Рішення від 07.10.2024 по справі 620/12386/24

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2024 року м. Чернігів Справа № 620/12386/24

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Клопота С.Л.,

за участю секретаря Шевченко А.В.,

представника позивача Огородник Ю.О.,

представника відповідача Романенка О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Чернігівській області та просить: визнати протиправним та скасувати Податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Чернігівській області від 07.03.2024 № 0034646-2407-2523-UA74020050000033944.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що Податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Чернігівській області від 07.03.2024 №0034646-2407-2523-UA74020050000033944, є безпідставним та протиправним, оскільки ОСОБА_1 , ні у 01.01.2023 по 31.12.2023, ні у будь які інші періоди не був власником нежитлової будівлі, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та обліковується за податковим номером 5154326254.

Відтак у позивача не виникало обов'язку сплачувати за цю нерухомість податки.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

В травні 2024 року ОСОБА_1 поштовою кореспонденцією ГУ ДПС у Чернігівській області було направлено Податкове повідомлення - рішення від 07.03.2024 року № 0034646-2407-2523-UA74020050000033944.

Даним Податковим повідомленням - рішенням ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов'язання за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки сплачене фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості в сумі 3 279, 65 гри., за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 за нежитлову будівлю, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та обліковується за податковим номером 5154326254, згідно з підпунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України та відповідно до підпункту 266.7.2 пункту 266.7 статті 266 Податкового кодексу України.

Не погодившись з таким рішенням, позивач оскаржив його до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

З поданих суду доказів встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) не є і ніколи не був власником нежитлової будівлі, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Дана нерухомість, ніколи не перебула у власності позивача. ОСОБА_1 також ніколи не змінював свого прізвища, ім'я та по батькові.

Як слідує з інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, сформованої станом на вересень 2024 року, в частині розділу «Відомості про об'єкт нерухомого майна» значиться - реєстраційний номер майна 20253003, тип майна: нежитлова будівля, адреса нерухомого майна АДРЕСА_1 , загальна площа: 97. 9 кв. м, номер запису: 168.

В частині Розділу «Відомості про права власності дата прийняття рішення про державну реєстрацію» - 10.03.2008, дата внесення запису: 10.03.2008. ПІБ: ОСОБА_2 , РНОКПП - НОМЕР_2 (який присвоєно ОСОБА_1 ) форма власності приватна, підстава виникнення права власності: свідоцтво про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів, 173, 28.01.2008. 11 Щорська державна нотаріальна контора.

Про внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей, щодо нерухомого майна: нежитлової будівлі, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , власником якої є ОСОБА_2 , з помилковим зазначенням реєстраційного номера платника податків НОМЕР_2 , який присвоєно ОСОБА_1 , позивачу стало відомо з відповіді Головного управління ДПС у Чернігівській області в травні 2021 році та повідомлення - рішення від 15.04.2021 № 0203534- 2404-2523.

Дане повідомлення - рішення від 15.04.2021 № 0203534-2404-2523 скасовано рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 28 січня 2022 року (справа 620/14867/21/7018/22) як протиправне. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.04.2023 рішення суду І інстанції залишено без змін.

Не зважаючи на дане рішення Суду, ГУ ДПС в Чернігівській області, знову виносить податкове повідомлення - рішення від 07.03.2024 про необхідність сплати податку за нерухомість, власником якої позивач не є, за 2023 рік.

Одним із доказів того, що позивач не є власником даної нерухомості є відповідь ТОВ «Трудовий колектив Чернігівського обласного бюро технічної інвентаризації» на його запит про надання інформації, щодо реєстрації права власності на об'єкт вищевказаного нерухомого майна.

Як слідує з відповіді, згідно матеріалів інвентаризаційної справи на нежитлову будівлю по АДРЕСА_1 , станом на 31.12.2012, право власності було зареєстровано за ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів від 28.01.2008 року № 173. Ідентифікаційний номер ОСОБА_2 ( НОМЕР_2 ) було вказано згідно вказаного свідоцтва та зареєстровано в Реєстрі прав власності на нерухоме майно під реєстраційним номером 20253003.

В подальшому у свідоцтві про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів нотаріусом було внесено виправлення ідентифікаційного номеру, але в Реєстрі прав власності на нерухоме майно відповідні виправлення не внесені.

ТОВ «Трудовий колектив Чернігівського обласного бюро технічної інвентаризації» робить висновки, що є вірними дані про зареєстроване право власності в Реєстрі прав власності на нерухоме майно під реєстраційним номером 20253003: ОСОБА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 . Зазначений ідентифікаційний номер НОМЕР_2 вважати недійсним.

