Справа № 375/1639/24
Провадження № 3/375/1085/24
15 жовтня 2024 року селище Рокитне Білоцерківського району Київської області
Суддя Рокитнянського районного суду Київської області Антипенко В. П.,
розглянувши матеріали, які надійшли від Головного управління ДПС у Київській області, у відношенні
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 1551 Кодексу України про адміністративні правопорушення, (далі КУпАП),-
За матеріалами справи ОСОБА_1 ,18.09.2024 о 11-05 год., працюючи продавцем у ФОП ОСОБА_2 , здійснюючи розрахунки у магазині-кафе, розташованому за адресою: АДРЕСА_2 , порушила порядок проведення розрахунків, а саме: проведення розрахункової операції без застосування РРО, без створення і надання відповідного розрахункового документу встановленої форми та змісту, чим порушено: п.1,2 ст.3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» зі змінами та доповненнями, та скоїла адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст 1551 КУпАП.
У судове засідання призначене на 15.102024 року ОСОБА_1 не прибула, натомість подала до суду клопотання про розгляд справи у її відсутності,свою вину повністю визнала за обставин, вказаних у протоколі про адміністративне правопорушення, просила суворо не карати.
Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються:
протоколом про адміністративне правопорушення;
поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків тощо.
Згідно статті 252 КУпАП суддя оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Так, зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення від 18.09.2024 № 2220/10-36-07-08 вбачається, ОСОБА_1 , 18.09.2024 о 11-05 год., здійснюючи розрахунки у магазині-кафе, розташованому за адресою: АДРЕСА_2 , порушила порядок проведення розрахунків, а саме: проведення розрахункової операції без застосування РРО, без створення і надання відповідного розрахункового документу встановленої форми та змісту, чим порушено: п.1,2 ст.3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» зі змінами та доповненнями.
Виявлені порушення зафіксовані і в акті (довідці) фактичної перевірки від 18.09.2024.
Згідно із випискою з ЄДРПОУ, яка міститься у матеріалах справи, ОСОБА_1 працює продавцем-касиром ФОП ОСОБА_2 , яка зареєстрована як фізична особа-підприємцем.
Адміністративним правопорушенням, передбаченим частиною 1 статті 1551 КУпАП є порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Відповідно до п.1 та 2 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти).
З аналізу вказаних норм права вбачається, що за порушення вимог п.1 та 2 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР несуть відповідальність суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі.
Визначення терміну «суб'єкт господарювання» міститься в ст.56 Господарського кодексу України. Так, суб'єкт господарювання - господарська організація, яка може бути утворена за рішенням власника (власників) майна або уповноваженого ним (ними) органу, а у випадках, спеціально передбачених законодавством, також за рішенням інших органів, організацій і фізичних осіб шляхом заснування нової господарської організації, злиття, приєднання, виділу, поділу, перетворення діючої (діючих) господарської організації (господарських організацій) з додержанням вимог законодавства.
Згідно із матеріалами справи ОСОБА_1 не зареєстрована фізичною особою-підприємцем, а перебуває у трудових відносинах із ФОП ОСОБА_2 , працює продавцем, що підтверджується копією акту фактичної перевірки, який міститься у матеріалах справи.
За таких обставин суддя дійшов висновку, що відповідальність за порушення вимог ст. 3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР несуть виключно суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі.
ОСОБА_1 суб'єктом господарювання не є, а тому вона не може нести відповідальності за порушення ст. 3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР.
Суддя звертає увагу на те, що хоча ч. 1 ст. 1551 КУпАП і не виокремлює конкретних суб'єктів даного правопорушення, але по даній справі ОСОБА_1 ставиться у провину порушення саме вимог п. 1 та 2 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР, які вона, не будучи суб'єктом господарювання, виконувати не зобов'язана, і за що вона, відповідно, відповідальності нести не повинна.
Згідно статті 255 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
У відповідності до частини третьої статті 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Таким чином приходжу до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 порушень пункту 1,2 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР і складу адміністративного правопорушення передбаченого частиною першою ст. 1551 КУпАП.
Внаслідок зазначеного, на підставі пункту 1 частини першої статті 247 КУпАП, провадження по справі підлягає закриттю.
Керуючись статтями 247, 283, 284, 294 КУпАП,
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 1551 КУпАП України, закрити на підставі пункту 1 частини першої статті 247 КУпАП, через відсутність складу цього адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного суду через Рокитнянський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя В. П. Антипенко