вул. Шевченків шлях, 30-А, м. Березань, Київська область, 07541
№ провадження 2-о/356/15/24
Справа № 356/332/24
07.10.2024 року Березанський міський суд Київської області в складі:
Головуючого судді Лялик Р.М.
З участю секретаря Стрижак В.О.
Заявниці ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Березанського міського суду Київської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Військова частина НОМЕР_1 , Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні,
ОСОБА_1 звернулась до суду із завою про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні, заінтересовані особи: Військова частина НОМЕР_1 , Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області.
Подану заяву обґрунтовує тим, що відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 та його батьками є ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
13.10.1984 року ОСОБА_5 та ОСОБА_4 уклали шлюб (свідоцтво про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 ).
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 та її батьками є ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .
За таких обставин ОСОБА_1 та ОСОБА_2 являються рідними братом та сестрою.
Відповідно до пенсійного посвідчення № НОМЕР_5 , серії НОМЕР_6 виданого Пенсійним фондом України 17.05.2023 року вона є особою з інвалідністю 3 групи, інвалідність потерпілої від аварії на Чорнобильській АЕС. Має посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи категорії 1, серія НОМЕР_7 , видане Київською облдержадміністрацією 10.11.2021 року.
Відповідно до виписки із акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії НОМЕР_8 їй встановлено 3 групу інвалідності з дитинства довічно.
Відповідно до виписки із акту МСЕК, висновок про умови та характер праці визначено, що їй протипоказана важка фізична праця.
03.06.1988 року шлюб між ОСОБА_5 та ОСОБА_4 розірвано.
Їхня з ОСОБА_2 мама померла ІНФОРМАЦІЯ_3 . Батька вони не знали.
Її брат - ОСОБА_2 був одруженим та 18.04.2017 року шлюб розірвано.
ОСОБА_2 був призваний на службу ІНФОРМАЦІЯ_4 , є учасником бойових дій.
ОСОБА_1 є одинокою матір'ю, має двох дітей - ОСОБА_7 , 2005 року народження та ОСОБА_8 , 2007 року народження. Доньки навчаються у Державному навчальному закладі «Березанський професійний аграрний ліцей».
Заявниця перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення та праці Березанської міської ради та отримує 529, 00 грн. доплати на продукти харчування особам, віднесеним до І категорії, які проживають на території зони посиленого радіоекологічного контролю та державну соціальну допомогу малозабезпеченим особам у розмірі 5 050, 71 грн., та отримує пенсію по інвалідності в розмірі 5 621, 00 грн.
Наразі стан її здоров'я погіршується, про що свідчить довідка від 25.04.2024 року, видана КНП «Центр первинної медиво-санітарної допомоги Березанської міської ради».
Її брат - ОСОБА_2 матеріально утримував її, вона одержувала від нього допомогу, що була для неї постійним та основним джерелом засобів до існування. Вона з братом та своїми доньками проживали в одній квартирі, вели спільний побут.
Брат постійно здійснював грошові перекази на її картку, про що свідчить виписка по надходженням по картці/рахунку за період з 01.07.2022 року по 31.12.2022 року.
Однак, брат заявниці - ОСОБА_2 , під час виконання бойового завдання зник безвісти 07.12.2023 року біля населеного пункту Роботине Пологівського району Запорізької області, про що зазначено у сповіщенні сім'ї, видане ІНФОРМАЦІЯ_4 від 12.12.2023 року № УП/1/772.
18.12.2023 року відкрито кримінальне провадження № 12023111130005425 за ч. 1 ст. 115 КК України.
Допомога брата була для заявниці хоч і не єдиним, але постійним і основним джерелом засобів до існування.
Встановлення факту проживання та перебування на утриманні безвісти зниклого брата необхідне їй для реалізації права на отримання матеріальних виплат та гарантій, передбачених ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу», ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей», ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у зв'язку із зникненням військовослужбовця, який був годувальником.
Заявниця зверталась до Березанської міської ради з метою отримання довідки про перебування її на утриманні брата, однак отримала відповідь, що дана інформація в управлінні соціального захисту населення та праці Березанської міської ради відсутня.
