Постанова від 09.10.2024 по справі 387/1195/24

Справа № 387/1195/24

Номер провадження по справі 3/387/746/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 жовтня 2024 року селище Добровеличківка

Суддя Добровеличківського районного суду Кіровоградської області Майстер І. П.

за участі секретаря судового засідання Ірхи Т.О.

прокурора Дегтярьова В.І.

особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1

розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Національної поліції України Департаменту стратегічних розслідувань Управління стратегічних розслідувань в Кіровоградській області відносно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої та жительки АДРЕСА_1 , працює старшим державним-інспектором Голованівського відділу податків і зборів з фізичних осіб управління податкового адміністрування Головного управління ДПС у Кіровоградській області, громадянка України, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ,

за ч.1 ст. 172-6 КпАП України

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи старшим державним-інспектором Голованівського відділу податків і зборів з фізичних осіб управління податкового адміністрування Головного управління ДПС у Кіровоградській області, станом на 00 годин 00 хвилин 01.01.2022 була суб'єктом декларування відповідно до п.п. "в" п. 1 ч. 1 ст. 3, абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції" та несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік (після звільнення), а саме 10.06.2024 о 13 годині 57 хвилин, чим вчинила адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена ч. 1 ст. 172-6 КпАП України.

ОСОБА_1 під час судового засідання частково визнала свою вину у вчиненому адміністративному правопорушенні. Вона зазначила, що після звільнення з посади старшого ревізора-інспектора Голованівського УДПС у Кіровоградській області, декларування під час воєнного стану було призупинене до його завершення. Після цього вона не отримала інформації про відновлення декларування та обов'язок подати декларацію після звільнення до 31 січня 2024 року від свого колишнього місця роботи. Оскільки їй не було відомо про зміни в законодавстві, вона пропустила термін своєчасного декларування та подала декларацію лише 10.06.2024. Крім того, оскільки вона посварилася зі своїм чоловіком, у неї не було відомостей про його доходи, що ускладнювало відображення цих даних у її декларації і створювало перешкоди для її подання.

Прокурор обставини викладені в протоколі про вчинення адміністративного правопорушення підтримав, зазначивши про наявність в діях ОСОБА_1 ознак діянь передбачених ч. 1 ст. 172-6 КпАП України.

Суд заслухав пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, прокурора, дослідив матеріали справи та дійшов до висновку, що ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КпАП України.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КпАП України, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна ( умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст. 245 КпАП України, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.

Відповідно до положень ст. 280 КпАП України, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

За змістом ст. 252 КпАП України, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Відповідно до ст. 251 КпАП України, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інших обставин справи, що мають значення для її правильного вирішення. Ці фактичні дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

На підставі ч. 1 ст. 1 Закону України "Про запобігання корупції", корупційне правопорушення діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Згідно з ч. 1 ст. 172-6 КпАП України, відповідальність за вказаною статтею настає за умови не своєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Так, відповідно до наказу Головного управління ДПС у Кіровоградській області "Про призначення ОСОБА_1 " №302-о від 04.09.2019, ОСОБА_1 з 05 вересня 2019 року призначено на посаду старшого державного ревізора - інспектора відділу адміністрування податків і зборів з фізичних осіб Голованівського управління Головного управління ДПС у Кіровоградській області.

Згідно з витягу з наказу "Про переведення працівників" Головного управління ДПС у Кіровоградській області №219-о від 03.09.2020, ОСОБА_1 з 04 вересня 2020 року переведено на посаду старшого державного ревізора - інспектора Голованівського відділу податків і зборів з фізичних осіб управління податкового адміністрування.

Відповідно до наказу голови комісії з ліквідації Головного управління ДПС у Кіровоградській області від 18.01.2021 №234-о "Про звільнення ОСОБА_1 ", припинено державну службу та звільнено 01 лютого 2021 року ОСОБА_1 з посади старшого державного ревізора - інспектора Голованівського відділу податків і зборів з фізичних осіб управління податкового адміністрування.

Таким чином, ОСОБА_1 , займаючи посаду старшого державного ревізора - інспектора Голованівського відділу податків і зборів з фізичних осіб управління податкового адміністрування є суб'єктом відповідно до п.п. "в" п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції", на яку поширюється дія зазначеного закону і вона зобов'язана виконувати вимоги Закону, в тому числі зазначені у ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції".

Тому, згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції", приміткою до ст. 172-6 КпАП України, ОСОБА_1 є суб'єктом декларування та суб'єктом адміністративного правопорушення.

