11 грудня 2007 р.
№ 16/179
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів :пм
головуючого судді
Овечкіна В.Е.,
суддів
Чернова Є.В.,
Цвігун В.Л.,
розглянув касаційне подання
Заступника прокурора Дніпропетровської області
на постанову
від 26.12.05 Дніпропетровського апеляційного господарського суду
у справі
№ 16/179 господарського суду Дніпропетровської області
за позовом
Дніпропетровського міжрайонного природоохоронного прокурора в інт. держави в особі Дніпропетровської міської ради
до
1.Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради
2.ТзОВ "Міська інвестиційна група"
про
визнання недійсним договору
у справі взяли участь представники
від Генеральної Прокуратури України Сахно Н.В. посв. №99 від 20.05.04
позивача: не з'явилися
відповідачів: не з'явилися
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 03.10.05 (суддя Загинайко Т.В.), залишеним без змін постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 26.12.05 (судді: Головко В.Г., Лисенко О.М., Чоха Л.В.) в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Судові акти мотивовані тим, що відповідачами дотримано порядок укладення договору про резервування земельної ділянки, а також тим, що виконавчий комітет Дніпропетровської міської ради мав повноваження на укладення цього договору.
Не погоджуючись з прийнятими судовими актами заступник прокурора Дніпропетровської області в касаційному поданні просить скасувати прийняті у справі рішення та постанову, справу передати на розгляд до суду першої інстанції.
Прокурор наголошує на тому, що відповідно до визначених законом повноважень виконавчий комітет міської ради не мав права укладати будь-які договори , які регулюють земельні ділянки. Суди не звернули увагу на те, що відповідно до п.2 ст. 203 ЦК України особа, яка вчинила правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності.
Відповідно ст.12 Земельного кодексу України та п.34 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" розпоряджатися землями територіальних громад має право виключно місцеві ради, а не їх виконавчі органи.
Ознайомившись з матеріалами та обставинами справи на предмет надання їм попередніми судовими інстанціями належної юридичної оцінки та повноти встановлення обставин, дотримання норм процесуального права, згідно з вимогами ст.1115 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів дійшла висновку, що касаційне подання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно ст. 1117 Господарського процесуального кодексу України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права. Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.
Судами попередніх інстанцій встановлене наступне.
16.03.2005р. між виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради та ТзОВ "Міська Інвестиційна група" було укладено договір резервування земельних ділянок у місті №152/14.
Згідно з пунктом 1.1 цього договору з метою комплексної забудови міста, відповідно до рішення міської ради від 24.12.2003р. №42/14 виконком та забудовник укладають цей договір про резервування земельної ділянки орієнтованою площею 18,4678 га, яка знаходиться за адресою: острів Комсомольській на період виконання проектно-кошторисної документації об'єкта та розробки проекту відведення земельної ділянки;
Пунктом 34 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що до компетенції сільської, селищної, міської ради відноситься вирішення питань регулювання земельних відносин.
Рішенням Дніпропетровської міської ради від 31.03.2004р. №26/16 (пункт 2). «Про підготовку проектів договорів резервування земельних ділянок у місті" затверджено Порядок укладання договору резервування земельних ділянок у місті .
Відповідно до пункту 1.1 вказаного Порядку договір резервування земельної ділянки у місті відповідно до типового договору резервування земельних ділянок у місті укладається між виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради та фізичною або юридичною особою, яка виконує проектно-будівельні роботи і якій планується відвести земельну ділянку під об'єкт містобудування у місті:
Рішенням сесії XXIV скликання Дніпропетровської міської ради від 02.06.2004р. №56Л затверджено Порядок організації проектно-будівельного процесу та відведення земельних ділянок під об'єкти будівництва у м.Дніпропетровську, яким передбачено чотири технологічні етапи, а також підготовчий етап оформлення документів необхідних для отримання земельної ділянки під будівництво об'єкту, пунктом 1.7 якого передбачено оформлення договору про резервування земельної ділянки між замовником та виконкомом міської ради.
Рішенням сесії XXIV скликання Дніпропетровської міської ради від 08.12.2004р. №51/22 було вирішено визнати таким, що втратило чинність рішення міської ради від 31.03.2004р. №26/16 "Про підготовку проектів договорів резервування земельних ділянок у місті" в частині його пункту 2 та затверджено Порядок укладання договорів резервування земельних ділянок у місті в новій редакції, згідно із пунктом 1.1 якого договір резервування земельних ділянок у місті відповідно до Типового договору резервування земельних ділянок у місті укладається також між виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради та фізичною або юридичною особою, яка виконує проектно-будівельні роботи і якій планується відвести земельну ділянку під об'єкт будівництва у місті.
Відповідно до статті 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.
Відповідно пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади:
Але, заслуговують на увагу доводи прокурора про те, що ст. 12 Земельного кодексу України та п.34 ст. 26 Закону України про місцеве самоврядування в Україні " передбачено, що виключно до повноважень міських рад у галузі земельних відносин належить розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності.
В порушення вимог ст. 43 ГПК України суди не дослідили та не надали юридичну оцінку деяким матеріалам справи, зокрема, Порядку укладення договорів резервування земельних ділянок у місті, де в пункті 1.3 зазначено, що договір укладається в місячний термін після прийняття рішення міською радою про погодження вибору земельної ділянки і місця розташування об'єкта та надання згоди на розроблення проекту відведення земельної ділянки, а в пункті 1.4 цього Порядку зазначені вимоги, коли договір не укладається.
Суди попередніх інстанцій не з'ясували чи виносила міська рада рішення про надання ТзОВ "Міська інвестиційна група" земельної ділянки, вказаної в оскаржуваному договорі.
З'ясування цього питання має суттєве значення для вирішення даного спору.
За таких обставин колегія суддів вважає, що судом першої та апеляційної інстанцій в порушення вимог ст. 43 ГПК України не в повному обсязі дослідженні обставини справи, а тому прийняті судові акти підлягають скасуванню, а справа - направленню на новий розгляд .
При новому розгляді суду слід врахувати вище викладене та прийняти законне та обґрунтоване рішення.
Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119-12 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
Касаційне подання Заступника прокурора Дніпропетровської області задовольнити.
Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 03.10.05 та постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 26.12.05 у справі № 16/179 скасувати.
Справу направити на новий розгляд до господарського суду Дніпропетровської області.
Головуючий, суддя В.Овечкін
Судді Є.Чернов
В.Цвігун