Народицький районний суд Житомирської області
Справа № 284/885/24
15 жовтня 2024 року селище Народичі
Суддя Народицького районного суду Житомирської області Діброва О.В., розглянувши матеріали, які надійшли із другої прикордонної комендатури дев'ятого прикордонного загону Державної прикордонної служби України, про притягнення до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого в АДРЕСА_1 ,
08 жовтня 2023 року інспектором прикордонної служби 2 категорії гранатометником штаб-сержантом ОСОБА_2 щодо ОСОБА_1 було складено протокол про адміністративне правопорушення за частиною 1 статті 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, про те, що останній 08 жовтня 2024 року о 12 годині 00 хвилин на напрямку прикордонного знаку №1560, що за 26 км до лінії державного кордону поблизу селища Народичі Житомирської області, був затриманий за спробу незаконного перетину державного кордону України.
Допитані в судовому засіданні, що відбулось 14 жовтня 2024 року, свідки ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , які є службовцями другої прикордонної комендатури дев'ятого прикордонного загону Державної прикордонної служби України, підтвердили обставини, викладені в протоколі про адміністративні правопорушення, та зазначили, що при перевірці службовцями прикордонного загону документів у пасажирів маршрутного транспорту, сполученням Київ - Овруч, виникли підозри щодо намірів ОСОБА_4 незаконно перетнути державний кордон, оскільки останній нервував, надавав суперечливі показання щодо мети поїздки та не мав при собі військово-облікових документи.
Перевіряючи обґрунтованість та правомірність складання протоколу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , суддя зважає на таке.
Частиною 1 статті 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена адміністративна відповідальність за незаконне перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України без відповідних документів або використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.
Згідно протоколу серії ЧЦП №174353 ОСОБА_1 рухався в бік державного кордону в напрямку Республіки Білорусь, тобто вчинив спробу перетину державного кордону України.
На підтвердження вини ОСОБА_4 , крім протоколу про адміністративне правопорушення, суду було надано рапорт інспектора прикордонної служби 2 категорії гранатометником штаб-сержантом ОСОБА_2 від 08 жовтня 2024 року, схему затримання порушників на ділянці4 прикордонної застави, довідку щодо проведення фільтраційно-перевірочних дій.
Дослідивши відповідні докази в судовому засіданні, суддя вважає їх зміст непереконливим, з огляду на таке.
ОСОБА_1 в судовому засіданні, що відбулось 14 жовтня 2024 року, вину свою не визнав та пояснив, що прямував до тітки ОСОБА_5 в село Залісся Коростенського району Житомирської області маршрутним транспортом зі сполученням Київ - Овруч. Був затриманий працівниками прикордонної служби під час перевірки зазначеного маршрутного транспорту, наміру перетинати кордон не мав.
На підтвердження своїх слів ОСОБА_4 надав суду довідку №314 від 14 жовтня 2024 року, підписану старостою Заліського старостинського округу Народицької селищної ради Житомирської області, в якій зазначено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , постійно відвідує свою родичку ОСОБА_5 , яка проживає по АДРЕСА_2 .
Допитана в судовому засіданні, що відбулось 14 жовтня 2024 року, свідок ОСОБА_6 надала пояснення, аналогічні поясненням ОСОБА_4 .
З урахуванням викладеного, суддя вважає, що матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять належних та допустимих доказів на підтвердження обставин, зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення ОСОБА_4 за частиною 1 статті 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а отже, провадження у цій справі про адміністративне правопорушення слід закрити.
Керуючись статтями 221, 247 та 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд,
Справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 закрити у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Народицький районний суд Житомирської області особою, щодо якої її винесено, її законним представником або на неї може бути внесено подання прокурора протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: Олександр ДІБРОВА