очищення населеного пункту та затвердженими органом місцевого самоврядування, має право на вибір серед визначених у встановленому законодавством порядку виконавців послуг з поводження з побутовими відходами».

Неврахування зазначеної обставини (відсилку до інших законів) має ключове значення для тлумачення відповідної норми, оскільки, враховуючи приписи статті 22 Закону про ОСББ, ОСББ мають законне право визначати виконавців послуги з вивезення побутових відходів (як окремої житлово-комунальної послуги) самостійно (так само, як і самостійно обирати управителя, не обмежуючись тим, якого на конкурсних засадах обирають органи місцевого самоврядування).

Таким чином, управитель багатоквартирного будинку, визначений виконавцем послуг з вивезення твердих побутових відходів, є виконавцем відповідних послуг та може самостійно вивозити зібрані тверді побутові відходи на спеціально обладнані для цього полігони/звалища відповідних суб'єктів господарювання та мати укладений договір на захоронення таких відходів.

Також Виконком повідомив, що абзац четвертий пункту 2 частини другої статті Закону України «Про публічні закупівлі» (надалі - Закон про закупівлі) передбачає, що переговорна процедура закупівлі застосовується замовником як виняток у разі, якщо роботи, товари чи послуги можуть бути виконані, поставлені чи надані виключно певним суб'єктом господарювання у випадку відсутності конкуренції з технічних причин, яка має бути документально підтверджена замовником.

При цьому, ВК Житомирської МР вважає, що на території м. Житомир на ринку послуг з поводження з твердими побутовими відходами відсутня конкуренція з технічних причин, оскільки відповідні послуги може надавати тільки суб'єкт господарювання, який визначений органом місцевого самоврядування у встановленому законодавством порядку виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту. Суб'єкт господарювання може бути виконавцем послуг з вивезення побутових відходів виключно в межах території населеного пункту, в яких він став переможцем за результатами конкурсу, та при цьому не може бути конкурентом іншому суб'єкту господарювання, який визначений переможцем конкурсу в інших межах.

Разом з тим, Відділенням за результатами аналізу відповідних нормативно-правових актів встановлено, що норми Закону про закупівлі не можуть поширюватися на порядок проведення конкурсу органами місцевого самоврядування на визначення виконавця послуги з вивезення твердих побутових відходів, оскільки для цього існує окрема процедура - Порядок № 1173.

Виходячи з основних принципів і напрямів державної політики у сфері поводження з відходами, визначених у статті 5 Закону про відходи, обрання органами місцевого самоврядування виконавців послуг з вивезення твердих побутових відходів відбувається з метою забезпечення організації контролю за місцями чи об'єктами розміщення відходів для запобігання шкідливому впливу їх на навколишнє природне середовище та здоров'я людини на підпорядкованій їм території в розрізі підпорядкованого їм майна.

Згідно зі статтею 17 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будується на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.

Відповідно до положень статті 9 Закону про відходи:

- суб'єктами права власності на відходи є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи та організації усіх форм власності, територіальні громади, Автономна Республіка Крим і держава.

- територіальні громади є власниками відходів, що утворюються на об'єктах комунальної власності чи знаходяться на їх території і не мають власника або власник яких невідомий (безхазяйні відходи).

- держава є власником відходів, що утворюються на об'єктах державної власності чи знаходяться на території України і не мають власника або власник яких невідомий (крім відходів, зазначених у частині другій цієї статті), а також в інших випадках, передбачених законом.

- суб'єкти права власності володіють, користуються і розпоряджаються відходами в межах, визначених законом.

Виходячи з норм статті 9 Закону про відходи, оскільки відходи ОСББ та органів державної влади/інших юридичних осіб, які забезпечують потреби держави (є розпорядниками/одержувачами бюджетних коштів) не є власністю територіальної громади (з урахуванням підпорядкованості в частині розпоряджання майном та коштами), відповідно на порядок поводження/розпорядження цими відходами (власністю) не може розповсюджуватися процедура поводження/розпорядження відходами (власністю) територіальної громади, а саме Порядок № 1173

Відповідно, встановлення Виконкомом заборони суб'єктам господарювання, які на момент обрання органом місцевого самоврядування переможців конкурсу на визначення виконавця з вивезення твердих побутових відходів здійснювали діяльність на відповідному ринку на підставі діючих договорів (та мали захоронювати побутові відходи у спеціально відведених місцях - на полігоні), має негативний вплив на конкуренцію, оскільки створюються несприятливі умови діяльності для учасників відповідного ринку (неможливість належним чином виконувати договірні зобов'язання та здійснювати господарську діяльність), що призводить до їх виходу з ринку надання послуг з вивезення твердих побутових відходів (зокрема до неможливості конкурувати на майбутніх конкурсах, організованих органами місцевого самоврядування, внаслідок відсутності матеріального та технічного/професійного потенціалу), тобто до обмеження конкуренції на цьому ринку.

Так, відповідні категорії замовників (органи державної влади/інші юридичні особи, розпорядники бюджетних коштів) з метою вивезення та знешкодження твердих побутових відходів обирають виконавців відповідної послуги, керуючись положеннями Закону України «Про публічні закупівлі», шляхом проведення конкурсу (конкурентної процедури) з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів, тобто у спосіб, на який не поширюється положення Порядку № 1173.

