03.10.2024 Справа №607/14830/24 Провадження №2-а/607/317/2024
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі головуючого судді Стельмащука П.Я., за участю секретаря судового засідання Ходань С.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення,
ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови №61/744 від 24.06.2024 по справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.210-1 КУпАП (вчинене правопорушення в особливий період).
Позов обґрунтовано тим, що постановою №61/744 від 24.06.2024 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 34000,00 грн. за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, за те, що позивач, як директор ТОВ «Авакс Проф», відмовилась від отримання розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №10370 від 19.06.2024 про оповіщення працівників товариства про їх виклик до ІНФОРМАЦІЯ_2 з метою уточнення військово-облікових даних, проходження військово-лікарської комісії. З вказаною постановою позивач не погоджується, оскільки 19.06.2024, вона перебувала у відпустці, а отже не виконувала обов'язки директора ТОВ «Авакс Проф», про що повідомила представників ІНФОРМАЦІЯ_2 . У той же день виконувач обов'язків директора товариства ОСОБА_2 прибув до начальника відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_2 , однак розпорядження йому не вручили без пояснення причин. Натомість розпорядження було вручено ОСОБА_2 20.06.2024 у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 . ТОВ «Авакс Проф» вжило усіх заходів щодо належного оповіщення військовозобов'язаних осіб, які працюють у товаристві.
Ухвалою судді від 30.07.2024 відкрито провадження у вищевказаній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін та встановлено відповідачу строк до 13.08.2024 для подання відзиву на позовну заяву.
02.10.2024 судом отримано відзив на позов, згідно якого ІНФОРМАЦІЯ_3 просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. При цьому, у відзиві як причину пропуску встановленого судом строку для подання відзиву, вказано про те, що в Україні введено воєнний стан, а відповідач приймає участь у заходах із мобілізації, у зв'язку із чим збільшилось навантаження на адміністративний апарат.
Відповідно до ч. 2 статті 121 КАС України, встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Відповідач подав відзив із клопотанням про продовження строку на його подання вже після того (більше як 1,5 місяці) як встановлений судом строк закінчився.
Згідно із ч. 6 статті 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та представник позивача ОСОБА_3 позовні вимоги підтримали та просили задовольнити.
Представник відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 в судове засідання не з'явився.
Розглянувши позовну заяву та наявні у справі докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, суд вважає, що позов слід задовольнити виходячи з наступних міркувань.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ст. 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Судом встановлено, що директор ТОВ «Авакс Проф» ОСОБА_1 19.06.2024 перебувала у відпустці без збереження заробітної плати, що підтверджується наказом №1107 К/ТМ від 18.06.2024.
Наказом ТОВ «Авакс Проф» №18/06 від 18.06.2024 виконання обов'язків директора ОСОБА_1 , на час перебування її у відпустці 19.06.2024 покладено на заступника директора ОСОБА_2 , за його згодою, з наданням права підпису фінансових та організаційно-розпорядчих документів.
19.06.2024 начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 складено розпорядження для директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Авакс-Проф» про здійснення оповіщення військовозобов'язаних, які перебувають на військовому обліку в ТОВ «Авакс-Проф» про виклик їх до ІНФОРМАЦІЯ_1 та забезпечення їх прибуття до 21.06.2024 за адресою: АДРЕСА_1 , кабінет №105. Наведено перелік працівників. Про результати виконання розпорядження поінформувати до 21.06.2024. У разі відсутності на робочому місці працівників, зазначених в даному розпорядженні пункт 1 (відпустка, відрядження, лікування тощо) забезпечити оповіщення та явку їх у ІНФОРМАЦІЯ_4 протягом 3-х днів з дня виходу на роботу.
Згідно відмітки на розпорядженні, останнє отримано ОСОБА_2 20.06.2024.