У зв'язку з цим заявниця змушена звернутися до суду, оскільки інших способів встановлення цього факту не існує.
Заявниця ОСОБА_1 в судовому засіданні подану заяву підтримала, просила задовольнити.
Представники заінтересованих осіб - військової частини НОМЕР_1 та Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, шляхом надсилання повісток у системі «Електронний суд».
Заслухавши пояснення заявниці, дослідивши та проаналізувавши докази, які містяться в матеріалах справи, суд на основі повно та всебічно з'ясованих обставин встановив наступне.
Відповідно до копії паспорта серії НОМЕР_9 , виданого 23.01.2007 року Березанським МВ ГУ МВС України в Київській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 народився ОСОБА_2 (а.с. 22).
Батьками ОСОБА_2 є ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , що вбачається з копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , про що в книзі реєстрації актів про народження зроблено відповідний актовий запис № 107 (а.с. 24).
Згідно копії свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_10 , виданого 13.10.1984 року між ОСОБА_5 та ОСОБА_9 було укладено шлюб, про що зроблено відповідний актовий запис № 95 (а.с. 25).
Відповідно до копії паспорта серії НОМЕР_11 , виданого 17.10.2001 року Березанським МВ ГУ МВС України в Київській області, ІНФОРМАЦІЯ_5 народилась ОСОБА_1 (а.с. 6).
Батьками ОСОБА_1 є ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , що вбачається з копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 (а.с. 8).
За таких обставин ОСОБА_1 та ОСОБА_2 являються рідними братом та сестрою.
Мати ОСОБА_1 та ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_12 , виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Березанського міського управління юстиції у Київській області, актовий запис № 26 (а.с. 26).
Згідно сповішення ІНФОРМАЦІЯ_6 В УП/1/772 від 12.12.2023 року, солдат ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , у розпорядженні командира військової частини НОМЕР_13 , під час виконання бойового завдання зник безвісти 07.12.2023 року біля населеного пункту Роботине Пологівського району Запорізької області (а.с. 32).
Відповідно до копії витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань за фактом зникнення ОСОБА_2 відкрито кримінальне провадження № 12023111130005425 за ч. 1 ст. 115 КК України (а.с. 33).
Право особи на судовий захист гарантовано статтею 55 Конституції України.
Так, частиною 1 статті 15 ЦК України встановлено, що кожен має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Кожна особа, як слідує зі змісту ч. 1 ст. 4 ЦПК України, має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно з ч. 1 ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав (ч. 1 ст. 293 ЦПК України).
За приписами ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Пунктом 5 частини 2 статті 293 ЦПК України передбачено, що суд в порядку окремого провадження розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Як роз'яснено пунктом 1 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31.03.1995 року № 5 (далі - Постанова Пленуму Верховного Суду України № 5) наведений у ст. 273 ЦПК України перелік фактів, які встановлюються судом, не є вичерпним. За наявності зазначених умов
суд може встановлювати й інші факти, що мають юридичне значення, наприклад, факти визнання батьківства щодо дітей, які народилися до 1 жовтня 1968 року; батьківства; реєстрації батьківства; факти прийняття спадщини, встановлення місця відкриття спадщини та фактів володіння будівлею на праві приватної власності.
Відповідно до положень ст. 264 ЦПК України суд, ухвалюючи судове рішення, зобов'язаний встановити, зокрема, чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувались вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.
Відповідно до абз. 3, 4 ч. 6 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" грошове забезпечення виплачується таким членам сімей військовослужбовців: дружині (чоловіку), а в разі її (його) відсутності - повнолітнім дітям, які проживають разом з нею (ним), або законним представникам (опікунам, піклувальникам) чи усиновлювачам неповнолітніх дітей (осіб з інвалідністю з дитинства - незалежно від їх віку), а також особам, які перебувають на утриманні військовослужбовців, або батькам військовослужбовців рівними частками, якщо військовослужбовці не перебувають у шлюбі і не мають дітей. Виплата грошового забезпечення цим членам сімей здійснюється до повного з'ясування обставин захоплення військовослужбовців у полон або заручниками, інтернування військовослужбовців або їх звільнення, або визнання їх у встановленому законом порядку безвісно відсутніми чи померлими. У всіх випадках виплата грошового забезпечення здійснюється не більше ніж до дня виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини.
