Справа № 522/21084/23
Провадження № 2-о/522/68/24
30 вересня 2024 року м. Одеса
Приморський районний суд міста Одеси у складі:
головуючої - судді Косіциної В.В.,
за участі секретаря судового засідання - Слободянюк І.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи - ОСОБА_2 , Приморська районна адміністрація Одеської міської ради в особі органу опіки та піклування, ІНФОРМАЦІЯ_1 про встановлення факту перебування на утриманні,-
В провадженні Приморського районного суду м. Одеси знаходиться цивільна справа за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи - ОСОБА_2 , Приморська районна адміністрація Одеської міської ради в особі органу опіки та піклування, ІНФОРМАЦІЯ_1 про встановлення факту перебування на утриманні.
Засідання по справі призначене на 30 вересня 2024 року.
У судове засідання, призначене на 30 вересня 2024 року з'явився представник заявника та заінтересована особа - ОСОБА_2 . Інші учасники справи у судове засідання - не з'явилися, хоча належним чином повідомлялися про дату, час та місце судового розгляду.
У судовому засіданні, призначеному на 30 вересня 2024 року представник заявника підтримав заяву у повному обсязі, просив її задовольнити.
Будь-яких інших заяв або клопотань від учасників справи - не надходило.
Суд дослідивши матеріали справи встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.
ІНФОРМАЦІЯ_2 народилася ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , та з якого вбачається що її матір'ю є ОСОБА_4 , батьком - ОСОБА_5 (а.с.26).
ІНФОРМАЦІЯ_3 народилася ОСОБА_6 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , та з якого вбачається що її матір'ю є ОСОБА_4 , батьком - ОСОБА_5 (а.с.31).
ІНФОРМАЦІЯ_4 народилася ОСОБА_7 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , та з якого вбачається що її матір'ю є ОСОБА_4 , батьком - ОСОБА_5 (а.с.33).
ІНФОРМАЦІЯ_5 народився ОСОБА_8 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 , та з якого вбачається що його матір'ю є ОСОБА_4 , батьком - ОСОБА_5 (а.с.35).
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , померла ІНФОРМАЦІЯ_7 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 (а.с.30).
Батько дітей - ОСОБА_5 перебуває на території проведення бойових дій, що підтверджується розпорядженням Приморської районної адміністрації Одеської міської ради від 19.05.2023 року №178 (а.с.37).
03 серпня 2020 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 було зареєстровано шлюб, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_6 , внаслідок чого прізвище ОСОБА_2 було змінено на ОСОБА_2 (а.с.23).
ІНФОРМАЦІЯ_8 народився ОСОБА_9 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_7 , та з якого вбачається, що матір'ю дитини є ОСОБА_2 , батьком - ОСОБА_1 (а.с.28).
Розпорядженням Приморської районної адміністрації ОМР від 19.05.2023 року №178 ОСОБА_2 призначено піклувальником над неповнолітніми ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 (а.с.37).
У заяві заявник просить встановити факт перебування на утриманні ОСОБА_1 чотирьох дітей віком до 18-ти років, а саме: ОСОБА_9 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 .
Зазначає, що метою встановлення такого факту є звільнення заявника з військової служби на підставі абз.13 пп.Г п.2 ч.4 ст.26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Відповідно до частини першої статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи, зокрема, про встановлення фактів, що мають юридичне значення (пункт 5 частини другої статті 293 ЦПК України).
Перелік юридичних фактів, що підлягають встановленню в судовому порядку, зазначений у частині першій статті 315 ЦПК України, однак не є вичерпним.
Частинами першою та другою статті 315 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи про встановлення факту: 1) родинних відносин між фізичними особами; 2) перебування фізичної особи на утриманні; 3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; 4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; 5) проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу; 6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім'ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; 7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; 8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; 9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
Згідно з частиною другою статті 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
У порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, за наявності певних умов:
- згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян;
- чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку їх встановлення;
- заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення;
- встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Схожі за змістом висновки викладені у постановах Великої Палати Верховного Суду: від 10 квітня 2019 року у справі № 320/948/18, від 18 січня 2024 року № 560/17953/21.
Отже, існують два порядки встановлення фактів, що мають юридичне значення: позасудовий і судовий.
Якщо факт, що має юридичне значення, підлягає встановленню в позасудовому порядку, особа має використати такий порядок.
Відмова відповідного органу в установленні такого факту може бути оскаржена заінтересованою особою до суду в порядку адміністративного судочинства (схожі висновки викладені у постановах Великої Палати Верховного Суду: від 08 листопада 2019 року у справі № 161/853/19, від 18 грудня 2019 року у справі № 370/2598/16-ц, від 18 січня 2024 року у справі № 560/17953/21).
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Суддя, приймаючи заяву, повинен перевірити, чи може взагалі ця заява розглядатися в судовому порядку і чи не віднесено її розгляд до повноважень іншого органу. Якщо за законом заява не підлягає судовому розгляду, суддя мотивованою ухвалою відмовляє у відкритті провадження, а коли справу вже відкрито - закриває провадження у ній.
Судовий порядок встановлення факту, що має юридичне значення, використовується лише у випадку, коли чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку його встановлення.