На підставі розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_2 №10370 від 19.06.2024 ТОВ «Авакс Проф» видано наказ від 20.06.2024 про оповіщення військовозобов'язаних працівників ТОВ «Авакс Проф» про їх виклик (прибуття) до ІНФОРМАЦІЯ_2 до 21.06.2024 за адресою: м. Тернопіль, вул. Тролейбусна, 5, каб. 105. Обов'язок оповістити військовозобов'язаних працівників покладено на відповідальну за ведення військового обліку особу ОСОБА_2 . Наказано довести даний наказ до відома працівників під особистий підпис, а у разі виконання такими особами дистанційної надомної роботи, у період їх тимчасової непрацездатності, перебування у відпустці або у відрядженні - рекомендованим поштовим відправленням з оголошеною цінністю з описом вкладення в частині, що стосується їх прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_2 у визначені строки, та надіслати копію даного наказу та підтверджуючу інформацію або документи про здійснення оповіщення у триденний строк до ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В матеріалах справи знаходяться листи-повідомлення від 20.06.2024, яким оповіщено працівників підприємства про необхідність з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_2 на підставі розпорядження №10370 від 19.06.2024. Додаток до листів копія наказу ТОВ «Авакс Проф» від 20.06.2024.
24.06.2024 начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП (вчинення правопорушення в особливий період) №61/744, якою на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 34000,00 гривень.
Згідно постанови при розгляді справи встановлено: 16.06.2024 близько 14.30 год. начальник відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_1 майор ОСОБА_5 та начальник відділення запасу і кадрів ІНФОРМАЦІЯ_1 майор ОСОБА_6 прибули у ТОВ «Авакс Проф» для вручення розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (від 19.06.2024 №10370) з метою уточнення військово-облікових даних працівників даного підприємства.
ОСОБА_1 , директор ТОВ «Авакс Проф» відмовилась від отримання розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (від 19.06.2024 №10370), чим здійснила адміністративне правопорушення в особливий період, чим порушила вимоги статті 21 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», пункту 47 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487, пункту 13 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560.
Підпис ОСОБА_7 про отримання постанови відсутній.
У постанові не вказано якими доказами підтверджуються встановлені у ній обставини.
Статтею 21 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачено обов'язки підприємств, установ і організацій, серед яких є обов'язок забезпечувати своєчасне оповіщення і прибуття працівників, які залучаються до виконання обов'язку щодо мобілізації у порядку, визначеному частинами третьою - п'ятою статті 22 цього Закону, на збірні пункти шляхом вжиття відповідних інформаційних та організаційно-технічних заходів із подальшою компенсацією витрат за здійснення такого процесу з Державного бюджету України, яка здійснюється не пізніше ніж через місяць після подання відповідного звернення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.47 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487, у разі отримання розпоряджень районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів (додаток 13) щодо оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів керівники (голови) державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій зобов'язані:
- видати наказ (розпорядження) про оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, довести його до відома таких осіб під особистий підпис, а у разі виконання такими особами дистанційної, надомної роботи, у період їх тимчасової непрацездатності, перебування у відпустці або у відрядженні - рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення у частині, що стосується їх прибуття до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у визначені строки, та надіслати копію відповідних наказів (розпоряджень) та підтвердну інформацію або документи про здійснення оповіщення у триденний строк до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів;
- вручити призовникам, військовозобов'язаним та резервістам повістки про явку за викликом до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу (за наявністю);
- письмово повідомити з наданням витягів з наказів (розпоряджень) відповідним районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, органам СБУ, відповідним підрозділам розвідувальних органів про осіб з числа призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які тимчасово непрацездатні, перебувають у відпустці або у відрядженні;
- забезпечити здійснення контролю за результатами оповіщення та прибуттям призовників, військовозобов'язаних та резервістів до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу.