У листі від 22.02.2022 № 21/9777 (вх. Відділення від 07.04.2022 № 60-01/665) Виконком також зазначив, що вказані обґрунтування щодо застосування переговорної процедури закупівлі послуг з вивезення твердих побутових відходів підтверджуються і судовою практикою, оскільки питання правомірності застосування переговорної процедури досліджувалось судами в межах розгляду відповідних справ та суди підтвердили те, що послуги з вивезення побутових відходів можуть бути надані виключно певним суб'єктом господарювання за умови проходження конкурсу, а орган місцевого самоврядування під час проведення конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту сприяє розвитку конкуренції саме на етапі проведення конкурсу.

ВК Житомирської МР підсумувало, що замовники, які здійснюють закупівлі відповідно до Закону про закупівлі під час здійснення закупівель послуг із вивезення побутових відходів мають дотримуватися вимог законодавства про відходи, а також рішень органів місцевого самоврядування щодо визначення таких виконавців послуг. Навіть при умові недотримання замовником цих вимог, укладенні договору за результатами проведення конкурентної процедури закупівель з суб'єктом господарювання, що не визначений виконавцем послуги з вивезення побутових відходів у встановленому законодавством поряду, даний суб'єкт господарювання не набуває статусу виконавця таких послуг, а тому й вимоги щодо поводження з побутовими відходами, передбачені статтею 35-1 Закону про відходи, в тому числі і ті, що стосуються обов'язку захоронення побутових відходів, не поширюються на такий суб'єкт господарювання.

Разом з тим, як зазначалося вище, відповідно до законодавства у сфері поводження з побутовими відходами - захоронення побутових відходів дозволяється тільки на спеціально обладнаних для цього полігонах/звалищах.

Остаточне розміщення відходів - це процес їх видалення у спеціально відведених місцях чи на об'єктах таким чином, щоб довгостроковий шкідливий вплив відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини не перевищував установлених нормативів. Таким чином, всі побутові відходи, які збираються суб'єктами господарювання на підставі укладених (діючих) договорів, мають перевозитися тільки в спеціально відведені місця чи на об'єкти поводження з побутовими відходами відповідно до правил благоустрою території населеного пункту, розроблених з урахуванням схеми санітарного очищення населеного пункту.

Одночасно, Відділенням за результатами отриманої від виконавчого комітету Житомирської міської ради інформації (листи від 22.02.2022 № 21/976 (вх. Відділення від 07.04.2022 № 60-01/666), від 25.07.2022 № 21/2609 (вх. Відділення від 03.08.2022 № 60-01/1243) та від 21.07.2023 № 21/2710 (вх. Відділення від 11.08.2023 № 60-01/2721) також встановлено, що в м. Житомир відсутня схема санітарного очищення, затверджена органом місцевого самоврядування у встановленому порядку.

Стаття 13 Закону України «Про публічні закупівлі» визначає, що Закупівлі можуть здійснюватися шляхом застосування однієї з таких конкурентних процедур: відкриті торги; торги з обмеженою участю; конкурентний діалог.

Як виняток та відповідно до умов, визначених у частині другій статті 40 цього закону, замовники можуть застосовувати переговорну процедуру закупівлі. Замовник здійснює процедури закупівлі шляхом використання електронної системи закупівель.

За результатами проведеного аналізу інформації, розміщеної на офіційних майданчиках державних тендерів Prozorro та аукціонів Prozorro (далі - система Prozorro), а саме закупівель послуг з поводження з побутовими відходами в ряді міст України, Відділенням встановлено, що переважна частина замовників обирають надавача послуг з вивезення побутових відходів із застосуванням саме конкурентних процедур, зокрема:

- Офіс Генерального прокурора України 06.02.2023 оголосив відкриті торги з особливостями по наданню послуги «ДК 021:2015:90510000-5: Утилізація/видалення сміття та поводження зі сміттям» UA-2023-02-06-003242-a. Переможцем вказаних відкритих торгів з особливостями було визначено товариство з обмеженою відповідальністю «ФІРМА «ВОЛОДАР-РОЗ» (при цьому не є виконавцем послуг з вивезення побутових відходів, обраним органом місцевого самоврядування на відповідній території).

- Управління освіти Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації 04.03.2022 оголосило відкриті торги по наданню послуги «ДК 021:2015:90510000-5: Утилізація/видалення сміття та поводження зі сміттям» UA-2022-03-04-001562-c. Переможцем вказаних відкритих торгів було визначено товариство з обмеженою відповідальністю «СЕЛТІК ТБО» (при цьому не є виконавцем послуг з вивезення побутових відходів, обраним органом місцевого самоврядування на відповідній території).

- Державне підприємство України «МІЖНАРОДНИЙ ДИТЯЧИЙ ЦЕНТР «АРТЕК» 13.01.2022 оголосило відкриті торги по наданню послуги «ДК 021:2015:90510000-5: Утилізація/видалення сміття та поводження зі сміттям» UA-2022-01-13-004755-a. Переможцем вказаних відкритих торгів було визначено товариство з обмеженою відповідальністю «ЕКОСЕРВІС ГРУП» (при цьому не є виконавцем послуг з вивезення побутових відходів, обраним органом місцевого самоврядування на відповідній території).

- Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві 12.11.2021 оголосило відкриті торги по наданню послуги «ДК 021:2015:90510000-5: Утилізація/видалення сміття та поводження зі сміттям» UA-2021-11-12-012580-a. Переможцем вказаних відкритих торгів було визначено товариство з обмеженою відповідальністю «УКРКОНТСЕРВІС» (при цьому не є виконавцем послуг з вивезення побутових відходів, обраним органом місцевого самоврядування на відповідній території).

- Державне підприємство «АРЕНА ЛЬВІВ» 17.12.2021 оголосило відкриті торги по наданню послуги «ДК 021:2015:90510000-5: Утилізація/видалення сміття та поводження зі сміттям»UA-2021-12-17-008818-b. Переможцем вказаних відкритих торгів було визначено товариство з обмеженою відповідальністю «ЕКОВЕЙ ВЕЙСТ МЕНЕДЖМЕНТ» (при цьому не є виконавцем послуг з вивезення побутових відходів, обраним органом місцевого самоврядування на відповідній території).

- Акціонерне товариство «УКРГАЗВИДОБУВАННЯ» в особі філії «УКРНДІГАЗ» 29.01.2021 оголосило спрощену закупівлю по наданню послуги «ДК 021:2015:90510000-5: Утилізація/видалення сміття та поводження зі сміттям» UA-2021-01-29-011283-b. Переможцем по вказаній процедурі закупівлі було визначено товариство з обмеженою відповідальністю «ДВ ВЕЙСТ-ГРУП» (при цьому не є виконавцем послуг з вивезення побутових відходів, обраним органом місцевого самоврядування на відповідній території).

Таким чином, вищевказані факти, за висновком Відділення, узгоджуються з тим, що суб'єкти господарювання, які здійснюють професійну діяльність із вивезення твердих побутових відходів, можуть бути визначені виконавцями цих послуг здобувши право надавати послуги із вивезення твердих побутових відходів, зокрема, за результатами проведення тендерів у системі Prozorro та, водночас, не узгоджуються з висновками ВК Житомирської МР про те, що замовники, які здійснюють закупівлі відповідно до системи Prozorro мають дотримуватися виключно положення частини другої статті 40 Закону про закупівлі та застосовувати переговорну процедуру закупівлі із учасниками у зв'язку з відсутністю конкуренції на відповідному ринку.

Також, у Листі від 05.09.2023 № 21/3389 (вх. Відділення від 06.09.2023 № 60-01/2998) ВК Житомирської МР зазначає наступне.

- Розділ «Ціна та порядок оплати послуг» у Типових договорах конкретно передбачає зазначення розміру тарифу на послуги, що затверджений органом місцевого самоврядування із посиланням на номер та дату такого рішення, а плата за послугу, що розраховується виходячи, в тому числі, з розміру затвердженого тарифу.

- Зазначені нормативно-правові акти вказують на те, що тарифи на послуги з вивезення побутових відходів є регульованими і встановлюються виключно органами місцевого самоврядування, виключно для суб'єктів господарювання, що визначені у встановленому порядку виконавцями послуг з вивезення побутових відходів та обов'язково зазначаються у договорах із споживачами, які є обов'язковою умовою для надання послуг. А тому суб'єкти господарювання, що були не визначені виконавцями таких послуг, не можуть у законному руслі створювати конкуренцію на ринку цих послуг, оскільки є не суб'єктами правовідносин у сфері житлово-комунальних послуг.

Проте, Відділенням зазначені тлумачення нормативно-правових актів Виконкомом не були прийняті до уваги, оскільки вони не враховують норми інших спеціальних законів (наведених вище), їх впровадження може призвести до монополізації ринку вивезення побутових відходів шляхом обмеження конкуренції на ньому та вони не відповідають дійсним обставинам того, як наразі функціонує ринок, беручи до уваги як території різних областей України, так і міста Житомир.

Так, суб'єкти господарювання, які були визначені виконавцями послуг з вивезення твердих побутових відходів Виконкомом, брали участь у конкурентних процедурах закупівель (відкриті торги) відповідно до норм Закону України «Про публічні закупівлі» та пропонували тарифи на вивіз побутових відходів (цінові пропозиції), які відрізнялися від затверджених їм органом місцевого самоврядування, зокрема могли здійснювати пониження цінової пропозиції від первісної ціни. Тобто, у договорах із замовниками вказаних послуг в розділах «Порядок здійснення оплати», «Оплата послуг», «Ціна договору», «Ціна і загальна сума договору», «Вартість послуг та порядок розрахунків» тарифи на відповідні послуги встановлювалися як договірні, так і регульовані (на підставі затверджених рішень та розпоряджень органів місцевого самоврядування).