Згідно п. 7 "Порядку виплати грошового забезпечення сім'ям військовослужбовців, захоплених у полон або заручниками, а також інтернованих у нейтральних державах або безвісно відсутніх", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 884 від 30.11.2016 року виплата грошового забезпечення здійснюється таким членам сімей військовослужбовців: дружині (чоловіку), а в разі її (його) відсутності - повнолітнім дітям, які проживають разом з нею (ним), або законним представникам (опікунам, піклувальникам) чи усиновлювачам неповнолітніх дітей (інвалідів з дитинства - незалежно від їх віку), а також особам, які перебувають на утриманні військовослужбовців, або батькам рівними частками, якщо військовослужбовці не перебувають у шлюбі і не мають дітей. У разі письмової відмови однієї з осіб від виплати грошового забезпечення її частка рівномірно розподіляється між іншими особами, які мають право на його одержання.
Пунктом 8 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31.03.1995 року № 5 передбачено, що встановлення факту перебування особи на утриманні померлого має значення для одержання спадщини, призначення пенсії або відшкодування шкоди, якщо допомога, яка надавалась, була для заявника постійним і основним джерелом засобів до існування. Одержання заявником заробітку, пенсії, стипендії, інших доходів не є підставою для відмови у встановленні факту перебування на утриманні, коли суд встановить, що основним і постійним джерелом засобів до існування була для заявника допомога з боку особи, яка надавала йому утримання. Утримання може полягати у систематичній грошовій допомозі у виді витрат на утримання житла, його ремонті, сплату комунальних платежів, купівлі продуктів харчування, речей першої необхідності тощо. Повне утримання означає відсутність у члена сім'ї інших джерел доходів, окрім допомоги померлого. Якщо крім допомоги, що надавалася померлим, особа мала інші джерела доходів, то необхідно встановити, чи була допомога годувальника постійним і основним джерелом засобів до існування.
До заяви про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні, в якій зазначається мета цього встановлення, можуть надаватися: 1) докази, що підтверджують факт перебування заявника на утриманні особи, яка померла (документи, акти, листи ділового й особистого характеру); 2) докази, які встановлюють, що надані заявнику матеріальні засоби є основним і постійним джерелом його існування (корінці поштових переказів, квитанції та інші документи, що свідчать про одержання заявником грошей або іншої допомоги від годувальника); 3) довідка із ЖЕКу або сільської ради про те, що заявник звертався до них за одержанням документа про перебування на утриманні померлого, однак йому в цьому було відмовлено через відсутність відомостей про утримання або на тій підставі, що заявник не був на утриманні; 4) документи, які свідчать про те, що заявник є членом сім'ї померлого (крім спадкування за ч. 2 ст. 1265 ЦК утриманцю не потрібно доводити, що він є членом сім'ї померлого) - копія свідоцтва про шлюб, народження, усиновлення тощо; 5) документи, які встановлюють, що заявник був неповнолітньою або непрацездатною особою, не був членом сім'ї спадкодавця, але перебував на утриманні останнього не менше п'яти років та одержував від нього матеріальну допомогу, що була єдиним джерелом засобів до існування (копія свідоцтва про народження, довідка про інвалідність, інші письмові докази); 6) копія свідоцтва про смерть годувальника.
До матеріалів справи долучено акт № 558 від 18.04.202 року обстеження житлово-побутових умов, відповідно до якого обстежено житлово-побутові умови громадянки ОСОБА_1 , 1985 року народження, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 . Під час обстеження з'ясовано, що ОСОБА_1 інвалід третьої групи, проживала разом зі своїм братом ОСОБА_2 , 1980 року народження, і була на його утриманні. На даний час ОСОБА_1 сама виховує своїх дітей: ОСОБА_7 , 2005 року народження та ОСОБА_8 , 2007 року народження (а.с. 19).
