10 жовтня 2024 року ЛуцькСправа № 140/7605/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Ксензюка А.Я.,
розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - ГУ ПФУ в Сумській області, відповідач-2) про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області 08.05.2023 №032950009650 про скасування рішення про призначення пенсії за віком відповідно до ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-12 від 13.02.2024 №032950009650; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області поновити виплату пенсії з часу її припинення, а саме з 01.04.2024, з врахуванням до страхового стажу періоду роботи з 10.01.1991 по 01.11.2000, згідно запису трудової книжки від 15.08.1988 серія НОМЕР_1 у Товаристві з обмеженою відповідальністю ТЛТД «Успіх».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є особою, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи, а тому відповідно до Закону України від 28.02.1991 №796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон №796-XII) має право на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку.
13.02.2024 позивач звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону №796-XII. За принципом екстериторіальності заяву було розглянуто ГУ ПФУ в Сумській області та рішенням №032950009650 призначено позивачу пенсію за віком, проте за результатами перевірки ГУ ПФУ у Волинській області було виявлено, що для визначення права на призначення пенсії помилково враховано період роботи у Товаристві з Обмеженою Відповідальністю ТЛТД Успіх" з 10.01.1991 по 01.11.2000 з незначним виправленням номеру наказу про звільнення, згідно запису трудової книжки від 15.08.1988 серія НОМЕР_1 .
Період одержання допомоги по безробіттю з 05.04.2021 по 22.04.2021 коректно враховано до страхового стажу згідно даних системи персоніфікованого обліку та відкоркований період проживання в зоні гарантованого добровільного відселення з 14.11.1990 по 05.10.1993. Після опрацювання справи винесено рішення відмовити у призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону №796-12 ОСОБА_1 .
Позивач вважає таке рішення відповідача-2 щодо відмови у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку протиправним, у зв'язку з тим, що записи та заповнення трудових книжок про прийняття/звільнення з роботи здійснюється спеціально уповноваженою особою, а не працівником відносно якого вони відносяться, і саме спеціально уповноважена особа є відповідальною за правильність внесення записів до документів. Разом з тим, формальні/візуальні неточності в документах, за загальним правилом, не можуть бути підставою для обмеження органами Пенсійного фонду в реалізації особою конституційного права на соціальний захист та призначення пенсії.
З наведених підстав позивач просить позов задовольнити.
Ухвалою судді від 29.07.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) (а.с.35).
У відзиві на позовну заяву від 14.08.2024 (а.с.40-73) представник ГУ ПФУ у Волинській області заперечує проти позову та вважає його таким, що не підлягає задоволенню. В обґрунтування своєї позиції вказує, що заява про призначення пенсії з доданими документами була розглянута за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області, яким ОСОБА_1 рішенням №032950009650 призначено пенсію за віком відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 13.02.2024.
Однак, за результатами перевірки прийнятого рішення про призначення пенсії встановлено, що до страхового стажу Позивача зараховано період роботи з 10.01.1991 року по 01.11.2000 року згідно трудової книжки НОМЕР_1 , проте в записі наявне виправлення номеру наказу про звільнення, яке не засвідчене належним чином, в системі персоніфікованого обліку відсутні відомості про роботу за вказаний період, тоді як, за відсутності в системі персоніфікованого обліку відомостей про роботу у період після липня 2000 року до січня 2004 року, записи трудової книжки підтверджуються додатковими документами або результатами перевірки.
Крім того, до страхового стажу некоректно враховано період одержання допомоги по безробіттю з 09.04.2021 по 22.04.2021 (в даних системи персоніфікованого обліку - з 05.04.2021 по 22.04.2021) та до проживання в зоні гарантованого добровільного відселення внесено період з 14.10.1989 по 05.10.1993 (згідно довідки №64 від 02.01.2023 заявник проживав у зоні гарантованого добровільного відселення з 14.11.1990 по 05.10.1993).
Таким чином, після опрацювання справи, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області встановлено, що страховий стаж позивача становить 15 років 2 місяці 21 день, документами підтверджено період проживання станом на 01.01.1993 року в зоні гарантованого добровільного відселення 4 роки 09 місяців 03 дні, а тому рішенням №032950009650 від 08.05.2024 скасовано рішення №032950009650 від 13.02.2024 про призначення пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу.