Поліський національний університет 16.11.2020 оголосив відкриті торги по наданню послуги «ДК 021:2015:90510000-5: Утилізація/видалення сміття та поводження зі сміттям» UA-2020-11-16-005916-c. Для участі у відкритих торгах пропозиції надали ПП «ВЖРЕП № 4» та ТОВ «ГРІН БІН УКРАЇНА». Під час участі у вказаних відкритих торгах ПП «ВЖРЕП № 4» надало остаточну цінову пропозицію на 3,4 % меншу за первинну пропозицію, однак вказана тендерна пропозиція була відхилена замовником внаслідок вимоги про усунення невідповідностей. Під час участі у вказаних відкритих торгах ТОВ «ГРІН БІН УКРАЇНА» надало остаточну цінову пропозицію на 3,3 % меншу за первинну пропозицію. Переможцем вказаних торгів було визначено ТОВ «ГРІН БІН УКРАЇНА».

Комунальне підприємство «ПАРК» Житомирської міської ради 05.01.2022 оголосило відкриті торги по наданню послуги «ДК 021:2015:90510000-5: Утилізація/видалення сміття та поводження зі сміттям» UA-2022-01-05-003949-c. Для участі у відкритих торгах пропозиції надали КП «АТП 0628» та ТОВ «ГРІН БІН УКРАЇНА». Переможцем вказаної спрощеної закупівля було визначено ТОВ «ГРІН БІН УКРАЇНА».

Пункт 1 статті 10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлює, що ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. Відтак, під зазначений випадок підпадає, коли виконавець послуг з вивезення побутових відходів обирається органом місцевого самоврядування, тоді як участь у конкурентній процедурі закупівлі, в розумінні Закону України «Про публічні закупівлі» передбачає змагальність та договірні ціни, у тому числі з боку виконавців цих послуг, які мають тарифи, затверджені органами місцевого самоврядування.

Таким чином, за висновком Відділення наведені обставини (участь виконавців послуг з вивезення твердих побутових відходів, визначених ВК Житомирської МР, у конкурентних процедурах закупівель та пониження ціни) не узгоджуються з висновками ВК Житомирської МР 21 про те, що тарифи (ціни) на послуги з вивезення побутових відходів можуть бути лише регульованими і встановлюються виключно органами місцевого самоврядування для суб'єктів господарювання, що є діючими виконавцями таких послуг відповідно до норм Порядку № 1173.

Тарифи на послуги з вивезення твердих побутових відходів є регульованими і встановлюються виключно органами місцевого самоврядування, виключно для суб'єктів господарювання, що визначені у встановленому порядку виконавцями послуг з вивезення побутових відходів та обов'язково зазначаються у договорах із споживачами, які є обов'язковою умовою для надання послуг із тими споживачами (категоріями споживачів), для яких відповідний виконавець обирався органами місцевого самоврядування.

Враховуючи вищезазначене, суб'єкти господарювання здійснюють законну діяльність із вивезення твердих побутових відходів у межах певної адміністративно-територіальної одиниці за результатами визначення виконавцями цих послуг органами місцевого самоврядування відповідно до норм Порядку № 1173, здобутих перемог у конкурентних процедурах закупівель відповідно до норм Закону України «Про публічні закупівлі» чи як управителі багатоквартирних будинків, яким співвласниками (об'єднанням співвласників) багатоквартирного будинку замовлена послуга з вивезення твердих побутових відходів.

Отже, Відділення дійшло висновку, що під час прийняття «Порядку приймання побутових відходів на міському полігоні захоронення твердих побутових відходів м. Житомира від суб'єктів господарювання, які не визначені виконавцями послуг з вивезення побутових відходів на території Житомирської міської об'єднаної територіальної громади», затвердженого рішенням від 06.10.2021 № 1110 «Про приймання побутових відходів на міському полігоні захоронення твердих побутових відходів», Виконкомом не було враховано положення Закону про закупівлі, Закону про ОСББ, законодавства про захист економічної конкуренції виходячи з аналізу впливу на конкуренцію та інших обставин, які мають місце на ринку вивезення побутових відходів.

Враховуючи вищенаведене, за результатами розгляду антимонопольної справи, Відділенням встановлено, що дії ВК Житомирської МР у вигляді прийняття підпункту 1.1. пункту 1 Рішення № 1357, який зобов'язує балансоутримувача Полігону забезпечити приймання побутових відходів на міському полігоні від підприємств-перевізників твердих побутових відходів, які визначені у встановленому згідно чинного законодавства порядку виконавцями послуг з вивезення побутових відходів на певній території м. Житомира, та Порядку № 1110, який встановлює перелік суб'єктів господарювання, які не визначені виконавцями послуг з вивезення побутових відходів на території Житомирської міської об'єднаної територіальної громади, необхідність отримання дозволу виконавчого комітету Житомирської міської ради на захоронення відходів на полігоні та зобов'язує управителів багатоквартирних будинків, об'єднання співвласників багатоквартирних будинків укладати договори на вивезення окремих побутових відходів (твердих, великогабаритних, ремонтних), що є спільною власністю співвласників, з визначеними ВК Житомирської МР виконавцями послуг з вивезення побутових відходів, є порушенням, передбаченим частиною першою статті 15 та пунктом 3 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, що призвело до обмеження конкуренції на ринку надання послуг з вивезення твердих побутових відходів.

В той же час, листом від 21.07.2023 №21/2710 (вх. Відділення від 11.08.2023 № 60-01/2721) Виконком повідомив, що рішенням Житомирської міської ради від 23.02.2023 № 710 «Про втрату чинності рішень Житомирської міської ради 22 від 25.03.2021 № 101 та виконавчого комітету Житомирської міської ради від 06.10.2021 № 1110» було визнано таким, що втратило чинність рішення ВК Житомирської МР від 06.10.2021 № 1110 «Про приймання побутових відходів на міському полігоні захоронення твердих побутових відходів».