Відповідно до пп. 2 п. 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування затвердженого Наказом Національного агентства від 23.07.2021 № 449/21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.07.2021 за №987/36609, декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності.

Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "а"-"г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності.

Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду.

Днем припинення діяльності є останній день виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Відлік строку подання декларації при звільненні починається з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення діяльності.

Згідно Закону України №3384-ІХ від 20 вересня 2023 року «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в умовах воєнного стану» (набрав чинності 12 жовтня 2023 року) та п.п.2-7 розділу ХІІІ Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Тобто до набрання чинності цим Законом державні службовці та прирівняні особи не були зобов'язані декларувати свої статки під час дії військового стану, втім могли зробити це добровільно.

Отже суд не приймає доводи ОСОБА_1 , що вона не могла подати свою декларацію своєчасно, а відсутність доходів чоловіка не є поважною причиною для подання цієї декларації.

Таким чином ОСОБА_1 під час звільнення з посади старшого державного ревізора - інспектора Голованівського відділу податків і зборів з фізичних осіб управління податкового адміністрування зобов'язана була подати відповідну декларацію не пізніше 31 січня 2024 року щодо особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями.

Згідно з відомостями з Реєстру декларацій, декларацію при звільненні, ОСОБА_1 подала 10.06.2024 о 13 год 57 хвилин.

Відтак, вирішуючи питання про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КпАП України, щодо порушення вимог фінансового контролю, яке полягало у несвоєчасному поданні без поважних причин декларацій особою, уповноваженою на виконання функцій держави слід враховувати об'єктивні ознаки складу цього адміністративного правопорушення, зокрема його об'єктивну сторону, яка має активну форму прояву та полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації.

Для розкриття об'єктивних складових адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КпАП України, необхідно зазначити, що диспозиція цієї норми за своїм змістом є бланкетною адміністративно-правовою нормою, тобто нормою, яка лише називає або описує правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до інших норм.

Так, примітка до ст. 172-6 КпАП України, вміщуючи вказівку на суб'єкт цього правопорушення, відсилає правозастосувача до норм спеціального антикорупційного закону, зокрема частин 1, 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», в яких, крім іншого, передбачено певну деталізацію відповідних положень нормативно - правових актів, що наповнює норму ч. 1 ст.172-6 КУпАП більш конкретним змістом для встановлення саме тих ознак, які мають значення для правової кваліфікації зазначеного діяння.

Так, для кваліфікації діяння за ч. 1 ст.172-6 КУпАП необхідним є встановлення несвоєчасності подання декларації, тобто подання поза строком, визначеним законом.

Конструктивну ознаку правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП - несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Тобто за наявності останніх відповідальність за аналізованою частиною статті виключається.

Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо; 2) предметом правопорушення є декларація, подана шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції: а) за минулий рік; б) за період, не охоплений раніше поданими деклараціями; 3) суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу; вчинення цього діяння через необережність виключає притягнення особи до адміністративної відповідальності.

Відповідно до відомостей з «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» стало відомо, що ОСОБА_2 несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, повністю підтверджується дослідженими у судовому засіданні доказами.

Таким чином, суд оцінив вищезазначені докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності та дійшов до висновку, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КпАП України, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави.

При накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушниці, ступінь її вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.

Обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, судом не встановлено.

Водночас під час дослідження доказів суд з'ясував про наявність постанови про закриття кримінального провадження від 28 червня 2024 року за ст.366-3 КК України, а саме щодо неподання суб'єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у зв'язку із відсутністю у її діях ознак кримінального правопорушення та наявністю ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 КпАП України.

Відповідно до ч. 8 ст. 38 КпАП України, у разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження.

Отже, враховуючи встановлені обставини та вказані норми тримісячний термін для накладення адміністративного стягнення з дня закриття кримінального провадження сплив 28.09.2024.

За таких підстав, в системі діючого правового регулювання та на підставі п.7 ч.1 ст.247 КпАП України судом вирішується питання про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення за закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 23, 38, 176-2, 245, 247, 252, 280, 284, 285 289 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати винною ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КпАП України та провадження у справі закрити на підставі п.7 ч.1 ст. 247 КпАП України, у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КпАП України.

Постанова судді може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду на протязі 10 днів з дня її винесення, шляхом подачі апеляційної скарги через Добровеличківський районний суд Кіровоградської області.

Суддя Добровеличківського

районного суду

Кіровоградської області І. П. Майстер