Відповідач-1 також зазначає, що 21.06.2024 позивач повторно звернувся до Головного управління із заявою за призначенням пенсії відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка за принципом екстериторіальності була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України у Харківській області, яким, за результатами розгляду поданих документів, рішенням №32950010656 від 02.07.2024 відмовлено в призначенні пенсії згідно статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу.
Згідно наданих до заяви документів про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637, страховий стаж позивача складає 15 років 02 місяці 21 день.
До страхового стажу Позивача не зараховано період роботи з 10.01.1991 року по 01.11.2000 року в Любешівській госпрозрахунковій будівельно-монтажній дільниці, в подальшому перейменованій в товариство «ЛТД Успіх», згідно трудової книжки НОМЕР_1 від 15.08.1988 (записи №№3-6), так як є виправлення в номері наказу при звільненні з роботи, чим порушено вимоги Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої Наказом Міністерства праці України №58 від 29.07.1993. Взяти до уваги довідку №5 від 11.12.2012 про підтвердження вище зазначеного періоду роботи не можливо, так як довідка не містить повної підстави її видачі. Дані СПОВ з 01.07.2000 по 01.11.2000 відсутні.
Згідно відомостей з реєстру страхувальників Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛТД Успіх» припинило свою діяльність в 2013 році, вказаним товариством документи в архів не здавалися, тому підтвердити стаж роботи позивача за період з 01.01.1991 року по 01.11.2000 додатковими документами або результатами перевірки немає можливості.
Документами підтверджено факт проживання Позивача станом на 01.01.1993 у зоні гарантованого добровільного відселення 04 роки 09 місяців 03 дні.
Крім зазначеного вище, представник відповідача-1 заперечує позовну вимогу про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області поновити виплату пенсії з часу її припинення, а саме з 01.04.2024, з врахуванням до страхового стажу періоду роботи з 10.01.1991 по 01.11.2000, згідно запису трудової книжки від 15.08.1988 серія НОМЕР_1 у Товаристві з обмеженою відповідальністю ТЛТД «Успіх». Наслідком скасування рішення, прийнятого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області за результатами розгляду позовної заяви має бути виникнення саме у цього територіального органу Пенсійного фонду України обов'язку призначити пенсію.
Таким чином, Головним управліннями Пенсійного фонду України в Сумській області Документ сформований в системі «Електронний суд» 14.08.2024 7 08.05.2024 законно та обґрунтовано прийнято рішення №032950009650 про скасування рішення про призначення пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-12 від 13.02.2024 у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу, підтвердженого в установленому законом порядку, а тому позовні вимоги є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі відповідач-2 отримав 30.07.2024 у зареєстрований через підсистему "Електронний суд" кабінет, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа, проте у встановлений судом строк відзиву на позовну заяву не подав (а.с.38).
Суд, керуючись вимогами частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), дійшов висновку про можливість розгляду даного спору за наявними у справі матеріалами.
Враховуючи вимоги статті 262 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.
Позивач, згідно паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 виданим Любешівським РВ УМВС України у Волинській області 22.01.1970 року народження (а.с.7-10), має статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи (категорія 3), що підтверджується довідкою №2157 виданою Волинською обласною державною адміністрацією від 01.02.2024 (а.с.11).
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується відповідачами, період проживання позивача, в зоні гарантованого добровільного відселення підтверджено довідкою №64 від 02.01.2023 виданою Любешівською селищною радою про те, що ОСОБА_1 зареєстрований та проживав в селі Проходи Камінь-Каширського району Волинської області з 01.01.1986 року по 10.12.1988 року; з 14.11.1990 року по 05.10.1993 року; зареєстрований та проживав в селі Великий курінь з 05.10.1993 року по 02.02.2011 року; зареєстрований та проживає в селі Проходи з 02.02.2011 по теперішній час, даний населений пункт віднесено до переліку радіаційно забруднених населених пунктів ІІІ зони (гарантованого добровільного відселення) відповідно до Постанови КМУ №106 від 23.07.1991 р. Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР Про порядок введення в дію законів Української РСР «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с.24, 57).