Листом від 05.09.2023 №21/3389 (вх. Відділення від 06.09.2023 № 60-01/2998) Виконком повідомив Відділення, що рішенням ВК Житомирської МР від 02.08.2023 № 1006 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету міської ради від 11.11.2020 № 1357» було внесено зміни до Рішення № 1357, а саме було виключено підпункт 1.1. пункту 1 відповідного рішення.

Також вищевказаним листом, Виконком зазначив про відсутність будь-яких обмежень щодо укладення договорів на захоронення відходів на Житомирському міському полігоні із захоронення твердих побутових відходів. Разом з тим, повідомив, що у зв'язку з законодавчими змінами у сфері управління побутовими відходами, що пов'язані з набранням чинності Закону України «Про управління відходами», супутніми до нього нормативно-правовими актами та введенням в експлуатацію сміттєпереробного заводу в м. Житомир, наразі Полігоном передбачається приймання для захоронення тільки окремих відходів або усіх інших у разі виникнення технологічних перерв у процесі перероблення відходів.

Тобто, під час розгляду антимонопольної справи № 185/60/32-рп/к.22 ВК Житомирської МР припинив порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді антиконкурентних дій, які полягали у прийнятті відповідних рішень.

В той же час, суд не приймає до уваги твердження позивача, викладені у позовній заяві стосовно того, що рішення від 06.10.2021 № 1110 ніяким чином не порушувало права ПП «ВЖРЕП № 4» та не обмежувало конкуренції на відповідному ринку; у період дії рішення від 06.10.2021 № 1110, КП «Автотранспортне підприємство 0628» Житомирської міської ради продовжувало здійснювати приймання відходів від усіх контрагентів, з якими підприємство мало договірні відносини, з огляду на наступне.

Як було зазначено судом вище, пунктом 1 рішення від 06.10.2021 № 1110 затверджено Порядок № 1110 («Порядок приймання побутових відходів на міському полігоні захоронення твердих побутових відходів м. Житомира від суб'єктів господарювання, які не визначені виконавцями послуг з вивезення побутових відходів на території Житомирської міської об'єднаної територіальної громади згідно з додатком»).

Підпунктом 2.3 пункту 2 Порядку № 1110 було встановлено, що вивезення відходів на Полігоні дозволяється наступним суб'єктам господарювання, які не визначені виконавцями послуг з вивезення побутових відходів на території Житомирської міської об'єднаної територіальної громади, зокрема виконавцям послуг з вивезення побутових відходів на території інших населених пунктів (ОТГ), які межують з м. Житомиром та у яких відсутні полігони для захоронення твердих побутових відходів. Перелік таких об'єднаних територіальних громад затверджується ВК Житомирської міської ради.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При цьому, виконавчими органами сільських, селищних, міських рад згідно з Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», є виконавчі комітети, відділи, управління та інші виконавчі органи, які створюються радами як виконавчі органи. Виконавчі органи у своїй роботі та звітності є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень звітують органам виконавчої влади держави.

Отже, встановлення ВК Житомирської МР дозвільної системи для суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність за межами Житомирської міської об'єднаної територіальної громади, затвердження переліку інших об'єднаних територіальних громад та інших умов і порядку отримання відповідних дозволів виходить за межі повноважень виконавчого органу Житомирської міської ради та може мати негативні наслідки для конкуренції, зокрема у вигляді її обмеження на ринку вивезення твердих побутових відходів.

Пунктами 3 та 4 Порядку № 1110 ВК Житомирської МР встановив порядок та умови отримання в нього дозволу на захоронення суб'єктами господарювання відходів на полігоні в м. Житомир. Так, за результатами розгляду заяв суб'єктів господарювання, які мали відповідати критеріям пункту 2 цього Порядку, ВК Житомирської МР мало прийматися відповідне рішення про надання дозволу на захоронення відходів (тільки при наявності відповідного рішення Полігон міг укладати договір на захоронення твердих побутових відходів), що не передбачено чинним законодавством та створює передумови для обмеження конкуренції на ринку вивезення побутових відходів.

Також, відповідно до пункту 5 «Порядку № 1110» управителі багатоквартирних будинків, об'єднання співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельні, обслуговуючі та гаражні кооперативи (організації, об'єднання) повинні укладати з виконавцями послуг з вивезення побутових відходів договори на вивезення окремих побутових відходів (твердих, великогабаритних, ремонтних), що є спільною власністю співвласників або членів кооперативу (об'єднань).

