Справа № 128/3887/24
Іменем України
11 жовтня 2024 року м. Вінниця
Суддя Вінницького районного суду Вінницької області Саєнко О.Б., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов з Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , зареєстрованого у встановленому законом порядку та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , місце служби і посада: оператор радіопеленгаторного пункту радіолокаційної системи посадки літаків роти зв'язку та радіотехнічного забезпечення батальйону зв'язку та радіотехнічного забезпечення, військової частини НОМЕР_1 , документ, що посвідчує особу: військовий квиток НОМЕР_3 ,
- за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 172-20 КУпАП,-
Відповідно до витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №204 від 05.08.2022, солдата ОСОБА_1 , який перебував у розпорядженні військової частини НОМЕР_1 призначеного наказом командира в/ч НОМЕР_1 (по особовому складу) від 05.08.2022 №39-РС на посаду оператора радіопеленгаторного пункту радіолокаційної системи посадки літаків роти зв'язку та радіотехнічного забезпечення батальйону зв'язку та радіотехнічного забезпечення, військової частини НОМЕР_1 , ВОС- 530542А.
23.09.2024 о 22:00 год. на території військової частини НОМЕР_1 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , старший солдат ОСОБА_1 перебував з ознаками алкогольного сп'яніння та відмовився від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння в умовах особливого періоду.
Своїми умисними діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП.
11.10.2024 в судове засідання особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 не з'явився; попередньо через канцелярію суду подав заяву, з якої судом установлено, що ОСОБА_1 свою вину у вчиненні даного адміністративного правопорушення визнає в повному обсязі, щиро кається, просить розгляд справи проводити у його відсутності та призначити мінімальне покарання.
За таких обставин, суд вважає за можливе прийняти рішення по справі у відсутність ОСОБА_1 .
Дослідивши матеріали адміністративної справи та оцінивши докази у їх сукупності, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчинені ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, окрім повного визнанням ним вини, встановлена такими належними та допустимими доказами:
- протоколом 17 №1231 про військове адміністративне правопорушення від 24.09.2024, з якого судом установлені: дата, час і місце його складення; посада, прізвище, ім'я, по батькові посадової особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення (а.с.2-4);
- витягом із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №204 від 05.08.2022 (а.с.5);
- копією військового квитка серії НОМЕР_3 від 04.09.2014 (а.с.6);
- медичною та службовою характеристиками від 24.09.2024 (а.с.9,10);
- бланками отримання пояснень, відібраних у ОСОБА_1 (а.с.11,12), ОСОБА_2 (а.с.13-14), ОСОБА_3 (а.с.15-16) начальником групи психологічного супроводу та відновлення батальйону зв'язку та РТЗ капітаном ОСОБА_4 від 24.09.2024.
- листом КНП «ЦТЗ «Соціотерапія» ВОР» за Вих.№1859 від 23.09.2024 з якого судом встановлено, що 23.09.2024 о 22:45 год., ОСОБА_1 відмовився від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння (а.с.17).
Диспозиція ч.1 ст.172-20 КУпАП передбачає наступні склади адміністративного правопорушення: 1) розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів; 2) поява військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння; 3) виконання військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння; 4) відмова військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Отже вчинення особою хоча би одного з вищевказаних діянь є грубим порушенням та тягне за собою передбачену законом адміністративну відповідальність.
Диспозицією ч.3 ст.172-20 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
З аналізу приписів норм даної статті передбачена адміністративна відповідальність за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 23.07.2024 за № 3891-IX, затверджено Указ Президента «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 23.07.2024 № 469/2024, відповідно до якого строк дії воєнного стану в Україні продовжується з 12.08.2024 строком на 90 діб, тобто до 09 листопада 2024 року.
Таким чином, дії старшого солдата ОСОБА_1 , які полягають в тому, що він, будучи військовослужбовцем, перебував на території військової частини НОМЕР_1 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , з явними ознаками алкогольного сп'янінні та відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння, в умовах особливого періоду, оскільки на території України діє режим воєнного стану, є правопорушенням, що утворює склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП.
З огляду на вищезазначені обставини, суд прийшов до висновку, що умисні дії ОСОБА_1 посадовою особою на складання протоколу вірно кваліфіковані за ч.3 ст.172-20 КУпАП.
У відповідності до ст.ст.34, 35 КУпАП обставиною, що пом'якшує відповідальність за адміністративне правопорушення, визнається щире каяття ОСОБА_1 ; обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 - судом не встановлено.
Відповідно до ст.23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
При накладенні адміністративного стягнення, відповідно до ст.ст.33-35 КУпАП, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, який до адміністративної відповідальності за даний склад правопорушення притягується вперше, ступеня його вини, майновий стан, обставину, що пом'якшує його вину, відсутність підстав для застосування іншого адміністративного стягнення, ніж передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, майнової шкоди не заподіяно, а також те, що дії винної особи підривають авторитет військовослужбовця, тому приходить до висновку про визнання ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП та застосування до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції даної статті закону.
Згідно із ст.40-1 КУпАП, оскільки суд прийшов до висновку про визнання ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП із застосування до нього адміністративного стягнення у виді штрафу, тому з нього підлягає до стягнення також і судовий збір у сумі 605 гривень 60 копійок.
Керуючись ст. ст. 40-1, ч.3 ст. 172-20, 284, 294 КпАП України, суддя -
Визнати винним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , на користь держави судовий збір, що становить 605,60 грн (шістсот п'ять гривень 60 копійок) на розрахунковий рахунок: Одержувач: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, Код ЄДРПОУ: 37993783 Банк: Казначейство України (ЕАП), Рахунок: UА908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу. Строк пред'явлення постанови до виконання 3 місяці.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Вінницький районний суд протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя Олена САЄНКО