Згідно запису №3 трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 від 15.08.1988 ОСОБА_1 наказом №1 від 10.01.1991 прийняти на посаду робочого третього розряду в Любешівську госпрозрахункову будівельно-монтажну дільницю (а.с.13-23, 59-63), а 14.08.1991 позивача переведено на посаду машиніста крану, згідно з наказом №39 від 14.08.1991.
09.09.1993 згідно запису №4 трудової книжки позивача, Любешівську госпрозрахункову будівельно-монтажну дільницю перейменовано в товариство з обмеженою відповідальністю ТЛТД «Успіх». 01.11.200 позивач звільнений із займаною посади за власним бажанням відповідно до наказу №10 від 01.11.2000.
Факт роботи позивача в товаристві з обмеженою відповідальністю ТЛТД «Успіх» робочим третього розряду у госпрозрахунковій будівельно-монтажній дільниці з 10.01.1991 по 01.11.2000 підтверджується також довідкою №5 від 11.12.2012 виданою директором ТоВ ЛТД «Успіх» (а.с.30, 64).
Всі інші періоди трудової діяльності позивача зараховано до його страхового стажу, відповідно до рішення від 08.05.2024 №032950009650 (а.с.27, 68).
Як зазначено в позовній заяві та не заперечується відповідачами, позивач 13.02.2024 звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
За принципом екстериторіальності заяву було розглянуто ГУ ПФУ в Сумській області та рішенням №032950009650 призначено пенсію за віком відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 13.02.2024.
Проте, з квітня 2024 року ОСОБА_1 припинено виплату пенсії за віком, у зв'язку з чим позивач 15.04.2024 звернувся із заявою до ГУ ПФУ у Волинській області щодо надання роз'яснень про причини невиплати пенсії (а.с.29).
Відповідач-1 листом від 14.05.2024 повідомив позивача, що при опрацюванні за екстериторіальним принципом поданої заяви згідно доданих до неї документів і відомостей, що містяться в системі персоніфікованого обліку було прийнято рішення про призначення пенсії за віком. За результатами перевірки документів пенсійної справи доопрацьовано матеріали в частині обчислення тривалості страхового стажу та прийнято рішення про відмову (а.с.25-26).
У рішенні від 08.05.2024 (а.с.27-28, 68) про скасування рішення про призначення пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону №796-ХІІ від 13.02.2024 №032950009650 ГУ ПФУ в Сумській області зазначило, що за результатами перевірки Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області призначеної ЕПС №032950009650 ОСОБА_1 , було виявлено, що для визначення права на призначення пенсії помилково враховано період роботи у Товаристві з Обмеженою Відповідальністю ТЛТД Успіх" з 10.01.1991 по 01.11.2000 з незначним виправленням номеру наказу про звільнення, згідно запису трудової книжки від 15.08.1988 серія НОМЕР_1 .
Період одержання допомоги по безробіттю з 05.04.2021 по 22.04.2021 коректно враховано до страхового стажу згідно даних системи персоніфікованого обліку та відкоркований період проживання в зоні гарантованого добровільного відселення з 14.11.1990 по 05.10.1993. Також зазначено, що право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку згідно статті 55 Закону №796-ХІІ позивач набуде після досягнення 59 років, тобто з 23.01.2029.
Не погоджуючись із відмовою у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на умовах статті 55 Закону №796-XII позивач звернулася до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, які склались між сторонами спору, суд враховує такі нормативно-правові акти.
Частиною другою статті 19 Конституції України імперативно визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зазначена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно зі статтею 49 Закону №796-XII пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII (далі Закон №1788-XII) визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Умови призначення пенсії за віком встановлено статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі Закон №1058-IV), якою визначено, що починаючи з 01.01.2018 право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 01.01.2024 по 31.12.2024 - не менше 31 року.
Відповідно до абзацу 1 частини першої статті 55 Закону №796-XII особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.
Пунктом 2 частини першої статті 55 Закону №796-XII передбачено, що особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 01.01.1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років, мають право на зниження пенсійного віку на 3 роки та додатково на 1 рік за 2 роки проживання або роботи, але не більше 6 років.
Початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31.07.1986 незалежно від часу проживання або роботи в цей період.