При цьому, положення пункту 5 Порядку № 1110 обмежували конкурентоспроможність та права суб'єктів господарювання, які здійснювали діяльність із вивезення твердих побутових відходів у межах м. Житомир та були управителями багатоквартирних будинків, яким додатково співвласниками багатоквартирного будинку замовлені послуги з вивезення твердих побутових відходів або надають відповідні послуги об'єднанням співвласників багатоквартирних будинків, щодо отримання послуг із захоронення твердих побутових відходів на Полігоні, зобов'язуючи замовників послуг з вивезення окремих побутових відходів (твердих, великогабаритних, ремонтних), а саме управителей багатоквартирних будинків, об'єднання співвласників багатоквартирних будинків укладати договори про надання послуг з вивезення відходів виключно з виконавцями послуг з вивезення побутових відходів на певній території м. Житомир, тобто з конкретними суб'єктами господарювання: КП «АТП 0628» (займало монопольне становище на ринку надання послуг із захоронення твердих побутових відходів в територіальних межах м. Житомир як встановлено за результатами розгляду іншої антимонопольної справи № 179/60/26-рп/к.22 Відділення), товариством з обмеженою відповідальністю «ГРІН БІН УКРАЇНА» та приватним підприємством «КВЖРЕП № 8».

Обслуговування об'єднань співвласників багатоквартирних будинків, надання послуг з управління житлових будинків передбачає систематичне прибирання під'їздів, підвальних приміщень, горищ, прибудинкових територій, урн для сміття, тощо в результаті чого утворюється побутові відходи, які потребують вивезення на полігон для захоронення. У суб'єктів господарювання, які не визначені виконавцями послуг з вивезення твердих побутових відходів на певній території м. Житомир, проте надають послуги з вивезення твердих побутових відходів замовникам на підставі чинних договорів, та в яких є в наявності спеціалізована сміттєзбиральна техніка для збору та вивезення твердих побутових відходів на міський полігон для їх остаточного захоронення, мають можливість самостійно вивозити тверді побутові відходи до Полігону.

Однак, положення Порядку № 1110 (зокрема пункту 5) не дозволяють управителям багатоквартирних будинків (які мають спеціально обладнані транспортні засоби), яким співвласниками багатоквартирного будинку додатково замовлені послуги з вивезення відходів або надають відповідні послуги об'єднанням співвласників багатоквартирних будинків безпосередньо здійснювати вивіз побутових відходів на полігон і вимагають укладання договорів із визначеними виконавцями послуг з вивезення побутових відходів на певній території м. Житомир, що призводить до неможливості виконувати взяті на себе договірні зобов'язання та обмежує конкуренцію на ринку надання послуг з вивезення твердих побутових відходів, оскільки створюються несприятливі умови діяльності суб'єктам господарювання, що полягають у неможливості здійснення відповідного виду господарської діяльності та мають наслідком вихід таких суб'єктів з ринку.

Враховуючи наведене, суд зазначає, що вказані рішення Позивача не спростовують висновків адміністративної колегії про наявність порушення законодавства по захист економічної конкуренції в його діях, яке полягало у прийнятті підпункту 1.1. пункту 1 рішення від 11.11.2020 № 1357 «Про роботу міського полігону захоронення побутових відходів м. Житомир» та «Порядку приймання побутових відходів на міському полігоні захоронення твердих побутових відходів м. Житомира від суб'єктів господарювання, які не визначені виконавцями послуг з вивезення побутових відходів на території Житомирської міської об'єднаної територіальної громади», затвердженого рішенням від 06.10.2021 № 1110 «Про приймання побутових відходів на міському полігоні захоронення твердих побутових відходів», у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, що призвели до обмеження конкуренції на ринку надання послуг з вивезення побутових відходів.

Крім того, у позовній заяві, позивач зазначає, що питання надання послуг із вивезення та захоронення відходів на Житомирському міському полігоні із захоронення побутових відходів вивчалося Господарським судом Житомирської області в рамках взаємовідносин між комунальним підприємством «Автотранспортне підприємство 0628» Житомирської міської ради та ПП «ВЖРЕП №4», які були предметом розгляду в судовій справі № 906/100/22.

Проте, суд зазначає, що судове рішення, на яке посилається позивач не стосується предмету розгляду антимонопольної справи № 185/60/32-рп/к.22, оскільки позивач не був стороною у даній судовій справі, адже саме Приватне підприємство "Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство №4" звернулося до Господарського суду Житомирської області з позовом до Комунального підприємства "Автотранспортне підприємство 0628" Житомирської міської ради про стягнення 76392,42 грн. збитків у вигляді неодержаного прибутку (втраченої вигоди).

Таким чином, відповідне судове рішення не носить преюдиційний характер, рішення від 11.11.2020 № 1357 та від 06.10.2021 № 1110, якими встановлювалося обмеження щодо здійснення підприємницької діяльності не були предметом розгляду судової справи №906/100/22.

При цьому, суд зазначає, що надання правової оцінки впливу рішень органів місцевого самоврядування на умови конкуренції та предмет наявності/відсутності порушень законодавства про захист економічної конкуренції відноситься до виключних повноважень органів Антимонопольного комітету України.

Крім того, твердження позивача у позовній заяві щодо статусу суб'єктів господарювання, які здійснюють операції із збирання та перевезення побутових відходів (стосується періоду переходу на нові норми законодавства, зокрема Закону України «Про управління відходами», в якому наводиться визначення послуги з управління побутовими відходами - операцій із збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів (нова назва послуги з вивезення побутових відходів) не приймаються судом до уваги, оскільки не стосуються досліджуваного в антимонопольній справі періоду, враховуючи кваліфікацію дій ВК Житомирської МР, які визначено антиконкурентними діями органу місцевої влади, що полягають у прийнятті рішень у листопаді 2020 року та жовтні 2021 року, тобто у період, коли діяв Закон про відходи, а не Закон України «Про управління відходами» (набрав чинності у липні 2023 року).

