Справа № 455/2408/24
Провадження № 3/455/1658/2024
Іменем України
11 жовтня 2024 року м.Старий Самбір
Суддя Старосамбірського районного суду Львівської області Пошивак Ю.П.,
з участю: потерпілої ОСОБА_1 ; особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 ,
розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Відділення поліції №1 Самбірського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області,
про притягнення до адмiнiстративної вiдповiдальностi ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки м.Єнакієве Донецької області, зареєстрованої в АДРЕСА_1 , жительки АДРЕСА_2 , зі слів - до адміністративної відповідальності не притягувалася, -
за ч.1 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №377273 від 20.09.2024 року, ОСОБА_2 20.09.2024 року о 19 годині 00 хвилин в АДРЕСА_2 , вчинила домашнє насильство психологічного характеру відносно матері співмешканця ОСОБА_1 , що виразилося у формі нецензурних образ та погроз фізичною розправою, що могло завдати шкоди її психічному здоров'ю, чим порушила п.п.14 п.1 ст.1 Закону України «Про запобігання та протидії домашнього насильства» та вчинила правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.173-2 КУпАП.
ОСОБА_2 в судовому засіданні вину у вчиненому не визнала, пояснила, що вона приїхала в м.Старий Самбір з Донецької області. ОСОБА_3 є її цивільним чоловіком. Вона проживає разом з ним та його матір'ю в АДРЕСА_2 . Зазначила, що 20.09.2024 року вона з ОСОБА_1 не сварилася та не обзивала її нецензурними словами. Ввечері, коли вона з ОСОБА_3 , була в кухні, його мати ОСОБА_1 зайшла і почала сваритися з ОСОБА_3 , і при цьому вела відеозапис на свій мобільний телефон.
Потерпіла ОСОБА_1 в судовому засіданні пояснила, що 20.09.2024 року її син ОСОБА_3 разом зі своєю співжителькою прийшов додому та вкотре приніс з собою алкоголь. ОСОБА_2 проживає з ними в будинку в АДРЕСА_2 . Їй не подобається, що вони розпивають алкоголь, так як в неї є ще молодший син, якому ввечері потрібна тиша. О 19 годині 00 хвилин вона зайшла до них на кухню, включила відеозапис, щоб показати своїй сестрі як ОСОБА_3 та ОСОБА_2 п'ють пиво. ОСОБА_3 почав до неї кричати, обзивати та погрожував, що кине цеглою. В цей час ОСОБА_2 його стримувала і викинула сигарету, що курила.
Дослідивши матеріали та всі обставини справи, заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілої вважаю, що провадження по даній справі необхідно закрити, виходячи з наступного.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно вимог ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
При цьому, як зазначено в ч.2 ст.251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП.
Згідно зі ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_2 20.09.2024 року о 19 годині 00 хвилин в АДРЕСА_2 , вчинила домашнє насильство психологічного характеру відносно матері співмешканця ОСОБА_1 , що виразилося у формі нецензурних образ та погроз фізичною розправою, що могло завдати шкоди її психічному здоров'ю.
На підтвердження винуватості ОСОБА_2 у вчиненні означених вище дій особою, яка уповноважена на складання протоколу, суду надано протокол про адміністративне правопорушення ВАД №377273 від 20.09.2024 року, письмові пояснення ОСОБА_1 , рапорт старшого інспектора-чергового відділення поліції №1 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області від 20.09.2024 року та форму оцінки ризиків вчинення домашнього насильства.
При розгляді даної справи суддя зауважує на тому, що викладені в протоколі обставини фактично ґрунтуються виключно на повідомленні ОСОБА_1 про вчинення відносно неї насильства, яке зафіксоване у рапорті чергового органу поліції, а також у її письмових поясненнях і не підтверджуються будь-якими доказами в розумінні ст. 251 КУпАП, які б давали правові підстави для висновку про вчинення ОСОБА_2 домашнього насильства за вказаних у протоколі обставин відносно матері свого співжителя.
Так, диспозиція ч. 1 ст. 173-2 КпАП України, передбачає адміністративну відповідальність за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення.
Об'єктивна сторона ст.173-2 КУпАП полягає в умисному вчиненні будь-яких дій фізичного, психологічного чи економічного характеру, внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Згідно із п.14 ч.1 ст.1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого зазначеною статтею, полягає в умисному вчиненні будь-яких з зазначених в диспозиції дій та передбачає існування обов'язкової ознаки - можливість настання чи настання фізичної або психологічної шкоди, яка була чи могла бути завдана потерпілому.
Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі умислу.
Системний аналіз наведених норм законодавства свідчить про те, що домашнє насильство істотно відрізняється від звичайних конфліктних відносин, оскільки має певні ознаки та характеризується тим, що особа яка застосовує домашнє насильство, маючи значну перевагу в своїх можливостях, діє умисно з наміром досягти бажаного результату, який полягає у заподіянні шкоди потерпілому шляхом порушення його прав і свобод.
В той час, як під конфліктом необхідно розуміти такий стан взаємовідносин, який характеризується наявністю зіткнення протилежних інтересів і поглядів, напруження і крайнє загострення суперечностей, що може призвести до активних дій, ускладнень, боротьби, що супроводжуються складними колізіями; ситуація, в якій кожна зі сторін намагається зайняти позицію несумісну з інтересами іншої сторони.
Виникнення конфлікту залежить не лише від об'єктивних причин але й від суб'єктивних факторів, до яких необхідно віднести власні уявлення учасників конфлікту про себе, свої потреби, мотиви, життєві цінності та ставлення до іншої сторони конфлікту.
В свою чергу, під час розгляду справи, особа яка притягається до адміністративної відповідальності в судовому засіданні заперечила, той факт, що вона вчиняла відносно мами свого співжителя домашнє насильство.
Не довела протилежного, в судовому засіданні і сама потерпіла ОСОБА_1 .
Таким чином, в матеріалах справи відсутні належні та достовірні докази про те, що ОСОБА_2 вчинила відносно матері свого співжителя ОСОБА_1 домашнє насильство.
Сам факт звернення ОСОБА_1 до органів поліції щодо вчинення домашнього насильства без належних та допустимих доказів, що підтверджують такі дії, не є достатнім підтвердженням вчинення такого насильства
Згідно ч. 1 ст. 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
У відповідності до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу, в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Згідно вимог ч.2 ст.62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на її користь.
Відповідно до положень п.1 ст.247 КпАП обставинами, що виключають провадження в справі про адміністративне правопорушення є відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин, перевіривши докази у справі на допустимість, проаналізувавши їх у сукупності, суддя дійшов висновку, що суду не надано достатніх, допустимих та належних доказів наявності в діях ОСОБА_2 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 173-2 КпАП України, а тому провадження по справі підлягає закриттю на підставі п.1 ст.247 КпАП України.
Керуючись ч.1 ст.173-2, ст.ст. 247,251, 283, 284 КпАП України, суддя,
Провадження в адміністративній справі про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.173-2 КУпАП- закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Львівського апеляційного суду через Старосамбірський районний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Повний текст постанови проголошено о 12:30 год. 15.10.2024 року.
Суддя Ю.П.Пошивак