Із аналізу наведеної правової норми вбачається, що право на зменшення пенсійного віку мають особи, які постійно проживали чи працювали у зоні гарантованого добровільного відселення станом на 01.01.1993 не менше 3 років, при цьому початкова величина зниження пенсійного віку на 3 роки встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначеній зоні з моменту аварії (26.04.1986) по 31.07.1986 незалежно від часу проживання або роботи в цей період.
Аналогічний правовий підхід щодо застосування зазначених норм матеріального права міститися у постановах Верховного Суду від 06.02.2018 у справі №556/1153/17, від 11.04.2018 у справі №565/1829/17 та враховується при вирішенні цієї справи в силу приписів частини п'ятої статті 242 КАС України, згідно якої при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного суду.
Отже, право на застосування положень статті 55 Закону №796-XII щодо виходу на пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку мають лише ті особи, які постійно проживали чи працювали у зоні гарантованого добровільного відселення станом на 01.01.1993 не менше 3 років, і вказана обставина повинна бути підтверджена належними та допустимими доказами.
Механізм подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (далі - Порядок №22-1, у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 №13-1, зі мінами).
Пунктом 4.7 розділу ІV Порядку №22-1 передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Згідно з абзацом дев'ятим підпункту 5 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку №22-1, документами, які засвідчують особливий статус особи є, зокрема, посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (для осіб, які належать до категорії 4 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи (за наявності)) та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Як визначено статтею 9 Закону №796-ХІІ, особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи-громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 11 Закону №796-ХІІ до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення за умови, що вони станом на 01.01.1993 прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років.
Приписами пункту 3 частини першої статті 14 Закону №796-ХІІ встановлено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, серед них потерпілі від Чорнобильської катастрофи (не віднесені до категорії 2), які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років (категорія 3).
Частиною першою статті 15 Закону №796-ХІІ обумовлено, що підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування. У свою чергу частиною третьою статті 65 Закону №796-XII обумовлено, що документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».
В пункті 6 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №551 (далі - Порядок №551), уточняється, що потерпілим від Чорнобильської катастрофи (не віднесеним до категорії 2), які постійно проживали на територіях зон безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення на день аварії або які станом на 01.01.1993 прожили в зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а на території зони гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років та відселені або самостійно переселилися з цих територій, і таким, що постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, за умови, що вони станом на 01.01.1993 прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а в зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років, віднесеним до категорії 3, видаються посвідчення Потерпілий від Чорнобильської катастрофи (категорія 3) серії Б зеленого кольору.
Як зазначено у пункті 11 Порядку №551, посвідчення видаються особам, які постійно проживали на територіях зон безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення на день аварії або які станом на 01.01.1993 прожили в зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а на території зони гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років та відселені або самостійно переселилися з цих територій, - на підставі довідки встановленого зразка (додаток 5).
Отже, із системного аналізу наведених нормативно-правових актів слідує, що право на зменшення пенсійного віку мають особи, які в установленому законом порядку набули статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи та постійно проживали (працювали), зокрема, в зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років станом на 01.01.1993. Єдиним документом, який підтверджує статус потерпілого, учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом №796-ХІІ, зокрема, на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Такі висновки щодо застосування норм права викладені Верховним Судом у постановах від 27.04.2020 у справі №212/5780/16-а, від 17.05.2021 №398/494/17, від 17.05.2021 №336/6218/16-а, від 26.07.2023 у справі №460/2589/20.
Як встановлено судом, позивачу 01.02.2024 видано довідку №2157 потерпілого від Чорнобильської катастрофи (категорія 3) (а.с.4).
Відтак, ОСОБА_1 має право на пільги та компенсації, встановлені Законом №796-ХІІ для осіб, які постійно проживають та постійно працюють у зонах безумовного (обов'язкового) відселення та гарантованого добровільного відселення, в тому числі і право на пенсію зі зниженням пенсійного віку.
Суд також звертає увагу на те, що згідно з паспортними даними ОСОБА_1 народився в селі Проходи Любешівського (зараз Камінь-Каширський район) району Волинської області, яке відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.
Як слідує зі спірного рішення №032950009650 від 08.05.2024, підтверджено факт проживання ОСОБА_1 станом на 01.01.1993 у зоні гарантованого добровільного відселення 04 роки 09 місяців 03 дні, що дає право на зниження пенсійного віку на 6 років, про що також вказано у вищезгаданому рішенні.