Зазначене узгоджується із позицією, викладеною у постанові Касаційного цивільного суду Верховного суду від 05.06.2024 року у справі №283/1199/23.
У справі, що є предметом розгляду заявник хоче встановити факт того, що утриманні ОСОБА_1 чотирьох дітей віком до 18-ти років, а саме: ОСОБА_9 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 .
Відповідно до абз.13 пп.Г п.2 ч.4 ст.26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» в редакції, чинній на момент звернення до суду, пійськовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби під час дії воєнного стану, через такі сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу), зокрема, перебування на утриманні військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років.
Відповідно до абз.4 п.3 ч.12 ст.26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військовослужбовці звільняються з військової служби через сімейні обставини або з інших поважних причин під час дії воєнного стану, зокрема, перебування на утриманні у військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.
На думку суду чинним законодавством передбачено позасудовий порядок встановлення факту перебування на утриманні у військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років.
Так, у статті 24 Закону України «Про охорону дитинства» зазначено, що контроль за умовами виховання і проживання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в сім'ях опікунів (піклувальників), усиновителів, у дитячих будинках сімейного типу, в прийомних сім'ях покладається на органи опіки і піклування, центри соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді або інші уповноважені органи.
Зі змісту ст.15 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» вбачається, що соціальний супровід здійснюється стосовно дітей, які перебувають на вихованні в сім'ях опікунів, піклувальників, прийомних сім'ях, дитячих будинках сімейного типу, а також щодо осіб із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Соціальний супровід дієздатних осіб із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, здійснюється за їх письмовою заявою.
У п.72 постанови Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 № 866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов'язаної із захистом прав дитини», вказано, що працівник служби у справах дітей за місцем проживання (перебування) дитини проводить бесіду з батьками та відвідує дитину за місцем проживання, про що складає акт обстеження умов проживання за формою згідно з додатком 9, а також звертається до соціального закладу та/або фахівця із соціальної роботи для забезпечення проведення оцінки потреб сім'ї з метою встановлення спроможності матері, батька виконувати обов'язки з виховання дитини та догляду за нею.
У разі коли батьки дитини проживають у межах різних адміністративно-територіальних одиниць, той із батьків, який подав заяву про визначення місця проживання дитини з ним, звертається до служби у справах дітей за місцем свого проживання (перебування) стосовно проведення обстеження його житлово-побутових умов і складення акта обстеження умов проживання. Зазначений акт передається заявником до служби у справах дітей за місцем проживання (перебування) дитини, працівник якої проводить з ним бесіду.
Також, суд звертає увагу на «Положення про службу у справах дітей Одеської міської ради», що затверджене рішенням Одеської міської ради від 28.09.2022 р. № 975-VIII, відповідно до п.2.2.26 якого, служба бере участь у процесі вибуття дітей із закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також закладів соціального захисту для дітей у сім'ї усиновлювачів, опікунів, піклувальників, до дитячих будинків сімейного типу, прийомних сімей.
На думку суду, факт перебування на утриманні у військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років може бути підтверджена:
- довідкою про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні;
- актом обстеження умов проживання;
- відомостями про джерела/суми виплачених доходів та утриманих податків заявника;
- докази спільного ведення господарства;
- докази понесення витрат на дітей;
- документ, що підтверджує встановлення над дітьми опіки (піклування) тощо.
Крім того, Положенням про Єдиний державний вебпортал електронних послуг, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04 грудня 2019 року № 1137 (далі - Положення), визначено, що Портал Дія призначений для реалізації права кожного на доступ до електронних послуг та інформації про адміністративні та інші публічні послуги, звернення до органів виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій (у тому числі відповідно до Закону України «Про звернення громадян»), отримання інформації з національних електронних інформаційних ресурсів, яка необхідна для надання послуг, а також для проведення моніторингу та оцінки якості послуг у випадках, визначених цим Положенням.
Як слідує з Порталу Дія, довідка про те, що дитина знаходиться на утриманні одного з батьків або опікуна, видається протягом 30 днів безкоштовно на підставі індивідуального рішення органу місцевого самоврядування в межах території. Видача такої довідки здійснюється виконавчими органами селищних міських рад на підставі заяви, поданої особисто або через представника. Для отримання послуги необхідно також надати:
- Паспорт особи, що звернулася за довідкою;
- Копії свідоцтв про народження дітей;
- Документ про встановлення опіки (у разі наявності).
- Акт обстежень житлових умов заявника, де вказано, що батько/мати не бере участі у вихованні дитини.
Згідно п.1 ч.1 ст.255 ЦПК України, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Враховуючи те, що чинним законодавством передбачений позасудовий порядок встановлення факту перебування на утриманні у військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років, суд вважає, що дана справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, та доходить до висновку про наявність підстав для закриття провадження у справі.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 255, 259, 293, 294, 315 ЦПК України, суд,-
Провадження у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи - ОСОБА_2 , Приморська районна адміністрація Одеської міської ради в особі органу опіки та піклування, ІНФОРМАЦІЯ_1 про встановлення факту перебування на утриманні - закрити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, якщо інше не передбачено ЦПК України.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом 15-ти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Повний текст ухвали суду складено та підписано 15 жовтня 2024 року.
Суддя Косіцина В.В.