Також, у позовній заяві, ВК Житомирської міської ради Житомирської області вказує, що в своїй діяльності орієнтувалося на пропозиції Антимонопольного комітету України «Про внесення змін до нормативно-правових актів» до Кабінету Міністрів України від 27.05.2021 в частині поводження з відходами та проведенням конкурсу з визначення виконавців послуг з вивезення побутових відходів, що визначений Порядком № 1173.

Проте, зазначені твердження позивача є безпідставними, оскільки спірне рішення позивача № 1357 було прийнято 11.11.2020, тобто за більш ніж 6 місяців до дати прийняття пропозицій Антимонопольного комітету України «Про внесення змін до нормативно-правових актів» до Кабінету Міністрів України.

При цьому інше спірне рішення позивача від 06.10.2021 № 1110, яке визначало можливість захоронення твердих побутових відходів на полігоні не тільки виконавцями послуг вивезення твердих побутових відходів, обраних позивачем, взагалі не узгоджується з положеннями згадуваних пропозицій Антимонопольного комітету України, враховуючи що такі пропозиції Антимонопольного комітету України не стосуються безпосередньо предмету розгляду даної антимонопольної справи.

Суд також зазначає, позивачем не було надано ґрунтовних пояснень щодо обмеження кола суб'єктів господарювання, які здійснювали діяльність із вивезення твердих побутових відходів, зокрема внаслідок обрання виконавцями послуги іншими органами місцевого самоврядування у територіальних громадах, прилеглих до м. Житомира, які не мають спеціалізованого місця захоронення відходів, внаслідок прийняття рішення від 11.11.2020 № 1357, яким фактично обмежувалося коло потенційних отримувачів послуги із захоронення твердих побутових відходів на полігоні до трьох суб'єктів господарювання: КП «АТП 0628» (одночасно балансоутримувач полігону), товариства з обмеженою відповідальністю «ГРІН БІН УКРАЇНА» та приватного підприємства «КВЖРЕП № 8».

Оскільки захоронення побутових відходів дозволяється тільки на спеціально обладнаних для цього полігонах/звалищах, то прийняття органом місцевого самоврядування відповідної норми призводить до неможливості зазначеними суб'єктами господарювання здійснювати професійну діяльність та/або виконувати взяті договірні зобов'язання, що негативно впливає на їх конкурентоспроможність та має наслідком обмеження конкуренції на ринку вивезення побутових відходів як в територіальних межах м. Житомир, так і прилеглих територіях окремих територіальних громад.

При цьому, чинне законодавство не містить прямих норм та не наділяє органи місцевого самоврядування правом забороняти та/або обмежувати діяльність господарюючих суб'єктів щодо допуску до полігонів з метою захоронення побутових відходів.

Також, позивачем не було надано жодних спростувань та ґрунтовних пояснень стосовно встановлення підпунктом 2.3 пункту 2 Порядку № 1110 дозвільної системи для суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність за межами Житомирської міської об'єднаної територіальної громади, затвердження переліку інших об'єднаних територіальних громад та інших умов і порядку отримання відповідних дозволів, що виходить за межі повноважень виконавчого органу Житомирської міської ради та може мати негативні наслідки для конкуренції, зокрема у вигляді її обмеження на ринку вивезення твердих побутових відходів.

Згідно зі статтею 19 Конституції України органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Статтею 42 Конституції України передбачено, що кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом. Держава забезпечує захист конкуренції у підприємницькій діяльності. Не допускається неправомірне обмеження конкуренції.

Абзацом четвертим пункту другого розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства про захист економічної конкуренції та діяльності Антимонопольного комітету України» передбачено, що справи, розгляд яких розпочато до дня набрання чинності цим законом, розглядаються відповідно до законодавства, яке діяло до дня набрання чинності цим законом.

Відповідно до частини третьої статті 18 Господарського кодексу України органам державної влади та органам місцевого самоврядування, їх посадовим особам забороняється приймати акти та вчиняти дії, які усувають конкуренцію або необґрунтовано сприяють окремим конкурентам у підприємницькій діяльності, чи запроваджують обмеження на ринку, не передбачене законодавством. Законом можуть бути встановлені винятки з цього правила з метою забезпечення національної безпеки, оборони чи інших загальносуспільних інтересів. 150) Виконання органами місцевого самоврядування обов'язку щодо сприяння розвитку конкуренції та не вчинення будь-яких дій, які можуть мати негативний вплив на конкуренцію, здійснюється шляхом створення, відповідно до вимог чинного законодавства, умов, за яких здобуття суб'єктами господарювання переваг 23 над іншими суб'єктами господарювання повинно відбуватися саме завдяки власним досягненням, без впливу зовнішніх чинників, чим забезпечується змагальність між суб'єктами господарювання, що є головною ознакою конкуренції.

Недотримання зазначених принципів призводить до недопущення, усунення, обмеження чи спотворення конкуренції та, відповідно, до незабезпечення органами місцевого самоврядування заходів, які сприяють розвитку економічної конкуренції та обмеження монополізму.