Таким чином, факт постійного проживання позивача в населеному пункті, віднесеному до зони гарантованого добровільного відселення з моменту аварії (26.04.1986) по 31.07.1986 є підставою для початкової величини зменшення пенсійного віку на 3 роки, а факт постійного проживання не менше 3 років - станом на 01 січня 1993 року дає йому право на зниження пенсійного віку на 6 років (максимальний).
Крім того, у спірному рішенні зазначено, що за наданими документами до страхового стажу не зараховано період роботи у Товаристві з обмеженою відповідальністю ТЛТД «Успіх» з 10.01.1991 по 01.11.2000 згідно трудової книжки серії НОМЕР_3 від 10.01.1991, оскільки в записі наявне виправлення номеру наказу про звільнення.
З цього приводу суд зазначає наступне.
Як визначено статтею 62 Закону №1788-XII, частиною першою статті 48 Кодексу законів про працю України (КЗпП України), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 62 Закону №1788-XII Кабінет Міністрів України постановою від 12 серпня 1993 року №637 затвердив Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (надалі - Порядок №637).
Згідно з пунктами 1, 3 Порядку №637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Судом встановлено, що згідно запису №3 трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 від 15.08.1988 ОСОБА_1 наказом №1 від 10.01.1991 прийняти на посаду робочого третього розряду в Любешівську госпрозрахункову будівельно-монтажну дільницю (а.с.13-23, 59-63), а 14.08.1991 позивача переведено на посаду машиніста крану, згідно з наказом №39 від 14.08.1991.
09.09.1993 згідно запису №4 трудової книжки позивача, Любешівську госпрозрахункову будівельно-монтажну дільницю перейменовано в товариство з обмеженою відповідальністю ТЛТД «Успіх». 01.11.200 позивач звільнений із займаною посади за власним бажанням відповідно до наказу №10 від 01.11.2000.
Однак, судом встановлено, що відповідачем при обчисленні пенсії до страхового стажу позивача не було враховано періоди роботи з 10.01.1991 по 01.11.2000, у зв'язку з наявним виправленням номеру наказу про звільнення.
На час внесення спірних періодів роботи до трудової книжки позивача серії НОМЕР_4 діяла Інструкція про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах та організаціях, затверджена постановою Держкомпраці СССР від 20 червня 1974 року №162, пункт 2.3 якої містить положення, подібні положенням пункту 2.4 Інструкції № 58.
Пунктом 1.4 Інструкції № 162 визначалося, що питання, пов'язані з порядком ведення трудових книжок, їх зберігання, виготовлення, постачання та обліку, регулюються Постановою Ради Міністрів СРСР та ВЦСПС від 06 вересня 1973 року № 656 Про трудові книжки працівників та службовців (далі - Порядок № 656) та цією Інструкцією.
Відповідно до пункту 18 Порядку № 656 відповідальність за організацію робіт з ведення, обліку, зберігання та видачі трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації. Відповідальність за своєчасне та правильне заповнення трудових книжок, за їх облік, зберігання та видачу несе спеціально уповноважена особа, що призначається наказом (розпорядженням) керівника підприємства, установи, організації. За порушення встановленого порядку ведення, обліку, зберігання та видачі трудових книжок посад дві особи несуть дисциплінарну, а у передбачених законом випадках іншу відповідальність.
Згідно з пунктом 2.4 Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженою наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року №58 (далі - Інструкція №58) усі записи в трудовій книжці про прийняття на переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу рядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і точно відповідати тексту наказу (розпорядження).
Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.
Відповідно до пункту 4.1 Інструкції №58 у разі звільнення працівника всі записи про роботу і нагороди, що внесені у трудову книжку за час роботи на цьому підприємстві, засвідчуються підписом керівника підприємства або спеціально уповноваженою ним особою та печаткою підприємства або печаткою відділу кадрів.
З положень пункту 2.4 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників видно, що необхідним реквізитом під відповідним записом у трудовій книжці працівника є печатка.
Разом з тим, обов'язок щодо внесення записів до трудової книжки покладається на роботодавців, що виключає провину особи, яка бажає призначити пенсію, у недоліках таких записів.