Згідно з п.13 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560, керівники підприємств, установ, організацій з отриманням розпорядження відповідного голови (начальника) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації) або відповідного керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки про проведення заходів мобілізації чи виклик резервістів та військовозобов'язаних районного (міського) територіального центру комплектування:
- видають наказ керівника підприємства (установи, організації) про проведення оповіщення резервістів та військовозобов'язаних, у якому зазначаються підстава та мета видання, перелік осіб, які підлягають оповіщенню, дата, час та місце їх прибуття, способи доставки до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, який надіслав розпорядження, відповідальні особи за здійснення оповіщення, порядок здійснення контролю за оповіщенням та прибуттям військовозобов'язаних, інші питання;
- організовують через відповідальних осіб здійснення оповіщення у робочий час працівників підприємства (установи, організації) шляхом вручення повісток під їх особистий підпис;
- здійснюють на підприємстві (в установі, організації) інформаційне забезпечення призову резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації;
- повідомляють письмово у триденний строк районному (міському) територіальному центру комплектування та соціальної підтримки про результати оповіщення та виконання резервістами та військовозобов'язаними вимог законодавства;
- забезпечують прибуття резервістів та військовозобов'язаних шляхом їх перевезення від підприємства (установи, організації) до пунктів збору районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або військових частин чи звільнення їх від виконання обов'язків з урахуванням часу, необхідного для прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, та у разі потреби часу на зворотній шлях;
- невідкладно інформують відповідний районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки про працівників, які відмовилися від отримання повісток, та працівників, які написали заяви про звільнення.
Відповідно до ч.3 ст.210-1 КУпАП порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію вчинене в особливий період тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно оскаржуваної постанови, ОСОБА_1 ставиться у вину відмова від отримання розпорядження, що тягне за собою порушення ст. 21 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», п.47 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, п.13 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Як випливає з аналізу вищевказаного закону та зазначених порядків обов'язок щодо виконання розпорядження керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки про проведення заходів мобілізації чи виклик резервістів та військовозобов'язаних районного (міського) територіального центру комплектування виникає у керівника підприємства.
Натомість, у день вручення розпорядження 19.06.2024 ОСОБА_1 перебувала у відпустці, а обов'язки керівника, згідно наказу товариства, виконував ОСОБА_2 .
Допитаний в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_2 пояснив, що він працює на посаді заступника директора ТОВ «Авакс Проф» та 19.06.2024 виконував обов'язки керівника товариства, у зв'язку із перебуванням ОСОБА_1 у відпустці. Під час візиту 19.06.2024 працівників ІНФОРМАЦІЯ_2 до товариства він був відсутній на робочому місці, тому ближче до кінця дня він з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_2 для отримання розпорядження. Однак, йому було відмовлено у врученні розпорядження, та таке він отримав на наступний день 20.06.2024 у приміщенні центру комплектування.
Відповідно до вимог ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки таким чином, неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
В силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи.
Згідно ст. 62 Конституції України, ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до вимог п. 3 ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право, зокрема, скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Судом встановлено, що позивач 19.06.2024 не виконувала обов'язки керівника підприємства, а отже не була належним суб'єктом, якому мало бути вручено розпорядження про оповіщення військовозобов'язаних.
Також, відповідачем не надано жодних доказів відмови позивача від отримання розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (від 19.06.2024 №10370).
Тому, керуючись приписами вищенаведених норм законодавства, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо складання оскаржуваної постанови, та вважає, що постанову слід скасувати, а справу про адміністративне правопорушення закрити.
Крім того, суд бере до уваги те, що матеріалами справи підтверджено виконання ТОВ «Авакс Проф» розпорядження відповідача відповідно до вимог законодавства.
Згідно із ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач за звернення до суду з даним позовом сплатила судовий збір у розмірі 1211,20 грн., що підтверджується платіжною інструкцією №0.0.3740717059.1 від 03.07.2024.
18.03.2020 Велика Палата Верховного Суду ухвалила постанову у справі №543/775/17, де дала роз'яснення, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення, у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, сплаті підлягає судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн.
Отже, із відповідача на користь позивача слід стягнути судовий збір у розмірі 605,60 грн.
При цьому, решту суми судового збору у розмірі 605,60 грн. позивач має право повернути за її клопотанням в порядку встановленому ст.7 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 90, 242, 244-246, 257, 271, 286 КАС України, суд
Позов задовольнити.
Постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення №61/744 від 24.06.2024, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 34000 грн., скасувати, а провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 605,60 грн. судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Реквізити сторін:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання - АДРЕСА_2 .
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місцезнаходження - АДРЕСА_1 .
Рішення складено та підписано 03.10.2024.
Головуючий суддяП. Я. Стельмащук