Провадження №2-а/447/33/24
Справа №447/2544/24
14.10.2024 Миколаївський районний суд Львівської області
головуючої судді Друзюк М.М.
секретар судового засідання Іськів О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ГУ НПУ у Львівській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення
за участі:
позивача ОСОБА_1
встановив:
ОСОБА_1 подав до Миколаївського районного суду Львівської області позов до Головного управління Національної поліції в Львівській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу.
В обґрунтування позову зазначив, що 29.08.2024 працівниками Відділення поліції №2 Стрийського районного управління поліції ГУ НП у Львівській області винесено постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА №2937968, згідно якої ОСОБА_1 визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення. передбаченого ч. 2 ст. 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення (надалі - КУпАП) та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510 грн. Вважає, що постанова є незаконною, винесеною без повного, об'єктивного з'ясування усіх обставин справи, з порушенням моїх прав, зазначає, що під час зупинки працівниками поліції він рухався у населеному пункті. Щодо не увімкнення ним сигналу аварійної зупинки зазначає, що таке не є правопорушення у розумінні КУпАП, оскільки правопорушенням вважаються не будь-які порушення правил користування попереджувальними сигналами, а лише ті, які вчинені при початку руху чи зміні його напрямку. На підставі наведеного просить таку постанову скасувати та закрити провадження у справі .
Процесуальні дії у справі.
Ухвалою суду від 09.09.2024 позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків.
На адресу суду 11.09.2024 надійшло клопотання від позивача про витребування у ВП №2 Стрийського РУП ГУНП у Львівській області постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серія ЕНА №02937968 від 29.08.2024.
Ухвалою суду від 12.09.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін. Витребувано з ВП №2 Стрийського РУП ГУНП у Львівській області постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серія ЕНА №02937968 від 29.08.2024 стосовно ОСОБА_1 .
На адресу суду від 23.09.2024 надійшла заява від позивача про заміну відповідача Управління патрульної поліції у Львівській області на належного відповідача ГУНП у Львівській області.
Ухвалою суду від 23.09.2024 замінено первісного відповідача Управління патрульної поліції у Львівській області на належного відповідача - Головне управління Національної поліції у Львівській області, що знаходиться за адресою: пл. Ген.Григоренка, 3 м. Львів, 79007 та відкладено розгляд справи.
На адресу суду 07.10.2024 надійшла копія постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА №2937968 від 29.08.2024.
Ухвалою суду від 07.10.2024 розгляд справи відкладено.
У судовому засіданні ОСОБА_1 просив позовні вимоги задовольнити, повідомив обставини викладені у позовній заяві.
На виконання вимог ст. 269 КАС України суд скерував відповідачу копію ухвали про відкриття провадження у справі, згідно з якою визначив строк подачі відзиву на позовну заяву, та копію позовної заяви з доданими до неї документами.
У визначений судом строк відповідач відзиву не подав та не надав матеріалів, на підставі яких було прийнято оскаржуване рішення, хоча ст. 77 КАС України покладає на відповідача такий обов'язок.
Належним чином повідомлений відповідач у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив. Заяв чи клопотань до суду не надходило.
Згідно ч. 1 ст. 205 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Фактичні обставини, встановлені судом, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
Згідно з постановою про накладення адміністративного стягнення серії ЕНА №2937968 від 29.08.2024, ОСОБА_1 29.08.2024 об 14 год. 28 хв. в с.Дроговиж дорога між с.Дроговиж та с.Вербіж водій керував ТЗ без ввімкненого ближного світла фар поза населеним пунктом та не увімкнув вигнал аварійної сигналізації при зупинці працівниками поліції, чим порушив вимоги ч.2 ст.122 КУпАП.
Позивач зазначає, що працівниками поліції доказів вчинення ним правопорушення надано не було.
Доказів протилежного відповідачі не надали.
Відповідно до ст. 159 КАС України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Статтею 162 КАС України визначено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Норми права, які застосував суд.
До спірних правовідносин, які виникли між сторонами, підлягають застосуванню норми Конституції України, Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України) та Правил дорожнього руху (далі - ПДР).
Так, частина 2 статті 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з статтею 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.
Згідно з ч.2 ст. 122 КпАП України, передбачена відповідальність за порушення правил проїзду перехресть, зупинок транспортних засобів загального користування, проїзд на заборонний сигнал світлофора або жест регулювальника, порушення правил обгону і зустрічного роз'їзду, безпечної дистанції або інтервалу, розташування транспортних засобів на проїзній частині, порушення правил руху автомагістралями, користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку, використання цих приладів та їх переобладнання з порушенням вимог відповідних стандартів, користування під час руху транспортного засобу засобами зв'язку, не обладнаними технічними пристроями, що дозволяють вести перемови без допомоги рук (за винятком водіїв оперативних транспортних засобів під час виконання ними невідкладного службового завдання), а так само порушення правил навчальної їзди.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно з ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Мотивована оцінка кожного аргументу, наведеного позивачем, щодо наявності підстав для задоволення позову
Враховуючи, що відповідач, який є суб'єктом владних повноважень, не подав відзиву на позов, не заперечив проти незаконності винесеної постанови, та всупереч вимогам ч. 2ст. 77 КАС України не надав суду жодних належних і допустимих у розумінні ст. 251 КУпАП, ст. 72, 73 КАС України доказів, які б підтверджували правомірність винесення оскаржуваної постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованого не в автоматичному режимі, чи спростовували б твердження позивача щодо відсутності в його діях складу правопорушення, за яке його притягнуто до адміністративної відповідальності, суд дійшов висновку, що факт вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП, є недоведеним.
Отже, за відсутності достатніх даних про вчинення позивачем правопорушення, постанову серії ЕНА №2937968 від 29.08.2024 слід скасувати, а справу про адміністративне правопорушення - закрити.
З огляду на вимоги ст. ст. 132, 139, 143 КАС України, суд стягує за рахунок бюджетних асигнувань в користь позивача 605,60 грн. судових витрат.
Керуючись ст.ст.229, 241, 245, 246, ч.6 ст.250 ,ст.286 Кодексу адміністративного судочинства України ,суд.
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення задовольнити .
Скасувати постанову у справі про адміністративне правопорушення серії ЕНА №2937968 від 29.08.2024 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.2 ст.122 КУпАП.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч.2 ст.122 КУпАП- закрити.
Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції у Львівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) 60 (шістдесят)грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський районний суд Львівської області протягом десяти днів з дня складення судового рішення.
Позивач- ОСОБА_1 , .н., РНОКПП: НОМЕР_1 ; фактичне місце проживання : АДРЕСА_1
Відповідач-Головне управління Національної поліції в Львівській області: КОД ЄДРПОУ:40108833 пл. Генерала Григоренка, 3, м. Львів, Львівська область.
Суддя Друзюк М. М.