Як встановлено судом, в трудовій книжці позивача серії НОМЕР_1 та наявні відповідні записи щодо спірного періоду роботи. Доказів визнання недостовірними записів у трудовій книжці щодо спірних періодів роботи відповідачем суду не надано.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 07 лютого 2018 року, справа № 275/615/17, провадження №К/9901/768/17.
Більше того, суд зауважує, що відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 1993 року №301 "Про трудові книжки працівників", відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації. За порушення встановленого порядку ведення, обліку, зберігання і видачі трудових книжок посадові особи несуть дисциплінарну, а в передбачених законом випадках іншу відповідальність.
Отже, недотримання правил ведення трудової книжки може мати негативні наслідки саме для особи, яка допустила такі порушення, а не для позивача, а отже, й не може впливати на його особисті права. Певні недоліки щодо заповнення трудової книжки не можуть бути підставою для неврахування відповідного періоду роботи для обрахунку стажу при призначенні пенсії.
Аналогічний висновок щодо застосування норм права наведений у постанові Верховного Суду від 06 лютого 2018 року в справі №677/277/17, від 11 липня 2019 року в справі 683/737/17.
Суд зазначає, що на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці. Посилання на відсутність чи неточність записів у первинних документах по обліку трудового стажу та нарахуванню заробітної плати на конкретну посаду, яку займав позивач у той чи інший період його роботи у підприємстві за наявності належним чином оформленої трудової книжки, не може бути підставою для виключення вказаних періодів роботи з трудового стажу позивача, що дає йому право на призначення пенсії за віком, оскільки працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком.
Висновки, аналогічні за своїм змістом, містяться у постанові Верховного Суду від 21 лютого 2018 року у справі №687/975/17.
Крім ого, факт роботи позивача в товаристві з обмеженою відповідальністю ТЛТД «Успіх» робочим третього розряду у госпрозрахунковій будівельно-монтажній дільниці з 10.01.1991 по 01.11.2000 підтверджується також довідкою №5 від 11.12.2012 виданою директором ТзОВ ЛТД «Успіх» (а.с.30, 64).
З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що ГУ ПФУ в Сумській області безпідставно не зарахувало до страхового стажу ОСОБА_1 спірний період роботи з 10.01.1991 по 01.11.2000.
Таким чином, рішенням ГУ ПФУ в Сумській області №032950009650 від 08.05.2024 позивачу безпідставно скасовано рішення про призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону №796-ХІІ.
Враховуючи обставини справи та з метою повного та ефективного захисту порушеного права ОСОБА_1 на виплату пенсії, суд доходить висновку, що поновлення права позивача підлягає з моменту його порушення, а саме з дати припинення права на виплату пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 55 Закону №796-ХІІ, тобто з 01.04.2024, що підтверджено листом ГУ ПФУ у Волинській області від 18.04.2024 (а.с.67).
При вирішенні вказаного спору суд зауважує, що згідно з частиною документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 №13-1) (далі - Порядок №22-1).
При цьому, 30.03.2021 набрала чинності постанова Правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 №25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України» (далі - Постанова правління ПФУ №25-1).
Зміни, внесені до Порядку №22-1 на підставі Постанови правління ПФУ №25-1, передбачали застосування органами Пенсійного фонду України принципу екстериторіальному при опрацюванні заяв про призначення/перерахунок пенсії з 01.04.2021.
Запроваджена у зв'язку із змінами, внесеними до Порядку №22-1, технологія передбачає опрацювання заяв про призначення/перерахунок пенсії бек-офісами територіальних органів Пенсійного фонду України в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяви та де проживає пенсіонер.
Запровадження принципу екстериторіальності мало на меті досягнення таких результатів: єдиний підхід до застосування пенсійного законодавства; централізована прозора система контролю за діями фахівців, процесів призначення та перерахунку пенсій; мінімізація особистих контактів з громадянами; відв'язка звернень та їх опрацювання від територіального принципу; попередження можливих випадків зволікань у прийнятті рішення, а також оптимізація навантаження на працівників.
Відповідно до пункту 1.1 розділу І Порядку №22-1 заява про призначення пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
Згідно з пунктом 4.2 розділу IV Порядку №22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає (перераховує) пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Пунктом 4.3. розділу IV Порядку №22-1 визначено, що рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
За приписами пункту 4.10 розділу IV Порядку №22-1 після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.