Факт проживання разом жодним чином не підтверджує факту перебування на утриманні.
З відповіді виконавчого комітету Березанської міської ради Броварського району Київської області вбачається, що в Управлінні соціального захисту населення та праці Березанської міської ради відсутня інформація про перебування ОСОБА_1 на утриманні брата ОСОБА_2 (а.с. 34).
До матеріалів справи долучено довідку Управління соціального захисту населення та праці Березанської міської ради від 23.04.2024 року, згідно з якою ОСОБА_1 знаходиться на обліку в УСЗНП Березанської міської ради та отримує доплати на продукти харчування як особа, що віднесена до І категорії, що проживають на території зони посиленого радіоекологічного контролю. Сума доплат за період з жовтня 2023 року по березень 2024 року складає 3 174, 00 грн. (а.с. 20).
Окрім того з довідки про отримання допомоги вбачається, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення та праці Березанської міської ради та їй відповідно до ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» призначено допомогу. Загальна сума доходу за період з 01.10.2023 року по 31.03.2024 року за винятком аліментів, становить 28 319, грн.. 82 коп. (а.с. 21).
Додана заявницею ОСОБА_1 до матеріалів справи копія довідки з АТ КБ «Приватбанк» від 15.12.2023 року про поповнення рахунку на її ім'я не підтверджує факт перебування її на утриманні брата ОСОБА_2 .
Окрім того, суд вважає, що надані ОСОБА_1 виписки по надходженням по картці/рахунку від 13.02.2024 року про перекази на її ім'я коштів від ОСОБА_2 : 02.07.2022 року 20 026, 03 грн., 13.07.2022 року - 15 025, 54 грн., 15.07.2022 року - 1 005, 03 грн., 22.07.2022 року - 2 010, 05 грн., 5 025, 13 грн., 29.07.2022 року - 20 026, 03 грн., 02.08.2022 року - 20 026, 03 грн., 23.08.2022 року - 4 020, 10 грн., 26.08.2022 року - 20 026, 03 грн., 02.09.2022 року - 5 025., 13 грн., 11.09.2022 року - 20 050, 00 грн., 15.09.2022 року - 40 050, 00 грн., 31.10.2022 року - 25 050, 00 грн., 07.11.2022 року - 9 045, 23 грн., 4 020, 10 грн., 12.11.2022 року - 1 005, 03 грн., 21.11.2022 року - 502, 51 грн., 25.11.2022 року - 2 010, 05 грн., 28.11.2022 року - 10 050, 00 грн., 03.12.2022 року - 5 025, 13 грн., 13.12.2022 року - 3 115, 58 грн., 16.12.2022 року - 3 015, 08 грн.,18.12.2022 року - 502, 51 грн. та 20.12.2022 року - 1 005, 03 грн. не підтверджують, що надана матеріальна допомога ОСОБА_2 ОСОБА_1 носила постійний характер (а.с. 29-31).
Перекази ОСОБА_2 не могли бути основним та постійним джерелом засобів до існування його сестри.
Суду не надано підтверджень того, що ОСОБА_2 до призову на службу ІНФОРМАЦІЯ_4 був працевлаштований і мав змогу утримувати, окрім себе ще інших осіб.
Всупереч вимогам частини 1 статті 81 ЦПК України, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, заявницею в підтвердження своїх вимог щодо встановлення факту перебування на утриманні ОСОБА_2 належних доказів не надала.
Аналізуючи в сукупності наявні в матеріалах справи докази, суд не вбачає підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту її перебування на утриманні її брата ОСОБА_2 .
Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України, при ухваленні судом рішення у справах окремого провадження судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 4-5, 258-259, 263-265, 268, 293-294, 315, 352, 354-355 ЦПК України,
Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Військова частина НОМЕР_1 , Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційну скаргу на рішення може бути подано до Київського апеляційного суду протягом 30 (тридцяти) днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 11.10.2024 року.
Суддя Р. М. Лялик