Але, в той же час, ТОВ «Трудовий колектив Чернігівського обласного бюро технічної інвентаризації» не має можливості внести виправлення (зміни) в Реєстр прав власності на нерухоме майно, оскільки з 01.01.2013 року доступ до реєстру підприємствам БТІ припинено.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень врегульовані Законом України від 01.07.2004 № 1952-IV "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (далі - Закон №1952-IV).

Відповідно до підпунктів 1, 2, 9 частини 1 статті 2 Закону № 1952-ІУ. державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження; реєстрацій надія - державна реєстрація прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, а також інші дії, що здійснюються державним реєстратором у Державному реєстрі прав, крімнадання інформації з цьогореєстру.

Згідно з частиною 1 статті 3 Закону № 1952-1V загальними засадами державної реєстрації прав є:

1) гарантування державою об'єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження;

2) обов'язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав:

2-1) одночасність вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва та державної реєстрації прав;

3) публічність державної реєстрації прав;

4) внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених цим Законом;

5) відкритість та доступність відомостей Державного реєстру прав.

За змістом частини 1 статті 12 Закону № 1952-ІV державний реєстр прав містить відомості про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про зареєстровані права власності на об'єкти незавершеного будівництва та їх обтяження, а також про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна і ціну (вартість) нерухомого майна та речових прав на нього чи розмір плати за. користування нерухомим майном за відповідними правочинами, відомості та електронні копії документів, подані у паперовій формі, або документи в електронній формі, на підставі яких проведено реєстраційні дії, а також документи, сформовані за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав під час проведення таких реєстраційних дій, та відомості реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем, отримані державним реєстратором шляхом безпосереднього доступу до них чи в порядку інформаційної взаємодії таких систем з Державним реєстром прав.

Відповідно до частини 1 статті 13 Закону №1952-ІV державний реєстр прав складається з розділів, спеціального розділу, бази даних заяв та реєстраційних справ в електронній формі. Невід'ємною архівною складовою частиною Державного реєстру прав є Реєстр прав власності на нерухоме майно. Єдиний реєстр заборон відчуження об'єктів нерухомого майна та Державний реєстр іпотек.

Відповідно до частини 2 статті 13 Закону №1952-ІУ на кожний об'єкт нерухомого майна під час проведення державної реєстрації права власності на нього вперше у Державному реєстрі прав відкривається новий розділ та формується реєстраційна справа, присвоюється реєстраційний номер об'єкту нерухомого м2.

Частиною 3 статті 13 Закону №1952-1V визначено, що розділ Державного реєстру прав складається з чотирьох частин, що містять відомості про:

1) нерухоме майно та його ціну (вартість) (у тому числі ідентифікатор об'єкта будівництва (закінченого будівництвом об'єкта) в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва - для об'єктів нерухомого майна, яким присвоєно ідентифікатор до реєстрації відповідного речового права);

2) право власності та суб'єкта (суб'єктів) цього права;

3) інші речові права та суб'єкта (суб'єктів) цих прав, а також ціну (вартість) таких речових прав чи розмір плати за користування чужим нерухомим майном;

4) обтяження речових прав на нерухоме майно та суб'єкта (суб'єктів) цих обтяжень.

Відповідно до частини 1 статті 26 Закону №1952-1V за результатом розгляду документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор на підставі прийнятого ним рішення про державну реєстрацію прав вносить відомості про речові права, обтяження речових прав до Державного реєстру прав.

Відповідно статті 27 Закону № 1952-IV. державна реєстрація права власності та інших речових прав, крім державної реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва, проводиться на підставі виданого нотаріусом свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) та свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги (аукціони) не відбулися, чи їх дублікатів.

Відомості, що містяться у Державному реєстрі прав, повинні відповідати відомостям, що міститься в документах, на підставі яких проведені реєстраційні дії.

У разі їх невідповідності пріоритет мають відомості, що містяться в документах, на підставі яких проведені реєстраційні дії.

Згідно приписів податкового законодавства обов'язок по сплаті податку на нежитлові приміщення покладається виключно на власників таких приміщень.

Відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема і правочинів.

Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності чи не обгрунтованість активів, які перебувають у власності, не встановлені судом.

З урахуванням наведеного, суд дійшов пенреконання, що податкове повідомлення - рішення від 07.03.2024 № 0034646-2407-2523-ГА74020050000033944 винесено Головним управлінням Державної податкової служби у Чернігівській області не правомірно та підлягає скасуванню.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При вказаних обставинах суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій та рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) до Головного управління ДПС у Чернігівській області (вул. Реміснича, 11, м.Чернігів,Чернігівська обл., Чернігівський р-н,14000) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення - задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати Податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Чернігівській області від 07.03.2024 №0034646-2407-2523-UA74020050000033944.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 1211,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повний текст рішення виготовлено 10 жовтня 2024 року.

Суддя Сергій КЛОПОТ