Аналіз наведених вище положень Порядку №22-1 свідчить про наступне:
- сутність принципу екстериторіальності полягає у визначенні структурного підрозділу органу, що призначає пенсію, який формуватиме електронну пенсійну справу та розглядатиме по суті заяву про призначення пенсії, незалежно від місця проживання/перебування заявника чи місця поданням ним відповідної заяви, тобто без прив'язки до території;
- після опрацювання електронної пенсійної справи та прийняття рішення за наслідками розгляду заяви про призначення пенсії структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, (тобто територіального органу Пенсійного фонду України), визначений за принципом екстериторіальності, передає електронну пенсійну справу органу, що призначає пенсію, (тобто територіальному органу Пенсійного фонду України), за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії (п.4.10);
- виплату пенсії проводить орган, що призначає пенсію, (тобто територіальний орган Пенсійного фонду України) за місцем фактичного проживання/перебування особи.
Так, у межах спірних правовідносин заява позивача про призначення пенсії розглянута за принципом екстериторіальності ГУ ПФУ в Сумській області та за результатом її розгляду прийнято спірне рішення.
Суд зауважує, що відповідачем у справах, в яких оспорюються, зокрема, рішення, ухвалені в результаті розгляду заяви про призначення пенсії, є саме орган державної влади - суб'єкт владних повноважень, який прийняв відповідне рішення.
Відтак, з огляду на приписи пунктів 4.2, 4.10 розділу IV Порядку №22-1 належним відповідачем у частині позовних вимог щодо зобов'язання здійснити переведення на пенсію державного службовця є саме ГУ ПФУ в Сумській області, структурний підрозділ якого, визначений за принципом екстериторіальності, розглянув заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії та прийняв рішення про у призначенні йому пенсії.
Натомість, ГУ ПФУ у Волинській області не здійснювало розгляд заяви позивача, не приймало рішення про відмову у призначення пенсії, а тому відсутні правові та фактичні обставини для покладання на нього обов'язку щодо прийняття рішення за заявою позивача. Згідно з пунктом 4.10 розділу IV Порядку №22-1 ГУ ПФУ у Волинській області визначено як суб'єкт, який буде здійснювати виплату пенсії позивачу за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання (в разі її призначення).
Отже, позовні вимоги до ГУ ПФУ у Волинській області заявлені безпідставно.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (частина перша статті 2 КАС України).
Повноваження суду при вирішенні справи визначені статтею 245 КАС України. Як встановлено частиною другою вказаної статті, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Частиною третьою статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Відповідач-2 не довів правомірність рішення про відмову у призначенні позивачу пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону №796-ХІІ
Відтак, виходячи з наданих статтею 245 КАС повноважень, суд дійшов висновку про задоволення позову частково шляхом прийняття судом рішення про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ в Сумській області №032950009650 від 08.05.2024 про відмову скасування рішення про призначення пенсії ОСОБА_1 за віком зі зниженням пенсійного віку згідно зі статтею 55 Закону №796-ХІІ та зобов'язання ГУ ПФУ в Сумській області поновити позивачу пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 вказаного Закону з дня зупинення такої виплати, тобто з 01.04.2024. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на те, що суд задовольняє позов, то на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Сумській області, рішенням якого було відмовлено позивачу у призначенні пенсії, що і стало підставою звернення до суду з цим позовом, необхідно стягнути судовий збір у сумі 1 211,20 грн, сплата якого підтверджується квитанцією від 11.07.2024.
Керуючись статтями 77, 139, 243, 245, 246, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області №032950009650 від 08 травня 2024 року про скасування рішення про призначення ОСОБА_1 пенсії зі зменшенням пенсійного віку згідно зі статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області поновити ОСОБА_1 пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01 квітня 2024 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області судові витрати у сумі 1 211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять грн 20 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ).
Відповідач-1: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43027, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 6, код ЄДРПОУ 13358826).
Відповідач-2: Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, Сумська область, місто Суми, вулиця Степана Бандери, 43, код ЄДРПОУ 21108013).
Суддя А.Я. Ксензюк