Органи місцевого самоврядування повинні здійснювати заходи щодо створення та розвитку конкурентного середовища на ринку житлово-комунальних послуг, визначаючи у порядку, встановленому законодавством, на конкурсних засадах, виконавців житлово-комунальних послуг.

Згідно з частиною першою статті 31 Господарського кодексу України дискримінацією суб'єктів господарювання органами влади у цьому Кодексі визнається, зокрема, обмеження прав суб'єктів господарювання щодо придбання та реалізації товарів.

Окрім того, право органів місцевого самоврядування на вільне прийняття рішень з питань, віднесених до її компетенції, відповідає обов'язок останніх у прийнятті цих рішень дотримуватись й прав інших осіб.

Згідно з частиною другою статті 4 Закону України «Про захист економічної конкуренції» органи місцевого самоврядування зобов'язані сприяти розвитку конкуренції та не вчиняти будь-яких неправомірних дій, які можуть мати негативний вплив на конкуренцію.

Відповідно до частини першої статті 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції» антиконкурентними діями органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю є прийняття будь-яких актів (рішень, наказів, розпоряджень, постанов тощо), надання письмових чи усних вказівок, укладення угод або будь-які інші дії чи бездіяльність органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю (колегіального органу чи посадової особи), які призвели або можуть призвести до недопущення, усунення, обмеження чи спотворення конкуренції.

Відповідно до пункту 3 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції» порушеннями законодавства про захист економічної конкуренції є антиконкурентні дії органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю.

Таким чином, підсумовуючи викладене вище, суд зазначає, що Відділення дійшло обгрунтованого висновку стосовно того, що дії виконавчого комітету Житомирської міської ради, які полягали у прийнятті підпункту 1.1. пункту 1 рішення від 11.11.2020 № 1357 «Про роботу міського полігону захоронення побутових відходів м. Житомир» та Порядку приймання побутових відходів на міському полігоні захоронення твердих побутових відходів м. Житомира від суб'єктів господарювання, які не визначені виконавцями послуг з вивезення побутових відходів на території Житомирської міської об'єднаної територіальної громади, затвердженого рішенням від 06.10.2021 № 1110 «Про приймання побутових відходів на міському полігоні захоронення твердих побутових відходів» є антиконкурентними.

Відповідно до висновку Верховного Суду, викладеного, зокрема, у постановах Верховного Суду від 22.05.2018 року у справі № 910/6999/17, від 19.06.2018 року у справі № 910/3047/17, від 11.06.2019 року у справі № 915/523/18, від 05.03.2020 року у справі № 910/2921/19, господарські суди у розгляді справ про визнання недійсними рішень органів АМК про порушення законодавства про захист економічної конкуренції не повинні перебирати на себе не притаманні суду функції, які здійснюються виключно органами АМК.

Встановивши обставини даної справи та надавши відповідну правову оцінку зібраним у справі доказам із застосуванням стандарту доказування, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про те, що належних, допустимих та достатніх доказів на спростування висновків відповідача позивачем не надано, а всі заперечення проти викладених у рішенні висновків зводяться до переоцінки встановлених відповідачем обставин, подій та фактів. При цьому, здійснення переоцінки висновків Комітету в процесі оскарження прийнятого ним рішення в судовому порядку, нормами чинного законодавства не передбачено.

Статтею 59 Закону України "Про захист економічної конкуренції" визначено, що підставами для зміни, скасування чи визнання недійсними рішень органів Антимонопольного комітету України є: неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи; недоведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи; заборона концентрації відповідно до Закону України "Про санкції"; порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.

Перевіривши юридичну оцінку обставин справи Відділення та повноту їх встановлення в оскаржуваному Рішенні, суд дійшов висновку про те, що відповідачем дотримано вимоги Закону України "Про захист економічної конкуренції", Правил розгляду справ, які затверджено розпорядженням Антимонопольного комітету України від 19.04.1994 № 5, у зв'язку з чим всебічно, повно і об'єктивно розглянуто обставини справи, досліджено подані документи, належним чином проаналізовано відносини сторін.

Суд зазначає, що при розгляді справи № 185/60/32-рп/к.22 Відділенням повністю з'ясовано та доведено належними доказами обставини, які мають значення для справи, висновки Відділення у повній мірі відповідають обставинам справи, ним не було порушено або неправильно застосовано норми матеріального чи процесуального права.

Відповідно до статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

За таких обставин, викладені в оскаржуваному Рішенні висновки відповідача відповідають фактичним обставинам справи, нормам матеріального права, є законними та обґрунтованими.

Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до ст.ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

За приписами статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ст. 236 Господарського процесуального кодексу України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги Виконавчого комітету Житомирської міської ради Житомирської області до Північного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання недійсним та скасування рішення не підлягають задоволенню.

Витрати по сплаті судового збору відповідно до ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на позивача.

Керуючись статтями 74, 76-80, 129, 236-242 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва.

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Згідно з пунктом 17.5 розділу ХІ "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України, апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного господарського суду або через відповідний місцевий господарський суд.

Повний текст рішення складено: 14.10.2024

Суддя С. О. Щербаков